Контакт

Спорт

„Словенија ќе биде добар тест за она што не очекува во Букурешт“

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Македонија, како дел од подготовките за настап на Европското првенство, утре ќе го одигра првиот од двата контролни натпревари. Во Скопје ќе гостува репрезентацијата на Словенија.

„Словенија е репрезентација која ни е доста добро позната, не очекува еден интересен натпревар, се надевам дека овој дуел ќе биде добра подготовка за она што ќе не очекува во Букурешт“, изјави на прес конференцијата селекторот Игор Ангеловски и дополни.

„Фудбалот се игра за публика. Се надевам и очекувам да дојдат навивачи во што поголем број, да ја бодрат нашата репрезентација и нашите момци бидејќи тие тоа го имаат заслужено.“
Утрешниот натпревар ќе го пропушти Енис Барди. Фудбалерот на Леванте има позитивен тест на вирусот Ковид-19.

„Енис Барди се чувствува добро, нема симптоми, со нетрпение го очекуваме назад во составот, Се работи за еден исклучителен фудбалер кој е многу важен дел од овој тим“.

Натпреварот на арената „Тодор Проески“, утре ќе започне во 18 часот.

Фото/ffm.mk©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Феран Торес го провоцираше Левандовски, па се извинуваше!

Објавено пред

Шпанскиот фудбалски репрезентативец, Феран Торес се извини за коментарите пред дуелот меѓу „Фуријата“ и селекцијата на Полска (1-1) во групната фаза на ЕУРО2020.

Фудбалерот на Манчестер Сити рече дека воопшто не е загрижен што неговата екипа ќе игра против Роберт Левандовски, актуелниот освојувач на Златната топка и дека е уверен дека шпанските дефанзивци ќе го „изедат“ напаѓачот. Вчера следуваше извинување:

„Ако во некој момент некого сум го навредил, сакам да кажам дека ми е многу жал. Го почитувам Левандовски, тој ми е еден од идолите“ изјави Торес.

Младиот крилен фудбалер на првиот меч за Шпанија против Шведска доби можност за настап во стартниот состав, но против Полска и Словачка влегуваше од клупата.

Во понеделник го очекува мечот со Хрватска.

Прикажи повеќе...

Спорт

Клиперси се будат, Крис Пол недоволен за брејк на „сонцата“

Објавено пред

Кошаркарите на Лос Анџелес Клиперс со резултат 106-92 славеа на ноќешниот трет дуел против Феникс Санс во финалето на Западната конференција во НБА лигата.

Клиперси ги загубија двата претходни меча од „сонцата“, но пред својата публика се „разбудија“ и ја вратија неизвесноста во серијата.

Отсуството на Каваи Ленард го надополни Пол Џорџ кој мечот го заврши со 27 поени, 15 скока и 8 асистенции. Сјаен во тимот беше и Хрватот Ивица Зубац со 15 поени и 16 скока, додека Реџи Џексон мечот го заврши со 23 поени.

На другата страна – Ејтон имаше ефект од 18 поени и 9 скока, а Дејвин Букер, кој играше со заштитна маска поради повреда на носот уфрли 15 поени. Толку имаше и повратникот во екипата, Крис Пол, надополнето со 12 асистенции.

Четвртиот меч од финалето на Западот се игра исто така во Лос Анџелес, во недела наутро во 3 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Парагвај е во четвртфинале на Копа Америка – „Ел Матадор“ ја реши Боливија

Објавено пред

На крилата на Мигел Алмирон кој забележа гол и асистенција, селекцијата на Парагвај синоќа го совлада составот на Чиле со 2-0 и го потврди учеството во плеј-офот на Копа Америка.

Со втората победа во третото коло Парагвајците стигнаа до место меѓу осумте најдобри од групата А.

Парагвај до водство стигна во 33 минута кога Самудо го материјализираше центаршутот на Алмирон, па го матираше голманот Клаудио Браво.

Сакајќи да ја стигне предноста на противникот, Чиле отворено го започна вториот дел, но во 58 минута „го плати цехот“ за тоа. Алмирон го зголеми водството на 2-0.

До крајот на мечот имаше неколку шанси за промена на резултатот, но мечот заврши 2-0 за Парагвај.

Во вториот синоќешен меч Уругвај предводен од Луис Суарез и Едисон Кавани лесно и рутинирано со 2-0 ја совлада последнопласираната селекција во групата А на Копа Америка – Боливија. Уругвајците конечно се разбудија и заиграа онака како што од нив се очекува.

Првиот гол на мечот беше дело на Боливијците. Стоперот и голманот кумуваа за автогол за својата селекција во 40 минута.

Сите дилеми околу прашањето на победникот ги реши „Ел Матадор“ со погодокот во 79 минута.

