Контакт

Спорт

Српски ватерполист е суспендиран – на сред меч противникот го нарекол пе.ер

Објавено пред

Српскиот ватерполист Немања Убовиќ е суспендиран од шпанската екипа Сабадел затоа што во тек на натпревар го нарекол пе.ер ватерполистот на Тераса, Виктор Гутиерес кој пред неколку години и откри на јавноста дека е хомосексуалец.

„Убовиќ нема да биде дел од тренинзите и натпреварите се додека не се реши овој случај. Постојат спротивставени верзии и клубот работи на решавање на случајот, Клубот најостро осудува било какви хомофобни, ксенофобни или расистички изјави на свои играчи“ соопштија од шпанскиот ватерполо клуб.

Гутиерес чекал српскиот ватерполист да му се извини. Тој тврди дека навредите ги слушнале и играчите, но и луѓето на трибините. Тој, наводно, се расплакал по инцидентот.

„Ме нарече пе.ер, но на тоа поради тензиите во базенот не му дадов значење. Можеби така сакал да го дестабилизира ривалот. Меѓутоа, по натпреварот не сакав да се ракувам со него, а тој повторно ме нарече пе.ер. Тогаш разбрав дека постоела јасна намера да ме навреди. Не сакав повеќе да молчам и да ја кријам хомофобијата во спортот. Мора да се реагира“ рече Гутиерес.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Крос позитвен на коронавирусот

Објавено пред

Реал Мадрид објави дека Тони Крос е заразен со коронавирусот. Германецот, од петокот се наоѓа во изолација откако имал контакт со особа која била позитивна на вирусот. Крос не играше во неделата, во Билабао, а вчера неговиот тест на коронавирусот бил позитiвен.

Тони Крос, нема да игра за Реал во последното коло против Виљареал.

Сезоната за Крос е завршена, но се очекува тој од првиот ден да биде присутен на подготовките на репрезентацијата за ЕУРО 2020. Германската репрезентација, подготовките за дуелите со Португалија, Франција и Унгарија на ЕП ќе ги започне за 11 дена.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бензема ќе игра на ЕУРО 2020?

Објавено пред

Карим Бензема ќе се најде на спискот на селекторот Дидие Дешан за ЕУРО 2020, тврди влијателниот „Лекип“. Дешан го избриша Бензема од репрезентацијата пред шест години, кога пукна аферата со соиграчот Матије Валбуена.

Дидие Дишан, денес до 12 часот, треба да потврди кои 26 фудбалери ќе ја претставуваат Франција на ЕУРО 2020. „Лекип“, пишува дека 15 од 26 фудбалери кои ќе бидат на спискот играа на Светското првенство во 2018 година, кога Франција ја освои титулата.

„Десетмина ќе бидат изненадување за јавноста, а најголемото е враќањето на Бензема“, пишува „Лекип“.

Карим Бензема, последен пат за Франција настапил на 8.октомври 2015 година против Ерменија. На тој меч постигнал два гола и забележал една асистенција.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ли Мејсон вечерва последен пат ќе суди во Премиер лигата

Објавено пред

Долгогодишниот фудбалски судија од Англија, Ли Мејсон, ќе ја заврши кариерата по завршувањето на сезоната. Сепак, Мејсон нема целосно да се повлече од фудбалот, туку ќе стане првиот судија кој целосно ќе и се посвети на ВАР технологијата од сезоната 2021/2022.

Ли Мејсон 15 години е во Премиер лигата, како главен судија водел 287 натпревари во елитната англиска лига, а вкупно учествувал во повеќе од 500 натпревари.

Мејсон е во Премиер лигата од 2000 година, две години бил помошен судија. Кариерата како главен судија кариерата ја започнал во 2006 година.

Последниот меч, Мејсон, ќе го суди вечерва на „Олд Трафорд“, каде Манчестер јунајтед ќе го пречека Фулам.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Пендаровски и бугарскиот претседател заедно ќе заминат во Рим на чествувањето на Кирил и Методиј

Претседателот, Стево Пендаровски, и бугарскиот претседател, Румен Радев, заеднички ќе оддадат почит на делото на Светите браќа Кирил и Методиј...

