Контакт

Спорт

Швајнштајгер ја завршува фудбалската кариера

Објавено пред

Поранешниот капитен на фудбалската репрезентација на Германија, Бастијан Швајнштајгер ја заврши професионалната играчка кариера. Екс-играчот на Баерн Минхен и Манчестер Јунајтед, кој последните две години настапуваше за тимот на Чикаго Фајр одлуката ја соопшти на Твитер.

„Драги навивачи, дојде часот. Ја завршувам кариерата како активен играч на крајот на сезоната. Сакам да им се заблагодарам на сите, Баерн, Јунајтед, Чукаго, селекцијата на Германија. Направивте се да е незаборавно за мене. Сакам да и се заблагодарам на сопругата, Ана Ивановиќ и на моето семејство за поддршката. Да му речеш збогум на фудбалот, мене ме прави малку носталгичен, но им се радувам на новите предизвици кои се пред мене и со кои ќе се соочам наскоро. Ќе му останам верен на фудбалот. Фала на сите за убавите заеднички моменти. Секогаш ќе имате посебно место во моето срце. Ваш Басти“ – напиша фудбалерот на Твитер.

Швајнтајгер за селекцијата на Германија одигра 121 меч во периодот од 2004 до 2016 година и беше член на тимот што го освои Светското првенство во 2014 година, во Бразил.

За Баерн одигра 500 натпревари пред во 2015 година да премине во Манчестер Јунајтед, но епизодата на „Олд Трафорд“ беше кратка и неуспешна, па во 2017 година потпиша за Чикаго.

Спорт

Mареј откри зошто продолжи со тенисот – „кога сум дома, правам само деца“

Објавено пред

Британскиот тенисер, Енди Мареј иако не и припаѓа на големата тениска четворка по бројот на титулите, сепак е еден од најдуховитите тенисери. Тој го поседува познатиот „британски“ хумор. При последното освојување на турнирот во Антверпен образложи зошто се врати на теренот и продолжи со тенисот.

„Знаете што, ако седам дома, тогаш правам само деца, а поради тоа што веќе третото ми е на пат, морав нешто да презема. Така да, уште многу ќе играм“ се пошегува Мареј.

До крајот на сезонава Шкотланѓанецот ќе игра уште само во финалето на Дејвис купот во Мадрид каде ќе го предводи тимот на Велика Британија.

Мареј до сега има освоено 3 гренд-слем титули, 2 олимписки злата и еден пехар во Дејвис купот.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Милионерите“ против Интер без Алкасер и Ројс

Објавено пред

Фудбалерите на Борусија од Дортмунд Марко Ројс и Пако Алкасер ќе го пропуштат натпреварот со Интер во Лигата на шампионите, објавија италијанските медиуми.

Шпанскиот напаѓач неколку недели е надвор од имот поради повредата на Ахиловата тетива, додека Ројс бил болен од грип.

Во составот ќе биде голманот Роман Бурки кој се рехабилитирал од повредата на коленото, како и Џејдон Санчо кој ја одработи клупската суспензија од еден натпревар.

Натпреварот помеѓу Интер и Борусија Дортмунд ќе се одигра в среда во Милано со почеток во 21 часот.

На табелата во Ф-групата Борусија и Барселона имаат по четири бода, а Интер и Славија Прага по еден бод.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милан Томиќ повеќе не е тренер на КК Црвена ѕвезда

Објавено пред

Тренерот на кошаркарите на Црвена ѕвезда, Милан Томиќ, претпладнево поднел неотповиклива оставка на функцијата.

Оставката е логичен потег на тренерот чија екипа во неделата загуби од Крка во АБА-лигата. Актуелните шампиони во регионалното натпреварување во првите три кола доживеаја два порази, а минатат сезона ја завршија со само еден пораз во регуларниот дел.

Црвена ѕвезда се наоѓа во серија од три порази, два во АБА-лигата (Будуќност и Крка) и еден во Евролигата (Макаби).

По повод оставката на тренерот Томиќ пред новинарите попладнево ќе се појави првиот човек на клубот Небојша Човиќ.

Српските медиуми шпекулираат дека до именувањето на нов тренер тимот ќе го предводи асистентот на Томиќ, Андрија Гавриловиќ.

Црвена ѕвезда в четврток ќе игра против Барселона, а в недела во АБА-лигата против Мега Бемакс.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Одбиени барањата на Јанева и Боки 13 за укинување на притворот

Основниот кривичен суд Скопје ги одби барањата за укинување на мерката притвор на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева и...

