Контакт

Спорт

Судот во Мадрид пресуди – фудбалерите од Суперлигата не смеат да бидат казнети

Објавено пред

ФИФА и УЕФА привремено не смеат да ги казнуваат 12-те клубови основачи на Европската Суперлига, ниту нивните фудбалери, пресуди Шпанскиот комерцијален суд во Мадрид во прва легална победа на богатите клубови.

Оваа вест доаѓа откако англиската Премиер лига најави дека ги разгледува „сите опции“ за спречување на контроверзниот проект со поддршка од британската влада, и додека траат протестите на навивачите на овие клубови.

Шпанскиот суд порача на претседателот на УЕФА, Александер Чеферин и на претседателот на ФИФА, Џани Инфантино дека не смеат да ги казнуваат фудбалерите, иако е нејасно каква јурисдикција има судот во Мадрид околу двете федерации, кои имаат седиште во Швајцарија. Овој суд инаку носи одлуки за корпоративни спорови.

Секако, барање од судот за ваква забрана дојде од страна на компанијата на претседателот на Реал Мадрид и на Суперлигата, Флорентино Перез. Оваа одлука е со привремен карактер додека трае легалната процедура.

Спорт

УЕФА покрена истрага против Реал, Барселона и Јувентус

Објавено пред

Европската фудбалска унија (УЕФА), денес објави дека, поради проектот европска Суперлига, покрената е истрага против фудбалските клубови Реал Мадрид, Барселона и Јувентус.

„„Во согласност со членот 31 од Дисциплинските правила на УЕФА, инспекторите за етика и дисциплина на УЕФА денес добија задача да спроведат дисциплинска истрага за можно кршење на законската рамка на УЕФА во врска со учеството на Реал, Барселона и Јувентус во т.н. проект Суперлига”.

Во УЕФА им се лути на овие клубови, бидејќи тие, за разлика од преостанатите девет, не се откажаа официјално од Суперлигата. Реал, Јувентус и Барселона се убдени дека Суперлигата е неизбежна реалност.

Медиумите потсетуваат дека ретки се случаите кога УЕФА, носела ослободителни пресуди, бидејќи за секоја покрената истрага Куќата на фудбалот има покритие.

Не е познато со какви казни се сочуваат Реал, Јувентус и Барселона. Се шпекулира дека е можна двегодишна суспензија од европските купови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Газета дело Спорт: Роналдо не е во добри односи со соиграчите

Објавено пред

Кристијано Роналдо ужива во преголемата слобода која ја доби од клубот, поради што соиграчите му го вртат грбот. Ова го тврди „Газета дело Спорт“, во чии текст се наведува дека соиграчите го изолирале португалскиот фудбалер, со кого повеќе не се во добри односи, како што тоа беше до пред неколку месеци.

Роналдо е најдобар стрелец во Серија А (27 голови), но на клубот не му оди оваа сезона. Јувентус не само што остана без шампионската титула, туку како стојат работите ќе остане и без пласман во Лигата на шампионите.

Лошите резултати ја расипале атмосферата во тимот, кој во претходните девет години ја освојуваше титулата. Лошата атмосфера, дополнително ја нарушува привилегираниот статус што го има Роналдо.

Поради спонзорите, Португалецот, пропуштил неколку тренинзи, а не тренирал ни ден по дебаклот против Милан (0:3). Додека неговите соиграчи тренирале, тој друштво на клупските челници ја посетил фабриката на Ферари во Маранело. Таму го купил моделот Ферари Монца Сп2 за 1,6 милиони евра.

„Газета дело Спорт“ и останатите италијански медиуми се согласуваат дека престојните натпревари, можат да бидат последни за Роналдо во дресот на Јувентус.

Прикажи повеќе...

Спорт

Проблем помалку за Македонија – Ван Дајк ќе го пропушти ЕУРО 2020

Објавено пред

Фудбалерот на Ливерпул, Вирџил Ван Дајк, потврди дека нема да биде дел од репрезентацијата на Холандија на ЕУРО 2020. Холандија на континеnталниот шампионат е еден од противниците на Македонија во Ц-групата.

Ван Дајк, ги повреди лигаментите во десното колено, на натпреварот со Евертон, во октомври минатата година. Во соопштението што го објави, тој наведува дека жали што нема да игра за Холандија.

„Во оваа последна фаза од рехабилитацијата морав да се соочам со одлуката дали ќе играм на ЕУРО 2020 или не? Чувствувам дека поради мојата физичка подготвеност, вистинска одлука е да не одам на ЕП и да ја започнам последната фаза од рехабилитацијата. Ќе се насочам на претсезоната со клубот, тоа е реална цел“, рекол Ван Дајк.

