Контакт

Спорт

Солскјер потврди дека Санчез стана фудбалер на Интер

Објавено пред

Менаџерот на Манчестер сити, Оле Гунар Солскјер, потврди дека Алексис Санчез се приклучува на Интер со постојан трансфер откако минатата сезона ја помина како позајмен фудбалер во италијанскиот клуб и сега на задоволство на двата тима трансферот е постојан.

Солскјер го потврди ова по мечот со ЛАСК Линц во Лига Европа.

„Тоа ќе се објави така што можам да потврдам дека имаме договор. Алексис уживаше таму и тоа е добар трансфер за него. Му посакуваме најдобро бидејќи е врвен фудбалер, кој треба да игра добар фудбал. Поради некои причини, не го видовме тоа во нашиот тим, но тој е професионалец и затоа му посакувам најдобро“, вели Солскјер.

И Антонио Конте, по мечот на Интер со Хетафе, изјави дека е задоволен од трансферот.

„Мислам дека тоа е добар потег на клубот. Навистина добар трансфер. Тој дојде кај нас во најлошиот момент во кариерата по две тешки години и потоа се повреди. Но, го вративме на вистински пат и исправно е Интер да го добие во најдобра форма“, изјави Конте.

Спорт

Лидс има 6 бода по 3 кола во ПЛ, Алиоски одигра 5 минути кај Шефилд

Објавено пред

Лидс Јунајтед, екипата предводена од Марсело Биелса каде настапува македонскиот фудбалски репрезентативец Езџан Алиоски со цел плен се враќа од гостувањето кај Шефилд Јунајтед. Минимално со 1-0 Лидс го совлада домаќинот благодарение на голот кој во 88 минута го постигна Бамфорд на асистенција на Харисон.

Алиоски влезе во игра во 91 минута и ги одигра последните 5 минути од мечот.

По три одиграни кола во Премиерлигата, Лидс котира високо на табелата со 6 освоени бодови. По воведниот пораз со 4-3 на „Енфилд“, пулените на Биелса минатото коло со 4-2 славеа против Фулам, а денеска минимално победија и кај Шефилд кој остана закован на дното без ниеден бод досега, а притоа немаат постигнато ниту гол.

Прикажи повеќе...

Спорт

Азаренка смрзна на +8 степени во Париз, па избега во соблекувална

Објавено пред

Уште на стартот на грен слем турнирот во Париз – Ролан Гарос организаторите се соочуваат со проблеми. Овојпат тоа е ладното време во овој период од годината во француската престолнина.

Денеска во центарот на вниманието беше Викторија Азаренка кој направи инцидент затоа што не сакаше да го игра мечот против Црногорката Данка Ковиниќ токму поради студот.

Фотографиите од почетокот на нивниот меч изгледаа како да се на скијање, а не на тенис. Со дуксери и јакни пред почетокот на мечот, одиграа 3 гема, па Азаренка се повлече во соблекувалната.

„Ова станува смешно. Не сакам да седам овде, не сакам да чекам ниту минута, се смрзнав. Овде е 8 степени, а јас живеам на Флорида“ му рече Азаренка на организаторот на турнирот.

Мечот беше прекинат, но поради авторитетот на Азаренка подоцна сепак двете тенисерки го одиграа мечот кој и припадна на белоруската тенисерка со 2-0 (6-1 и 6-2).

Прикажи повеќе...

Спорт

Пресврт победа за Барди и Леванте кај Осасуна 3-1

Објавено пред

Тимот од Валенсија, Леванте каде настапува македонскиот фудбалски репрезентативец, Енис Барди попладнево како гостин славеше триумф во Памплона, кај Осасуна во рамки на второто коло во Ла Лига.

Барди одигра 74 минути на дуелот кој по пресврт му припадна на Леванте со 3-1.

Торес донесе домашно водство од 1-0 во 38 минута.

Само три минути подоцна израмни Мелеро израмнува на 1-1.

Во вториот дел комплетна доминација на гостинската екипа.

Роџер влезе во игра во 64 минута, а 7 минути подоцна промаши пенал.

Истиот играч се извади за грешката па во 77 минута погоди за 1-2.

Конечните 1-3 беа дело на Моралес во 81 минута.

По стартниот пораз од градскиот ривал Валенсија, Леванте ги запиша првите 3 бода во новата сезона.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

Tројца починати и 148 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на...

