Контакт

Спорт

Сопственикот на Хофенхајм би можел да ја реши пандемијата со коронавирусот

Објавено пред

Контроверзниот сопственик на фудбалскиот клуб Хофенхајм Дитмар Хоп кој во последно време се наоѓа на мета на навивачите во Германија би можел да ја има клучната улога во борбата со коронавирусот.

Фармацевтската компанија чии сопственик е Хоп „ЦуреВац“ од Тибинген, според шпекулациите забележала голем прогрес во развојот на вакцината против опасниот вирус.

Хоп, меѓу другото е и акционер во хуманитарната компанија на Бил и Мелинда Гејтс која во соработка со „ЦуреВац“ произведува вакцини против разни облици на инфективни болести.

Пред неколку дена германскиот весник „Велт ем Зонтаг“ откри дека американскиот претседател Доналд Трамп бил подготвен на компанијата на Хоп да и понуди голема сума на пари за да ја префрли компанијата преку Атлантикот, но не само да добие пристап во развојот туку да ја обезбеди вакцината само за САД.

Меѓутоа американскиот интерес за „ЦуреВац“, го поттикнал Хоп да истакне дека вакцината не е на продажба туку дека се развива за да им помогне на сите луѓе во светот.

Спорт

Грујиќ со прв гол за Ливерпул 1.496 дена по потписот, Фоден ги спаси Сити

Објавено пред

Фил Фоден очигледно ги надмина фрустрациите по исфрлањето од англиската репрезентација по „авантурата“ во Исланд, откако постигна еден гол и асистираше на уште еден за Манчестер сити со 2:1 го победат Бурнемаут во 1/16 финалето на Англискиот лига куп.

Шампионите од Премиер лигата, Ливерпул немаа ваков проблем и со 7:2 победија на гостувањето кај Линколн, во меч во кој голови постигнаа Кертис Џонс (2), Такуми Минамино (2), Џердан Шаќири, Дивок Ориги, како и Марко Грујиќ, првото засилување кое го донесе Јирген Клоп во својот тим, неверојатни 1.496 дена откако потпиша за „црвените“.

ЕФЛ КУП, 1/16 ФИНАЛЕ

Бристол сити – Астон вила 0:3

Линколн – Ливерпул 2:7

Манчестер сити – Бурнемаут 2:1

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛЕ: Милан без Ибра се намачи против Бодо/Глимт

Објавено пред

Милан успеа да влезе во баражот за влез во групната фаза на Лига Европа, откако на „Сан Сиро“ без Златан Ибрахимовиќ успеа да стигне до 3:2 победа над норвешкиот Бодо/Глимт и да обезбеди меч со португалскиот Рио Аве, кој претходно го исфрли Бешикташ.

Гостите први дојдоа во водство преку Јункер уште во 15-тата минута, но Милан одговори веднаш со израмнувањето преку Хакан Чалханоглу во 16-тата минута, пред Лоренцо Коломбо во 32. минута да ги донесе во водство. Чалханоглу повторно стрелаше во 50-тата минута, но норвешкиот тим успеа да ја заддржи неизвесноста откако пет минути подоцна намали на 3:2.

ЛИГА ЕВРОПА, 3.КВАЛИФИКАЦИСКО КОЛО

Волфсбург (Гер) – Десна (Укр) 2:0

Милан (Ита) – Бодо/Глимт (Нор) 3:2

Базел (Шва) – Анортозис (Кип) 3:2

ЛАСК (Авт) – Дунајска Стреда (Свк) 7:0

Легија Варшава (Пол) – Дрита (Кос) 2:0

Санкт Гален (Шва) – АЕК Атина (Грц) 0:1

АПОЕЛ (Кип) – Зрињски Мостар (БиХ) 2:2, 4:2 пенали

Шериф Тираспол (Мол) – Дандалк (Ирс) 1:1, 3:5 пенали

Стандард Лиеж (Бел) – Војводина (Срб) 1:1, 2:1 по продолженија

Ријека (Хрв) – Колос Коваливка (Укр) 0:0, 2:0 по продолженија

Спортинг Лисабон (Пор) – Абердин (Шко) 1:0

Вилем Втори (Хол) – Ренџерс (Шко) 0:4

Прикажи повеќе...

Спорт

Годин и официјално во Каљари

Објавено пред

Уругвајскиот дефанзивец Диего Годин и официјално е нов играч на Каљари по трансферот од Интер, откако клубот од Сардинија му даде тригодишен договор.

Годин пристигна во Интер од Атлетико Мадрид минатата сезона и заминува по само една сезона на „Џузепе Меаца“.