Свет40 минути

Денеска во Брисел вонреден состанок на ЕУ за конфликтот во Газа

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ денеска во Брисел ќе одржат вонреден состанок на кој ќе биде побаран...

Свет53 минути

Во налет на циклонот во Индија загинаа најмалку 21 човек, исчезнати се 96 луѓе

Најмалку 21 човек загина, а 96 се водат за исчезнати во голем удар на циклон во западна Индија, носејќи им...

Свет1 час

Израел ја уништи единствената лабораторија за испитување коронавирус во Газа

Со денови се интензивираат судирите меѓу Израел и Палестина, а во еден од нападите на појасот Газа, израелските сили ја...

Свет1 час

Испалени над 90 ракети од Појасот Газа кон Израел

Во текот на ноќта од Појасот Газа беа истрелани околу 90 ракети кон Израел, објави израелската армија. Се наведува дека...

Регион14 часа

Лидерите на Западен Балкан со заедничка декларација: Итен почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Декларацијата усвоена од лидерите на Процесот „Брдо – Бриони“ на самитот укажува на важноста од брзото проширување на ЕУ за...

Македонија15 часа

Хрватскиот претседател: Членка на ЕУ навлегува во интимниот простор на Северна Македонија

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, најави дека ќе се спротивстави на условите што ги поставува Бугарија за почеток на преговорите...

Македонија15 часа

Заев: Следните парламентарни избори ќе се одржат во 2024 година, нема да има предвремени

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека предвремени парламентарни избори нема да има и дека следните ќе се...

Европа15 часа

ЕМА: Вакцината на „Фајзер“ може да се чува во обичен ладилник до еден месец

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек“ на стандардни температури во...

Македонија18 часа

Денеска се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, починати се 19 лица

Министерството за здравство информира дек во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на...

Економија21 час

Oд полноќ се намалува цената на еуросупер БС-95 и на мазутот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет22 часа

Индија почна со дистрибуција на свој лек против коронавирус

Индија почна со дистрибуција на нов, домашен лек за лекување на симптомите од Ковид-19. Властите го одобрија лекот 2-ДГ, кој...

Македонија22 часа

Захариева: Властите во Македонија ќе направат сѐ што можат Бугарите таму да се сѐ помалку

И Европа и ние ќе го следиме пописот во РСМ и очекуваме да се спроведе според сите европски стандарди и...

Свет22 часа

(Видео) Тврдат дека Израел фрлил забранета бомба врз Газа, од која се топи човечко месо

На социјалните мрежи се шири видео со ракетирање на Појасот Газа, за кое се тврди дека е доказ дека Израел...

Свет1 ден

СЗО: Животниот век на работниците загрозен по пандемијата на коронавирусот

Премногу долгото работно време е смртоносно за стотици илјади луѓе во светот и ова е тренд што може да се...

Европа1 ден

Германски виролог предупредува: И следната година ќе мора да се вакцинираме

Шефот на германскиот независен советодавен панел за вакцинација, вирусологот Томас Мертенс, изјави дека е многу веројатно декаи следната година  сите...

Свет1 ден

На повидок нова вакцина – „Санофи“ и „ГСК“ велат дека произведува силен имунолошки одговор

Француската фармацевтска компанија „Санофи“ денеска соопшти дека експерименталната вакцина против Ковид-19, која ја развива заедно со „Глаксо Смит Клајн“ ќе...

Свет1 ден

Израел утрово изврши серија воздушни напади на Газа, висококатници срамнети со земја

Израелските воздушни сили рано утрово извршија серија масовни воздушни напади на повеќе локации во градот Газа. Најновата беше извршена само...

Свет1 ден

Товарен воз со токсични материи излета од шините во САД

Во близина на градот Сибли во американската држава Ајова воз на компанијата „Унион Пацифик“, кој превезувал тенкови и вагони со...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: СДСМ останува локомотива за напредокот на македонската држава

Со задоволство сакам да соопштам дека денеска СДСМ одржа успешен 26. Конгрес, а веднаш потоа и прва седница на новоизбраниот...

Досие