Контакт

Спорт

Сиригу на терен, крадци во неговата куќа

Објавено пред

Во нов инцидент во кој фудбалер во Серија А бил ограбен, италијанските медиуми јавуваат дека голманот на Џенова, Салваторе Сиригу имал провалници во неговиот дом додека тој бил на теренот при поразот од Лацио вчера.

Според „Ла газета дело спорт“, крадците, знаејќи дека Сиригу не е дома, влегле во неговиот дом во Џенова, и тоа се работи за позната криминална група со прекар „акробати“, кои се прекачуваат преку прозорците, и од домот на голманот си заминале со злато и сребрен накит.

Инцидентот се случува истата недела кога напаѓачот на Наполи, Адам Унас бил ограбен пред својата гаража во Неапол под закана на огнено оружје, додека во Емполи, поранешниот фудбалер на Удинезе, Антонио ди Натале и неговото семејство биле мета на вооружени крадци.

Спорт

Турски бизнисмен го купи поранешниот премиерлигаш Хал

Објавено пред

Турскиот бизнисмен Аџун Илиџали го комплетираше преземањето на англискиот второлигаш Хал сити, ставајќи крај на контроверзното 11-годишно владеење на семејството Алам во клубот од Јоркшир.

Под водство на претходните газди, клубот трипати испадна од лигата, но навивачите најмногу беа лути на двата неуспешни обиди да се смени името на клубот. Хал оваа сезона успеа да се врати во Чемпионшип, но формата им е променлива и се наоѓаат на само 4 поени од зоната за испаѓање.

52-годишниот Илиџали е сопственик на ТВ каналите „ТВ8“ и „ТВ8.5“, турската дигитална платформа „Ексен“, а има и продукциски компании во САД, Мексико, Романија, Унгарија, Бразил и Грција. Тој е основач на „Аџун медија“ групацијата, а својата кариера ја почнал како спортски новинар, пред да ја основа компанијата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сомнително обложување околу жолт картон на играч на Арсенал

Објавено пред

Англиската Фудбалска асоцијација (ФА) истражува еден жолт картон добиен од играч на Арсенал во меч од Премиерлигата оваа сезона поради „сомнително“ обложување кај британските букмејкери.

Според „Атлетик“, букмејкерот ја информирал федерацијата дека се поставени „невообичаени“ суми на пари дека засега неименуваниот фудбалер ќе добие жолт картон во текот на мечот.

Вакви индивидуални облози на картони, корнери, изведувачи на аути, претставуваат голем проблем за фудбалските власти, бидејќи тука фудбалерите можат директно да влијаат на исходот на облозите.

Иако името на фудбалерот не се открива, дел од фановите на Интернет се убедени дека се работи за Гранит Џака кој доби жолт картон при 1:4 победата над Лидс, кога на осум минути пред крајот долго време не го изведуваше слободниот удар.

Ова не е првпат да има вако случај во Англија. По пензионирањето, легендата на Саутемптон, Мет Ле Тисие призна дека се договорал со своите пријатели дека тој прв ќе ја исфрли топката во аут на мечот против Вимблдон во 1995 година, но дека ова било спречено откако неговиот соиграч ја сопрел топката. Ова беше пријавено на полицијата, која реши дека нема случај.

Во 2018 година пак, поранешниот фудбалер на Линколн сити, Бредли Вуд доби шестгодишна суспензија откако на своите пријатели им кажал дека ќе добие жолт карто нана ФА мечевите против Ипсвич и Барнли.

Прикажи повеќе...

Спорт

Зверев: Во Австралија никој не тестира, сигурно има заразени тенисери

Објавено пред

Германската тениска ѕвезда, Александер Зверев вели дека најверојатно има уште тенисери заразени со КОВИД на Австралија опен, бидејќи никој не ги тестира на турнирот.

Французинот Иго Умбер во средата потврди дека имал позитивен тест на КОВИД-19, еден ден по неговиот пораз во првото коло од Ришар Гаске, по што замина на еднонеделна изолација.

„Ни дозволуваат да излегуваме на јадење, да правиме што сакаме, така што е нормално повеќе луѓе да имаат КОВИД. Мислам дека повеќе од тенисерите имаа КОВИД кога пристигнаа, и сигурно и сега имаат. Никој не не тестира. Тука сум да играм и знам дека има многу позитивни случаи во Мелбурн и Австралија, така што не одам многу надвор, не сум бил во ресторани“, изјави Зверев по победата над Џон Милман во второто коло.

