Контакт

Спорт

Сити ја подготвија првата понуда за CR7 – 15 милиони евра по сезона!

Објавено пред

Хари Кејн вчера официјално објави дека и оваа сезона ќе остане во Тотенхем, па во Манчестер Сити, кои цело лето „притискаа“ за негов трансфер на „Итихад“ сега се свртеа кон друга опција во нападот.

Одлуката, се чини, падна на еден од најдобрите на сите времиња – Кристијано Роналдо.

Португалецот, се чини, е незадоволен во Торино и бара нов предизвик во кариерата.

Неговиот агент Жорге Мендеш допатувал во Манчестер за да преговара за нов ангажман на својот клиент.

Италијанецот Џанлука ди Марцио пренесува дека Манчестер Сити на капитенот на Португалија му нудат двегодишен договор вреден 15 милиони евра по сезона, додека во Јуве моментно заработува по 32 милиони годишно.

Обештетувањето што ќе го бара торинскиот клуб, наводно ќе изнесува 25 милиони евра.

Спорт

Најпрофитабилниот тренер во 21.век – Диего Чоло Симеоне

Објавено пред

Предводникот на Атлетико Мадрид, Диего Чоло Симеоне е најпрофитабилниот тренер во 21. век, покажува истражувањето на „Трансфермаркт“. Клубовите во кои работел, од трансферите, заработиле речиси 1.000.000.000 евра.

Симеоне во досегашната кариера работел во Расинг, Естудијантес, Ривер Плејт, Сан Лоренцо, Катанија и Атлеко Мадрид. Од трансферите на клубовите им овозможил заработка од 999.850.000 евра.

Според, „Трансфермаркт“, Чоло во својата кариера учествувал во 83 трансфери, најголем од нив е оној на Антоан Гризман. Францускиот ас во 2019 година се пресели во Барселона за 120.000.000 евра. Две недели претходно, Лукас Ернандес се пресели во Баерн за 80.000.000 евра. Истото лето, Родри беше продаден во Манчестер сити за 62.700.000 евра.

Од 83.трансфери, 28 се поврзани со Атлетико Мадрид, на чија клупа Чоло седи веќе 10 години. Низата ја прекинува трансферот на Хосе Соса од Естудијантес во Баерн Минхен за 9.000.000 евра.

Зад Симеоне се Португалците Леонардо Жардим и Жозе Мурињо.

Жардим, на клубовите во кои работел им заработил 963.140.000 евра. Најголем трансфер е оној на Килијан Мбапе од Монако во ПСЖ за 145.000.000 евра. Мурињо, работел во Порот, Челси, Реал, Интер, Манчестер јунајтед, Тотенхем, Рома. Учествувал во продажба на 94 фудбалери, им овозможил на клубовите заработка од 772.750.000 евра.

Потоа следуваат Карло Анчелоти (девет клубови, 99 играчи, 759.540.000 евра), Масимилијано Алегри (шест клубови, 113 фудбалери, 723.840.000 евра), Жорж Жесус (шест клубови, 121 фудбалер, 732.570.000 евра), Рафа Бенитез (11 клубови, 101 играч, 671.750.000 евра), Роналд Куман (четири клуба, 74 фудбалери, 658.050.000 евра), Пеп Гвардиола (четир клуба, 74 фудбалери, 641.940.000 евра)…

Прикажи повеќе...

Спорт

Куман: Мојата судбина е во рацете на претседателот Лапорта

Објавено пред

Роналд Куман не сакал да го коментира својот статус во Барселона. По мечот со Кадиз (0:0), Холанѓанецот на новинарите им рекол дека неговата судбина е во рацете на претседателот Џоан Лапорта.

„Не сакам да го анализирам мојот статус. Сакамд а зборувам за тимот, за неговото сјајно однесување и посветеност. Каква е мојата иднина? Не знам, пред малку се видов со претседателот и се поздравив со него. Веројатно ќе разговараме наредните денови, секако доколку сака да разговара“, рекол Куман.

Холанѓанецот во 96.минута доби црвен картон, што значи дека нема да го води тимот, во сабота против Леванте.

Прикажи повеќе...

