Контакт

Спорт

Србите со убедлива победа во вториот тест со Македонија

Објавено пред

Македонија загуби со високи 33:23 во вториот тест-меч против Србија во Ниш, каде што селекторот Кирил Лазаров им даде шанса на сите ракометари кои ги имаше на располагање.

Вчера, Македонија загуби со 29:26, но денеска, Србите беа порасположени за игра и уште на полувреме имаа шест гола предност (17:11).

Фото: РСС

 

Спорт

Бруно Акраповиќ се врати на клупата на Шкендија

Објавено пред

Македонскиот шампион Шкендија има старо-нов тренер, откако Бруно Акраповиќ по вторпат ќе седне на клупата на тетовскиот клуб по отказот за Ернест Ѓока по катастрофалните настапи во европските купови.

53-годишниот босанскохерцеговски тренер се враќа во Тетово по пет години, откако во 2015/16 ја предводеше Шкендија до титулата од Купот на Македонија.

Акраповиќ до минатата сезона беше тренер на бугарскиот гигант ЦСКА Софија.

Фото: ФК Шкендија

Прикажи повеќе...

Спорт

Полска ѝ даде азил на белоруската атлетичарка

Објавено пред

Драматичниот случај на белоруската атлетичарка Кристина Циманускаја најверојатно е пред решение откако Полска и понуди хуманитарна виза, односно и одобри азил по контроверзите кои се случија на Олимпијадата во Токио.

„Кристина Циманускаја е во директен контакт со полските дипломати во Токио и ќе и биде одобрена хуманитарна виза. Полска ќе помогне да ја продолжи спортската кариера“, објави помошникот министер за надворешни работи на Полска, Марчин Пшидач.

Цимаунскаја во неделата се побуни против белорускиот олимписки комитет, откако и наредиле да трча на 4х400 метри, иако нејзината дисицплина е 200 метри, и таа ги критикуваше властите за недостаток на допинг-тестирање. По ова, таа беше забележана на аеродромот во Токио во придужба на два члена на белорускиот комитет, но изјави дека е киднапирана и спротивно на нејзината волја сакаат да ја вратат во Белорусија.

По ова, таа побара азил во европските земји, пред Полска да и го овозможи ова и да и визира билет за Полска на 4 август. Инаку, претседател на Олимпискиот комитет на Белорусија веќе 25 години е претседателот на државата Александер Лукашенко, а неговиот син Виктор е потпретседател.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чичарито во солзи на тренинг по маките со повредите

Објавено пред

Поранешната ѕвезда на Манчестер јунајтед, а сега играч на Лос Анџелес галакси, Мексиканецот Хавиер Ернандез „Чичарито“ не можеше да ги заддржи солзите на тренинг-сесија по маките кои ги има со повредите.

33-годишниот ветеран ја почна американската сезона во одлична форма, постигнувајќи два гола при 3:2 победата над Интер Мајами, а постигна уште девет гола досега во сезоната, но нема играно од 23 јуни, кога се повреди на тренинг пред мечот со Спортинг Канзас Сити. Очигледно тој работи на опоравувањето, покажувајќи го прогресот на Инстаграм, но работите не одат најдобро.

„Секогаш поминуваме низ тешки моменти, низ тешки ситуации и треба да земеме нешто негативно и да ја искористиме ситуацијата за мотивација. Одлуката дали ќе продолжиш или не е само твоја“, напиша Чичарито на Инстаграм.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт1 час

Полска ѝ даде азил на белоруската атлетичарка

Драматичниот случај на белоруската атлетичарка Кристина Циманускаја најверојатно е пред решение откако Полска и понуди хуманитарна виза, односно и одобри...

Македонија4 часа

Во Македонија 54 нови случаи на коронавирус, почина едно лице

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 54 нови случаи на коронавирус, а едно лице почина, соопшти Министерството за...

Топ5 часа

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино. Според информациите на полицијата, мигрантот со тешки повреди е пренесен во болница. Несреќата...

