Контакт

Спорт

Снајдер: Горан Пандев цела кариера е потценет фудбалер

Објавено пред

Весли Снајдер вели дека неговиот поранешен соиграч, македонскиот капитен Горан Пандев останува еден од најпотценетите фудбалери и покрај тоа што има 37 години, пред неговата Холандија да се судри со Македонија на ЕУРО 2020.

dobivaj vesti na viber

Џенова се обидува да го убеди Пандев да не отиде во пензија по ЕУРО 2020, откако оваа сезона во 29 настапи и маше 7 гола и 3 асистенции за Грифоне. Снајдер добро го познава капитенот бидејќи со него беше соиграч во Интер, но и во Галатасарај.

„Пандев има фантастична лева нога и вистински инстинкт на стрелец. Мислам дека е фантастичен играч и навистина го прави посебен тоа што секогаш има визија за играта пред него и секогаш знае од која позиција може да се даде гол. Покрај тоа, тој е фантастична личност, го сака фудбалот и според мене е еден од најпотценетите играчи во текот на целата кариера“, изјави Снајдер за „Де телеграф“.

Спорт

Хајдук загуби од Риека по утнатиот пенал во 95. минута, Торцида се сврте против играчите!

Објавено пред

Риека во драматичното дерби на 20. коло на хрватската лига успеа да стигне до 2:1 победа над Хајдук на „Пољуд“ за да се врати во борба за европски пласман, додека „билите“ не го искористија киксот на Динамо Загреб и останаа на осум поени заостанување зад „модрите“ и тоа со меч повеќе.

dobivaj vesti na viber

Риека дојде во водство во 65. минута со голот на Ампемо, пред во 84. минута, Фриган да зголеми на 0:2. Тогаш почна драмата – Марко Ливаја во 91. минута со гол од пенал намали на 2:1, за во 96. минута повторно да биде досуден пенал за Хајдук, но овојпат тој не успеа да го реализира пеналот за незгоден пораз.

По крајот на мечот, навивачката група на сплитскиот клуб беше очигледно незадоволна, скандирајќи им да ги соблечат дресовите бидејќи не заслужуваат да ги носат.

Прикажи повеќе...

Спорт

Баерн со победа кај Волфсбург во трилерот со шест гола

Објавено пред

Баерн Минхен експресно се врати на врвот на табелата, поминувајќи ги Унион Берлин, откако стигнаа до импресивна 4:2 победа на гостувањето кај Волфсбург во 19. коло во Бундеслигата.

dobivaj vesti na viber

Баварците имаа атомски старт и во првите 19 минути од мечот направија предност од 0:3. Кингсли Коман го отвори резултатот уште во 9. минута, за во 14. минута да постигне прекрасен гол по асистенција на новото засилување Жоао Кансело, а Томас Милер во 19. минута најави голема победа на гостите.

Сепак, Волфсбург вратија еден гол преку Јакуб Камински во 44. минута, пред да добијат и теренска предност во 54. минута по вториот жолт картон и исклучувањето на Џошуа Кимих. Но, и со 10 играчи, Баерн го зголемија водството преку Џамал Мусијала во 73. минута од мечот, пред Матијас Сванберг во 82. минута да ги постави конечните 2:4.

(function (el) {
window.addEventListener(“message”, (event) => {
if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) {
if (el.id === event.data.id) {
el.style.height = event.data.height + “px”;
}
}
});
})(document.getElementById(“sofa-standings-embed-42-42268”));

Standings provided by Sofascore
Прикажи повеќе...

Спорт

Хери Кејн рекордер, Сити „падна“ под Тотенхем!

Објавено пред

Манчестер сити не успеа да го искористи „киксот“ на Арсенал против Евертон за да се доближи до лидерот на табелата во Премиерлигата, откако загубија на гостувањето кај Тотенхем со 1:0, останувајќи на пет поени зад „топчиите“.

dobivaj vesti na viber

Клучен човек, како многупати во историјата, за Тотенхем, без Антонио Конте на клупата, беше Хери Кејн, кој во 15. минута од мечот ја искористи грешката на младиот дефанзивец на Сити, Рико Луис, за да го забие својот 367. гол во дресот на лондонскиот клуб, така поминувајќи го рекордот на Џими Гривс. Покрај тоа, Кејн е само третиот фудбалер во историјата на Премиерлигата со 200 постигнати голови, по Вејн Руни (208) и Алан Ширер (260).

По ова водство, Тотенхем ги издржаа сите напади на Манчестер сити, на кои не им помогна ниту вториот жолт картон на Кристијан Ромеро во финишот на мечот. Спарс со победата остануваат на петтото место на табелата со 39 поени, сега само еден поен зад четвртопласираните Њукасл.

(function (el) {
window.addEventListener(“message”, (event) => {
if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) {
if (el.id === event.data.id) {
el.style.height = event.data.height + “px”;
}
}
});
})(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-41886”));

Standings provided by Sofascore
Прикажи повеќе...

