Контакт

Спорт

Сите го критикуваат Ѓоковиќ – Адрија Тур им покажа среден прст на мерките за заштита

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ организаторот на „Адрија Тур“ се наоѓа на удар на медиумите и поранешните и катуелни тенисери, откако на турнирот во Задар не се одигра финалето. Григор Димитров објави вчера дека е заразен со коронавирусот, потоа беа тестирани 22 луѓе кои биле во контакт со Бугаринот. Од тестираните уште тројца биле позитивни на вирусот Борна Чориќ и тренерите на Ѓоковиќ и Димитров.

Турнирот, слично како и во Белград се играше пред публика, не се почитуваа мерките на заштита и социјална дистанца, а играчите се друже меѓу себе и праве заеднички забави.

„Со заразениот Димитров непрестано се дружеа Ѓоковиќ, Зверев, Чориќ и многу други тенисери и гледачи. Овој настан во прв план ќе ја истакне расправата околу организацијата на тениските мечеви“, пишува Лекип.

„Мечевите во Задар се играат пред неколку илјади гледачи, а познато е дека АТП сезоната ќе продолжи на 14 август без поублика“, пишува Би-би-си.

Претходно, кога „Адрија Тур“ се играше во Белград критики на адреса на Ѓоковиќ упатија највлијателните германски медиуми.

„Целосно е неодговорно во време кога целиот свет се обидува да излезе на крај со пандемијата да бидат полни трибините во тенискиот центар на Новак Ѓоковиќ“, напиша пред десетина дена Зидојче Цајтунг.

Познатиот тренер Бред Гилберт на „Твитер“ објави фотографии на кои Димитров се гушка со Ѓоковиќ, Чилиќ и останатите. За оваа фотографија поранешниот број 1 Енди Родик имаше циничен коментар.

„Наводно сме во пандемија…“

Еден од највлијателните новинари кои го следат тенисот и познат критичар на Новак Ѓокови, Бен Ротенберг напишал дека „Адрија Тур е покажување на среден прст на мерките за социјална дистанца и борбата пртив коронавирусот.“

„Можевме само да се надеваме дека никој друг нема да биде заразен, но се чини дека тоа е невозможно. Се надевам дека Григор ќе им биде пример на останатите спортисти кои не го сваќаат сериозно коронавирусот. Болеста е вистинска, ризикот е вистински. Ова е голем удар за сите нас“, напишал Ротенберг.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Гасперини: Што треба да правиме, да си ги исечеме рацете?

Објавено пред

Тренерот на Аталанта Џанпјеро Гасперини не го криел незадоволството од судењето на натпреварот кој неговиот тим го одигра протв Јувентус. Аталанта два пати имеше предност во Торнио, а Јувентус од пораз се спаси со головите постигнати од белата точка.

Пеналите кои беа судени против Аталната во најмала рака се дискутабилни. Де Рум,а потоа и Мјуриел играа со рака во забранетата зона. Според новите правила секое играње со рака во шеснаесетникот е пенал, но прашање е дали играчите имаа доволно време за вистинска реакција.

„Ова се правила кои се над сите правила во Италија. Што треба да направиме да си ги исечеме рацете? Пенали како првиот веќе имаше оваа сезона, многу тимови беа кезнети на тој начин. Тоа е лудило, правилата не се толкуваат исто во сите земји. Во другите држави за ова не се суди пенал“, рекол Гасперини.

„Одигравме голем меч против лидерот во Серија А. Им кажав играчите да продолжат вака и во август, во Лигата на шампионите. Пресреќен сум поради играта и многу сум разочаран бидејќи не победивме.“

Аталанта во четврт-финалето во Лигата на шампионите ќе игра против ПСЖ, победникот во полу-финалето ќе игра против подобриот од натпреварот Атлетико Мадрид-Лајпциг.Прикажи повеќе...

Спорт

Волкановски ја одбрани титулата во УФЦ 251 (Видео)

Објавено пред

Приредбата УФЦ 251 утрово се одржа во Абу Даби. Борецот од Австралија кој има македонско потекло Александар Волкановски ја одбрани титулата во про-лесна категорија (до 66 килограми).

Волкановски титулата ја одбрани со тесната победа над Макс Холовеј. Со одлука на судиите 47:48, 48:47, 48:47 Македонецот од Австралија втор пат го победи својот противник.

Волкановски во декември, во исто така израмнет меч, славеше над Холовеј.Покрај Волкановски титулата во Абу Даби успеа да ја одбрани и Камару Усман. Нигериецот со едногласна одлука на судиите (50:45, 50:45, 49:46) го победи Хорхе Масидвал.

Борецот од Русија Пјотр ја освои титулата во бантам категоријата (до 61 килограм). Пјотр со технички нокаут за три минути и 24 секунди го победи Хенри Сехуд. 27 годишниот руски борец нема пораз во седумте борби во УФЦ, во ММА неговиот скор е 15-1.

Прикажи повеќе...

Спорт

Британците го добија првиот клуб во европската кошарка

Објавено пред

Првиот кошаркарски клуб од Велика Британија што ќе се натпреварува во некој од европските купови ќе бидат Лондон Лајонс. Тие во сезоната 2020/2021 ќе учествуваат во Лигата на шампионите на ФИБА, објави „Јурохупс“.

