Контакт

Спорт

Тајм-аутот на македонскиот селектор е хит на интернет: Вие немате ум за овој спорт!

Објавено пред

Селекторот на македонската машка кошаркарска репрезентација Драган Бајиќ со право беше бесен на своите избраници по синоќешниот пораз во Скопје од Летонија во претквалификациите (88-72). Одржа тајм-аут кој привлече големо внимание во Македонија, ни и на Балканот. Иако Македонија претрпе тежок пораз, сепак избори место во квалификациите за Мундобаскетот 2023.

„Каков ваш ум, па вие немате ум за овој спорт. Немаш ум, немаш ум, јасно ли ти е? Кој мозок тоа може да го направи: Каков е овој шут? Па не сакам вие да играте за поени. Кои сте вие бе ало? Никој одбрана не игра“ викаше Бајиќ.

Македонија, Словачка, Белорусија, Исланд, Летонија, Црна Гора, Португалија и Шведска изборија место во главните квалификациите каде има место за 24 европски селекции кои на жрепката на 31. август ќе ги дознаат ривалите по групите.

Само 12 од тие селекции ќе изборат пласман на Мундобаскетот што во 2023 година ќе се одржи во Индонезија, Јапонија и Филипини.
Фото: КФСМ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ова не го видовме во преносот – како Ферстапен помина двајца во Сочи!

Објавено пред

Макс Ферстапен вчера направи мудра одлука со влегувањето во боксот за гуми за дожд во финишот на лудото Руско ГП, за неверојатно да стигне до второто место во Сочи откако стартуваше од последното место.

23-годишниот возач на Ред бул во последниот круг на потрошените „средни“ гуми, кога почна да врне посилен дожд, успеа да ги помине Даниел Рикардо во Мекларен и Карлос Саинс Јуниор во Ферари, обезбедувајќи важни поени во борбата за титулата. Ова не беше покажано за време на ТВ-преносот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Малку луѓе на пречекот на новиот шампион Усик

Објавено пред

Новокрунисаниот ВБА, ИБФ, ВБО и ИБО шампион во тешка категорија, Олександер Усик доби херојски пречек пред малку фанови во Украина по неговата славна победа над Ентони Џошуа во саботата во Лондон.

Усик убедливо го победи британскиот боксер на поени на стадионот на Тотенхем, за да ја продолжи победничката серија на 19 меча. Тој излезе од Бориспил аеродромот во Киев со аплаузи од малубројните фанови и новинарите, по што тој зборуваше со нив.

Покрај него беше и менаџерот Олександер Красјук, и 34-годишниот Усик вети дека ќе помине повеќе време со неговата сопруга Екатерина и трите деца, Кирило, Михаило и Елизавета пред да одлучи на следниот чекор.

„Сакам обичен живот. Да ги носам децата во школо, да посадам некое дрво и да ја видам мојата сопруга. Поминав три месеци во тренинг-камп и сега сакам да ја видам сопругата и децата“, вели Усик.Прикажи повеќе...

Спорт

Гвардиола: Не знам како да ги сопрам Меси, Мбапе и Нејмар

Објавено пред

Пеп Гвардиола вели дека не знае како да ги сопре Лионел Меси, Килијан Мбапе и Нејмар подготвувајќи се за гостувањето на Манчестер сити кај Пари Сен-Жермен во Лигата на шампионите во вторник.

Пред дуелот на можеби најбогатите светски фудбалски клубови, Гвардиола знае дека нападот на неговиот ривал Маурисио Почетино е неверојатен.

„Не знам. Таков квалитет, искрено е знам што треба да направиме за да ги сопреме. Тие се толку добри. Количината на талент заедно е тешко да се контролира“, вели Гвардиола.

Гвардиола добро го познава Меси, откако работеше со него заедно во Барселона, но неговиот нов пулен уште нема постигнато гол за овиот тим.

„ПСЖ многу години имаше исклучителни фудбалери и врвни менаџери. Знаеме колку е тешко во Европа и знаеме дека повторно ќе се обидат да стигнат до титулата. Фудбалер како Меси зборува за амбициите и не мора да го опишувам“, додава Гвардиола.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Регистрирани 112 нови случаи на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.726 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 82, Кавадарци...

Европа5 часа

Олаф Шолц: Дојде време ЦДУ/ЦСУ да замине во опозиција

Пo објавувањето на нецелосните официјални резултати од парламентарните избори во Германија денеска рано наутро, социјалдемократите (СПД) и нивниот кандидат за...

Македонија5 часа

Пендаровски: Политичките тензии на моменти ја парализираат државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на свечениот научен собир „Современата македонска држава – две етапи во процесот на нејзиното...

Македонија6 часа

Црвенковски: Ако нашата идеја е „НАТО ќе нѐ брани, ЕУ ќе нѐ храни“, ниту ќе се одбраниме ниту ќе се нахраниме

Како поранешен премиер и претседател на Република Македонија имам право, но и обврска да проговорам, за тоа каде според мои...

Македонија6 часа

Шефицата на Европската комисија утре во Скопје

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, утре ќе допатува во земјатаа, а ќе ја пречека премиерот Зоран Заев...

Европа7 часа

(Видео) Најмалку една жртва по серијата земјотреси во Грција, Турција издаде предупредување за цунами

Неколку земјотреси утрово го погодија грчкиот остров Крит, а најсилниот беше со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала, јавуваат...

Свет10 часа

По три месеци, Сиднеј го укинува целосното затворање

Австралиските власти најавија крај на тримесечното целосно затворање за вакцинираните жители на Сиднеј. Карантинот во Сиднеј и во преостанатиот дел...

Македонија11 час

СДСМ со митинг во Битола, ВМРО-ДПМНЕ во Охрид – почнува кампањата за локалните избори

Од денеска почнува изборната кампања за локалните избори, кои се закажани на 17 октомври. Кампањата за првиот круг ќе заврши...

Македонија12 часа

Почнува вакцинирањето со трета доза во Македонија

Граѓаните што имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести од денеска со потврда ќе може да...

Топ1 ден

Пронајден починат лекар во Психијатриската болница „Скопје“

Дежурен лекар во Психијатриската болница „Скопје“ бил пронајден починат синоќа по полноќ на работното место. Како што соопшти МВР, здравствениот...

Регион1 ден

Борел: Ја следиме ситуацијата на северот на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел рече дека внимателно се следи ситуацијата на северот на Косово и им кажа на...

Македонија1 ден

Регистрирани 336 нови случаи на коронавирус, починаа 17 лица

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 169, Велес...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција обвини дека градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери, а случајот го...

Македонија1 ден

(Видео) Заев се попиша: „Конечно ќе добиеме релевантни податоци за креирање на реални политики“

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска...

Европа1 ден

Германија бира наследник на Меркел

Околу 60,4 милиони Германци денеска на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот, и индиректно за...

Македонија1 ден

Од утре изборна кампања

Од утре стартува изборната кампања за Локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата ќе заврши на 15 октомври...

Македонија2 дена

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија2 дена

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Европа2 дена

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше...

Регион2 дена

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Досие