Контакт

Спорт

Сити ќе ја дознаат европската судбина во првата половина на јули

Објавено пред

Манчестер сити ќе треба да почекаат до „првата половина на јули“ за да дознаат дали ќе биде успешна нивната жалба за двегодишната суспензија од европските натпреварувања, потврдија од Судот за арбитража во спортот (ЦАС).

Тридневното сослушување пред ЦАС, оддржано преку видео-конференциска врска, заврши денеска и судот во Лозана ќе го разгледува случајот до следниот месец.

УЕФА во февруари одлучи дека Сити направиле сериозни прекршувања на финансискиот фер-плеј (ФФП) откако приходите кои доаѓале од газдите на компанијата ги пријавувале како спонзори, доделувајќи им двегодишна суспензија и казна од 30 милиони евра. Ако ЦАС ги поддржи УЕФА, тогаш Сити по девет години нема да игра во Лигата на шампионите, а петтото место во Премиер лигата ќе води во ЛШ.

Доколку се случи ова станува нејасно  што се случи со најголемите ѕвезди на клубот, но и со менаџерот Пеп Гвардиола, иако минатиот месец тој изјави дека не гледа причина да замине од клубот. На теренот, Кевин де Брујне е меѓу ѕвездите кои признаа дека би било тешко да се паузира две години од елитното европско натпреварување.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Клоп: Уште 4 години во Ливерпул, па потоа одмор цела година!

Објавено пред

Тренерот на Ливерпул, германскиот стратег Јирген Клоп потврди дека уште неколку сезони ќе биде на чело на клубот од „Енфилд“.

„Што се однесува до плановите за блиска иднина, сакам уште 4 години во Ливерпул. Потоа, не сакам да работм ништо една година, односно да правам што јас сакам. После тоа може некој клуб, репрезентација“ – изјави Клоп за германски „SWR”.

Многумина сметаат дека клупата на селекцијата на Германија би била голем предизвик за Клоп кој во Ливерпул е од есента 2015 година.

„На крајот на кариерата дефинитивно ќе се вратам во Германија, најверојатно во Мајнц, го сакам, тој е за мене идеалното место за живот“ порача Клоп.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Топчиите“ 5 години немаат гостински триумф кај најдобрите во ПЛ

Објавено пред

Со вчерашниот пораз на Арсенал кај Тотенхем се продолжи неверојатната црна серија од 27 мечеви во низа на кои „топчиите“ немаат победено на гости еден од петте големи ривали во Премиерлигата – Манчестер Јунајтед, Манчестер Сити, Ливерпул, Челси и Тотенхем.

Последен пат Арсенал забележа гостински триумф кај една од овие екипи на 18 јануари 2015 година кога го совладаа Сити на „Итихад“. Менаџер на Арсенал тогаш беше Арсен Венгер.

Оттогаш до сега нагости имаат скор од 17 порази и 10 нерешени, и тоа во периодот додека на клупата на лондонскиот клуб беше Унаи Емери, Фреди Љунберг и сега Микел Артета.

Арсенал во вчерашното северно-лондонско дерби водеше со 1-0 против Тотенхем, но играчите на Мурињо направија целосен пресврт, 2-1.

Не само што не се во конкуренција да играат за шампионска титула, „топчиите“ идната сезона нема да се борат ниту во европските натпреварувања.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал ја чека „Старата дама“ да го носи Лука Јовиќ во Торино?

Објавено пред

Секојдневно се појавуваат нови информации околу тоа каде српскиот напаѓач од редовите на Реал Мадрид, Лука Јовиќ, би можел да ја продолжи кариерата. Цената е позната, 35 милиони евра.

Милан е прва опција, се појави Лестер, во него гледа замена или тандем за Варди, а Арсенал би тргнал по Србинот како евентуална замена за Обамејанг.

Јовиќ зад себе има очајна сезона.

Иако Зидан повторува дека не сака да го пушти, претседателот на Реал, Перез, по сè изгледа, сака да си врати дел од вложените (60 милиони евра) пари за напаѓачот.

Шпански портал тврди дека Реал Мадрид го чека Јувентус, со кој има одлични релации. Јуве бара класичен напаѓач, го сака Милик од Наполи, но Наполи ја затегнува работата.

Раул Хименез и Траоре се прескапи, па наводно Јовиќ би бил решение.

Дали постои таква можност, ќе видиме, а во Реал се чини созрева одлуката да се откажат од српскиот фудбалер по само една сезона.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа27 минути

Германците одложиле 50.000 онколошки операции поради коронавирусот

Поради пандемијата на коронавирус во Германија се одложени десетици илјади онколошки операции, терапии и мерки за рано откривање на карцином,...

