Контакт

Спорт

Спалети ќе му биде тренер на Елмас?

Објавено пред

Лучано Спалети има најмногу шанси наредната сезона да го предводи Наполи. Клубот, чии дрес го носи македонскиот репрезентативец, Елиф Елмас, по завршувањето на сезоната ќе останебез тренерот Џенаро Гтузо.

Спалети и покрај добрата репутација што ја има две години е без работа. На крајот од сезоната 2018/2019, тој доби отказ во Интер, иако обезбеди место во Лигата на шампионите.

Во Интер, тој пристигна од Рома, со која во сезоната 2016/2017 го освои второто место.

Спалети во кариерата бил тренер на Емполи, Сампдорија, Венеција, Удинезе, Анкона и Зенит.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Клиперси ја добија битката за ЛА, Вестбрук се доближи до рекордот на Робертсон

Објавено пред

Градското дерби на Лос Анџелес им припадна Клиперси. Актуелните шампиони Лејкерси, без Леброн Џејмс доживеаја пораз 94:118. Индивидуално, изминатата ноќ во НБА ја обележа Расел Вестбрук. Бекот на Вашингтон го забележа 180. трипл-дабл во кариерата. Еден меч со ваква статистика го дели од апсолутниот рекорд на Оскар Робертсон.

Клиперси со тимска игра дојдоа до победата над Лејекрси. Седум кошаркари постигнаа двоцифрен број на поени. Најефикасен беше Пол Џорџ со 24 поени, седум скока и пет асистенции. Лејкерси ги предводеше Кајл Кузма со 24 поени.

Со оваа победа Клиперси се искачија на третото место на табелата во Западната конференција, Лејкерси се на шесттото место. Доколку ги задржат овие позиции и во последните пет натпревари тогаш Клиперси и Лејкерси ќе се сретнат во првата рунда во плејофот.Вашингтон Визардс, по едно продолжение, го победија Торонто со 131:129. Торонто со овој пораз останаа без шанси за пласман во плејофот.

Расел Вестбрук мечот го заврши со 13 поени и по 17 скокови и асистенции. Вестбрук го забележа шесттиот трипл-дабл на последните седум натпревари. Во кариерата тој забележал 180 трипл-дабл натпревари. На вечната листа еден повеќе има Оскар Робертсон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ирвинг не може сам, Дончиќ и Хардавеј го урнаа Бруклин

Објавено пред

Далас маверикс ја продлабочија кризата во Бруклин нетс. Маверикси славеа против Бруклин со 113:109, ја забележаа осмата победа на последните десет натпревари, додека Бруклин нема победа на последните четири натпревари.

Натпреварот го обележа Кајри Ирвинг, но ниту тој не можеше да го спречи поразот на Бруклин. Ирвинг постигна 45 поени, на кои придодаде пет скока и четири асистенции. Кевин Дурент натпреварот го заврши со 20 поени и девет скока.

На спротивната страна се истакнаа Лука Дончиќ и Тим Хардавеј Јуниор. Словенецот забележа 24 поени, 10 скока и осум асистенции, Хардавеј постигна поен помалку, со шест скока и две асистенции.

Бруклин и покрај лошите резултати сè уште е втор на Истокот. Нетси имаат скор од 43 победи и 24 порази, победа помалку има Милвоки на третото место. Далас се петти на Западот со 38 победи и 28 порази.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хаос во Мајами – Мејведер со тупаници го удираше јутјуберот Џејк Пол

Објавено пред

Флојд Мејведер и јутјуб-ѕвездата Логан Пол го одбработија соочувањето пред нивниот меч во Мајами. Вистинска лудница настанала кога кога пред Мејветер се појавил помладиот од браќата пол, Џејк.

Мејведер, кој во кариерата победил во сите свои 50 борби, рекол дека во една вечер би ги претепал браќата. Потоа се појавил Џејк, кој исто така е популарен јутјубер, и му ја украл капата на легендарниот боксер.

Мејведер веднаш започнал да го удира Џејк пред новинарите.

„Ќе те убијам кога ќе те фатам“, викал Мејветер, а Џејк потоа се огласил на Твитер.

„Му ја украдов капата бидејќи тој со своите досегашни борби им ги краде парите на луѓето“.

