Контакт

Спорт

Спектакл во Фиренца, Наполи со Елмас ја победија Фиорентина (Видео)

Објавено пред

Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас вечерва дебитираше за Наполи во спектакуларниот меч што го одиграа Фиорентина и Наполи на „Артемио Франки“. Елмас ги одигра последните 20 минути во победата на Наполи 4-3.

Спектаклот го најави Пулгар во деветтата минута од пенал. Наполи во финишот на првиот дел направија целосен пресврт. Мертенс во 38 минута постигна убав гол, а пет минути подоцна меѓу стрелците се запиша и Инсиње откако мирно го реализираше пеналот.

На самиот почеток на второто полувреме, во 52 минута, Миленковиќ го натскока Кулибали и израмни на 2-2.

Овој резултат беше активен само три минути, кога Калјехон постигна гол за Наполи.

Кевин-Принс Боатенг дебитираше за Фиорентина со гол. Играчот кој имаше неславна епизода во Барселона, израмни на 3-3 со спектакуларен гол.

Сепак само три минути подоцна Инсиње ја заврши брилијантната акција на Мертенс и Калјехон и го постави конечниот резултат.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Јуве на „мускули“ ја доби Верона, дебитантски гол за Ремзи (видео)

Објавено пред

Торински Јувентус со 2-1 предмалку славеше победа над Верона во четвртото коло од Серија А.

Гостите од „градот на љубовта“ први дојдоа во водство во првото полувреме. Верона доби пенал. Ди Кармине од белата точка погоди статива, на одбиената топка налета играч на гостите и биеше во пречката. Кога домашните фудбалери помислија дека опасноста е расчистена, Португалецот Велосо со ефектен гол од далечина носи 0-1 за својот тим.
Сепак, „Старата дама“ уште во првото полувреме го израмни резултатот. Арон Ремзи во 31 минута со својот гол првенец во новиот клуб носи 1-1.

Во второто полувреме повторно пенал, но овојпат за Јуве. Сигурен реализатор во 49 минута, Кристијано Роналдо за конечни 2-1.
Јувентус од челната позиција во Серија А (има 10 бода) ќе го чека вечерашното „Дерби Дела Мадонина“ меѓу Интер и Милан.

Во рамки за четвртото коло на Серија А, денеска Удинезе доживеа нов пораз, овојпат од Бреша на „Фриули“ со 0-1. Стрелец на победничкиот гол за гостите беше Ромуло во 57 минута.
Нашиот фудбалски репрезентативец Илија Несторовски во игра влезе во 85 минута, но до промена на резултатот не дојде.
Удинезе по 4 кола има само 1 победа и е во зоната за испаѓање.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Зебрите“ го шокираа Веспрем сред Унгарија 37-31

Објавено пред

Финалистот од последниот Ф4 во ракометната Лига на шампиони, унгарски Веспрем денеска беше непријатно изненаден во својата сала од германски Кил, 31-37 во второто коло од најквалитетното ракометно натпреварување на Стариот континент.

Во сивилото на домашната екипа се вклопи и нашиот ракометен репрезентативец, Дејан Манасков.
„Зебрите“ одиграа маестрален меч, а најзаслужен за ваквиот развој на настаните е данскиот чувар на мрежата на Кил, Никлас Ландин.

Германската екипа благодарение на интервенциите на голманот водеше по првите 30 минути со резултат 16-13.
И во вториот дел екипата предводена од Давид Дејвис не успеваше да се врати во ритам благодарение и н арасположените Рајнкинд и Пекелер кои го полнеа голот на Веспрем.

Рајнкинд мечот го заврши со 8 гола, Пекелер и Билик дадоа по 7 за Кил.

Манасков не постигна ниту еден погодок, а најефикасни во првиот пораз сезонава кај унгарскиот тим беше Јахиа и Вилсон со по 5 погодоци.

Во истата група во која утре Вардар на домашен терен ќе игра против Порто, во Брест тимот на Мешков загуби од француски Монпелје со 25-27.

Ричардсон постигна 6, а Валентин Порт 5 гола за гостите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Федерер го среди Кирјос на Лејвер купот за славје на Тимот на Европа (видео)

Објавено пред

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер за помалку од два часа го победи австралискиот тенисер Ник Кирјос о 2-1 (6-7 7-5 и 10-7) на Лејвер купот.

Федерер на Тимот на Европа му донесе предност од 5-3 на вториот ден од натпреварувањето. Тука Швајцарецот имаше консултатска помош и од Надал.

Федерер прв стигна до брејк, поведе со 3-1, но Австралиецот направи рибрејк и сетот отиде во тајбрејк. Тука Швајцарецот поведе со 4-0, но Кирјос се врати во ритам, освои 7 од наредните 8 поени и поведе со 1-0.

Во вториот сет се играше израмнето. Се стигна и до 5-5, сепак Федерер направи брејк и го освои овој сет израмнувајќи на 1-1.

