Контакт

Спорт

Старите ривалства не стивнуваат ниту во пензија – Тоти во конфликт со Амико

Објавено пред

Франческо Тоти одамна се откажа од професионалниот фудбал, но страста од целата кариера посветена на Рома не стивнува, како што покажува видеото во кое има конфликт со екс-фудбалер на лутиот граадски ривал, Лацио.

dobivaj vesti na viber

На „пријателски“ турнир во фудбал со по 8 фудбалери, Тоти со својот „Тоти спортинг клуб“ играше против Лацио, кои го добија мечот со 4:2, а дуелот беше одбележан со нетрпение во кое беше вклучен самиот Тоти.

Тоти го истурка Томас Амико, фудбалерот кој постигна хет-трик на мечот, но за среќа тензијата бргу попушти и мечот беше довршен.

Тоти играше 786 натпревари за Рома, постигна 307 гола и освои една титула од Серија А во 2001 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Тиквеш и Скопје остануваат во прволигашкото друштво

Објавено пред

Тиквеш и Скопје ќе бидат дел од Првата лига и следната сезона, а Воска и Беласица остануваат во единствената Втора лига.

dobivaj vesti na viber

Тиквеш со 4:1 ја совлада Воска Спорт, додека Скопје со 2:1 ја победи Беласица во бараж натпреварите за пополнување на Првата лига.

Тиквеш поведе со погодокот на Едиз Спахиу во 12. минута, а шест минути подоцна Иван Ивановски зголеми на 2:0. Изаир Емини пред одморот намали, но во 67. минута Благоја Љамчевски постигна убав гол од слободен удар. Спахиу со својот втор гол го потврди триумфот во 74.минута.

Скопје ја победи Беласица со 2:1 во Штип. Филип Јаневски беше двоен стрелец за прволигашот од Автокоманда, а Димитар Трајков погоди за Беласица.

Прикажи повеќе...

Спорт

Луд пресврт на Манчестер Сити за титула во Премиерлигата

Објавено пред

Манчестер Сити со неверојатен пресврт во второто полувреме стигна до победа од 3:2 и ја освои титулата во Премиерлигата. Илкај Гундоган влезе како резерва и постигна два гола, а и Родри беше стрелец за „граѓаните“. Астон Вила водеше со 0:2, со головите на Мати Кеш и на Кутињо.

dobivaj vesti na viber

Ливерпул славеше со 3:1 против Вулверхемптон, но остана без титула. „Волците“ поведоа со голот на Педро Нето, но Садио Мане израмни, а Салах и Робертсон донесоа триумф.Тотенхем оди во Лигата на шампионите откако го победи Норич на гости со 0:5. Два гола постигна Хјонг – Мин Сон, кој е и најдобар стрелец во лигата, двапати стрелаше и Дејан Кулушевски, а погоди и Хари Кејн.

Лидс Јунајтед на гости го победи Брентфорд со 1:2 и обезбеди опстанок.

Арсенал со 5:1 го победи Евертон, но остана кус за ЛШ, а Кристал Палас го победи Манчестер Јунајтед со 1:0.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нови главоболки за Клоп: Се повреди и Тијаго Алкантара

Објавено пред

Ливерпул се бори за шампионската титула во Премиер – лигата, се уште има огромна неизвесност, но Јирген Клоп има многу главоболки откако се повреди уште еден важен член на стартниот тим.

dobivaj vesti na viber

Фудбалерот за врска Тијаго Алкантара се повреди пред крајот на првото полувреме. Ова е само дополнување кон повредите на Мохамед Салах, Џибрил ван Дајк, Фабињо и на Џо Гомез.

Дополнителните лекарски прегледи ќе потврдат колку е сериозна повреда на Тијаго Алкантара и дали тој ќе може да игра во финалето на Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Ковачевски ќе ja предводи владината делегација во Ватикан и Рим, најавена е и средба со Петков

Премиерот Димитар Ковачевски придружуван од ќерката Тамара Ковачевска на 23 и 24 мај ќе предводи делегација на Република Северна Македонија...

Европа4 часа

Француски министер: За влез на Украина во ЕУ ќе бидат потребни 15 или 20 години

За влез на Украина во Европската унија ќе бидат потребни најверојатно 15 или 20 години, рече францускиот министер за европски...