Македонија6 часа

(Видео) Заев: Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот

Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот заради партиските интереси и заради повеќе гласови...

Македонија6 часа

(Видео) Мицкоски: Илинден обедини генерации Македонци за слобода

Илинден обедини генерации Македонци за слобода, испраќам апел за обединување против Заев и рушење на најлошата власт до сега, рече...

Свет7 часа

(Видео) Туристи во Бодрум со чамци бегаат од пожарите, Ердоган призна дека земјата нема канадери

На југот на Турција, како и на други места во Средоземното Море, со денови беснеат огромни пожари. По петдневните пожари...

Свет8 часа

(Видео) Еден починат и 600 уапсени на протестот во Берлин против корона-мерките

Полицијата во Берлин објави дека 49-годишен маж починал откако полицијата го уапсила за време на протестот против мерките во борбата...

Македонија19 часа

Земјотрес почувствуван во Скопје

Земјотрес е почувствуван вечерва во Скопје. „Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје вечерва во 23 часот и 07 минути,...

Спорт20 часа

Надал: Ѓоковиќ може до гренд слемот оваа година

Рафаел Надал се подготвува за својот прв настап на Сити опен во Вашингтон, каде што ќе стави крај на подолгата...

Македонија22 часа

Заев: Очекувам на „Отворен Балкан“ наскоро да се приклучат и Приштина, Сараево и Подгорица

Балканот повеќе не е темпирана бомба, туку симбол на пријателство, а регионалната иницијатива „Отворен Балкан” создава многу можности за подобар...

Спорт24 часа

(Видео) Скандал во Токио – белоруска олимпијка не сака да се врати дома, бара азил

Белоруската спринтерка Кристина Тимановскаја го повика Меѓународниот олимписки комитет (МОК) да се вклучи во нејзиниот случај. Таа изјави дека била...

Македонија1 ден

Во Македонија 72 нови случаи на коронавирус, нема починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 72 нови случаи на коронавирус, нема починати, соопшти Министерството за здравство. Направени е...

Регион1 ден

Четиригодишно девојче починало откако со часови било затворено во автомобил во БиХ

Четиригодишно девојче е пронајдено мртво во автомобил во двор на семејна куќа во БиХ. Според медиумите, причината за смртта била...

Македонија1 ден

Пендаровски непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски за утрешното чествување на Илинден

Претседателот Пендаровски е крајно непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски, според која, утрешното чествување на најголемиот македонски празник – Илинден,...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Нема да бидеме дел од циркускиот церемонијал на Пендаровски

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ нема да биде дел од циркускиот церемонијал предводен од претседателот Стево Пендаровски, рече денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Европа1 ден

Германија воведе нови мерки за влез во земјата, но нема кој да ги контролира

Од денес, секој што влегува во Германија, како и туристите што се враќаат дома, мора да имаат потврда за вакцинација...

Свет1 ден

(Видео) Над 200.000 луѓе на улиците во Франција против задолжителните ковид-пропусници

Француското Министерство за внатрешни работи синоќа објави дека повеќе од 200.000 луѓе се собрале низ целата земја на протести. Трета...

Европа1 ден

Медитеранот гори – се гасат пожари во Грција, Турција и Италија

Најмалку четири лица загинаа во пожарите што го зафатија медитеранскиот туристички регион Анталија и егејското туристичко место Мугла. Илјадници туристи...

Топ1 ден

Спречен меѓународен транспорт на дрога во вредност од околу 250.000 евра

Полициски службеници од Полициската станица за Граничен надзор „Охридско Езеро“, во соработка со Одделението за прекуграничен криминал при РЦ за...

Македонија1 ден

„Зелен хуман град“: Учеството на независни граѓани во изборната трка не може да биде предмет на пазарење

Од Иницијативата „Зелен хуман град“ велат дека се крајно револтирани од последната изјава на премиерот Зоран Заев, за зголемувањето на...

Досие