Контакт

Спорт

Сонего го декласираше Ѓоковиќ во Виена

Објавено пред

Релативно анонимниот италијански тенисер, Лоренцо Сонего ја оствари својата најголема победа во кариерата, откако во четврт-финалето на Виена опен со 6:2/6:1 го шокираше светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ.

25-годишниот Сонего влезе на главниот турнир како „среќен губитник“, односно загуби во последното коло од квалификациите и се пласираше на турнирот по повлекување на друг тенисер, и во својата кариера има освоено само еден турнир, Анталија опен во Турција минатата година.

„Фаќајќи“ го Ѓоковиќ на погрешна нога, Сонего го освои првиот сет за само 36 минути игра, по што продолжи со шокантниот тенис и во вториот сет. Ѓоковиќ имаше шест брејк топки, од кои не искористи ниту една, а на прв сервис освојуваше под 50 отсто од поените. За место во полуфиналето, Сонего ќе се бори со подобриот од дуелот меѓу Григор Димитров и Ден Еванс.

Турнирот во Виена остана и без локалниот херој, Доминик Тим, кој загуби во два сета со 7:6(5)/6:2 од Русинот Андреј Рубљов. Откако во првиот сет имаше израмнета игра, Рубљов остана смирен во тај-брејкот, и потоа ја искористи повредата на стапалото на Тим во вториот за пласман во полуфиналето, каде што ќе игра со Јужноафриканецот Кевин Андерсон, кој со 6:4/7:6(5) беше подобар од уште еден Русин, Данил Медведев.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Шкендија ја декласира Македонија ЃП, Вардар падна во Кратово

Објавено пред

Попладнево се одигра 14.коло во фудбалскиот шампионат на Македонија. Домашните екипи забележаа пет победи, честа на гостите ја спаси Ренова со победата кај Академија Пандев.

Она што требаше да биде дерби на колото се претвори во дебакл на Македонија ЃП кај Шкендија. Лидерот на табелата победи со 5:0. Елези, 16-годишникот на Шкендија го постигна првиот гол во 10.минута. До крајот на полувремето погодија и Дориев односно Ибраими. Во финишот на натпреварот, во 86. и 90.минута, победата на Шкендија ја заварија Нафиу и Тотре.

Силекс ја запре серијата на Вардар. Домаќинот, второто полувреме го одигра со играч помалку, бидејќи Карчев доби два жолти каротни во првиот дел. Единствениот гол го постигна Ристов во 51.минута.

Ѓурѓевиќ со гол од пенал во 45.минута им ја донесе победата на Работнички во дуелот со Пелистер.

Еден гол го реши и победникот во Струмица, каде Ренова славеа над Академија Пандев.

Шкупи со 3:1 славеше над последнопласираната Беласица и се искачи на второто место на табелата, додека Борец ја победи Струга со 2.1

Резултати, 14.коло:

Академија Пандев-Ренова 0:1
Работнички-Пелистер 1:0
Шкендија-Македонија ЃП 5:0
Силекс-Вардар 1:0
Шкупи-Беласица 3:1
Борец-Струга 2:1

Табела: 1. Шкендија 30,2. Шкупи 28, 3. Македонија ЃП 26, 4. Борец 22, 5. Силекс 20, 6. Струга 20, 7. Вардар 19, 8. Работнички 17, 9. Ренова 14, 10. Пелистер 12, 11. Академија Пандев 10, 12. Беласица 9.

Фото/.facebook.com/fcshkendija

Прикажи повеќе...

Спорт

Строги правила за Австралија опен – Турнирот ќе започне на 8.февруари

Објавено пред

Првиот Гренд слем во сезоната, Австралија опен, ќе започне две три недели подоцна од вообичаениот термин. Наместо на 18.јануари, турнирот ќе започне на 8.февруари, тврди „Лекип“. Овој извор открива дека за учесниците се подготвени строги протоколи на кои ќе мора да се придржуваат.

„Лекип“, објави дека предлогот на владата на Австралија, за одржување на турнирот, ги содржи следните точки:

1. Пристигнувањето на учесниците од 15. до 17.јануари
2. Престој во „меурот“, за сите ќе важи до 31.јануари
3. Никој надвор од својата соба не смее да биде повеќе од пет часа. Тоа време би било ограничено на тренинзите и останатите активности за подготовки
4. Во Мелбурн парк, само едно лице ќе може да биде во придружба на тенисер или тенисерка
5. Доколку се формираат парови за тренинг, тие ќе може да тренираат само еден со друг додека тра 14-дневниот карантин

6. Ако се појави позитивен корона-тест, тогаш лицето задолжително ќе мине две недели во самоизолација
7. ПЦР тестови ќе се прават на првиот, третиот, десеттиот и 14 ден од карантинот.

Кога задолжителниот карантин ќе заврши, на играчите ќе им биде дозволено слободно да се движат низ Мелбурн.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал се распрашува за напаѓач кој минатата сезона играше во втората шпанска лига

Објавено пред

Реал Мадрид е во потрага по нов напаѓач. „Кралскиот клуб“ се поврзува со Ерлинг Халанд, но таа варијанта не е реална, барем не во јануарскиот преоден рок. Португалската „А Бола“, пишува, дека Реал во претстојниот преоден рок ќе се обиде да го донесе напаѓачот на Бенфика, Давид Нуњез.

