Контакт

Спорт

Швјонтек со роденденска победа над пријателката, Медведев го збриша Бублик

Објавено пред

Шампионката од Ролан Гарос, Полјачката Ига Швјонтек ја почна одбраната на титулата на нејзиниот 20. роденден со победа над својата најдобра пријателка, Каја Јуван со 6:0/7:5.

Швјонтек прво доби прегратка од Јуван, со која се познаваат од јуниорските денови, но потоа не покажа милост, посебно во првиот сет.

„Никогаш не е лесно да се игра против најдобрата пријателка. Се обидуваш да го блокираш пријателството два часа и да се фокусираш на мечот. Мислам дека успеав во тоа. Се обидував да се фокусирам на Каја како кон било која друга тенисерка“, вели Швјонтек, која покажа дека е во одлична форма со победата на ВТА 1000 турнирот во Рим со 6:0/6:0 триумф над Каролина Плишкова.

Следна за Швјонтек е Швеѓанката Ребека Петерсон, која се намачи пред со 6:7(3)/7:6(8)/6:2 да ја победи Американката Шелби Роџерс.

Кај мажите, вториот носител, Русинот Данил Медведев имаше речиси совршен старт на турнирот, победувајќи го со 6:3/6:3/7:5 Казахстанецот Александер Бублик за помалку од два часа.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Алиоски разочаран: На ЕП не се доволни само 70 добри минути!

Објавено пред

Брзоногиот репрезентативец, Езѓан Алиоски разочаран по поразот од Австријците вели дека не се доволни 70 добри минути за да се стигне до поволен резултат на едно Европско првенство. Тој смета дека мора да се биде на високо ниво во сите 90 минути.

„Знаевме дека Австрија е добра репрезентација, со квалитетни индивидуалци и се силни на физички план. Направивме две грешки по кои што бевме казнети со два гола. Супер игравме, но примивме два гола во финишот што го расипаа впечатокот. Штета што поради поразот многумина ќе мислат дека не сме подготвени, но ние 70 минути игравме многу добар фудбал. Мораме да играме 90 минути за да стигнеме до добар резултат. Одиме напред. Немаме време, сега треба што поскоро да имаме рекуперација и да се свртиме кон Украина. Имаме нула бодови, но и уште две средби, ништо не е загубено“ – вели Алиоски.

Македонија во второто коло од групата Ц ќе игра против Украина в четврток од 15 часот на Националната арена во Букурешт.
Фото: ФФМ

Прикажи повеќе...

Спорт

Ангеловски: Нема разочарување, имаме уште два натпревари!

Објавено пред

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски по натпреварот со Австрија изјави дека репрезентацијата не успеала да се соземе по вториот примен гол.

„Не можам да не бидам горд на овие момци, тие се тие што го донесоа ова ЕП. На моменти функциониравме денеска добро, на моменти имавме и посед, контрола на мечот, но кога се кршеше резултатот, клучна беше шансата на Николов за 1-2, а клучен беше и вториот гол на Арнаутовиќ. Нема зошто да се разочараме, имаме уште два меча, а треба да се подготвиме да не ги направиме грешките од овој меч. Жал ми е за таа шанса на Николов“ – рече Ангеловски.

Ангеловски упати благодарност за макнавивачи кои во голем број дојдоа во Букурешт.

„Морам да изразам благодарност до навивачите, немам зборови за атмосферата која на направија и многу жалам што не им возвративме со позитивен резултат, но се надевам дека веќе на следниот меч ќе ги израдуваме“ – рече Ангеловски.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пандев: За нас ова е големо искуство, жал ми е за навивачите!

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Македонија безмалку 80 минути имаше нерешен резултат во дуелот со Австрија, но во последните минути Австријците со 2 гола стигнаа до победата.

По мечот во Букуреш капитенотот на нашит национален тим, Горан Пандев рече дека жали затоа што фудбалерите не ги израдувале многубројните навивачи кои допатуваа во Букурешт.

„Како и за првпат, за прв натпревар на Европското првенство, за нас ова е едно големо искуство. Одигравме одлични 70 минути. Австрија физички е многу посилна од нас, имаат добра клупа, знаевме дека ако издржиме во првите 15 минути, можеме. Примивме еден несреќен втор гол, па натпреварот беше решен. Шансите не се загубени, треба добро да се одмориме. Не чека уште еден тежок натпревар против Украина, на кој мора да играме отворено и да одиме на победа затоа што нема што да загубиме. Најмногу ми е жал за луѓето кои дојдоа тука, им благодарам од срце. Ние го дадовме максимумот, се надевам дека ќе бидеме уште подобри“, изјави Пандев по мечот.

„Рисовите“ следниот меч на ЕП го играат во четврот против Украина.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт2 часа

Пандев: За нас ова е големо искуство, жал ми е за навивачите!

