Контакт

Спорт

Симеоне: Не ме чуди што Челси го сакаат Облак, кај нас играат најдобрите

Објавено пред

Тренерот на Атлетико Мадрид Диего Симеоне нее изненаден од интересот на другите клубови за голманот Јан Облак (27). Словенецот четири години е најдобриот голман во Ла Лига, а оваа сезона досега примил 26 гола на 36 натпревари.

Медиумите вчера објавија дека Челси ќе се обиде да го донесе Облак на „Стенфорд Бриџ“. Според шпекулациите Челси за Облак го нуди најскапиот светски голман Кепа Аризабалага и 30 милиони евра.

„Не сум изненаден, секоја година нашите најдобри фудбалери се на мета на најдобрите клубови во светот. Нормално е да ги барате најдобрите, а ние имаме многу такви играчи. Некои заминаа, некои останаа. Логично е и нормално е да постои интерес за Облак, тој е напиот капитен и важен играч во тимот“, рекол Симеоне и дополнил.

„Тој е играч кој прави разлика на теренот, важен за нас е и на теренот и во соблекувалната, напредуваше на сите полиња, како голман и внатре во групата“.

Облак кариерата ја започна во Олимпија од Љубљана, четири години мина во Бенфика, а во Атлетико е од 2014 година. За неговиот трансфер „јорганџиите“ издвоија 16 милиони евра.

Облак има договор со Атлетико до 30 јуни 2023 година и откупна клаузула од 120 милиони евра.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Во бразилската Прва лига врие од заразени со корона, дури 151 фудбалер

Објавено пред

Новата сезона во бразилското фудбалско првенство започна минатиов викенд иако во земјата и понатаму е огромен бројот на заразени со коронавирус.

По мечевите во неделата, во понеделникот биле тестирани сите играчи и резултатите покажале дека дури 151 фудбалер е позитивен на Ковид 19.

Најверојатно првенството ќе биде прекинато

Најтешка е ситуацијата во Коринтијанс каде има 23 заразени играчи. Гоиас има 22 заразени, а најмалку позитивни играчи има во Атлетико Минеиро и Барагантино, по само еден позитивен.

Клубовите каде има најголем број заболени овој викенд не го започнаа првенството, а речиси сигурно ќе го прескокнат и второто коло.

Повеќето од играчите немаат никакви симптоми.

Бразил е втора земја во светот о бројот на заразени од коронавирусот, зад САД. Во Бразил досега има над 3 милиони заразени, а како последица на опасниот вирус починаа повеќе од 100.000 луѓе.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал Мадрид го враќа Одегард од позајмица на инсистирање на Зидан

Објавено пред

Реал Мадрид ова лето ќе го врати од позајмица норвешкиот фудбалер Мартин Одегард, пишува „Мундо Депортиво“
Одегард минатата сезона на 36 меча во дресот на Реал Сосиедад имаше учинок од 7 гола и 9 асистенции. Според договореното, тој треба уште една година да помине на позајмица, но наводно, „Кралевите“ се премислиле.

„Зинедин Зидан е опседнат со Одегард и единствениот услов кој го има до Флорентино Перез е да го врати Норвежанецот на `Бернабеу` – пишува „Мундо“.

Желбата на Норвежанецот, наводно е да остане и оваа сезона во Сан Себастијан.

Проблем за Сосиедад е што во моментов немаат решение за позицијата на која игра Одегард, но сепак Реал се подготвени да испратат друг фудбалер на позајмица во клубот со кој имаат одлична соработка.

Прикажи повеќе...

Спорт

Завршниот турнир во СЕХА лигата во септември, во Задар

Објавено пред

Завршниот турнир на деветтата по ред регионална ракометна СЕХА лига ќе се одржи од 4. до 6. септември во Задар, соопштија организаторите.

Турнирот беше планирано да се одржи на почетокот на април, но беше одложен поради пандемијата на коронавирусот.

Сигурно место во Задар има за хрватскиот шампион Загреб и за белорускиот првак Мешков Брест.

За останатите две позиции ќе се борат Војводина против фаворитот Веспрем и скопски Вардар кој за противник ќе ја има екипата на Нексе.

Актуелниот европски и македонски шампион – Вардар освои три СЕХА титули во низа и има шанса да дојде до четвртата, вкупно шеста за „црвено-црните“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Комисијата за заразни болести предлага наставата да се одвива онлајн, освен во првите одделенија

Ставот на комисијата за заразни болести е наставата да почне да се одвива онлајн, освен во првите одделенија во коишто...

