Контакт

Спорт

Србин, Хрват, Босанец и Црногорец одбраа актуелен екс-ЈУ дрим тим!

Објавено пред

Кошаркарската репрезентација која би ја сочинувале играчи од екс-ЈУ просторите би била јака и би ги срушила НБА ѕвездите. Ова е заклучокот на четворица екс-кошаркари од 4 различни земји од екс-Југославија.

Станува збор за Србинот Жарко Паспаљ (54), Хрватот, Дино Раџа (53), Босанецот, Мирза Телетовиќ (35) и Црногорецот, Владо Шчепановиќ (45).

Секој од овие четворица е за тоа дека во составот на „замислената“ селекција има место за дел од овие НБА играчи: Никола Јокиќ (Денвер), Богдан Богдановиќ (Аталанта), Лука Дончиќ (Далас), Горан Драгиќ (Мајами), Бојан Богдановиќ (Јута), Јусуф Нуркиќ (Портланд) и Никола Вучевиќ (Чикаго).

Паспаљ смета дека со ваков состав, таа селекција би освоила се.

„Моментно, има многу играчи од нашиве простори кои се многу квалитетни. Тоа се пред се играчи од НБА, но не смееме да ги занемариме и оние кои играат во Европа. Тоа би бил многу јак тим, никој не би можел да не добие, дури ни дрим-тимот“ смета Паспаљ.

Неговото мислење го дели и претседателот на КС на БиХ, Телетовиќ.

„Многу е тешко да се изберат петмината најдобри од овие простори. Би можеле рамноправно да се носиме со сите, со еден ваков состав“ вели тој.

Дино Раџа смета дека никогаш нема да дознаеме колку би бил силен овој состав.

„Ние имаме доста добри играчи, тоа би бил силен тим, иако е тешко да се прогнозира затоа што тоа никогаш нема да се случи“ вели хрватската кошаркарска легенда.

Најпесимистичен во прогнозите е Шчепановиќ.

„Сигурно би освоиле доста медали, но ниту во најсилниот состав не би моѓеле да се носиме со Американците, па пак би биле сребрени на Мундијалите и на Олимпијадите“ смета Црногорецот.

Спорт

ЕСПН: Левандовски би можел да замине од Баерн

Објавено пред

Роберт Левандовски, во летниот преоден рок би можел да го напушти Баерн Минхен, тврди ЕСПН. За најдобриот играч во светот во 2020 година, сериозен интерес покажале Челси и Манчестер сити.

Договорот на Левендовски со Баерн истекува во јуни 2023 година. Баварците за напаѓачот барале обесштетување од 60 милиони евра.

33-годишниот напаѓач неколку пати изјавил дека кариерата ќе ја заврши во Баерн, меѓутоа би мошел да се премисли доколку добир добра финансиска понуда.

Манчестер сити се во потрага по напаѓач кој би дошол на местото на Серхио Агуеро, додека Челси се во потрага по класичен напаѓач.

Левандовски оваа сезона има постигнато 36 голови во Бундес лигата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Играчите на Челси можат да добијат бонус од 11 милиони фунти

Објавено пред

Фудбалерите на Челси, во наредниот период ќе одиграа две финалиња. „Сините“ на 15.мај ќе се борат со Лестер за трофејот во Фа купот, а два недели подоцна во Истанбул, против Манчестер сити ќе борат за најпосакуваниот трофеј во клупскиот фудбал.

Доколку фудбалерите на Челси победат во двата натпревари, тогаш ќе поделат бонус од 11 милиони фунти. Играчите на Томас Тухел, веќе си обезбедија бонус од пет милиони со победата над Реал, во полу-финалето во Лигата на шампионите. Дополнителни пет милиони фунти ќе добијат доколку победат во финалето, а уште еден милион им следува доколку го освојат трофејот во ФА купот.

Според клупскиот правилник, сите фудбалери ќе добијат еднаква сума.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шилегов: Додека долгот не биде подмирен градот не може да го преземе Вардар

Објавено пред

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, уште еднаш нагласи дека градот нема да го преземе фудбалскиот клуб Вардар, се додека не биде подмирен долгот, што го има клубот.

Најтрофејниот македонски клуб се наоѓа во тешка финансиска ситуација, која се рефлектира и врз она што се случува на теренот. Вардар се наоѓа пред испаѓање во втората лига.

„Вардар е приватен клуб. Некој одлучил да го продаде, а не нашол механизам како да се покријат трошоците. Јас не можам да го земам клубот со долг од 3,5 милиони евра“, изјави за „Сител“ скопскиот градоначалник Шилегов.

