Контакт

Спорт

Спектакуларен перформанс со дронови на отворањето на ОИ

Објавено пред

Попладнево, по средно-европско време, во Токио свечено беа отворени 33.Олимписки игри. Игрите ќе се одржат без присуство на публика, бидејќи бројот на заразени со коронавирусот во Јапонија секојдневно расте.

Церемонијата на свеченото отворање ја проследија само 950 ВИП-гости. Спортистите дефилираа пред празните трибини. Игрите за отворени ги прогласи јапонскиот цар Нарухито.

Јапонците се погрижија, гледачите пред ТВ-екраните, да добијат вистински спектакл. Особено воодушеви перформансот со дронови.

Спорт

Херојот од Сочи, Лендо низ солзи призна: Јас сум виновен, не го слушав тимот

Објавено пред

Лендо Норис со солзи во очите призна дека згрешил што останал на патеката откако почна да врне дожд на Руското ГП во Сочи, откако во сурова завршница му избега првата победа во кариерата, дозволувајќи му на Луис Хамилтон да стигне до својот 100. триумф.

Норис, како и сите возачи добија предупредување од своите тимови дека е потребно да влезат во бокс на четири круга пред крајот кога дождот во Сочи се засили, но тој им порача на своите механичари да „замолчат“ во обид да остане на патеката и со мазни гуми да стигне до славен триумф. Наместо тоа, тој имаше проблеми да го контролира болидот и потоа по влегувањето во боксот заврши како шести.

Мала утеха за него беше тоа што беше прогласен за возач на денот, и што го освои дополнителниот поен за најбрз круг.

„Не знам каде да почнам. Навистина сум уништен. Тоа што останав на патеката беше навистина лоша одлука. Но, јас ја направив, иако од тимот ми велеа да влезам во бокс“, изјави Норис по трката.

Ризикот на рускиот дожд не му се исплатеше на Лендо, Хамилтон со 100. победа!

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Ризикот на рускиот дожд не му се исплатеше на Лендо, Хамилтон со 100. победа!

Објавено пред

Во една од најдраматичните трки во возбудливата Формула 1 сезона, храбриот потег на асот на Мекларен, Лендо Норис не се исплатеше во дождливиот финиш во Сочи, и тој не успеа да го победи Луис Хамилтон во Мерцедес.

Норис имаше минимална предост пред Хамилтон на пет круга пред крајот, кога дождот почна да паѓа на рускиот „автодром“, и додека Мерцедес решија да го внесат Хамилтон во боксот за „средни“ гуми, Норис се „коцкаше“ со „меки“ стари гуми и на крајот тоа не му успеа.

Ова значеше дека Макс Ферстапен, кој ја стартуваше трката од последното место, неочекувано заврши на второто место минимизирајќи го „ударот“ на патеката на која досега победуваа само болиди на Мерцедес, а Карлос Саинс Јуниор, кој водеше на стартот на трката го зазеде треетото место.

Даниел Рикардо во Мекларен беше четврт пред Валтери Ботас (Мерцедес), Фернандо Алонсо (Алпине), повратникот Кими Раиконен (Алфа Ромео), несреќниот Норис, Серхио Перез (Ред бул) и Џорџ Расел (Вилијамс).

Стартот на трката не беше најдобар за освојувачот на пол-позицијата, Норис, кој дозволи Карлос Саинс да го помине на првото место, а ниту Хамилтон немаше најдобар старт – од четвртото место падна на шестото. Меѓутоа, како што се движеше трката, Норис се одвои пред одличниот Хамилтон, пред финалната драма. Најнеочекувано секако беше второто место на Ферстапен, кој беше шести пред дождот во последните кругови, за на крајот да остане на само 2 поени зад Хамилтон.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

Прикажи повеќе...

Спорт

Локатели со прв гол за Јувентус, повреда за Дибала

Објавено пред

Јувентус сврза две победи во низа во Серија А, триумфирајќи над Сампдорија со 3:2, резултат кој ќе го намали притисокот на Масимилијано Алегри, но во исто време тој доби и лоша вест по повредата и заминувањето од теренот во солзи на Пауло Дибала.

Токму Дибала го отвори резултатот во 10. минута со убав гол од далечина, но во 20. минута мораше да излезе од теренот со мускулна повреда. Лео Бонучи во 43. минута од пенал го удвои водството, пред гостите од Џенова само минута подоцна преку Маја Јошида да намалат на 2:1.

Сепак, печат на победата со својот прв гол за Јуве стави Мануел Локатели по асистенцијата на Дејан Кулушевски во 57. минута, пред Сампдорија да ги направи последните минути на „Алијанц стадионот“ интересни со голот на Антонио Кандрева во 83. минута од мечот.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Топ25 минути

Драма во Ресен: Со нож се обидела да го повреди сопругот со кого се разведуваат, ја нападнала и неговата нова девојка

Семејна драма се случувала вчера во Ресен, кога 31-годишна девојка (Д.Н). се обидела со нож да го повреди сопругот со...

Македонија1 час

Регистрирани 336 нови случаи на коронавирус, починаа 17 лица

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 169, Велес...

Македонија3 часа

Од утре почнува вакцинацијата со трета доза во Македонија

Од утре, граѓаните кои имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести, со потврда ќе можат да...

Македонија4 часа

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција обвини дека градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери, а случајот го...

Македонија5 часа

(Видео) Заев се попиша: „Конечно ќе добиеме релевантни податоци за креирање на реални политики“

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска...

Европа8 часа

Германија бира наследник на Меркел

Околу 60,4 милиони Германци денеска на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот, и индиректно за...

Македонија8 часа

Од утре изборна кампања

Од утре стартува изборната кампања за Локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата ќе заврши на 15 октомври...

Македонија1 ден

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија1 ден

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Европа1 ден

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше...

Регион1 ден

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа1 ден

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија1 ден

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија1 ден

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија2 дена

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Македонија2 дена

Осумдесет oтсто од хоспитализираните со Ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на Ковид-19 во периодот од 6 август заклучно со...

Македонија2 дена

Еврејската заедница во Македонија смета дека со бришењето на терминот „бугарски“ се искривува историската вистина

Eврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија велат дека не се согласуваат со намерата за бришење...

Европа2 дена

Норвешка од утре ги укинува сите ковид-мерки

Норвешка ќе ги укине сите рестриктивни мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, објави владата. „Поминаа 561 ден откако ги воведовме...

Европа2 дена

„Епл“ реагира на одлуката дека во ЕУ ќе мора да има универзален полнач за сите мобилни телефони

Европската Унија денеска објави дека ќе нареди воведување на универзални полначи за мобилните телефони. Овој потег го налути „Епл“, кој...

Топ2 дена

Работник од Скопје почина при пад од зграда во изградба

Градежен работник паднал и починал додека работел на зграда во изградба во Гази Баба. Според информациите, се работи за М.Ц....

Досие