Европа3 часа

СЗО сака дополнително да ја проверува ефикасноста на руската вакцина против Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) и руските власти разговараат за процес на евентуално тестирање на безбедноста и ефикасноста за нова вакцина...

Македонија3 часа

(Видео) Костадинов: Заев е мандатар, преговараме за Влада со полн четиригодишен мандат

Во тек се разговорите и консултациите за парламентарно мнозинство и владина коалиција за четиригодишен стабилен мандат, изјави портпаролот на СДСМ...

Македонија4 часа

Филипче: Ќе разговараме за воведување ПЦР-тест за патниците што транзитираат од соседството

Ниту еден од патниците што бил тука во нашата земја со престој како двојно државјанство, финско и македонско, не е...

Македонија6 часа

Нови 141 заболен и еден починат од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.885 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Македонија6 часа

Мицкоски: Ахмети ми рече дека ќе преговара со СДСМ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, една недела по средбата со Али Ахмети, изјави дека тие воопшто не ни преговорaле за...

Македонија6 часа

Лукаревска веќе не е директорка на УЈП, ќе биде пратеник

По верификувањето на мандатот за пратеник, Сања Лукаревска ја напушти функцијата директор на Упрвата за јавни приходи, а на нејзино...

Македонија8 часа

Ниту еден патник од авионот за Финска го нема во македонската база на позитивни случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека веќе се извршени проверки за сите патници од авионот за Финска, кои, според финските власти,...

Свет9 часа

Русија ја регистрира првата вакцина против Ковид-19; Путин: Вакцината ја прими и мојата ќерка

Претседателот на Русија, Владимир Путин, тврди дека Русите ја регистрирале првата светска вакцина против короната. Според руската новинска агенција ТАСС,...

Македонија9 часа

Повеќето патници со коронавирус што слетале во Финска биле иселеници со косовски пасоши

Во однос на информациите за летот од Скопје до Турку, Финска, каде што според финските власти од авион со 157...

Топ9 часа

Се удави рибар во водите на Вардар

Педесет и шестгодишен маж од гевгелиското село Миравци се удави во реката Вардар. Несреќата се случила вчера во 15.40 часот...

Свет10 часа

Над 250.000 новозаболени од Ковид-19 во светот

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во светот надмина 20 милиони, а само во последните 24 часа пријавени се повеќе...

Свет11 час

(Видео) Експлозија разнесе три куќи во САД – плач на заробени деца се слуша под урнатините

Експлозија раснесе три куќи во САД, а неколку лица се заробени под урнатините, меѓу кои има и деца, соопштија пожарникарите...

Свет11 час

Русија подготвена да ја лансира првата вакцина против коронавирусот

Русија е подготвена да ја лансира првата вакцина против коронавирус, пишува Ентертејмент Тајмс. Рускиот кандидат за вакцината е вирусна векторска...

Свет11 час

(Видео) Пукање во близина на Белата куќа – Трамп веднаш е евакуиран

Членовите на тајната служба ја прекинале конференцијата на американскиот претседател Доналд Трамп и го извадиле од просторијата за брифинг. На...

Свет12 часа

(Видео) Хаос во Белорусија – одекнуваа експлозии во Минск, едно лице загина

Во Минск синоќа повторно се одржаа протести против претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко. Експлозии одекнуваа во центарот на градот, запален...

Европа12 часа

Финска воведува задолжителни тестови и карантин по слетувањето на авион со 24 позитивни патници од Скопје

Финска ќе воведе задолжителни тестови за коронавирус и карантин за патниците од одредени високоризични земји, откако 24 од 157 патници...

Свет22 часа

Германија размислува за задолжително носење маски во училниците

Претседателот на Здружението на германски наставници, Хајнц Питер Мејдингер побара носењето маски да биде задолжително во училниците како заштита од...

Свет23 часа

Катастрофа во Индискиот океан: од брод кој заринка истекоа 1.000 тони нафта

На бродот кој на 25 јули заринка во корален гребен во Индискиот океан кај Маурициус се појавиле пукнатини, кои претставуваат...

Македонија1 ден

Нема договор меѓу Заев и Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети не постигнаа договор за коалиција во новата Влада ниту...

Досие