Спорт

Челси ќе наредното лето ќе тргне по потписот на Де Лихт

Објавено пред

Челси ги крои плановите за наредната сезона. „Сините“ имаат намера да ја засилат одбраната. Во овој преоден рок им пропадна трансферот на Жил Кунде од Севилја, а според некои шпекулации, ПСЖ ја одбил нивната понуда од 100 милиони евра за Маркињос.

Англиските медиуми тврдат дека Челси наредното лето ќе тргне по потписот на Матијас Де Лихт.

Холанѓанецот има договор со Јувентус до јуни 2024 година. Челси имале намера да ја активира откупната клаузула од 150 милиони евра.

Челси мора да го засили овој дел од тимот, бидејќи е извесно дека Антонио Ридигер ќе замине од „Стенфорд Бриџ“ како слободен играч. Германецот имал понуди од шест клуба.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Гутереш и Пендаровски разговараа за преспанскиот договор и бугарското вето

Средба на претседателот Пендаровски со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на...

Свет2 часа

Напад во САД, еден загинат и 14 повредени во маркет

Едно лице загина, а 14 се повредени во напад што се случи во градот Колиервил, недалеку од Мемфис во американската...

Македонија14 часа

Регистрирани 526 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.632 тестирања, а регистрирани се...

Свет15 часа

Гутереш предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и САД: „Мора да ја избегнеме“

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и Соединетите Американски Држави и...

Топ18 часа

Ограбена аптека во Чаир, на сопственикот му се слошило и починал

Сопственик на аптека на улицата Џон Кенеди починал набргу откако објектот бил ограбен, јави МВР. Тој не бил во аптеката...

Македонија20 часа

Ќе се воведуваат брзи тестови во училиштата

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе се воведат брзи антигенски тестови во училиштата. Според него, најголем дел од...

Македонија22 часа

Трета доза вакцина за граѓаните над 60 години, здравствените работници и тие со имунокомпромитирани состојби

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека во земјава ќе се воведува трета доза вакцина. Станува збро за вакцината „Фајзер“,...

Свет22 часа

СЗО: Загадувањето на воздухот е поопасно отколку што мислевме

Светската здравствена организација предупредува дека загадувањето на воздухот е уште поопасно отколку што се мислеше – бидејќи концентрацијата на опасни...

Европа23 часа

Директорот на „Модерна“ очекува крај на пандемијата за една година

Извршниот директор на компанијата „Модерна“, Стефан Бансел верува дека пандемијата на коронавирус ќе заврши за една година, бидејќи зголеменото производство...

Спорт1 ден

(Видео) Хулиганите дивеат на стадионите во Франција

Нови навивачки инциденти го обележаа колото во Лига 1. Навивачи на Монпелје и Бордо се тепале пред натпреварот на двата...

Свет1 ден

Шестчасовни разговори меѓу руските и американските воени челници

Највисоките американски и руски воени претставници вчера одржаа шестчасовни разговори во Хелсинки, што беше нивна прва директна средба од 2019...

Македонија1 ден

Пендаровски ќе се обрати на 76. Генерално собрание на ОН

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Њујорк ќе се обрати на Генералната дебата на 76. Сесија на Генералното собрание на Обединетите...

Свет1 ден

Рендгенски снимки покажуваат како вакцината ги штити белите дробови од Ковид-19

Во целиот свет, бранот на делта варијантата доведе до зголемување на бројот на заразени со коронавирус. Истата ситуација беше забележана...

Македонија2 дена

Приведена очна лекарка од Куманово, која преку поткуп собрала 116.000 денари

Полициски службеници од Отсекот за економски криминал при СВР Куманово, утрово, во 7 часот, извршиле претрес во просториите на очното...

Македонија2 дена

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“ за кои има голем интерес

Денеска, во земјата пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој,...

Македонија2 дена

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во зависност од пописот, рече Заев

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има...

Економија2 дена

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Ќе се конфискува имотот од над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже, предвидува драфт верзијата...

Македонија2 дена

Наставата продолжува со физичко присуство, состојбата со ковид во училиштата засега е стабилна

Состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб,...

Македонија2 дена

Софијанова: Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика, но може да предизвика сериозен синдром

Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај...

Регион2 дена

„Еуроактив“: Вашингтон го зголемува притисокот врз Софија за евроинтеграцијата на Скопје

Вашингтон го зголемува притисокот врз Бугарија, барајќи од неа да се откаже од ветото за интеграција на Северна Македонија во...

Досие