Економија1 час

Викенд без ДДВ од 10. до 12. октомври

Викендот без ДДВ ќе биде за време на празничниот продолжен викенд од 10-12 октомври. Државата ќе врати ДДВ на секој...

Топ2 часа

Малолетник од Струмица осомничен за 13 тешки кражби и разбојништва

Струмичката полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе пријава против 13-годишник од Струмица, поради сомнение дека извршил 13 кривични...

Европа3 часа

Брисел – ново европско жариште на вирусот

Дневниот просек на новоинфицирани со коронавирусот во последната недела во Брисел е 2.305, односно 340 заразени на 100 илјади жители....

Свет3 часа

(Видео) По Нагорно-Карабах и Ерменија прогласи воена состојба, тензиите ескалираат

Ерменските власти денеска прогласија воена состојба и општа мобилизација откако избувнаа нови судири во Нагорно-Карабах меѓу тамошните сепаратисти поддржани од...

Топ5 часа

Кривични за двајца скопјани кои краделе од возила на институции и фирми

Скопската полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе кривични пријави против 29-годишниот И.Џ. од селото Страхојадица, поради сомнение дека...

Европа6 часа

Швајцарците гласаат дали сакаат раскинување на договорт за слободно движење со ЕУ

Швајцарските гласачи денеска одлучуваат дали сакаат да го поништат Договорот со ЕУ за слободно движење на луѓето, што е важен...

Свет7 часа

Во светот активни се речиси 8 милиони случаи на коронавирус

Во светски рамки, од почетокот на пандемијата се потврдени 33.058.423 случаи на коронавирус, а моментно се активни 7.649.933 случаи, покажуваат...

Економија19 часа

Најбогатиот Британец и заговорник за брегзит се пресели во Монако

Сер Џим Ретклиф, најбогатиот Британец и еден од водечките поборници за брегзит, ја напушти Велика Британија и се пресели во...

Европа21 час

(Видео) Лондон: Илјадници луѓе протестираа против рестриктивните мерки, полицијата принудена да интервенира

Британската полиција денеска ги растури демонстрациите во центарот на Лондон против рестрикциите наметнати поради коронавирусот. Полицијата интервенираше откако насобраните ги...

Македонија23 часа

141 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.559 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Протест против полициската бруталност во Битола: „Сакаме правда, и Ромите се граѓани“

Со извикување на паролите „И Ромите се граѓани“, „Нема правда, нема мир“, „Правда за Ромите“, „Роми полицајци“ денеска во Битола...

Свет1 ден

Астронаутка ќе гласа од вселената на изборите во САД

Астронаутката на НАСА, Кејт Рубинс, рече дека ќе гласа од вселената, на повеќе од 300 километри над Земјата, на претстојните...

Македонија1 ден

(Видео) Пендаровски и Пахор во Кампот за обука на вода во Охрид

Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски и претседателот на Република Словенија, Борут Пахор денеска во Охрид го...

Свет1 ден

Украинскиот претседател бара објективна истрага за падот на авионот

Украинскиот претседател Володомир Зеленски изјави дека ќе се испитаат брзо и непристрасно причините за падот на воениот авион во кој...

Топ1 ден

Приведени 10 лица поради нападот на полицајци во Прилеп

ОВР Прилеп до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против 10 лица, и тоа: Е.Е.(28), Е.И.(30), Ф.Ќ.(37), С.А.(40), Ф.Ќ.(43),...

Топ1 ден

Приведени двајца скопјани – удриле во полицаец додека мерел со радар

Двајца скопјани се приведени откако удриле во сообраќаен полицаец во Скопје. Како што информира МВР, приведени се А.Д.(19) и К.М.(21)...

Македонија1 ден

МОН: Националната платформа достапна за учениците и родителите

Веб-страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk. Со цел...

Свет1 ден

По терористичкиот напад во Париз – уапсен главниот осомничен, приведени уште 6 лица

Седум лица се приведени за нападот пред поранешните канцеларии на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“, соопштија официјалните лица. Маж вооружен со...

Свет1 ден

(Видео) Се урна воен авион во Украина – загинаа 25 лица

Воен авион АН-26 се урна во близина на градот Чугуев во регионот Харков, јавува агенцијата Депо Харков, повикувајќи се на...

Досие