„Жал ми е што ќе го пропуштан ЕУРО 2020 и што нема таму да ја предводам мојата репрезентација. Но така стојат работите, тоа е реалноста, морав да го прифатам тоа. Кога ќе се погледне целата слика, одлуката да не одам на ЕП е правилна“.

Покрај со Македонија, Холандија во Ц-групата ќе игра против Украина и Австрија.

Ван Дајк, за Холандија досега има одиграно 38 натпревари, на кои постигнал четири гола.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија34 минути

Груевски, Камчев и Мијалков обвинети за „Плацовите на Водно“, се бара продолжување на притворот за Камчев

Обвинителството бара експремиерот Никола Груевски, заедно со неговиот кум Ристо Новачевски, ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, бизнисменот Орце Камчев, неговата...

Македонија55 минути

Хоџа: Погрешни се тезите дека ќе може сѐ и сешто да се легализира

Од Владата оценуваат дека по вчерашното усвојување на законот за утврдување на правниот статус на бесправно изградените објекти во законодавниот...

Свет2 часа

Погребана младата наставничка од Казањ, која со своето тело заштити дете од разулавениот убиец

Роднините, пријателите и учениците денеска ја испратија на вечно почивање Елвира Игнатиева (26), наставничка по англиски јазик, која загина во...

Македонија4 часа

Царовска: Жално е што нашите ученици не се подготвени за предизвиците што ги носи новото време

Министерката за образование, Мила Царовска, смета дека реформите што треба да се спроведат во образованито не се избрзани, туку дури...

Свет5 часа

Израел по бомбардирањето: Тел Авив во урнатини, децата сами на улица

Судирите меѓу израелските и палестинските сили продолжија утрово, а по ескалацијата на насилството и крвавите конфликти, Израел прогласи вонредна состојба...

Македонија6 часа

Македонскиот војник заразен од коронавирус во Африка со посебни протоколи пренесен на Инфективната клиника

Рано утрово во земјата пристигна 55-годишниот македонски потполковник позитивен на коронавирусот и суспектен на јужноафриканскиот сој, објави на социјалните мрежи...

Европа6 часа

Германски виролог: Оние што нема да се вакцинираат неминовно ќе се заразат

Германскиот виролог Кристијан Дрoстен очекува дека населението во Германија ќе добие имунитет против коронавирусот за една и пол година. Тоа,...

Европа6 часа

Тензиите од Блискиот Исток се префрлија во Германија, инциденти пред синагоги, запалени знамиња

Тензиите од Блискиот Исток се прелеаја во Германија, каде што се случија инциденти пред две синагоги. Во Бон синоќа неколку...

Свет7 часа

СЗО: Индискиот сој на коронавирусот откриен во 44 земји

Светската здравствена организација (СЗО) откри дека индискиот сој на коронавирусот што предизвика нагло зголемување на бројот на заболени во Индија...

Свет8 часа

(Видео) Ескалираат судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 убиени, меѓу нив и деца

Ескалира конфликтот меѓу Израел и Хамас. Од Тел Авив се слушаа сирени од раните утрински часови. Одекнаа и неколку експлозии....

Македонија19 часа

Во петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“

Овој петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. „Добивме уште една добра...

Македонија23 часа

Во Македонија 171 нов случај на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 171 нов случај на коронавирус, 26 лица починаа, а 409 оздравеа, соопшти...

Македонија23 часа

Државата треба да ѝ врати над 1,7 милион евра на Европската комисија, пари што ги проневерил ексфунционер од МИОА

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал поднесе обвинение против поранешниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација и...

Македонија1 ден

Од четврток забраната за движење ќе трае само по четири часа

Владата на денешната 69-та седница донесе одлука полицискиот час, од 13 мај, да почнува на полноќ, наместо од 23 часот...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Европските лидери добро ја разбираат нашата порака – идентитетот не е за преговори

Премиерот Зоран Заев денеска ги сумира резултатите од средбите кои во изминатите два дена нашата владина делегацијата ги оствари со...

Македонија1 ден

Во првата недела од мај 37 отсто е намален бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во текот на минатата недела (од 3 до 9 мај) тестирани...

Македонија1 ден

Доцна вечерва пристигнува офицерот на АРМ, кој со корона се заразил во Африка

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, ја потврди информацијата дека припадник на АРМ е заразен од коронавирус во Централноафриканската Република. Потполковник...

Свет1 ден

Еден од напаѓачите го најавил масакрот во руското училиште носејќи маска со натпис „бог“

Најмалку 11 лица се убиени во вооружениот напад во средно училиште во рускиот град Казањ. Напаѓачите, според информациите објавени од...

Македонија1 ден

Министерството за здравство: Вчера се аплицирани 14.033 дози вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови во државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица...

Регион1 ден

Во Србија пораст на бројот на вакцинирани по ветувањето на Вучиќ од 25 евра

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат...

Досие