Контакт

Спорт

Соријано се врати по паузата од три години

Објавено пред

Легендата на Вилјареал Бруно Соријано синоќа по пауза од три години се врати на фудбалските терени. 36-годишниот фудбалер претходно последен пат играше во мај 2017 година.

Вилјареал во дербито на колото одигра 2:2 со Севилја, но најзначајниот момент на мечот се случи во 88. минута кога на теренот влезе Бруно Соријано.

Играчот кој дебитираше во 2006 година целата кариера ја игра во жолтиот дрес. Изминатите три години  ги мина на рехабилитација поради повредите.

„Нема да лажам, неколку пати размислував да се откажам и да ја завршам кариерата. Беше тешко, но успеав да се вратам. Многу сум среќен што повторно играм, во тие пет минути колку што бев на теренот се обидов да дадам сè од себе“, рекол Соријано по натпреварот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ферстапен и Леклер објаснија зошто не клекнале

Објавено пред

Макс Ферспатен и Шарл Лекер објаснија зошто решиле да не клекнат пред почетокот на вчерашната трка во Формула 1 додека се интонираше химната на Австрија. Покрај Ферстапен и Леклер, маици со пораката „Крај за разисмот“ носеа но не клекнаа и Кими Раиконен, Антонио Џовинаци, Данил Квјат и Карлос Саинц.

Овие шестмина возачи уште пред почетокот на трката најавија дека нема да клекнат иако ја поддржуваат борбата против расизмот.

„Верувам дека е важно нашето однесување во секојдневниот живот, а не формалните гестови, кои во некои држави се сметаат за контроверзни. Нема да клечам, но тоа не значи дека сум помалку посветен од останатите во борбата против расизмот“, напишал на социјалните мрежи Леклер.

„Посветен сум на борбата против расизмот, но исто така верувам дека секој има право се определи на каков начин тоа ќе го изрази. Нема да клечам но го почитувам и поддржувам изборот на секој возач“, дополнил Ферстапен.

По трката новинарите побараа мислење и од иницијаторот на акцијата Луис Хамилтон. Светскиот првак единствен носеше маица со пораката „Black Lives Matter“.

„Не треба никој да биде присилен да клекне. Ниту некого прашав, ниту некого молев да го направи тоа. Навистина сум им благодарен на оние кои го направија тоа. Мислам дека испративме една моќна порака, а тоа дали некој клекнал или не, тоа нема да го смени светот“, рекол Хамилтон.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Судењето не е исто откако Перез му се јави на првиот човек на Сојузот“

Објавено пред

Шпанската јавност денес се занимава со натпреварот помеѓу Атлетик Билбао и Реал Мадрид, односно со пеналот што го доби „кралскиот клуб“ и пеналот што не беше суден за Атлетик. Дополнителна прашина ќе крене изјавата на првиот човек на Ла Лига, Хавиер Тебас, кој рекол дека судењето се сменило по разговорот на претседателот на Реал, Флорентино Перез, со првиот човек на Фудбалскиот сојуз на Шпанија, Луис Рубијалес.

Тебас тврди дека на почетокот на година Перез во телефонски разговор со Рубијалес се жалел на судењето.

„Постојано повторувам дека сѐ што има врска со ВАР во Шпанија се смени откако Флорентино Перез во јануари лично му се јави на Луис Рубијалес за да му се жали на судењето. Тој тоа го направи 20 минути по еден натпревар на Реал. Според мене, тоа е скандалозно и непримерно однесување. Се врши директен притисок врз судиите. По тој повик, сѐ се смени, се створи непотребен притисок и несогласување помеѓу судиите во ВАР-собата и судијата на теренот“, рекол Тебас и дополнил:

„Ние сакаме борбата во Ла Лига да биде отворена, да нема доминација на една екипа, која во сезоната ќе освои 90 бода. Сакаме сите да победуваат, да губат, да играат нерешено. Токму тоа се случува оваа сезона“.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Меси сака кариерата да ја заврши во Барселона“

Објавено пред

Првиот човек на Барселона Џозеп Марија Бартомеу верува дека Лионел Меси кариерата ќе ја заврши на „Ноу Камп“. Пред неколку дена радиото „Каде сер“ објави дека Аргентинецот г прекинал преговорите околу новиот договор бидејќи имал намера наредното лето да ја напушти Барселона.

„Нема да објаснувам детали од она што се случува секоја недела. Постојат преговори со бројни играчи, а Меси секогаш говорел дека сака кариерата да ја заврши во Барселона“, рекол Бартомеу.

Барселона синоќа го победи Вилјареал со 4:1. Меси не постигна гол меѓутоа ја забележа 19 асистенција во сезоната. Барса има четири бода помалку од лидерот Реал поради што многумина сметаат дека тренерот Кике Сетиен ќе добие отказ.