Во третиот сет, според правилата на Лејвер купот, се играше „супер тај-брејк“. Федерер лесно стигна до предност од 8-3, по што мечот го реши во своја корист.

Претходно победа за Тимот на светот донесе Американецот Џок Иснер кој славеше со 2-1 над Александер Зверев.
Во тек е дуелот меѓу Шпанија и Канада, односно меѓу Надал и Раониќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Десетици повредени во земјотресот во Албанија, граѓаните вознемирени истрчаа на улиците

Најмалку 49 лица се повредени во земјотресот со јачина од 5,8 степени што денеска го стресе западниот дел од Албанија,...

Македонија4 часа

Јовановски и Јанева повикани на распит во Обвинителството

Осомничените во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски и Катица Јанева се повикани на распит во Обвинителството. Првоосомничениот Бојан Јовановски е повикан...

Топ5 часа

Нападнат вработен на Kомплексот клиники „Мајка Тереза“

Вчера во полициската станица бил пријавен физички напад што се случил на Комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот го пријавил 61-годишен...

Топ5 часа

Фатени двајца крадци кои ограбиле пет маркети во Охрид

МВР соопшти дека поднеле кривични пријави против две лица кои се сомничат за пет кражби во Охрид. Едниот е на...

Регион5 часа

Земјотрес во Албанија, почувствуван и кај нас

Земјотрес попладнево ја погоди Албанија, а беше почувствуван и во западниот дел од земјава и во Скопје. Земјотресот е со...

Топ8 часа

(Видео) Во координирана полициска акција во 24 градови пронајдени и одземени поголеми количества дрога и оружје

По претходно изготвен план за преземање на конкретни мерки и активности, со наредби од судија на претходна постапка, вчера од...

Свет10 часа

Зариф: САД се очајни, со санкциите сакаат да ги спречат Иранците да добиваат лекови

Иранскиот министер за надворешни работи, Мохамад Џавад Зариф ги обвини САД дека со новите санкции против иранската централна банка сакаат...

Свет10 часа

„Фејсбук“ укина илјадници апликации

Компанијата „Фејсбук“ објави дека укинала десетици илјади апликации, кои биле потенцијална опасност за приватноста на корисниците, а тоа го покажала...

Топ10 часа

Кривична пријава против Јосифовски поради хакирање на Централниот регистар

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика поднесе кривична пријава против поранешниот пратеник од Нова содицијалдемократска партија, Љубомир Јосифовски, поради...

Топ10 часа

Автомобил удри во жена во Маџари

Тешко повредена 41-годишна жена од Скопје, откако во неа удрил автомобил „Фолксваген пасат“ на ул.„Перо Наков“. Б.Ѓ. се здобила со...

Свет12 часа

Трамп одобри распоредување на воени трупи во Саудиска Арабија и ОАЕ

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена...

Македонија1 ден

Советот за реформи во правосудството: Избор на шеф на обвинителство предложен од партија отвора врата за политизација

Избор на шеф на кое било јавно обвинителство на предлог на политичките партии, вклучувајќи ја опозицијата, е решение кое отвора...

Интервју/Дебата1 ден

(Видео) Поповска од ДОМ: Оптимист сум дека на следните избори ќе гласаме во една изборна единица

Пратеничката од партијата ДОМ, Лилјана Поповска, во интервју за „Макфакс“ изјави дека очекува да помине иницијативата за една изборна единица...

Свет1 ден

Над 30 светски лидери потпишаа иницијатива за борба против климатските промени

Над 30 шефови на држави и влади потпишаа апел за засилување на активностите во борбата против климатските промени, што ги...

Топ1 ден

Воз на релација Гевгелија – Скопје прегази 23-годишен мигрант

Пакистанец на возраст од 23 години загина на пругата во близина на селото Ногаевци кога во него удрил воз што...

Македонија1 ден

Почна уривањето на дивоградбите во Охрид

Општина Охрид ја почна најавената акција за уривање дивоизградени објекти на подрачјето на општината во согласност со законските процедури и...

Македонија1 ден

(Видео) Одложено судењето на Латас, предметот „Тотал“ сѐ уште во доказна постапка

Денешното рочиште за случајот „Тотал“, каде што обвинет е новинарот и поранешен уредник, Драган Павловиќ-Латас, е одложено за 17 октомври...

Свет1 ден

Во светот се одржуваат големи климатски протести, ќе се протестира и кај нас

Глобален протест против климатските промени за денеска е најавен во 139 земји и се очекува ова да биде најмасовниот во...

Свет2 дена

(Видео) Пукање во близина на Белата куќа, еден загинат и петмина повредени

Еден човек загина, а петмина се повредени при пукање во Вашингтон, во близина на Белата куќа, пренесуваат американските медиуми. Не...

Свет2 дена

Пентагон на Трамп ќе му претстави воени опции за Иран

Воени опции како одговор на иранскиот напад врз саудиската рафинерија, денеска, ќе му бидат претставени на американскиот претседател Доналд Трамп....

Досие