Според „Ројтерс“, организаторите на Австралија опен бараат секој тенисер сам да прави антигентски брзи тестови секојдневно, додека официјални тестови се прават на денот кога тенисерите пристигнуваат и по седум дена од нивното пристигнување.

Австралискиот тенисер Бернард Томич во текот на квалификациите минатата недела исто така посочи дека немало ниту еден официјален ПЦР тест пред неговиот настап.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Регистрирани 2.051 нов случај на коронавирус, починаа 14 лица

Во последните 24 часа направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на Ковид-19: Скопје – 1.027, Битола...

Македонија4 часа

„Спијте мирно, нема да ни го земат Банско“, рече Борисов по посетата на Петков

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов рече дека по вчерашната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков на Скопје спиел мирно, бидејќи...

Македонија7 часа

Петков по посетата во Скопје: Постигнавме огромен успех

Вчерашната посета на Скопје беше огромен успех, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков пред новинарите во Народното собрание. „Од една страна...

Македонија8 часа

Горан Николовски го фати светиот крст во Скопје

Светиот крст кој беше положен во водите на реката Вардар во Скопје, годинава заврши во рацете на Горан Николовски. Точно...

Македонија9 часа

(Видео) Мицкоски: СДСМ да не ја продолжува агонијата и да одиме на избори

“Позади нас е една прилично тешка и предизвикувачка година. Година во која што имавме голем предизвик пред се со КОВИД...

Свет11 час

Генералниот секретар на СЗО предупредува: Пандемијата не е ни блиску до крајот

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до...

Македонија12 часа

Германија, Финска и Хонг Конг со нови Ковид протоколи за македонските државјани

Заради ситуацијата со Ковид 19- пандемијата, Сојузна Република Германија ја врати Република Северна Македонија на листата на ризични земји. Со...

Македонија1 ден

Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.038 тестови, а регистрирани се 2.269...

Македонија1 ден

Учебната година ќе заврши на 10 јуни и покрај одложеното второ полугодие

Владата најави измена на наставните програми со цел учебната година да заврши стандардно на 10 јуни, и покрај тоа што...

Македонија1 ден

(Видео) Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, порача Пендаровски на средбата со бугарскиот премиер

Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, со цел засилување на добрососедските односи и политичкиот дијалог за почувствителните прашања....

Македонија1 ден

Рот: Бугарија да го признае македонското малцинство, како што Македонија го признава бугарското

Германски пратеник во Бундестагот и поранешен министер на Германија за Европа, Михаел Рот, ја поздрави денешната посета на Македонија на...

Македонија1 ден

Гаврил Бубевски избран за нов претседател на скопското Јавно обвинителство

Некогашниот специјален јавен обвинител, Гаврил Бубевски, стана шеф на скопското Јавно обвинителство, а неговиот колега од СЈО, Стевчо Донев, е...

Македонија1 ден

Бугарија го прифати краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше

Бугарија прифатила да го користи краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше. Премиерот Димитар Ковачевски вели дека ова е...

Европа1 ден

Европскиот парламент доби нов претседател

Европскиот парламент доби нов претседател. Роберта Мецола е избрана за наследник на Дејвид Сасоли за претседател на Европскиот парламент освојувајќи...

Македонија1 ден

Со сертификат за вакцинација или прележана болест Македонците ќе може да влезат во Бугарија

Од 20 јануари македонските државјани ќе може да влезат во Бугарија. По интензивната комуникација меѓу министерствата за надворешни работи на...

Свет2 дена

Тонга по ерупцијата и цунамито – поплавени острови, земјата и дрвјата покриени со пепел

Првите фотографии по ерупцијата на вулканот кај Тонга и цунамито што ги погоди островите во тој архипелаг ги прикажуваат земјата...

Македонија2 дена

(Видео) Зголемениот водостој на кејот на реката Вардар ги вознемири жителите на Аеродром

По телефонска дојава од страна на граѓани на 195, а и до директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, дека во општина...

Македонија2 дена

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот...

Македонија2 дена

Владата на првата седница ги именува замениците на Ковачевски

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. На седницата...

Македонија2 дена

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Досие