Контакт

Спорт

Тајгер Вудс ништо не се сеќава, а судот не дозволил да му земат крв за анализа

Објавено пред

Десетина дена по сообраќајната несреќа во Калифорнија испливаа нови детали за околностите под кои легендарниот голфер Тајгер Вудс (45) излета од патот, удри во дрво и се преврте со своето возило.

Шерифот на округот вели дека Судот не им одобрил да испитаат дали Вудс имал алкохол и дрога во крвта при несреќата. Воздушните перничиња му го спасиле животот, а пожарникарите морале да го сечат лимот за да го извлечат од возилото. Голферот имаше тешки скршеници на потколениците кои се стабилизирани со метална шипка. За среќа, избегната е ампутација, но останува отворено прашањето дали голферот во иднина ќе може професионално да се натпреварува.

Тајгер Вудс беше во безсознание по несреќата, а прв напомош му пришол случаен минувач.

„Замениците на шерифот го прашале возачот како се случил судирот. Возачот рекол дека знае и дека не се сеќава на возењето. Повторно во болница го прашале за судирот и повторно рекол дека на ништо не се сеќава“ стои во полицискиот записник.

Од црната кутија на автомобилот на Вудс ќе се дознае какви биле перформансите на возилото и кои се потенцијалните причини за несреќата по која голферот нема да биде кривично гонет затоа што не било дозволено да се истражи дали бил пијан или дрогиран додека бил зад воланот.

Уште во 2017 година Тајгер бил уапсен поради возење во пијана состојба, а тогаш во крвта му биле пронајдени траги од лековите „амбиен“ и „викодин“.

Спорт

Флик заминува од Баерн, ќе биде селектор на Германија?

Објавено пред

Ханс-Дитер Флик, со Баерн Минхен, не успеа да ја повтори брилијантната мината сезона, кога со сите победи ја освои Лигата на шампионите. Баварците, синоќа, во четврт-финалето, ја предадоа титулата.

Иднината на Флик, во Баерн е неизвесна, не поради елиминацијата од ПСЖ, туку поради лошите односи што ги има со спортскиот директор Хасан Салихамиџиќ.

Не е тајна дека Фудбалскиот сојуз на Германија, сака Флик да ја преземе репрезентацјата по заминувањето на јоаким Лев. Флик го познава системот, тој долги години му беше помошник на Лев, заедно ја освоија светската руна на СП во Бразил.

Доколку Флик, репи да го напушти Баерн по завршувањето на сезоната, тогаш можат да се очекуваа тренерски рокади.

Баерн ќе се обидат да го донесат Јулијан Нагелсман од Лајпциг. Младиот тренер, бележи врвни резултати со Лајпциг, лани стигна до полу-финалето во Лигата на шампионите, а оваа сезона токму со Баерн се бори за шампионската титула во Бундес лигата.

Ако Лајпциг останат без тренерот, тогаш на неговото место ќе пристигне Џес Марш од Салцбург. Оваа рокада е логична бидејќи Ред Бул е сопственик на Лајпциг и Салцбург.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тејтум му пресуди на Портланд, Богдановиќ и Богдановиќ броеја до 23

Објавено пред

Бостон Селтикс, ја забележаа третата победа во низа, на турнејата по Западната конференција. По Шарлот и Денвер, Селтикс, во драматичен финиш славеа и во Портланд. Забележителни настапи за своите тимови, Атланта и Јута, имаа Богдан и Бојан Богдановиќ.

Портланд, успеаја да ја стигнат предноста на Бостон, да влезат со два поени предност во последната минута, меѓутоа не успеаја да победат. Минусот од седум поени, Портланд во предност од два коша, го претвори со тројките на Лилард, Мекалум и Пауел. Сепак во последната минута блесна Џејсон Тејтун кој постигна кош и реализира дополнително слободно фрлање, а потоа и тројка за плус 4.

Тејтум мечот го заврши со 32 поени, Браун постигна 24, а Вокер 21 поен. Портланд го предводеа Лилард со 28 и Кармело Ентони со 25 поени.

Бруклин Нетс го декласираа тимот на Минесота со 127:97. Предноста на Нетс во еден момент изнесуваше 45 поени. Во отсуство на Кајри Ирвинг и Џејмс Харден, Кевин Дурент го предводеше тимот со 31 поен.

Најдобриот тим во лигата, Јута Џез леснос е справи со Оклахома. Во победата 106:96, Хрватот Богдановиќ постигна 23 поени, поен помалку реализираше Донован Мичел, кој на претходните три натпревари постигнуваше најмалку 40 поени.

Ист број на поени (23), постигна и Србинот Богдановиќ во триумфот на Атланта над Торонто (108:103). Богдановиќ игра одлично на последните натпревари, максимално го користи отсуството на Данило Галинари и Тре Јанг.

Резултати:

Бруклин-Минесота 127:97
Индијана-ЛА Клиперс 115:126
Торонто-Атланта 103:108
Шарлот-ЛА Лејкерс 93:101
Јута-Оклахома 106:96
Финикс-Мајами 106:86
Портланд-Бостон 115:116.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нејмар: Ќе останам во ПСЖ, новиот договор не е спорен

Објавено пред

ПСЖ го мина европскиот првак Баерн и во полу-финалето го чека победникот од натпреварот помеѓу Манчестер сити-Борусија Дортмунд. По натпреварот, газдата на клубот, Насер Ал-Келаифи, рекол дека по овој триумф Нејмар и Килијан Мебапе немаат причина да го напуштат ПСЖ.