Топ1 час

Ангела Ѓорѓиевска осудена на 19 години затвор за соучесништво во убиството на Пино

Ангела Ѓорѓиевска доби 19-годишна казна затвор поради свирепото убиство на Пино Секондо. Судијката Ленка Давитковска ја прогласи за виновна, односно...

Македонија2 часа

Почна изборниот процес, гласаат 706 лица кои се во самоизолација

Денеска е првиот ден од тридневниот гласачки процес за предвремените парламентарни избори во Македонија, кои ќе завршат в среда. Од...

Регион2 часа

При дефект на рингишпил во Сомбор повредени осум деца, три од нив потешко

Како што објавија српските медиуми, синоќа околу 20:30 часот се случила несреќа во Србија во село кај Сомбор. Локалните портали...

Регион2 часа

Од денеска во Хрватска задолжително е носење маска

Од денеска во Хрватска е задолжително носењето маска во продавниците. Маски, исто така, ќе мора да носат и вработените во...

Свет3 часа

Експлозија и пожар на американски воен брод

Во експлозија и пожар што избувнал на американски брод во Калифорнија се повредени 21 лице, соопштија локалните власти. Американските медиуми...

Свет4 часа

Од коронавирус заболени 12,7 милиони луѓе во светот

Според Универзитетот „Џон Хопкинс“, 12,7 милиони луѓе ширум светот се заразени со коронавирус, а повеќе од половина милион починале. Во...

Регион4 часа

Хашим Тачи на сослушување во Хаг

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, денеска во Хаг треба да биде сослушан од меѓународните обвинители за воени злосторства. Тoj беше врвен...

Македонија4 часа

Почнува тридневното гласање – први ќе се изјаснат заразените со Ковид-19 и лицата во самоизолација

На полноќапочна предизборниот молк, кој ќе трае до среда, кога ќе се одржат парламентарните избори во земјава. Денеска ќе гласаат...

Македонија18 часа

Бројот на заболени од коронавирус во земјава надмина 8.000 лица

Од почетокот на пандемијата во Македонија, досега заболеле 8.111 лица, откако само денеска беа регистрирани 136 новозаболени. Според последните информации, вкупната...

Македонија19 часа

Во Скопје има 1.830 активни случаи, најмногу во Чаир, Гази Баба и Аеродром

Во Скопје во моментов има 1.830 активно заболени лица од ковид-19. Според информациите по општини, најголем број од заболените се...

Топ19 часа

Бегајќи од полиција скокнал во Вардар, а по него во реката влегол и полицаецот кој се повредил

Бркотница се случувала вчера во Скопје, кога 33-годишен скопјанец (Е.А.) бегал од полициски службеник. Полицаецот вршел обезбедување врз Е.А. кому...

Македонија19 часа

Денеска се регистрирани 136 нови случаи, починаa 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 991 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на...

Свет22 часа

Унгарија воведува нови мерки за влез од ризични земји како Македонија

Унгарија воведува нови рестрикции за патници на граничните премини поради спречување на ширењето на коронавирусот, најави унгарскиот премиер Виктор Орбан....

Топ1 ден

Се удави скопјанец во езерото Младост

Дваесет и осумгодишен скопјанец вчера се удави во водите на езерото Младост во Велес. Според информациите од МВР, М.С. влегол...

Регион1 ден

Ребиќ: Странски служби ја рушат Србија

Директорот на српската полиција, Владимир Ребиќ истакна дека зад насилните протести во Србија, стојат странски разузнавачки служби. Според него, тие...

Топ1 ден

Приведени и казнети „диви тркачи“ од скопските улици

Секторот за сообраќајни работи при Бирото за јавна бебзедност во координација со Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за...

Свет1 ден

Турист во Шпанија загинал по пад од тераса, а усмртил уште еден човек

Турист во Шпанија починал откако паднал од тераса на хотелот каде бил сместен, а усмртил и друг маж, кој во...

Свет1 ден

Во Бразил над 35 илјади нови случаи, сопругата и ќерките на Болсонаро негативни на ковид-19

Во Бразил во последните 24 часа се регистрирани нови 35.512 случаи на ковид-19, а починале уште 1.071 пациент. Од почетокот...

Свет1 ден

Трамп првпат во јавност се појави со заштитна маска

Американскиот претседател Доналд Трамп ја посети воената болница во предградие на Вашингтон и првпат во јавност носеше маска поради пандемијата...

Досие