Контакт

Спорт

Шварцман го исфрли Тим по петчасовната битка во Париз

Објавено пред

Диего Шварцман ја продолжи аргентинската бајка на Ролан Гарос, откако го направи најголемото изненадување досега на машкиот турнир, елиминирајќи го шампионот од САД опен и еден од фаворитите за титулата, третиот носител Доминик Тим со 7:6(1)/5:7/6:7(6)/7:6(5)/6:2 во меч кој траеше фантастични 5 часа и 10 минути

За место во финалето, Шварцман ќе се бори со подобриот од дуелот помеѓу „кралот на земја“, Рафаел Надал и италијанската сензација Јаник Синер, кои вечерва треба да ја започнат својата пресметка. Неговиот триумф доаѓа неколку часа откако неговата сонардничка Надја Подороска се пласираше во полуфиналето со изненадувачката победа над Елина Свитолина.

За Шварцман ова е комплетирање на неверојатниот последен месец во кариерата, во кој стигна до финалето во Рим (негово прво АТП Мастер 1000 финале) откако таму го победи токму Надал, и првпат во кариерата ќе влезе во топ 10 по крајот на гренд слемот во Париз.

Спорт

Чеферин: Европската супер лига е здодевен проект

Објавено пред

Претседателот на УЕФА, Александер Чеферин ја критикуваше идејата за формирање на Европска супер лига, велејќи дека тоа ќе биде „еден од најздодевните проекти на светот“.

Сега веќе поранешниот претседател на Барселона, Жозеп Марија Бартомеу призна дека клубот веќе се согласил на предлозите за богата елитна европска лига по план на Ливерпул и Манчестер јунајтед во кој би играле најславните и најбогати европски клубови како замена за Лигата на шампиони.

Чеферин вели дека се работи за несериозна идеја.

„Има одлична соработка меѓу нас и лигите. Позитивните работи се гледаат во дијалогот и солидарноста. Таканаречената Супер лига е измислица на некои клубови и некои италијански медиуми, а не предлог на УЕФА. Тоа би бил еден од најздодевните проекти на светот. Два или три клубови зборуваат за тоа, верувајќи дека заслужуваат повеќе од другите, но во основа победуваат малку. Не се рабоити за сериозна лига. За нас Лигата на шампионите е најсупер лигата“, вели Чеферин во интервју за италијанскиот спортски весник „Ла газета дело спорт“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чизора сакаше да го исплаши Усик пред пресметката

Објавено пред

Британскиот тешкаш Дерек Чизора обоен во „воени бои“ влезе во остар напад на Олександере Усик на мерењето пред нивната пресметка во саботата, која за малку ќе почнеше предвреме.

Иако пред саботниот меч на „Вембли во Лондон, двајцата боксери си делеа комплименти и се гушкаа, атмосферата беше сосема различна кога Чизора се појави на мерењето обоен со бело и со порака „ВОЈНА“ на градите.

Украинецот Усик се обиде да остане смирен на провокациите на Чизора, пред да мора да интервенира и обезбедувањето.

Усик, олимпискиот шампион во супер-тешка категорија е задолжителен предизвикувач на ВБО појасот на Ентони Џошуа, но реши да влезе во рингот со ветеранот Чизора.

Прикажи повеќе...

Спорт

И Хабиб го проколна францускиот претседател Макрон

Објавено пред

УФЦ-шампионот во лена категорија Хабиб Нурмагомедов се придружи на критиките кон францускиот претседател Еманеул Макрон, кој е под напад на лидерите од муслиманскиот свет поради неговите коментари.

По серија убиства и тензии во Франција околу слободата на говорот и религијата, Макрон стана цел на муслиманските лидери, а сега им се приклучи и Хабиб со клетва преку социјалните мрежи.

„Севишниот да му го обезобрази лицето на ова ѓубре и сите негови следбеници, кои под слоганот на слобода на говорот ги навредуваат чувствата на повеќе од милијарда и пол муслимани. Севишниот да ги понижи во овој живот и во следниот. Алах наскоро ќе го направи тоа и сите ќе го видат. Ние сме муслимани, го сакаме нашиот пророк Мухамед повеќе од нашите мајки, татковци, деца, сопруги и други блиски до нашето срце. Верувајте, овие провокации ќе им се вратат“, напиша Хабиб на руски јазик со цитат од Куранот.

 

View this post on Instagram

 

