Контакт

Спорт

Стара „болка“ – Виера одби да го допре дресот на Кин и посочи дека тој бил многу подобар играч

Објавено пред

Легендарниот поранешен капитен на Арсенал, а сега менаџер на Кристал палас, Патрик Виера одби да го допре дресот на својот стар ривал, екскапитенот Рој Кин, инсистирајќи дека тој бил далеку подобриот фудбалер во класичната битка.

dobivaj vesti na viber

На крајот на 1990-тите и почетокот на 2000-тите, доминацијата на Манчестер јунајтед во Премиерлигата беше предизвикана токму од „топчиите“, носејќи класични битки на „Хајбери“ и „Олд Трафорд“, најпрепознатливо во 2005 година, кога Кин се обиде да се пресмета со Виера во тунелот пред стартот на дербито.

Оттогаш, двајцата ја „закопаа воената секира“ и дури се појавија во специјален документарец, но сега во Јутјуб серијата „Што носев“ на „БТ спорт“, Виера се отвори за ривалството.

„Од првиот меч, знаев дека ќе не очекува битк во секој натпревар. Го сакав начинот на кој се однесуваше на теренот, имаше голем респект и тој беше лидер, капитен, некој кој го водеше тимот на повисоко ниво. Го почитував како капитен и знаев дека ќе има големи битки. Но, јас бев многу подобар фубалер да. Многу подобар. Ја ставив раката в џеб бидејќи не сакам да го допрам дресот. Тие беа најдобриот тим, тимот кој требаше да се победи, моравме да бидеме над Јунајтед. Не го сакам зборот омраза, но за нас тоа беше љубов и омраза“, вели Виера.

Спорт

Уште ова не сме виделе – руски ММА борби со врзани очи!

Објавено пред

ММА борбите во последната деценија станаа едно од најатрактивните шоуа за спортските фанови, но понекогаш желбата за нешто „посебно“ и „специјално“ оди предалеку, посебно во ММА организациите од Русија и Полска.

dobivaj vesti na viber

Последен ваков момент ни доаѓа од Русија со таканареченото „Поп ММА“ шоу, во кое има навистина неверојатни мечеви, како тој во кој двајцата фајтери имаат врзан очи (иако како што може да се забележи од снимката, двајцата мамат.

Целото „Поп ММА“ шоу, на кое има и други бизарни мечеви како „двајца против еден“ можете да го видите на следното видео.

Прикажи повеќе...

Спорт

Челси ги сакаат и Стерлинг и Дембеле!

Објавено пред

Откако новата ера на Челси под водство на американските газди стартуваше тивко без големи трансфери туку со повеќе заминувања (Кристенсен, Ридигер, Лукаку…), англиските медиуми тврдат дека Тод Бели ги договара трансферите на Рахим Стерлинг и Усман Дембеле во нападот.

dobivaj vesti na viber

Бели, чија корпорација го купи лондонскиот клуб од Роман Абрамович го замени Брус Бак како претседател на клубот, но ја презеде улогата на Марина Грановскаја, која досега ги средуваше трансферите на клубот. Според „Дејли мејл“, стратегијата на фудбалскиот пазар Бели ја води во консултација со менаџерот Томас Тухел, кому ќе му биде потребно засилување во нападот.

25-годишниот Дембеле, иако му заврши договорот со Барселона, би сакал да остане во Каталонија, но таму не можат да му ја понудат досегашната плата од 150.000 фунти неделно, додека Челси се подготвени да стигнат до сума од 200.000 фунти секоја недела. Тухел работеше со Дембеле во Борусија Дортмунд во 2016/17 пред неговиот трансфер во Барселона, а германскиот тренер исто така веќе контактирал со Стерлинг, кој има уште една година од договорот со Сити.

На Челси му се неопходни и засилувања во одбраната, по заминувањето на Андреас Кристенсен во Барселона и на Антонио Ридигер во Реал Мадрид, и според италијанските медиуми веќе преговараат со Јувентус за носење на Матијс де Лихт на „Стемфорд Бриџ“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мбапе удри по тактиката на Почетино: Не се плашат од нас

Објавено пред

Килијан Мбапе инсистира дека Пари Сен-Жермен веќе не биле „страшен“ тим под тренерот Маурисио Почетино, кој се верува дека веќе има добиено отказ и дека газдите на францускиот клуб се подготвени да го промовираат Криштоф Галтие во нов тренер.

dobivaj vesti na viber

ПСЖ ја освоија титулта во француската Лига 1 со 15 поени предност, но повторно „паднаа“ во Лигата на шампионите по спектакуларниот колапс против Реал Мадрид, кога имаа предност од два гола пред Карим Бензема да постигне хет-трик во само 18 месеци.

Мбапе, кој неодамна ја продолжи верноста кон клубот, со договор кој му дава огромна моќ во Париз, не бил импресиониран од работата на поранешниот менаџер на Тотенхем.