„Каљари се пресреќни што го објавуваат потписот на Диего Годин од Интер. Уругвајскиот дефанзивец ќе биде фудбалер на Рособлу до 30 јуни 2023 година“, се вели во соопштението на клубот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 часа

Гутереш: Вирусот се шири во сите правци, потфрли заедничката соработка

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, денеска изјави дека светот не успеал да соработува во борбата против пандемијата на Ковид-19....

Топ6 часа

(Видео) Во Визбегово пронајдена мини лабораторија за масло од канабис, уапсени три лица

Попладнево, околу 15 часот, Единицата за недозволена трговија со дрога извршила претреси во скопско Визбегово, при што пронајдена била мини...

Европа7 часа

Додека Навални закрепнуваше во Берлин, во Русија му го заплениле станот

Сметките на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални се замрзнати, а неговиот стан во Москва е одземен додека тој во болница во...

Македонија8 часа

Двајца починати и 152 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаја на...

Македонија9 часа

Владата ќе го разгледа барањето за продложување на породилното отсуство

Владата ќе ги разгледа барањата на родителите кои предлагаат времено продолжување на породилното отсуство за месец или два и ќе...

Свет9 часа

Ниту едно вакцинирано лице во Москва немало компликации

Не се забележани компликации кај ниту едно од 3.000 лица кои биле вакцинирани против коронавирусот во Москва како дел од...

Македонија10 часа

Врховниот суд ја потврди 4-годишната казна за Сеад Кочан

Врховниот суд ја потврди 4,8-годишната казна на Сеад Кочан за случајот „Труст“, која од Апелација му ја намали од изречените...

Македонија11 час

Рангелова: Ја докажав правдата и слободно можам да се пресметам со тие кои ме обвинуваа

Експратеничката Даниела Рангелова, која е ослободена во предметот „Насилство во Центар“, по судењето, на сведоците кои лажно сведочеле против неа...

Македонија12 часа

Царовска на средба со наставниците: Важно е наставата да почне и покрај сите предизвици

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, и заменик-министерот Арафат Шабани со градоначалникот на Кисела Вода, Филип Темелковски, и претседателот...

Свет12 часа

(Видео) Насилни протести во САД поради случајот со Бреона Тејлор, ранети се двајца полицајци

Двајца полицајци од Луисвил, во американската држава Кентаки, беа застрелани во средата вечерта во центарот на тој град среде масовни...

Регион13 часа

Земјотреси во Албанија и во Грција

Во Албанија утрово е регистриран земјотрес со јчина од 4,3 степени според Рихеривата скала, а земјотрес од 4,1 степен ја...

Топ13 часа

Маж загина по пад од покрив

Педесет и шестгодишен маж од село Злетово почина во болница, откако претходно паднал од покривот на куќата додека го чистел...

Македонија13 часа

Николоски: Заев нема да ме замолчи да зборувам за „Рекет“, денес ме тужеше, а не дојде на суд

Денес најмоќниот човек во државата, премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, ме тужи за клевета, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар...

Македонија13 часа

Фетаи ја ослободи Рангелова во „Насилство во Центар“

По три и пол години судења, обвинителката Фатиме Фетаи го повлече обвинението против експратеничката Даниела Рангелова, но и против Борче...

Македонија15 часа

Судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ одложено за во октомври

Судењето за случајот познат во јавноста како „Меѓународен сојуз“ се одложува за во октомври. Како што соопшти кривичниот суд, главната...

Европа15 часа

Грците осудија двајца Руси на по 300 години затвор

Двајца Руси се осудени во Грција на по 300 години затвор за нелегален транспорт на мигранти, изјави потпретседателот на Комитетот...

Македонија16 часа

Комплетиран владиниот кабинет, избрани 16 заменик-министри

На предлог на претседателот на Владата, Зоран Заев, Собранието ги именуваше заменик-министри во Владата. Башким Хасани е избран за заменик...

Европа17 часа

Британската полиција заплени еден тон кокаин вреден 128 милиони долари

Британската полиција заплени речиси еден тон кокаин скриен во гајби со овошје од Јужна Америка и уапси двајца мажи. Вредноста...

Свет17 часа

Фаучи: Нормален живот на крајот на наредната година

Во Италија расте бројот на заразени со Ковид-19, па во последните 24 часа откриени се 1.670 нови случаи на инфекција,...

Свет1 ден

Уапсен германски лекар кој снимил силување на пациентка

Уапсен е болнички лекар од евангелистичката клиника „Бетел“ во Билефелд под сомнение дека им давал седативи на жени што доаѓале...

Досие