Контакт

Спорт

Стоичков: Барса на најдобриот во историјата му удри клоца во га..т

Објавено пред

Легендарниот Христо Стоичков секогаш директно ги посочува проблемите во неговиот поранешен клуб Барселона. Најдобриот фудбалер во историјата на Бугарија го искоментирал најавеното заминување на Лионел Меси од Барселона.

„Уништивме мит, му удривме клоца во га..т на најдобриот играч во историјата на клубот. Му го валкаме името. Ова го зборувам како член на клубот. Оваа управа уништи сѐ, се бидува да ги сврти навивачите против играчите. Покрај тоа плаќаат новинари да ги шират тие приказни“, рекол Стоичков.

Бугаринот во Барселона играше во два мандати од 1990 до 1995 и од 1996 до 1998 година, освоил пет титули во ла Лига и една во Лигата на шампионите.

„Не знам зошто клубот вака се однесува со играчите кои овде испишале историја. Можеби се плашат дека тие играчи ќе им ги земат функциите. Не разбирам што се случува со тие луѓе“, заклучил Стоичков.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Манчестер Јунајтед победија откако заврши натпреварот

Објавено пред

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед во Брајтон ја забележаа првата сезонска победа во Премиер лигата. „Црвените ѓаволи“ во неверојатен натпревар победија со 3:2, откако Марш израмни на 2.2 во 96 минута, Јунајтед по истекот на натпреварот добија пенал, а Брубо Фернандеш го постави конечниот резултат.

Брајтон против фаворитот одигра одличен натпревар, а само поради несмасната интервенција на Мупај остнаа без бод.

Нил Мупај го постигна првиот гол во 38 минута од пенал. Напаѓачот на Брајтн со „пананка“ го совлада Де Хеа. Само три минути подоца повратната топак на Немања Матиќ, Луис Данк ја смести во голот на Ник Поуп.

Најубевиот момент на натпреварот се случи во 55 минута кога Маркус Рашфорд го „искрши“ Бен Вајт, а потоа погоди за 1:2.

По вториот гол Јунајтед се повлекоа пред својот гол, Брајтон доминираа на теренот, а за таквата игра беа наградени во 96 минута кога Сони Марш успеа да израмни.

Веќе во наредниот напад Јунајтед добија корнер, топката одеше на Хари Негваер чии удар невнимателно со раката го блокираше Мупај. Инаку топката од гол линијата ја изфрли марш, а веднаш потоа сидујата Крис Кавано свирна крај. На асистенција на ВАР Квано ја прегледа снимката и досуди пенал за Јунајтед кој во победа го претвори Бруно Фернадеш.Прикажи повеќе...

Спорт

Хамилтон со рекорд до пол-позицијата во Сочи

Објавено пред

Луис Хамилтон со нов рекорд на патеката во Сочи ја избори пол-позицијата во пресрет на трката за Големата награда на Русија. Во финишот на квалификациите Британецот го постави најдоброто време 1:33.304 минути. Квалификациите во Сочи ги обележа излетувањето на Себастијан Фетел во втората сесија, поради што беше истакнато црвено знаме.

Хамилтон на врвот имаше за повеќе од половина секунда подобар резултат од Макс Ферстапен (ред Бул) и тимскиот колега Валтери Ботас. До Финецот од вториот ред ќе стартува возачот на Рејсинг Поинт Серхио Перез.

Место меѓут првите десет мина настарото обезбедија и Рикакрдо, Саинц, Окон, Норис, Гасли и Албон.

Квалификациите минаа во знакот на Себастијан Фетел кој во финишот на втората сесија го искрши својот болид поради што беше истакнато црвено знаме и квалификациите бие во прекин десетина минути.

Во Русија Ферари имаше уште едни разочарувачки квалификации, Леклер и Фетел повторно не успеаја да се пласираат во третата сесија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Морбидели прв пат ќе стартува од пол-позицијата

Објавено пред

Возачот на Петронас Јамаха Франко Морбидели прв пат во кариерата една трка во Мото Гп ќе започне од стратна позиција. Возачот на Петронас Јамаха беше најбрз во квалификациите за трката на Големата награда на Каталуња.

Италијанецот до најдоброто место на стартот дојде со време 1:38.798 минути. Успехот на Петронас го надополни Фабио Квартараро кој ќе стартува од второто место.

Јамаха доминираше во квалификациите што го потврди ветеранот Валентино Роси од фабричкиот тим кој трката ќе ја започне од третото место.

Трката од вториот ред ќе ја започнат Џек Милер (Прамак Дукати), Маверик Вињалес (Јамаха) и Жоан Зарко (Авинтија). Прв во третиот ред е возачот на КТМ Пол Еспаргаро, а најдобрите десет ги комплетираа Жоан Мир (Сузуки), Данило Петручи (Дукати) и Бред Биндер (КТМ).