„Знаме дека постојат гласини, но тие се лажни. Сетиен ја има довербата на управата и играчите, одлично работи. До крајот има уште четири кола, а потоа не ека Лигата на шампионите. Имаме уште многу важни натпревари“.

Барселона наредниот натпревар ќе го одигра во среда против градскиот ривал Еспањол. Дуелот на „Ноу камп“ ќе започне во 22 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија26 минути

Во просек 13 отсто од тестираните за коронавирус во земјата се позитивни

Во просек, 13 отсто од тестираните за Ковид-19 се позитивни, а неделно се прават 8.000 тестови, истакна министерот за здравство,...

Македонија35 минути

Филипче: Граѓаните мора да прифатат дека ваквата реалност ќе трае подолго од што се очекуваше

Новиот бран на коронавирус кај нас дојде порано, граѓаните мора да прифатат дека ова ќе трае подолго од што се...

Македонија36 минути

(Интервју) Бачев: Ќе коалицираме со онаа партија која ќе се залага за враќање на уставното име

Поништување на Преспанскиот договор, поништување на договорот со Бугарија враќање на уставното име на државата се црвените линии под кои...

Македонија1 час

Обвинителот Бубевски заболен од коронавирус, Фатиме Фетаи е во самоизолација

Обвинителот Гаврил Бубевски кој беше дел од СЈО, а сега е дел од скопското Обвинителство и ги застапува предметите „Насилство...

Регион1 час

Чедомир Јовановиќ објави фотографија од болница: Уморен сум, сè уште ми е неопходен кислород

Лидерот на српската Либерално демократска партија ЛДП, Чедомир Јовановиќ, се огласи на „Твитер“ од Клиниката за инфективни болести во Белград,...

Македонија2 часа

Петмина починати и 78 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на...

Македонија3 часа

(Видео) Санчез: Се надевам дека по 15 јули, Северна Македонија ќе остане со проевропска влада

Се надевам дека по изборите на 15 јули, Северна Македонија ќе продолжи со ваква проевропска влада, влада што ќе остане...

Регион4 часа

(Видео) И покрај забраната, Грција им дозволи влез на српските туристи кои со часови чекале на граница

Грција донесе одлука од денеска од 6 часот наутро повторно да ги затвори границите за Србија по порастот на бројот...

Топ4 часа

Притвор за двајцата скопјани што киднапираа Италијанка

Судот им определи притвор од осум дена на двајцата скопјани што киднапираа Италијанка. Тие се осомничени за кривично дело противправно...

Култура5 часа

Почина легендарниот композитор Енио Мориконе

Познатиот италијански композитор Енио Мориконе почина на 91-годишна возраст. Мориконе се смета за еден од највлијателните филмски композитори од доцните...

Македонија5 часа

Над 7.000 заразени со коронавирус во земјата

Бројот на заразени од коронавирус во земјата надмина 7.000 лица кога вчера беа регистрирани 115 новозаболени. Во моментот активни се...

Регион20 часа

Во Грција 25 новозаразени со коронавирус, осуммина се странски туристи

Грчките власти објавија дека регистрирале уште 25 заразени со коронавирус во изминатите 24 часа и дека нема смртни случаи. Од...

Регион20 часа

На изборите во Хрватска гласале 107.000 гласачи помалку од 2016 година

До попладне, околу 107.000 помалку гласачи излегоа на гласање за хрватскиот парламент отколку во 2016 година, покажуваат податоците на Државната...

Забава22 часа

Индиец со златна маска се штити од коронавирус

Индискиот бизнисмен Шанкар Курхаде рече дека платил околу 3.550 евра за златна маска направена по мерка којашто треба да го...

Свет22 часа

Во поплавите во Јапонија настрадаа 16 лица, а 20 се тешко повредени

Најмалку 16 лица загинаа, а 20 се повредени и се во сериозна состојба во западниот дел на Јапонија каде обилните...

Спорт23 часа

Руски голман заврши во болница откако го удрил гром на тренинг

Иван Заборовски, голман на рускиот третолигаш Знамја Труда завршил во болница, откако го погодил гром на тренинг на тимот. Иако...

Македонија24 часа

Регистрирани 115 новозаразени и седуммина починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на...

Топ1 ден

Од куќа во Скопје украдени речиси милион евра

Скопјанец на возраст од 58 години во вечерните часови на 4 јули пријавил тешка кражба во неговиот дом. Според пријавеното,...

Македонија1 ден

Битолчаните кои претрпеле штети од поројниот дожд ќе може да аплицираат за помош од општината

По обилните врнежи од дожд, кои синоќа ја зафатија Битола и по целоноќните интервенции на терен од страна на екипите,...

Македонија1 ден

Уролог од Тетово е прв починат доктор со Ковид-19 во земјава

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека во градската болница ,,8 Септември” во Скопје, на 64 годишна...

Досие