Фудбалската репрезентација на Македонија безмалку 80 минути имаше нерешен резултат во дуелот со Австрија, но во последните минути Австријците со...

Спорт2 часа

Македонија со пораз од Австрија на стартот на ЕП

Замените на австрискиот селектор Фода – Грегорич и Арнаутовиќ беа кобни за македонскиот национален тим во првиот меч на едно...

Македонија9 часа

За првпат по 9 месеци, во Македонија нема починат од коронавирус

За прв пат по 2 септември 2020, во Македонија не е забележан ниту еден смртен случај од Ковид-19, во изминатото...

Европа9 часа

ЕМА: „Астразенека“ да не се дава на постари од 60 години

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека треба да се избегнува вакцината „Астразенека“  за лица над 60 години, поради стравувања...

Топ10 часа

Полицаецот по кој се трагаше е пронајден починат во водите на Брегалница

Во возило во водите на Брегалница е пронајдено е телото на 51 годишниот полицаец Т.С. од Делчево, кој беше пријавен за...

Македонија10 часа

Османи: Ќе вложам напори во среда да бидам во Скопје за да се обратам пред Комисијата

Ќе ги вложам сите напори да ја прекинам тековната дипломатска офанзива за во среда на неколку часа да бидам во...

Спорт10 часа

Селекторот Ангеловски емотивен: Вие сте моите херои!

Пред денешното деби на Македонија на Европското првенство, на натпреварот во Букурешт против Австрија, селекторот Игор Ангеловски на Инстаграм сподели...

Македонија14 часа

Општина Центар за протестот: Ќе се засадат нови дрвја на Орце Николов, отстранетите беа стари, болни и оштетени

По повод денешниот протест против сечата на дрвјата на улицата Орце Николов, општина Центар тврди дека останува посветена на остварување...

Македонија1 ден

Мицкоски: Ги почитуваме стратешките интереси на партнерите, но ги почитуваме и македонските национални интереси

ВМРО-ДПМНЕ ги почитува стратешките интереси на стратешките партнери, но тоа не значи дека немаме право да ги почитуваме и да се...

Македонија1 ден

Заев: Извозот на канабис за медицински цели oд Северна Македонија во ЕУ станува реалност

Извозот на сув цвет од канабис за медицински цели од Северна Македонија за пазарите во Европската Унија станува реалност, пишува...

Спорт1 ден

Ериксен во стабилна состојба префрлен во болница

Данскиот репрезентативец, Кристијан Ериксен, во стабилна состојба е префрлен во болницата во Копенхаген. Натпреварот, помеѓу Данска и Финска е прекинат...

Македонија1 ден

Османи: Зголемена е активноста на ЕУ за почеток на преговорите, но исходот е непредвидлив

Се забележува една невообичаена зголемена активност од сите земји членки за Македонија да ги почне преговорите со ЕУ, истакна министерот...

Македонија1 ден

Регистрирани 21 нов случај на коронавирус, почина едно лице

Денеска се регистрирани 21 нов случај на Ковид-19, оздравени се 7 пациенти, а пријавенo е едно починатo лицe. Во последните...

Македонија1 ден

Заев отвори канцеларија за директни средби со граѓаните во Струмица

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска во Струмица ја отвори Канцеларијата за непосреден контакт со граѓаните. Од Владата велат дека...

Македонија1 ден

Средношколскиот сојуз: Училишта бараат пари од учениците за издавање на свидетелства

Сојузот на средношколците реагира дека некои училишта бараат од учениците пари за издавање на свидетелства. „Изминативе неколку денови Сојузот на...

Македонија2 дена

Македонија повеќе не е на германската листа на ризични земји

Според новите податоци, објавени од државниот германски институт „Роберт Кох“, Македонија повеќе не се смета за ризична држава од Ковид-19....

Спорт2 дена

Арнаутовиќ: Не го отпишувајте Пандев поради неговите години

Македонија и Австрија, утре ќе го одиграат првиот натпревар во Ц-групата на Европското првенство. Дуелот на двете селекции, во Букурешт,...

Спорт2 дена

Пандев со обраќање до нацијата: Генерацијата која ја обедини цела Македонија

Капитенот Горан Пандев преку Инстаграм прати порака до нацијата пред историскиот настап на Европското првенство во фудбал, во кое зборува...

Регион2 дена

Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ за деца од 12 до 15 години

Агенцијата за лекови и медицински помагала на Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ за деца на возраст од...

Македонија2 дена

Заев – Брнз: Извршната наредба на Бајден ги штитат САД, Северна Македонија и сојузниците

Премиерот, Зоран Заев, денеска имаше средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Брнз, при што во фокусот на разговорите...

Досие