Да обезобразит Всевышний лицо этой твари и всех его последователей, которые под лозунгом свободы слова оскорбляют чувства более полутора миллиарда верующих мусульман. Да унизит их Всевышний в этой жизни, и в следующей. Аллах скор в расчёте и вы это увидите. Мы – мусульмане, любим нашего Пророка Мухаммада (да благословит его Аллах и приветствует) больше, чем наших матерей, отцов, детей, жён и всех остальных близких нашему сердцу людей. Поверьте мне, эти провокации им выйдут боком, конец всегда за Богобоязненными. – ‎قبح الله وجه هذا الأبتر وجميع تبعهم الذين يؤذون الشعور أكثر من نصف مليار مسلم تحت قناع الحرية ‎أذلهم الله في الدنيا والآخرة إن الله سريع الحساب ‎نحن مسلمون نحب رسولنا ونبينا محمد صلى الله عليه وسلم أكثر من أمهاتنا وآبائنا وأبنائنا وأزواجنا ومن جميع خلق الله سبحانه وتعالى ‎صدّقوني هذه الاستفزازات سوف تخرج من أعناقهم والعاقبة للمتقين – Holy Quran 33:57 —————— إِنَّ الَّذِينَ يُؤْذُونَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ لَعَنَهُمُ اللَّهُ فِي الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ وَأَعَدَّ لَهُمْ عَذَابًا مُّهِينًا Воистину, тех, которые поносят Аллаха и Его Посланника, Аллах проклял в этом мире и в Последней жизни и уготовил им унизительные мучения.

A post shared by Khabib Nurmagomedov (@khabib_nurmagomedov) on Oct 30, 2020 at 3:29am PDT

Прикажи повеќе...

Најново

Регион49 минути

Вучиќ: Од 10 ноември без ПЦР-тест меѓу Србија, Албанија и Македонија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека биле донесени неколку важни одлуки на видеосостанокот на тема „Мал шенген“, чија имплементација...

Свет2 часа

(Видео) Во земјотресот во Измир досега загинаа 4, а повредени се 152 лица

Управата за вонредни состојби во Турција (АФАД) извести дека во земјотресот во Измир досега загинале 4, а повредени се 120...

Македонија3 часа

Обвинителството отвори истрага за Лидија Димова за злоупотреба на европските фондови

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отвори истрага за директорката на Националната агенција за европски образовни програми...

Македонија3 часа

Бојан Јовановски оди во домашен притвор

Апелациониот суд Скопје ја уважи жалбата на обвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13 за предметот „Рекет“, со што ја укина...

Македонија5 часа

Царовска: Нема ширење на Ковид-19 во училиштата

Немаме ширење на Ковид-19 во училиштата, додека не се создадат услови за затворање, остануваме на овој модел, изјави министерката за...

Македонија6 часа

СОНК бара да се преиспита наставата со физичко присуство

СОНК бара Министерството за образование и наука да ја преиспита одлуката за настава со физичко присуство, односно да им овозможи...

Македонија7 часа

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Скандал е што наместо оставка, Шилегов го награди Караџовски

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ на град Скопје реагира за доделената награда „13 Ноември“ на епидемиологот Жарко Караџовски. Тие велат дека...

Регион7 часа

Во Хрватска 2.772 новозаразени од коронавирус, 20 починати

Во Хрватска се евидентирани 2.772 нови случаја на зараза од коронавирус, така што бројот на активни случаи во Хрватска е...

Македонија8 часа

Мицкоски предлага здравствените работници еднаш месечно бесплатно да се тестираат

Во време на ковид-пандемија, во насока да ги заштитиме тие што се грижат за нашето здравје и спасуваат животи, предлагам...

Актуелно9 часа

Почина актерот Данчо Чевревски

На 69 години синоќа во Скопје почина Данчо Чевревски, македонски театарски и филмски актер и продуцент. Чевревски е роден на...

Европа9 часа

Дарманин: Франција е во војна против исламистите

Францускиот министер за внатрешни работи, Жерар Дарманин, вели дека е можно повеќе напади да се случат на територијата на Франција...

Европа10 часа

ЕУ обезбеди 220 милиони евра за прекуграничен превоз на заболени од корона

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, во четвртокот објави 220 милиони евра помош за прекуграничен транспорт на луѓе...

Европа10 часа

(Видео) Огромен метеж во Париз, луѓето повторно празнеа полици пред новото затворање

Десетици илјади парижани синоќа предизвикаа масовен сообраќаен метеж во обид да ја напуштат француската престолнина пред почетокот на новото затворање...

Свет22 часа

Автомобил удри во група луѓе во Германија – загина дете, а има и тешко повредени

Дванаесетгодишно момче загина, а тројца се тешко повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи доцна попладнево во Германија, пренесуваат...

Македонија23 часа

Во Скопје 390 новозаболени и петмина починати, најмладата жртва има 35 години

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани 390 нови случаи на Ковид-19 и петмина починати. Меѓу починатите најмладата жртва...

Македонија24 часа

Нови 862 заразени и 14 починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео) Макрон се обрати на нацијата – нема да се откажеме од нашите вредности

Франција повторно беше цел на терористички напад, порача францускиот претседател, Емануел Макрон, во Ница, каде што утрово беа убиени тројца...

Македонија1 ден

Кривична за Лидија Димова, се товари дека злоупотребила милиони од европски фондови

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против директорката на...

Македонија1 ден

(Видео) За Заев е неприфатливо тоа дека македонскиот јазик извира од бугарскиот

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се прифатливи некои од сигналите што доаѓаат од Бугарија. „Не е прифатливо“, изречно рече...

Македонија1 ден

Пендаровски: До овој момент не се размислува за полициски час каков што имавме

Претседателот Стево Пендаровски, по денешната седница на Советот на безбедност, изјави дека во овој момент не се размислува за полициски...

Досие