На оваа изјава, се надоврзал Нејмар, кој за бразилскиот ЕСПН, потврдил дека нема намера да го напушти клубот.

„Ќе останам во ПСЖ. Новиот договор воопшто не е спорен. Очигедно е дека одлично се чувствувам во клубот. Никогаш не сум бил толку среќен“, порачал Нејмар.

Поранешниот менаџер на Нејмар, Вагнер Рибеиро, вчера изјави дека само прашање на време е кога фудбалерот и официјално ќе го потпише новиот договор.

„Ниту еден клуб не може да му понуди услови какви што му нуди ПСЖ. Реал има финансиски проблеми, во Барселона ситуацијата е уште полоша. Такви услови не може да му понуди никој во Италија, а не верувам дека толку пари имаат Сити и Јунајтед. Париз има добар тим. Оваа сезона ПСЖ ќе ја освојат Лигата на шампионите, а Нејмар ќе ја добие Златната топка,“ рекол Рибеиро.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ18 минути

Скопски фитнес-клуб работел и покрај забраната, следи кривична пријава

Полициски службеници синоќа извршиле контрола во фитнес-клуб лoциран на скопскиот булевар „Партизански одреди“ откако добиле дојава дека истиот работи и...

Македонија2 часа

Драги Рашковски поднесе оставка

Драги Рашковски утрово на својот Фејсбук објави дека поднесува оставка од функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите при...

Европа2 часа

Познато е до кога ќе се користат ковид-пасошите

Ковид-пасошите ќе се користат сè додека Светската здравствена организација (СЗО) не објави крај на пандемијата на Ковид-19, а авиокомпаниите ќе...

Македонија13 часа

Со законски измени ќе се регулираат цените во приватните болници за лекување болни од Ковид-19

Владата на денешната седница ги утврди измените и дополнувањата на Законот за здравствена заштита со кои, меѓу другото, Министерството за...

Македонија14 часа

Отворени термини за закажување вакцинација на граѓани од 73 и 74 години

Министерството за здравство соопшти дека во А1 СЦ „Борис Трајковски“во Скопје, има дополнителни слободни термини за вакцинација на возрасни групи...

Македонија16 часа

Државните функционери ќе имаат ограничување на трошоците за угостителски услуги

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои oдлуката за начинот на користење и висината на финансиските средства за угостителски...

Македонија17 часа

Нови 1.129 заболени и 27 починати од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, а регистрирани се 1.129 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 458,...

Македонија20 часа

Мијалков останува во притвор поради опасност од бегство

Кривичниот суд му определи притвор на Сашо Мијалков, кој му е одреден сѐ до почнување со издржување на казната затвор....

Македонија21 час

(Видео) Пресуди за „Трезор“: Мијалков осуден на 8 години затвор, а бегалецот Грујевски на 15 години

Првообвинетиот и ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, е осуден на осум години казна затвор во случајот „Трезор“. Во отсуство поради...

Европа22 часа

ЕУ: Ковид-пасошите ќе важат за сите вакцини, а и за граѓаните од трети земји

Дигиталните т.н. зелени сертификати, кои треба да станат оперативни во ЕУ до почетокот на летото, ќе бидат издавани за сите...

Македонија23 часа

Цените за лекување од Ковид-19 во приватните болници ќе се ограничат на 5.000 евра

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку социјалните мрежи најави дека на денешната владина седница на дневен ред ќе бидат измените...

Топ23 часа

Во „хамер“ на тетовски дилер пронајдени 100 пакувања кокаин

Во вечерните часови на 12 април, на паркинг од фирма во тетовското село Порој, полицијата го уапсила 31-годишниот дилер А....

Европа24 часа

(Видео) Славење на британските улици, земјата излезе од четиримесечна блокада

Граѓаните на Велика Британија уживаа во своето прво ноќно излегување по неколку месеци. Со оглед на успешниот процес на имунизација,...

Свет1 ден

СЗО: Ова не е ситуација во која сакаме да бидеме

Светската здравствена организација предупредува дека пандемијата на коронавирусот расте експоненцијално. Светската организација претходно објави дека се очекува зголемување на бројот...

Македонија1 ден

Денеска се очекува пресуда за предметот „Трезор“

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да биде изречена пресудата за предметот „Трезор“, кој се однесува на злоупотреба...

Свет1 ден

(Видео) Во САД убиен млад црнец – полицајката мислела дека користи пиштол за електрошокови, а не вистински

Фатално пукање во Минеаполис во кое 20-годишен црнец го загуби животот се чини дека се случило откако пиштолот случајно пукнал...

Регион1 ден

Фајон: Неодговорното однесување на премиерот на Словенија може да доведе до нова војна на Балканот

Коментирајќи го наводното постоење нон-пејпер на словенечкиот премиер Јанез Јанша, европратеничката Тања Фајон рече дека неодговорното однесување во врска со...

Европа1 ден

Словенија загрижена: Луѓето намерно се заразуваат со коронавирус за да може полесно да патуваат

Словенија е загрижена поради опасен тренд што се шири меѓу луѓето со намерно инфицирање со коронавирусот со цел да стекнат...

Свет1 ден

(Видео) Пукање во американско училиште, едно лице убиено, а еден полицаец е ранет

Ученик, кој отворил оган во средно училиште во Ноксвил, Тенеси, беше убиен, а неколку лица, вклучувајќи и полицаец, беа повредени...

Регион2 дена

(Видео) Суспендирани двајца полицајци кои во Мостар претепаа момче поради кршење на мерките

Главна тема во БиХ деновиве е видеото снимено во Мостар на кое се гледа како двајца полицајци брутално тепаат момче....

Досие