Европа9 часа

Бајден: „Епидемијата на мајмунски сипаници причина за загриженост“

„Епидемијата на сипаници е нешто за што сите треба да бидат загрижени“, изјави денеска американскиот претседател Џо Бајден. Тој додаде...

Економија10 часа

Бектеши: Трговците во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници

Министерството за економија веќе предложи до Собранието измени и дополнувања на Законот за трговија со кои се овозможува работа во...

Регион10 часа

(Видео) Тепачка меѓу навивачи на „Хајдук“ со полицијата на автопатот кај Загреб, имало и повредени

Синоќа навивачите на Хајдук се судрија со полицијата на автопатот А1 во близина на одморалиштето Дешинец, пренесуваат хрватските медиуми. Според...

Европа11 час

Подољак: Нема да има отстапување на територија

Украина ја отфрла можноста да се согласи на прекин на огнот со Русија и порача дека Киев нема да прифати...

Европа11 час

Велика Британија: Регионот Северен Доњецк е приоритет на Русија

Министерството за одбрана на Обединетото Кралство објави неодамнешен извештај за ситуацијата во Украина. Единствената руска оперативна чета со возила за...

Економија12 часа

Западот во страв- Светот има залихи на пченица за само десет недели?

Русија и Украина сочинуваат околу една четвртина од светскиот извоз на пченица, а Западот стравува дека Путин се обидува да...

Економија12 часа

Пад на „Волстрит“ седма недела по ред, инвеститорите стравуваат од рецесија

По големите осцилации на „Волстрит“, цените на акциите паднаа минатата недела, седми пат по ред, бидејќи инвеститорите стравуваат дека поради...

Европа24 часа

Зеленски: Го скршивме ’рбетот на руската армија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата војска нанела сериозна штета на руските вооружени сили и покрај падот на клучниот...

Европа1 ден

Ди Мајо: „Потребна ни е дипломатска контраофанзива“- Италија презентира план за мир во Украина

Италија разви план за постигнување мир во Украина, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо, пренесуваат локалните медиуми....

Топ1 ден

Патнички воз удрил во автомобил кај Прилеп

Вчера во 17.40 часот во Полициската станица Прилеп било пријавено дека непосредно до железничко стојалиште „Тројкрсти“ – Прилеп се случила...

Свет1 ден

Австралискиот премиер Морисон го признал поразот, гласовите сè уште се пребројуваат

Австралискиот премиер Скот Морисон ја загуби власта откако земјата ја избра првата лабуристичка влада по речиси десет години, според локалните...

Европа1 ден

Секое десетто дете во светот работи, ќе ги има и повеќе поради сиромаштијата, заклучува Уницеф

Повеќе од 160 милиони деца се вработени во светот, или секое десетто дете на возраст од пет до 17 години,...

Економија1 ден

Ребаланс на буџет: Растот проектиран на 3,2, инфлацијата на 7,2 проценти а дефицитот на 5,3 проценти од БДП

Нови, дополнителни 76 милиони евра во случај да се потребни нови мерки за заштита на стандардот на граѓаните и поддршка...

Свет1 ден

Русија му забрани влез на Бајден: „Властите на САД поттикнуваат русофобија“

Русија забрани влез во земјата на 963 Американци, меѓу кои и претседателот, Џо Бајден. Забраната се однесува и на државниот...

Европа1 ден

Британска министерка: Мора и Молдавија да ја опремиме со модерно оружје, амбициите на Путин не запираат

Лиз Трас, британската министерка за надворешни работи, откри дека Велика Британија започнала разговори со своите меѓународни сојузници за испраќање модерно...

Европа1 ден

Москва ги стави Каспаров и Ходорковски на списокот на странски агенти

Поранешниот светски шампион во шах, Гари Каспаров и олигархот Михаил Ходорковски, двајца противници на рускиот претседател Владимир Путин во егзил,...

Европа1 ден

Северна Кореја петти ден по ред има над 200.000 новозаразени со Ковид-19

Северна Кореја петти ден по ред објави дека има повеќе од 200.000 новозаразени кои страдаат од треска предизвикана од Ковид-19,...

Европа2 дена

(Видео) Торнадо во Германија, околу 50 лица се повредени

Најмалку 50 лица, од кои 10 потешко, се повредени во торнадо што мина низ неколку места во западна Германија. Според досега...