Логан Пол во кариерата имал две борби, со јутјуберот Кеј-Си има реми и пораз, додека Џејк забележал три победи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија37 минути

Вчера се вакцинирале 12.606 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Исто така се наведува дека интересот...

Свет40 минути

Пентагон: САД не планираат да ја соборат кинеската ракета која неконтролирано кружи околу Земјата

САД се надеваат дека кинеската ракета, која неконтролирано кружи околу Земјата, ќе падне на безбедно место и засега не планираат...

Регион56 минути

(Видео) Хаос во косовското Собрание: Пратеници се туркаа, опозицијата побара оставка од министерката

Во Собранието на Косово имаше тензии меѓу пратениците на Демократската партија на Косово и Самоопределување, при што дојде до турканици...

Македонија1 час

Вархеји: Албанија би можела да ги почне разговорите за членство во ЕУ без Северна Македонија

Доколку продолжи бугарската блокада на Македонија, Брисел би можел да ги раздвои разговорите со Скопје и Тирана за членство во...

Регион1 час

Хрватска ќе им донира вакцини од „Астразенека“ на земјите од регионот

Хрватска ќе донира 50.000 дози вакцини за земјите во регионот, и тоа 30.000 за Босна и Херцеговина и по десет...

Свет1 час

Повторно пукање во училиште во САД: Ученичка пукаше во наставничката и соучениците

Повторно пукање во училиште во САД. Ученичка од шесто одделение извадила пиштол од ранецот и пукала во соучениците и наставничката....

Македонија18 часа

Во Македонија 324 нови случаи на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 324 нови случаи на коронавирус, а пријавени се 1.178 оздравени и 26...

Македонија20 часа

Антикорупциска утврдила дека парите платени на приватна фирма за кинески вакцини се вратени

Документот кој го објави ВМРО-ДПМНЕ за исплата на пари од Министерството за здравство, со цел набавка на кинески вакцини, го...

Македонија21 час

Заев: Само со нови докази повторно отворање на случајот за крвавиот упад во Собранието

Отворање на случајот одново само доколку има нови докази и моменти. Ова е ставот на премиерот Зоран Заев за барањето...

Европа21 час

Фон дер Лајен: Сите земји да дозволат извоз на вакцини

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска изјави дека ЕУ е подготвена да го разгледа секој предлог што...

Македонија22 часа

(Видео) Премиерот Заев се вакцинираше со кинеската вакцина на „Синофарм“

Премиерот Зоран Заев се вакцинираше против коронавирус денеска на пунктот во спортската сала „Борис Трајковски“. Тој се вакцинираше со првата...

Македонија23 часа

Вчера се вакцинирале 9.123 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата и дека интересот за вакцинација секојдневно...

Регион24 часа

(Видео) Редици во трговски центар во Србија, покрај вакцинирање даваат пари и ваучери

Денеска во 9 часот наутро е отворен пункт за вакцинација во Трговскиот центар Ушче во Белград. Секој што сака да...

Свет1 ден

Болсонаро: Коронавирусот е направен за да се води биолошка војна

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека новиот коронавирус е можеби направен во лабораторија со цел да се води биолошка војна....

Свет1 ден

Најново истражување: „Фајзер“ штити повеќе од 95 проценти од коронавирус

Најголемата студија за ефикасноста на „Фајзер/Бионтек“ против коронавирусот кај општата популација покажа дека вакцината обезбедува повеќе од 95 проценти заштита...

Свет1 ден

Трета доза од вакцината на „Модерна“ штити од бразилскиот и јужноафриканскиот вид

Податоците од студија на 40 лица покажуваат дека дополнителната доза го зајакнува имунитетот против бразилскиoт и јужноафриканскиот вид на коронавирус....

Свет1 ден

ОН: Во светот недостигаат 900.000 акушерки

Светот во моментов се соочува со недостиг од 900.000 бабици и тоа е третина од потребните акушерки, се наведува во...

Македонија2 дена

Владата ги поддржува активностите на Општина Охрид за отстранување на бесправните градби

Владата ги поддржува активностите за отстранување на бесправните градби на охридското крајбрежје, кои ги изведува Општина Охрид, со што ги...

Македонија2 дена

Затворски казни за издавање лажни пасоши на странци со криминално досие

Четири затворски казни и една условна за лицата што признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот...

Македонија2 дена

323 нови случаи на Ковид-19, починати се 24 лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени...

Досие