Со победата Уругвај обезбеди место во плеј-офот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

Топлиот бран ќе се задржи и во текот на викендот

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност, информираат од УХМР. Ќе дува слаб...

Европа1 час

(Видео) Апокалиптични снимки по торнадото во Чешка, расте бројот на мртви

Торнадо и силно невреме проследено со грмотевици, во четвртокот вечерта погоди неколку градови на југоистокот од Чешка, во регионот Јужна...

Свет15 часа

Руски претставник за британскиот брод: Следниот пат бомбите ќе паднат врз целта, а не околу неа

Шефот на руската делегација во преговорите за безбедност и контрола на оружјето во Виена, Константин Гаврилов, ја предупреди Велика Британија...

Македонија17 часа

Заев: Репрезентацијата ја претставува Северна Македонија, придавката „македонска“ е за други случаи

Кога се претставува државата, како во случајот со фудбалската репрзентација, тогаш се употребува репрезентација на Северна Македонија, додека македонско, македонска,...

Македонија19 часа

Радев: Ги издржавме притисоците, патот на Северна Македонија зависи само од дијалогот со Бугарија

Забрзувањето на европската перспектива за Република Северна Македонија зависи само од ангажманот и резултатите во дијалогот со Бугарија. Ова го...

Македонија19 часа

Регистрирани се 10 нови случаи на Ковид -19, три лица се починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 2.302 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на...

Регион20 часа

Вучиќ: Не е фер што Македонија и Албанија не добија датум за преговори

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави дека жали што Скопје и Тирана не добија датум за почеток на преговорите со ЕУ....

Македонија22 часа

Утре ќе стигнат 100.000 вакцини на Фајзер, а в недела 500.000 на Синовак, најави Филипче

Утре пристигнува нова пратка од 100 илјади вакцини на „Фајзер“ преку ковакс системот, најави министерот за здравтство Филипче. В недела...

Македонија23 часа

Од септември на медицинските сестри и техничари ќе им биде платено високото образование

Од септември на медицинските сестри и техничари ќе им биде платено високото образование, најавија по денешниот работен состанок, министерот за...

Македонија24 часа

Над 180.000 граѓани кои се пријавиле за вакцинација а не добиле термин, ќе бидат вакцинирани во следните 20 дена

Голем број граѓани реагираат дека одамна се пријавиле на веб-страницата vakcinacija.mk, но се уште не добиле термин за вакцинација во...

Свет1 ден

(Видео) Москва со порака: Ќе има страшни последици ако некој изврши провокации како случајот со британскиот разурнувач

Руската Црноморска флота, заедно со Граничната служба на ФСБ, испукаа предупредувачки истрели за да го спречат британскиот разурнувач да ја...

Македонија1 ден

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа, повикува Министерството за труд и социјала

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негователите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа,...

Европа1 ден

Европскиот Парламент предупредува- Бројот на мигранти расте, мора итно да дејствуваме

Со доаѓањето на летните месеци на надворешните граници на ЕУ, притисокот на мигрантите расте, затоа е потребно итно и солидарно...

Свет1 ден

(Видео) Се сруши мост во Вашингтон, повредени се повеќе лица

Пешачки мост се урна во североисточен Вашингтон. Според американските медиуми, најмалку шест лица биле повредени, додека еден камион останал заробен...

Економија2 дена

Владата го утврди предлогот за поскапувањето на горивата, на ред се пратениците

Предлогот за законски измени за повисока еколошка такса за нафтените деривати одат на усвојување во Собранието. Владата на денешната 82...

Свет2 дена

Европска здравствена агенција: Делта вирусот ќе доминира во Европа ова лето

Делта варијантата на коронавирусот, првпат откриена во Индија, значително ќе се прошири низ Европа во текот на летото, предупреди Европската...

Топ2 дена

Изгоре камп возило на туристи на Матка

Камп возило на туристи од Полска целосно изгоре на Матка, а уште едно возило е оштетено, соопшти МВР. „Вчера настанал...

Македонија2 дена

Пет нови случаи на Ковид-19, почина 39-годишник од Кичево

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.466 тестирања, а регистрирани се 5 нови случаи на...

Македонија2 дена

Заев: ЕУ има проблем, ние ќе бараме решение и не се откажуваме од заслужената интеграција

„Европа има проблем. Големата идеја за обединета Европа денес има проблем. А проблемот е самата ЕУ. Брисел ни порача дека...

Европа2 дена

Тензии во Црното Море: Руски истрели кон британски воен брод

Руски воен брод испукал предупредувачки истрели кон уништувач на британската кралска морнарица, ХМС Дифендер, откако влегол во руските води во...

Досие