Контакт

Спорт

Сигурни победи за Шпанија и Холандија

Објавено пред

Ракометарките на Шпанија и Холандија забележаа победи на олимпискиот турнир во Токио.

Шпанија славеше во дуелот со Бразил 27:23 и направи голем чекор кон пласман во четврт-финалето. Предноста Шпанките ја обезбедија во првиот дел (14:10), која потоа со добра игра успеаја да ја задржат.

Пења постигна седум, а Лопез пет гола за Шпанија. Бразилката Де Паула со осум гола беше најефикасна на натпреварот.

Холандија убедливо славеше во дуелот со Ангола 37:28. Холандија со оваа победа обезбеди место во четврт-финалето.

Ветеринг постигна осум, а Абинг шест гола за Холанѓанките. Осум гола за Ангола мечот го заврши со осум гола.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Фармацевтите“ го најдоа лекот за „швабите“ и со играч помалку!

Објавено пред

Баер Леверкузен со 3-1 славеше кај Штутгарт во рамки на петтото коло во Бундеслигата.
Гостите преку Андрих уште во втората минута дојдоа во водство.

Феноменалниот чешки напаѓач Патрик Шик во 19 минута погоди за двојно поголема предност на гостите од Леверкузен.

„Фармацевтите“ се чини не ги поремети ни тоа што од 32 минута играа беа стрелецот на првиот гол кој заработи директен црвен картон.

Во 38 минута Мангала погоди за домашните за намалување на предноста на 1-2.

Во вториот дел кога се очекуваше популарните „шваби“ да ја валоризираат бројчаната предност на теренот, Вирц во 70 минута ги постави конечните 1-3.

Баер е трет на табелата по некомплетното коло со 10 поени, додека Штутгарт до само 1 победа во 5 меча е при дното на табелата.

Прикажи повеќе...

Спорт

ПМФЛ – дури четири екипи по 7. коло имаат по 14 бода на врвот на табелата

Објавено пред

Интересно првенство во ПМФЛ е пред нас, ако се земе во предвид фактот што по 7 одиграни кола дури четири екипи се на самиот врв со ист број на бодови – по 14.

Од денешното коло најмногу профитираа Ренова, Работнички и Шкупи кои забележаа победи, додека пак Академија Пандев не успеа да го скрши бедемот на битолски Пелистер. Струмичани одиграа само 0-0 и испуштија можност да се лидери на табелата.

Работнички со 2-0 славеше во градскиот дуел во Ѓорче Петров против тимот на Македонија и со само 8 постигнати гола „дебармаалци“ собраа 14 поени.

Во Чаир тимот на Шкупи кој е лидер на табелата поради најдобрата гол разлика (13-5) немаше никакви проблеми со Борец од Велес, триумф од 3-0.

Со гол од пенал во 92 минута и Ренова успеа да дојде до трите бода денеска против тимот на Струга.

ПМФЛ, 7. коло, ова се денешните резултати:

Брегалница – Тиквеш 2-0
Скопје – Шкендија 0-2
Македонија ЃП – Работнички 0-2
Пелистер – Академија Пандев 0-0
Ренова – Струга 1-0
Шкупи – Борец 3-0

Шкупи, Академија Пандев, Работнички и Ренова имаат по 14 поени на врвот, петти е тимот на Струга со 12 бода, додека на наредните две позиции се Шкендија и Брегалница од Штип со по 10 бода.

Пелистер и Тиквеш се на две последни позиции се уште без победа во шампионатот.
Фото: ФК Работнички

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо пак беше стрелец, ама Де Хеа е херојот на „ѓаволите“, фати пенал во 95-та

Објавено пред

Со четвртиот гол на третиот меч во дресот на Манчестер Јунајтед, португалскиот ас Кристијано Роналдо му донесе на својот израмнување на резултатот во првото полувреме, на гостувањето кај екипата на Вест Хем, 1:1 во рамки на 5. коло во Премиерлигата.

Иако „ѓаволите“ губеа во Лондон со голот на Бенрахма во 30 минута, сепак Португалецот најдобро се најде во мешаницата пред домашниот голман и во 35-тата минута погоди за Јунајтед за 1-1.

Во второто полувреме гостите од „Олд Трафорд“ тргнаа по преостанатите два бода, ја имаа топката повеќе во нозете, упатија и повеќе директни удари во рамките на голот на Фабијански.

Роналдо беше најсериозната закана за противничкиот гол, имаше прилика во 47. минута, а во 77. и во 92. минута паѓаше во шеснаесетникот на Вест Хем, но судијата Мартин Еткинсон само одмавнуваше со раката.

На средината на вториот дел бројот на изведени корнери на мечот гласеше 1:11, додека вкупниот број на упатени удари во рамки на голот беше 10-3 во корист на гостите.

Сепак, иницијативата на фаворитот вроди со плод во самиот финиш, во 89 минута. Нововлезениот Џеси Лингард, кој и не добива премногу шанса кај Солскјер, ја заврши одличната соло акција со погодок и водство од 2-1.