„Последната сезона не бевме толку страшни, и не бевме веќе недопирливи. Сакаме повторно да бидеме застрашувачки во Франција, нешто што не ни успеа последните две сезони. Секако, Лигата на шампионите останува наша цел. Тоа е јасно одредена цел. Не треба да објаснуваме многу, го сакаме тој трофеј“, вели Мбапе.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 минута

(Видео) Фатени дилери кои сакале да внесат кокаин, хашиш и марихуана преку граница

Доцна синоќа на  граничниот премин „Табановце“ полицијата и мобилен тим од Царинската управа, фатиле тројца дилери од кои две се жени...

Свет1 час

Самит Г7: Во фокус војната во Украина и цената на нафтата

Во Германија денеска почнува самитот на Г7, а главна тема е војната во Украина и цената на нафтата. Авионот на...

Свет3 часа

(Видео) Би-Би-Си во база на странските борци во Украина, ги има околу 20.000 од повеќе од 50 земји

Повеќе од 20.000 странски борци од повеќе од 50 земји се приклучиле кон украинската армија од почетокот на конфликтот во...

Свет5 часа

Вирусот добива ново име – „Да бев мајмун, би протестирал, тоа навистина не е мајмунска болест“

Мајмунските сипаници наскоро би можеле да добијат ново име бидејќи постоечкото поттикнува дискриминација и стигматизира. Светската здравствена организација минатата недела...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ да се извини за лагите за наводното распродавање на македонскиот јазик и идентитетот, велат од СДСМ

„ВМРО-ДПМНЕ лажеше и ги поткопуваше државните позиции со Бугарија ВМРО-ДПМНЕ, во период кога се решаваше евроинтегративниот процес на државата, ширеа...

Македонија5 часа

Опозицијата бара оставки од Османи и Маричиќ поради прегоравачките позиции со ЕУ

„Два дена молк од страна на Ковачевски, Османи и Маричиќ за тоа кој направил, кога направил и каков хибриден напад...

Европа5 часа

Зеленски: Ќе ги вратиме сите наши градови

Украина ќе ги врати сите градови што ги зазедоа Русите, вклучително и Северодонец, изјави украинскиот претседател, Володимир Зеленски. Како што...

Македонија17 часа

Парада на гордоста во Скопје под мотото „Излези за љубов! достоинство, еднаквост, правда“

Под мотото „Излези за љубов! достоинство, еднаквост, правда“ во Скопје се одржува третото издание на „Скопје прајд“. Учесниците на парадата...

Свет21 час

Норвешкото разузнавање: Пукањето во Осло е терористички акт на радикален исламизам

Норвешките разузнавачки служби задолжени за борба против тероризмот објавија дека го третираат како акт на радикален исламизам пукањето во кое...

Регион24 часа

Радев: Францускиот предлог можеше да биде многу поуспешен

„Таканаречениот ‘француски предлог’ содржи многу основни бугарски барања, но воопшто можеше да биде многу поуспешен, вклучително и бугарско-македонскиот протокол, доколку...

Македонија1 ден

Осуда од македонското МНР за написите „Македонија е Бугарија“ во парламентот во Софија

Македонското Министерство за надворешни работи најостро ги осудува вчерашните написи „Македонија е Бугарија“, кои можеа да се видат во рацете...

Македонија1 ден

Францускиот предлог е голем напредок во наша корист, смета партијата на Љубчо Георгиевски

ВМРО-Народна партија оценува дека со вчерашната одлука на бугарскиот парламент со кој се поддржа францускиот предлог и даде согласност да...

Свет1 ден

Џонсон: Се плашам дека Украина ќе биде принудена да направи лош мир

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека стравува дека Украина може да се соочи со притисок да преговара за мировен договор...

Македонија1 ден

Преведувач од Македонија: Добив понуда од ЕУ за превод од „северномакедонски“ јазик

Преведувач од Македонија на социјалните мрежи сподели дека добил понуда за превод на материјали од „северномакедонски“ јазик. „Кој е тој...

Свет1 ден

(Видео) Возач удри во демонстрантите за право на абортус во Ајова, едно лице повредено

Во вториот по големина град во американската сојузна држава Ајова, Сидар Рапидс, возач влетал кон мирни демонстранти за правото на...

Македонија1 ден

Пендаровски за „Скопје прајд“: прифаќањето на различностите е показател на зрело, демократско и отворено општество

Претседателот Стево Пендаровски посети волонтери и организатори на парадата на гордоста Скопје прајд 2022, со кои имаше можност директно да...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Владата да каже за каков хибриден напад обвинуваат и зошто не бил спречен

Владата да каже за каков хибриден напад обвинуваат и зошто не бил спречен, дали се прави дефокус од одговорноста за...

Свет2 дена

Путин го нарече Западот циничен: Ако нема леб, јадете колачиња

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека светот нема да има проблем да добие жито од Источна Европа, особено од Русија....

Свет2 дена

Ватикан: Одлуката на американскиот Врховен суд за абортусот е предизвик за светот

Папската академија за живот денеска ја пофали одлуката на Врховниот суд на САД да им дозволи на федералните држави да...

Свет2 дена

(Видео) Бајден за одлуката на Врховниот суд: Ова е тажен ден за нашата земја

Американскиот претседател Џо Бајден се обрати по одлуката на Врховниот суд да дозволи забрана на абортусот. Тој на почетокот рече...