Најново

Македонија47 минути

Осуда од Ковачевски за каменувањето на македонскиот клуб во Бугарија: Очекувам да го санкционираат вандализмот во најкраток рок

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола...

Свет1 час

Папата Франциско: Законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда

Папата Франциско денеска изјави дека законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда. Папата ова го кажа како...

Свет2 часа

Русија и Украина: Ситуацијата на фронтот се потешка, вели Зеленски, а шефот на Вагнер тврди дека има тепачки за секоја куќа во Бахмут

Од недела, речиси една година од почетокот на руската инвазија на Украина, стапи на сила речиси целосно ембарго за извоз...

Македонија3 часа

Пендаровски: Негирањето на македонската нација стана секојдневие, очекуваме реакција од Софија

Претседателот Стево Пендаровски го осуди каменувањето на македонскиот клуб во Бугарија, но и ставот на бугарскиот европратеник Александар Јорданов кој...

Регион3 часа

Петков: На Македонија треба да и се каже дека за во ЕУ мора да се отстрани омразата

Зборувајќи за односите меѓу Бугарија и Северна Македонија, поранешниот премиер Кирил Петков во изјава за Бугарското национално радио (БНР) изјави:...

Економија5 часа

Европа од денеска воведува забрана за увоз на руски дизел

Од денеска, Европа воведе забрана за увоз на руски дизел гориво и други нафтени деривати, со што дополнително се намалува...

Регион6 часа

Бугарскиот пратеник по протерувањето од Македонија: Очекувам остра реакција од Бугарија и ново вето за Северна Македонија

Ангел Георгиев во саботата отпатува да ја одбележи 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев и да го посети гробот на...

Македонија7 часа

МНР ќе испрати писмо до Европскиот парламент за навредите од бугарскот европратеник

Министерството за надворешни работи соопшти дека ќе упати писмо до Европскиот парламент во кое ќе информира за недоличното и навредливо...

Регион8 часа

“Србомански измет”, “титовисти”, “ѓубриња” – куп навреди за Македонците од ексбугарскиот амбасадор

Скандалозното однесување на македонската гранична полиција на границата меѓу Бугарија и Северна Македонија, како и уште поодвратното однесување на македонската...

Македонија9 часа

Пиши-бриши понуда: Стојанов веќе не нуди 200 евра за името на полицаецот од „Деве Баир“, не одговара ниту за што му треба информацијата

Кај претседателот на бугарската фондација „Македонија“, Виктор Стојанов, кој нудеше 200 евра за тој што ќе му каже како се...

Регион9 часа

Адвокатот на приведените Бугари: Шест часа биле тепани и врзани со лисици

Тројцата Бугари од партијата „Вазраждане“ кои беа приведени вчера на граничниот премин-Деве Баир, шест часа биле држени со лисици на...

Македонија11 часа

(Видео) Спасовски: Полицијата на границите и кај Свети Спас беше пример за тоа како се постапува по европски стандарди

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски им оддаде признание и честитки за професионализмот и посветеноста од страна на сите организациони...

Македонија11 часа

Димитриевски: Бугарите ќе влезат во Уставот кога ќе има реципроцитет, кога мојата баба во Благоевград ќе може да биде Македонка

Бугарите ќе бидат запишани во Уставот без никаков проблем кога ќе има реципроцитет, кога мојата баба Бранка во Благоевград ќе...

Регион11 часа

Првиот човек на бугарската фондација во Македонија: На границата имаше физичко насилство врз приведените бугарски државјани

Претседателот на фондацијата „Македонија“ Виктор Стојанов обвини дека на границата вчера имало физичко насилство врз приведените бугарски државјани. Тој за...

Македонија12 часа

Почина судијата Огнен Ставрев

На 63 години почина судијата Огнен Ставрев од скопскиот Кривичен суд. Тој 25 години судеше во двата скопски основни судови....

Свет13 часа

Зеленски им го одзеде државјанството на поранешни политичари: Ја чистиме земјата од руско влијание

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера им го одзеде државјанството на неколку поранешни влијателни политичари, како последен чекор за „прочистување“ на...

Регион13 часа

Масовни апсења во Турција: Подготвувале терористички напади врз конзулатите на Шведска и Холандија

За време на операција во Истанбул, турските безбедносни сили уапсија 15 лица кои се осомничени дека примале инструкции за подготовка...

Свет13 часа

Почина Первез Мушараф

По долго и тешко боледување во Дубаи почина поранешниот претседател на Пакистан Первез Мушараф, соопшти пакистанската војска. Во изјавата испратена...

Свет13 часа

Пекинг се закани со одговор на американското соборување на кинескиот балон

По вчерашното соборување на кинескиот шпионски балон над Атлантикот, официјален Пекинг денеска жестоко реагираше. Кинеските власти соопштија дека го задржуваат...

Македонија22 часа

Протерани тројцата Бугари, меѓу кои пратеник: Добија времена забрана за влез во Македонија и казна

Тројцата Бугари кои со погрдни зборови навредуваа полицајци на границата „Деве Баир“, по што беа уапсени, се протерани од Македонија....