Се играше 93 минута кога при една акција на домашните топката удри во раката на Лук Шо. По ВАР асистенција домашните добија пенал, а Марк Нобл не беше сигурен реализатор, голманот Де Хеа е херојот на „црвените ѓаволи“, го одбрани неговиот удар и ги однесе трите бода во Манчестер.

По 5 одиграни натпревари, тимот од Манчестер заедно со лидерот на табелата Ливерпул имаат по 13 бода, до 4 победи и едно реми.

Во истиот термин екипата на Брајтон со 2-1 и со многу среќа го совлада тимот на Лестер Сити.

Мапеј во 35 минута од пенал ги доведе домашните во водство, а Дени Велбек во 50 минута зголеми на 2-0.

На 2-1 во 61 минута намали Џејми Варди, а подоцна, во 67 и во 86 минута гостите постигнаа уште два гола, ама и двата беа поништени поради офсајд, по ВАР сигнализација.

Изненадувачки, по 5 кола Брајтон е третопласиран со 4 победи и 1 пораз.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија44 минути

23 починати и 365 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа направени се 4.015 тестирања, а регистрирани се 365 нови случаи...

Македонија2 часа

Маричиќ: Над милион попишани граѓани, влегуваме во последната фаза

Откако Државниот завод за статистика извести дека денеска се попишани над милион граѓани, министерот за правда Бојан Маричиќ, преку социјалните...

Свет2 часа

Три европски земји ги укинуваат сите ковид-мерки, за таквиот чекор клучни се две нешта

Данска, Шведска и Холандија ги укинуваат практично сите мерки во борбата против пандемијата на коронавирус. Стапките на вакцинација се релативно...

Македонија3 часа

Изминатава недела Македонија е прва во Европа според бројот на починати од Ковид-19 на милион жители

Според бројот на смртни случаи минатата седмица, Гренада е повторно на прво место во светот со 212 смртни случаи на...

Македонија6 часа

Започна уривањето на старата конструкција на Универзална сала

Универзална сала започнува да го добива своето ново лице, сподели градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил. Според...

Македонија8 часа

Со хебла оштетена таблата за електрична енергија во модуларната болница во Прилеп

Општа болница Прилеп до Министерството за внатрешни работи синоќа пријави случај на физичко оштетување на таблата за електрична енергија од...

Топ9 часа

Приведен сопственикот на угостителски објект во Гостивар кој примал гости без сертификат за вакцинација

Гости без сертификат за вакцинација биле затекнати во угостителски објект во Гостивар а по реакција на полицијата објектот бил затворен...

Свет9 часа

Париз за потегот на САД и Австралија – лицемерие, презир, лаги

Лицемерие, презир, лаги, се зборовите што ги користи францускиот министер за надворешни работи за да ја опише кризата во односите...

Свет11 час

Светските лидери среде пандемија во Њујорк и покрај противењето на Американците

Светските лидери се собираат во Њујорк од вторник на дебата на Генералното собрание на Обединетите нации, која ќе се фокусира...

Европа11 час

Италијанците следната година излегуваат на референдум за легализација на марихуаната

Референдум за легализација на марихуаната најверојатно ќе се одржи во Италија следната година. Поддржувачите за легализација на марихуаната ги собраа...

Свет11 час

Русите на гласање на последниот ден од парламентарните избори

Недела е последен ден за гласање на Русите на тридневните парламентарни избори во земјата. Околу 110 милиони луѓе имаат право...

Македонија23 часа

41 починато лице, регистрирани 539 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на...

Топ1 ден

Осумдневен притвор за пет лица од вчерашните протести во Тетово

Судијата на претходна постапка при Основниот суд Тетово им определил осумдневен притвор на петмината приведени по вчерашните протести во Тетово....

Свет1 ден

Експертите во САД против трета доза на вакцина за севкупната популација

Советодавниот одбор на Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска го отфрли планот да понуди дополнителна, трета доза на...

Македонија1 ден

Османи формира работна група за укинување на визите со САД

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на неговиот Фејсбук профил информира дека формирал работна група во рамки на Министерството за...

Македонија1 ден

Шилегов: Се урива првата од трите галии во Вардар

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денес на својот Фејсбук профил објави фотографии од демонтирањето на галијата која е поставена во...

Свет1 ден

Американски милијардер случајно признал убиство, му се заканува доживотен затвор

Американскиот милијардер Роберт Дурст вчера беше прогласен за виновен пред судот во Лос Анџелес за убиство на неговата најдобра пријателка...

Топ1 ден

Жител на Сарај уапсен поради кражба на графички картички и струја за „копање“ на биткоини

Во скопското село Љубин, вчера околу 19.30 часот, единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го уапсила 39-годишниот Е.А. Како...

Свет1 ден

Американската војска призна: Во нашиот напад со дрон во Кабул загинаа 10 цивили

Американската војска во петокот потврди дека нејзиниот последен напад во Кабул кон крајот на август, во кој загинаа десет цивили,...

Македонија2 дена

Заев: Со Бугарија ќе бараме европско решение за двојна победа

Актуелниот момент поврзан со членството на Северна Македонија во ЕУ и состојбите во регионот беа главна тема на средбата на...

Досие