Репрезентативецот на Уругвај, во летниот преоден рок, од Алмерија се пресели во Бенфика за 24.000.000 евра. Со Бенфика има договор до 2025 година.

Нуњез има 21 година, тој од почетокот на сезоната за Бенфика настапил на 11 натпревари, постигнал пет гола и забележал шест асистенции.

Реал, планира да го донесе Њуњез како замена за Лука Јовиќ, на чии услуги тренерот Зонедин Зидан не нема да смета. Шпанците тврдат дека позицијата на Јовиќ може да се смени само доколку Зидан добие отказ.

„А Бола“, не објави колку пари Бенфика бара за својот напаѓач, односно колку од Реал се подготвни да понудат за Уругваецот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

Сеизмолошка опсерваторија: Земјотресот во Скопје со јачина од 3,5 степени

Телеметриската сеизмолошка мрежа во Македонија објави дека денешниот земјотрес бил со јачина од 3,5 степени според Рихеровата скала. Епицентарот на...

Македонија2 часа

Пратениците да покажат бојадисано јајце за Велигден, бара опозицијата во еден од амандманите

Во еден од амандманите на опозицијата се вели дека за време на велигденските празници, пратениците кои ќе учествуваат во работата...

Македонија3 часа

ИЈЗ: Се намалува бројот на новозаболени, расте бројот на оздравени пациенти

Бројот на новозаболени со коронавирус во периодот од 23 до 29 ноември се намалува, додека расте бројот на оздравени пациенти,...

Македонија3 часа

Филипче: Го подготвуваме здравствениот систем за вакцинација за Ковид-19

Здравствениот систем го подготвуваме за вакцинација за Ковид-19. Ова ќе биде една од најголемите логистички операции која ќе треба да...

Македонија3 часа

Кузеска: ВМРО-ДПМНЕ не ги исплатила долговите за 270 уметнички слики со позлатени рамки

ВМРО-ДПМНЕ е партија во стечај со блокирани сметки и замрзнати недвижности, меѓу кои и мегаломанското квази барокно здание, седиште на...

Економија3 часа

Групацијата АРИКОМА ја купува компанијата „Сеавус“

Претставниците на Групацијата АРИКОМА (ARICOMA), која е дел од чешката Групација ККЦГ(KKCG) на Карел Комарек, најавуваат значаен чекор поврзан со...

Свет4 часа

Русија почна со вакцинација на војниците против коронавирус

Во Централниот воен округ на Русија почна вакцинација на војниците со вакцината против коронавирус „Спутник V“ и прво ќе се...

Регион4 часа

„Коха“: Тачи ќе го бранат пет адвокати во Хаг

Поранешниот претседател на Косово, Хашим Тачи, ќе го бранат пет адвокати пред Специјалниот суд во Хаг, пишува „Коха“. Специјализираниот совет...

Свет4 часа

Интерпол предупредува на опасноста од лажни вакцини

Интерпол предупредува дека меѓународната мрежа на организиран криминал може да се насочи кон новите вакцини против Ковид-19. Како што е...

Регион5 часа

Во Хрватска 3.539 новозаразени и 55 починати од Ковид-19

Според официјалните податоци, во Хрватска денес има 3.539 новозаразени лица со Ковид-19, а 55 пациенти починале. Хоспитализирани се 2.408 пациенти,...

Македонија5 часа

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се примени 30 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 30 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно...

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира во 16 града

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе протестира во 16 града. Од партијата најавија дека на протестите ќе биде испратена порака до премиерот Зоран...

Свет7 часа

Во САД повеќе од 2.500 починати од коронавирус за 24 часа

Соединетите Американски Држави во вторникот потврдија повеќе од 2.500 смртни случаи за 24 часа, што е најголем број смртни случаи...

Свет8 часа

Велика Британија ја одобри вакцината против коронавирус на „Фајзер“

Велика Британија е првата западна земја што одобри вакцина против коронавирус од производителот „Фајзер“. Британскиот регулатор, МХРА, вели дека вакцината,...

Свет8 часа

Американскиот секретар за правда: Нема докази за изборна измама

Американскиот секретар за правда, Вилијам Бар, рече дека Секретаријатот за правда не нашол докази за широко распространета изборна измама што...

Свет8 часа

Макрон: Вакцинацијата во Франција ќе почне во јануари

Францускиот претседател, Емануел Макрон, синоќа изјави дека програмата за вакцинација на коронавирус најверојатно ќе се активира на почетокот на јануари...

Македонија21 час

Регистрирани 1.069 новозаразени, 1.242 оздравени и 29 починати лица од коронавирус

Во последните 24 часа се направени 3.012 тестирања, а регистрирани се 1.069 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје-489,...

Македонија21 час

Со посебни протоколи ќе се отворат скијачките центри

Владата го прифати мислењето на Комисијата за заразни болести дека скијачките центри може да работат во согласност со соодветен протокол,...

Македонија21 час

Владата предлага продолжување на кризната состојба до јуни

Владата ќе достави до Собранието предлог за продолжување на кризната состојба до јуни в година. Владата на денешната седница го...

Топ24 часа

Украден паричник од покојник во ковид-центар во Скопје

Украден е паричник од маж што починал во ковид-центарот на комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот вчера во полицијата го пријавил...

Досие