Македонија3 часа

Вучиќ: Дали за косовското прашање ќе добиеме гаранции од ЕУ какви што доби Северна Македонија?

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за австрискиот весник „Стандард“ ја исклучи можноста Белград да го признае Косово во актуелните...

Македонија4 часа

(Видео) Нови вработувања и подобри услови за истражувачка работа бараат од Институтот за хемија

Создаваме способни оформени кадри кои заминуваат во странство бидејќи со години не се овозможуваат вработувања на млади соработници, уловите за...

Македонија4 часа

Ѓоко Поповски повторно доби 9 години затвор за набавката на полициски возила

Судијката Добрила Кацарска попладнево повторно го осуди на казна затвор од 9 години поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, откако...

Македонија5 часа

Вебер: Од Скопје и Тирана баравме многу, а сега вратата им е затворена пред носот

Лидерите на најголемите политички групи во Европскиот парламент едногласно ја осудија одлуката за одложување на преговорите со Северна Македонија и...

Македонија5 часа

Заев: Не треба да го одложуваме пописот, ќе разговараме со директорот за термините

Пописот не треба да го одложиме, изјави премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање. Тој најави дека следната недела ќе...

Македонија6 часа

Туск пред пратениците во ЕП: Голема грешка е одлуката за Северна Македонија и Албанија

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск денеска пред пратениците во Европскиот парламент рече дека е голема грешка тоа што не...

Свет7 часа

Нарухито прогласен за јапонски цар, помилувани половина милион осуденици

Јапонската влада помилува околу 550.000 осуденици за помали кривични дела по повод востоличувањето на императорот Нарухито. Одлуката, одобрена од владата...

Свет8 часа

„Фејсбук“ ги објави новите мерки за претседателските избори во САД

„Фејсбук“ најави дека внимателно ќе ги следи „медиумите кои се контролирани од државата“ и се обидуваат да манипулираат со расположението...

Регион8 часа

Грчката полиција изнесе малолетници од кино на филмот „Џокер“

Во Грција изби широка полемика зошто полицијата минатиот викенд изнела малолетници од две кина во Атина, во кои се прикажувал...

Свет8 часа

Торнадо остави неколку илјади домаќинства без струја во Далас

Десетина илјади домаќинства и деловни објекти во Далас останаа без струја поради торнадо што го погоди овој американски град. Ударите...

Регион8 часа

Чавушоглу: Санкциите и заканите нема да нè спречат во офанзивата во Сирија

Меѓународните санкции или закани со санкции нема да ја присилат Турција да ја спречи својата афанзива во Северна Сирија, изјави...

Македонија20 часа

(Видео) Мицкоски: Едногласно ја преименувавме коалицијата во „Обнова на Македонија“

По средбата со коалициските партнери, Мицкоски рече дека едногласно се договориле да го сменат името на коалицијата во „Обнова на...

Македонија20 часа

(Видео) Мицкоски на средба со коалициските партнери

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вечерва во седиштето на партијата е на средба со своите коалициски партнери. Состанокот следува по...

Регион21 час

Протест пред француската амбасада во Бугарија против одлуката на Макрон за Северна Македонија

Десетици интелектуалци, јавни личности и граѓани се собраа вечерва пред француската амбасада во Софија за да го искажат своето несогласување...

Свет22 часа

Претседателот на британскиот Парламент одби гласање за договорот за брегзит

Барањето на британската влада пратениците да гласаат со „да“ или „не“ за договорот за брегзит, што го постигна премиерот Борис...

Македонија24 часа

Конте: Преговорите за проширување на Балканот треба да почнат во ноември

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, порача дека Рим ќе предложи Европската Унија повторно во ноември да ги почне преговорите за проширување...

Топ1 ден

Млад скопјанец се фрлил од вториот кат на зграда

Во Полициската станица Центар во вечерните часови на 20 октомври било пријавено дека на скопскиот булевар Кирил и Методиј едно...

Македонија1 ден

(Видео) Симовски: Нема попис во април, ќе се пролонгира

Април е непогоден термин за пописот и треба да се пролонгира, вели Апостол Симовски, директор на Државниот завод за статистика,...

Економија1 ден

Бензините поевтинуваат, цената на дизелот останува иста

Бензините од ноќеска на полноќ ќе поевтинат, додека цената на дизелот останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена...

Досие