Контакт

Спорт

Спортскиот свет во шок и неверица по смртта на Коби, фановите се собираат пред „Стејплс центарот“

Објавено пред

Голем број на спортисти, спортски клубови, славни личности и многу обични луѓе на социјалните мрежи реагираа со неверување и со тага по легендата на Лос Анџелес лејкерс, Коби Брајант, кој загина во хеликоптерска несреќа во Калифорнија со уште четири други луѓе, меѓу кои е и неговата 13-годишна ќерка, Џиџи.

Скоти Пипен напиша: „Зборови не можат да го опишат тоа што го чувствуваме денеска“, Двејн Вејд едноставно не можеше да верува во тоа што се случува, додека поранешната НБА ѕвезда, Амере Стадемаер дозна за трагичната вест додека дебитираше за неговиот нов тим, Макаби Тел Авив.

Во исто време, обичните фанови почнаа да се собираат пред „Стејплс центарот“ во Лос Анџелес за да му оддадат почит на човекот кој своја цела кариера ја помина во Лејкерси.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ФИФА ги објави кандидатите за наградата „The Best“

Објавено пред

Светската фудбалска федерација (ФИФА), денес, ги објави скратените листи на фудбалери, голмани и тренери кои се номинирани за престиѓната награда „The Best“.

Минатата година оваа награда, шести пат во кариерата ја доби Лионел Меси. Оваа година главен фаворит е Роберт Левандовски, кој со Баерн ја освои „триплета“.

Покрај Левандовски, во потесниот круг за наградата е и неговиот поранешен соиграч Тијаго Алкантара, потоа тројката од Ливерпул: Садио Мане, Мохамед Салах и Вирџил Ван Дајк, капитенот на Реал Серхио Рамос, двоецот од ПСЖ, Нејмар и Килијан Мбапе, најдобриот фудбалер на Манчетер сити Кевин Де Брујне и двајцата играчи кои доминираат во последните 15 години во светскиот фудбал, Лионел Меси и Кристијано Роналдо.

Во категоријата „најдобар тренер, ФИФА ги номинираше Зинедин Зидан (Реал Мадрид), Марсело Бјелса (Лидс јунајтед), Ханси Флик (Баерн Минхен), Хулен Лопетеги (Севилја) и Јирген Клоп (Ливерпул).

Кога станува збор за голманите кандидати се: Алисон Бекер (Ливерпул), Јан Облак (Атлетико Мадрид), Тибо Куртоа (Реал Мадрид), Кејлор Навас (ПСЖ), Марк-Андре тер Штеген (Барселона) и Мануел Ноер (Баерн Минхен).

Навивачите за предлозите на ФИФА ќе можат да гласаат до 9.декември. Финалистите во секоја категорија ФИФА ќе ги соопшти на 11.декември.

Наградите, на виртуелна церемонија, ќе бидат доделени на 17.декември.

Прикажи повеќе...

Спорт

Инграм и Адебајо добија максимални договори

Објавено пред

Брендон Инграм и Бем Адебајо добија максимални договори од своите клубови, Њу Орлеанс Пеликанс, односно Мајами хит.

Инграм, ќе лета со „пеликаните“ во наредните пет години за 158.000.000 долари, а Адебајо за истиот период ќе заработи 5.000.000 долари повеќе од крилниот играч на Њу Орлеанс.

Брендон Инграм е четвртиот кошаркар од класата 2016, кој во овој период доби максинален договор. Пред него богати договори потпишаа Паскал Сијакам (Торонто репторс), Бен Симонс (Филаделфија ’76) и Џамал Мареј (Денвер нагетс).

Инграм минатата сезона од Лос Анџелес Лејкерс се пресели во Њу Орлеанс пеликанс. Тој беше дел од размената на двата тима, која го однесе Ентони Дејвис во Лос Анџелес.

Минатата сезона имаше најдобри бројки на теренот во кариерата (23,8 поени, 6,1 скока и 4,2 асистенции). На крајот од сезоната е прогласен за кошаркар што најмногу напредувал.

Пеликанс во преодниот рок се засили со Ерик Бледсо од Милвоки Бакс и Стивен Адамс од Оклахома сити Тандер, а на драфтот го избра Кир Луис.

Бем Адебајо минатата сезона за Мајами хит бележел 15,9 поени и 10,2 скока од натпревар. Овие бројки му овозможија првпат во кариерата да настапи на олстар-натпреварот.