Трката за Големата награда на Русоја, во Сочи, утре ќе започне во 15 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

141 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.559 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на...

Македонија3 часа

(Видео) Протест против полициската бруталност во Битола: „Сакаме правда, и Ромите се граѓани“

Со извикување на паролите „И Ромите се граѓани“, „Нема правда, нема мир“, „Правда за Ромите“, „Роми полицајци“ денеска во Битола...

Свет4 часа

Астронаутка ќе гласа од вселената на изборите во САД

Астронаутката на НАСА, Кејт Рубинс, рече дека ќе гласа од вселената, на повеќе од 300 километри над Земјата, на претстојните...

Македонија4 часа

(Видео) Пендаровски и Пахор во Кампот за обука на вода во Охрид

Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски и претседателот на Република Словенија, Борут Пахор денеска во Охрид го...

Свет4 часа

Украинскиот претседател бара објективна истрага за падот на авионот

Украинскиот претседател Володомир Зеленски изјави дека ќе се испитаат брзо и непристрасно причините за падот на воениот авион во кој...

Топ5 часа

Приведени 10 лица поради нападот на полицајци во Прилеп

ОВР Прилеп до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против 10 лица, и тоа: Е.Е.(28), Е.И.(30), Ф.Ќ.(37), С.А.(40), Ф.Ќ.(43),...

Топ6 часа

Приведени двајца скопјани – удриле во полицаец додека мерел со радар

Двајца скопјани се приведени откако удриле во сообраќаен полицаец во Скопје. Како што информира МВР, приведени се А.Д.(19) и К.М.(21)...

Македонија7 часа

МОН: Националната платформа достапна за учениците и родителите

Веб-страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk. Со цел...

Свет8 часа

По терористичкиот напад во Париз – уапсен главниот осомничен, приведени уште 6 лица

Седум лица се приведени за нападот пред поранешните канцеларии на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“, соопштија официјалните лица. Маж вооружен со...

Свет9 часа

(Видео) Се урна воен авион во Украина – загинаа 25 лица

Воен авион АН-26 се урна во близина на градот Чугуев во регионот Харков, јавува агенцијата Депо Харков, повикувајќи се на...

Македонија9 часа

Протест против полициската бруталност во Битола

Повеќе граѓански организации за денеска во Битола најавија протест против полициската бруталност, за кој повод е завчерашниот инцидент во кој...

Европа10 часа

Франција бара Брисел да ја принуди секоја членка на ЕУ да прими мигранти

Франција побара секоја земја членка на ЕУ да биде принудена да преземе дел од илегалните мигранти што пристигнуваат на европска...

Свет11 час

Институт „Гамалеја“: Некои вакцинирани лица развиваат заштитни антитела по првата доза

Александар Гинтсбург, директор на рускиот институт „Гамалеја“, кој ја разви првата регистрирана вакцина против Ковид-19, изјави за „Спутник“ дека вакцинираните...

Топ20 часа

Тројца осомничени за производство и продажба на марихуана, едниот фатен додека ги кастрел стеблата во Визбегово

Скопското Обвинителство донесе наредба за спроведување истражна постапка против тројца 38-годишници за неовластено производство и продажба на марихуана. За таа...

Економија20 часа

Четвртиот пакет мерки е во вредност од 350 милиони евра

Вкупната вредност на четвртиот пакет изнесува околу 350 милиони евра од кои 264 милиони се од Буџетот на државата и...

Европа21 час

СЗО: Во Европа се зголемува заразата со коронавирусот

Брзината на пренесување на Ковид-19 и хоспитализацијата растат во Европа, предупреди директорот на Светската здравствена организација за вонредни ситуации, Мајкл...

Македонија22 часа

Пахор со поддршка за членството во ЕУ: „Не смее да има одложување на меѓувладината конференција“

Словенија ќе продолжи да ја поддржува Северна Македонија на патот кон полноправно членство во Европската Унија, истакна претседателот на Словенија,...

Македонија1 ден

Починаа 9 лица, регистрирани 143 новозаразени

Во последните 24 часа се направени 1.504 тестирања, а регистрирани се 143 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија1 ден

(Видео) Кривична пријава и суспензија за полицаецот кој претепа Ром во Битола

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички стандарди и професионални истраги во МВР поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство за гонење...

Европа1 ден

Напаѓачот уапсен, полицијата пронајде мачета и сатар на местото на нападот во Париз

„Бев во мојата канцеларија. Слушнав врисоци на патот. Погледнав низ прозорецот и видов жена која лежеше на подот и имаше...

Досие