Ова значи дека Лондон по прв пат во 21 век ќе се најде на кошаркарската мапа на Европа но не во Еврлогиата што беше долгогодишна желба на првиот човек на ова натпреварување Џорди Бартомеу.

Лавовите од Лондон се основани во 1977 година во Хемел Хемпстед потоа беа во Вотфорд и Милтон Кејнс, а сега нивниот дом е Олимпискиот парк во Лондон.

Новата сопственичка структура вложи во клубот за кој се надеваат дека ќе биде конкурентен во Европа и дека ќе го привлече вниманитето на лондонската публика.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион30 минути

Ребиќ: Странски служби ја рушат Србија

Директорот на српската полиција, Владимир Ребиќ истакна дека зад насилните протести во Србија, стојат странски разузнавачки служби. Според него, тие...

Топ35 минути

Приведени и казнети „диви тркачи“ од скопските улици

Секторот за сообраќајни работи при Бирото за јавна бебзедност во координација со Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за...

Свет55 минути

Турист во Шпанија загинал по пад од тераса, а усмртил уште еден човек

Турист во Шпанија починал откако паднал од тераса на хотелот каде бил сместен, а усмртил и друг маж, кој во...

Свет1 час

Во Бразил над 35 илјади нови случаи, сопругата и ќерките на Болсонаро негативни на ковид-19

Во Бразил во последните 24 часа се регистрирани нови 35.512 случаи на ковид-19, а починале уште 1.071 пациент. Од почетокот...

Свет1 час

Трамп првпат во јавност се појави со заштитна маска

Американскиот претседател Доналд Трамп ја посети воената болница во предградие на Вашингтон и првпат во јавност носеше маска поради пандемијата...

Македонија2 часа

Мицкоски со писмо до народот: Ви ветувам макотрпна работа и обнова на државата

Кус е периодот во кој можевте да ме запознаете, да стекнете впечаток за мене и за она што го преставувам...

Регион15 часа

(Видео) Петти ден протести во Србија, демонстрантите во Нови Сад ја блокираа полициската станица

И вечерва граѓаните на Нови Сад излегоа на протест на улиците и на половина час ја блокираа полициската станица „Стар...

Македонија16 часа

Од коронавирус почина 24-годишна пациентка од Тетово, немала хронични заболувања

Вчера на Инфективната клиника почина 24 годишна пациентка од Тетово од Ковид-19. Таа е еднa од најмладите пациенти во земјава...

Македонија19 часа

Нови 199 заболени и осум починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на...

Топ20 часа

Мaж нападнал четири лица во авто-кампот „Градиште“, има повредени

Доцна синоќа во полицијата било пријавено насилство кое се случило во авто-кампот „Градиште“ во Охрид. Според пријавеното, А.К.(32), кој претходно...

Регион20 часа

Хрватска, Албанија и БиХ бележат рекордни бројки на новозаразени од појавата на пандемијата

Во регионот деновиве забележан е пораст на бројот на заболени од ковид-19. Во Хрватска, Албанија и БиХ денеска е регистриран...

Македонија20 часа

Пендаровски за геноцидот во Сребреница: Идеите за етнички чисти територии секогаш водат кон трагедии

Претседателот, Стево Пендаровски, упати порака по повод 25-годишнината од геноцидот во Сребреница. „Пред 25 години се случи геноцидот во Сребреница...

Регион21 час

Грција бара санкции за Турција: „Ердоган направи историска грешка“

Атина ќе изврши притисок врз меѓународните организации и ЕУ да воведат санкции кон Турција, поради промената на статусот на музејот...

Македонија1 ден

Уште два дена кампања

Уште два дена ќе трае предизборната кампања за парламентарните избори кои ќе се одржат в среда. Денеска и утре политичките...

Македонија1 ден

Свети Николе станува ново жариште на коронавирусот, двете фабрики се затворени

Во Свети Николе вчера беа регистрирани 29 новозаразени од ковид-19, за првпат во овој град, кој станува ново жариште на...

Македонија1 ден

Рекорден број на заразени и излечени во земјава за едно деноноќие

Во Македонија вчера беше регистриран рекорден број на новозаразени и излечени пациенти во последните 24 часа. Како што информира Министерството...

Македонија1 ден

Дел од болницата „8-ми Септември“ ќе се пренамени за пациенти кои не се заболени од ковид

Во наредните десетина дена почнуваат подготовки за ослободување на дел од капацитетите во ГОБ „8ми Септември“, најави министерот за здравство,...

Македонија1 ден

Заев од централната трибина во Скопје: Мора да продолжиме по правиот пат, од вас зависи

Мора да продолжиме по правиот пат, не смееме да скршнеме од него, тоа е наша заедничка задача, порача синоќа претседателот...

Македонија1 ден

Филипче: Тестираме масовно и ги откриваме и асимптоматските случаи за прекин на ланецот на ширење

Тестираме масовно и ги откриваме и асимптоматските случаи за прекин на ланецот на ширење, истакна министерот за здравство, Венко Филипче,...

Регион2 дена

(Видео) Не престануваат протестите во Србија – еден демонстрант повреден со нож, има и уапсени

Четврт ден по ред насилни протести во Белград, но и во повеќе градови во Србија, наспроти забраната за собирања на...

Досие