Адебајо, 14. пик на драфтот во 2017 година, е четвртиот играч од оваа класа, кој од својот тим во овој преоден рок добил максимален договор. Претходно, тоа се случи со Донован Мичел (Јута Џез), Џејсон Тејтум (Бостон Селтикс) и Диерон Фокс (Сакраменто кингс).

Договорот на Адебајо може да достигне и 195.000.000 долари доколку во 2021 година биде избран во најдобрата петорка во лигата, или доколку биде прогласен за МВП на сезоната или биде најдобар дефанзивец во лигата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Директорот заврши во контејнер, хулигани го возеа низ улиците

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Десна од Украина, доби забрана да ги игра своите натпревари на стадионот „Гагарин“. Поради ваквата одлука навивачите се решија на радикален начин да го изразат незадоволството.

Тие од канцеларијата насилно го извлекле директорот на стадионот, Олександер Овчаренко, го пикнале во контејнер и го возеле низ улиците.

Подоцна, Овчаренко завршил во болница, со лесни повреди на главата.Прикажи повеќе...

Најново

Култура57 минути

Eкипата на „Медена земја“ тврди: На Атиџе и обезбедивме дом, храна и лекови – здружението „Бекирлија“ и донациите ќе бидат затворени

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата коишто се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без...

Европа2 часа

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Свет2 часа

Сингапур го искорени коронавирусот

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но откако во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи,...

Македонија2 часа

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 39 пациенти, слободни уште 20-ина места

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 39 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно...

Македонија2 часа

(Видео) Пендаровски: Пандемијата покажа дека домот не е најбезбедно место за многу жени и деца

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ на Обединетите нации,...

Регион2 часа

Од денес стапува во сила полициски час во Црна Гора

Во Црна Гора од денес угостителските и услужните објекти ќе работат од 7 до 18 часот, а забраната за напуштање...

Европа3 часа

Финцитe мајстори во борбата против коронавирусот

Финска, со население од нешто помалку од 6 милиони жители, е една од земјите што најдобро се справуваат со пандемијата...

Свет3 часа

Трамп ќе го помилува поранешниот советник за безбедност, кој го лажеше ФБИ

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го помилува поранешниот советник за национална безбедност Мајкл Флин, кој во 2017 година призна...

Свет4 часа

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден, изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Бајден во првото интервју...

Свет4 часа

Макрон најави попуштање на мерките

Франција следниот викенд ќе почне со олабавување на мерките против ширењето на коронавирусот за до Божик продавниците, театрите и кината...

Свет4 часа

Австралија ги ублажува мерките, со денови нема нови заразени

Австралиската федерална држава Нов Јужен Велс ќе ги олесни ограничувањата за физичка дистанца и ќе ги отстрани условите за компаниите...

Свет4 часа

Голем метеж на аеродромите и во центрите за тестирање во САД во пресрет на Денот на благодарноста

Метежот на аеродромите и редиците пред центрите за тестирање покажуваат дека многу Американци планираат да го прослават Денот на благодарноста...

Македонија16 часа

Регистрирани се 1039 нови случаи на Ковид-19, починаа 15 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на...

Свет17 часа

Зошто Путин досега не се вакцинирал?

Рускиот претседател Владимир Путин не може да биде меѓу доброволците кои ќе бидат вакцинирани против коронавирусот до крајот на клиничките...

Свет17 часа

(Видео) Маж со секира држеше во заложништво шест деца во Русија

Маж кој држеше шест деца како заложници во стан во Санкт Петербург, се предаде на полицијата.Во стан во предградијата на...

Македонија17 часа

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Поранешниот пратеник Мухамед Зекири е избран за нов генерален секретар во Владата.Одлуката e донесена на последната владина седница одржана денеска....

Европа18 часа

Старските домови во Шпанија први ќе бидат вакцинирани против Ковид-19

Штитениците и персоналот на домовите за стари лица ќе бидат први вакцинирани против коронавирус во Шпанија, изјави министерот за здравство...

Свет19 часа

САД: Повеќе од 190.000 новозаразени со Ковид-19

Во САД 1.083 лица починаа како последица на Ковид-19 во изминатите 24 часа, додека регистрирани се 190.562 нови случаи на...

Спорт19 часа

Ѓоковиќ најдобар во 2020-та година

Моментно најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ја завршува годинава на првата позиција на АТП листата. Тоа му појде од рака...

Топ19 часа

Приведен германски државјанин баран и од Интерпол, кај него пронајдени две исчезнати деца

Полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка-Отсек за потрага на ул.МАНАПО во Скопје врз основа на издадена меѓународна потерница...

Досие