Според него приказната со потенцијалниот инвеститор од Катар се уште не е завршена.

„Инвестицијата од Катар не е затворено прашање. Се додека не добиеме гаранција за враќање на средствата, повторувам дека нема да го земеме“, посочи „таткото на градот“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Вчера се вакцинирале 12.606 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Исто така се наведува дека интересот...

Свет3 часа

Пентагон: САД не планираат да ја соборат кинеската ракета која неконтролирано кружи околу Земјата

САД се надеваат дека кинеската ракета, која неконтролирано кружи околу Земјата, ќе падне на безбедно место и засега не планираат...

Регион3 часа

(Видео) Хаос во косовското Собрание: Пратеници се туркаа, опозицијата побара оставка од министерката

Во Собранието на Косово имаше тензии меѓу пратениците на Демократската партија на Косово и Самоопределување, при што дојде до турканици...

Македонија4 часа

Вархеји: Албанија би можела да ги почне разговорите за членство во ЕУ без Северна Македонија

Доколку продолжи бугарската блокада на Македонија, Брисел би можел да ги раздвои разговорите со Скопје и Тирана за членство во...

Регион4 часа

Хрватска ќе им донира вакцини од „Астразенека“ на земјите од регионот

Хрватска ќе донира 50.000 дози вакцини за земјите во регионот, и тоа 30.000 за Босна и Херцеговина и по десет...

Свет4 часа

Повторно пукање во училиште во САД: Ученичка пукаше во наставничката и соучениците

Повторно пукање во училиште во САД. Ученичка од шесто одделение извадила пиштол од ранецот и пукала во соучениците и наставничката....

Македонија20 часа

Во Македонија 324 нови случаи на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 324 нови случаи на коронавирус, а пријавени се 1.178 оздравени и 26...

Македонија23 часа

Антикорупциска утврдила дека парите платени на приватна фирма за кинески вакцини се вратени

Документот кој го објави ВМРО-ДПМНЕ за исплата на пари од Министерството за здравство, со цел набавка на кинески вакцини, го...

Македонија23 часа

Заев: Само со нови докази повторно отворање на случајот за крвавиот упад во Собранието

Отворање на случајот одново само доколку има нови докази и моменти. Ова е ставот на премиерот Зоран Заев за барањето...

Европа24 часа

Фон дер Лајен: Сите земји да дозволат извоз на вакцини

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска изјави дека ЕУ е подготвена да го разгледа секој предлог што...

Македонија24 часа

(Видео) Премиерот Заев се вакцинираше со кинеската вакцина на „Синофарм“

Премиерот Зоран Заев се вакцинираше против коронавирус денеска на пунктот во спортската сала „Борис Трајковски“. Тој се вакцинираше со првата...

Македонија1 ден

Вчера се вакцинирале 9.123 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата и дека интересот за вакцинација секојдневно...

Регион1 ден

(Видео) Редици во трговски центар во Србија, покрај вакцинирање даваат пари и ваучери

Денеска во 9 часот наутро е отворен пункт за вакцинација во Трговскиот центар Ушче во Белград. Секој што сака да...

Свет1 ден

Болсонаро: Коронавирусот е направен за да се води биолошка војна

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека новиот коронавирус е можеби направен во лабораторија со цел да се води биолошка војна....

Свет1 ден

Најново истражување: „Фајзер“ штити повеќе од 95 проценти од коронавирус

Најголемата студија за ефикасноста на „Фајзер/Бионтек“ против коронавирусот кај општата популација покажа дека вакцината обезбедува повеќе од 95 проценти заштита...

Свет1 ден

Трета доза од вакцината на „Модерна“ штити од бразилскиот и јужноафриканскиот вид

Податоците од студија на 40 лица покажуваат дека дополнителната доза го зајакнува имунитетот против бразилскиoт и јужноафриканскиот вид на коронавирус....

Свет1 ден

ОН: Во светот недостигаат 900.000 акушерки

Светот во моментов се соочува со недостиг од 900.000 бабици и тоа е третина од потребните акушерки, се наведува во...

Македонија2 дена

Владата ги поддржува активностите на Општина Охрид за отстранување на бесправните градби

Владата ги поддржува активностите за отстранување на бесправните градби на охридското крајбрежје, кои ги изведува Општина Охрид, со што ги...

Македонија2 дена

Затворски казни за издавање лажни пасоши на странци со криминално досие

Четири затворски казни и една условна за лицата што признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот...

Македонија2 дена

323 нови случаи на Ковид-19, починати се 24 лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени...

Досие