Контакт

Спорт

Тајсон Фјури го доби WWE дебито во Саудиска Арабија со „нокаут“ (видео)

Објавено пред

Поранешниот светски шампион во тешка категорија, Тајсон Фјури победи во своето кечерско деби на ВВЕ Краун џуел натпреварувањето во Саудиска Арабија праќајќи го надвор од рингот „Ѕверот меѓу луѓето“ Браун Строуман со удар со левицата.

Фјури влезе во рингот на спектакуларен начин облечен во арапска облека, по што покажа неколку кечерски трикови налик на легендарниот „Гробар“ (Undertaker).

Како што веднаш се пофали по мечот -„Џипси кинг уште е непоразен“.

Спорт

Фиорентина со победа ја отвори новата сезона од Серија А

Објавено пред

Фиорентина ја отвори новата сезона во италијанската Серија А со тешко извојувана 1:0 победа над Торино во цврст меч на „Артемио Франки“.

По првото полувреме без голови, Виола сметаа дека дојдоа во водство во 47. минута преку Кристијано Бираги, но голот беше поништен од ВАР системот поради офсајд.

Сепак, Гаетано Кастровили во 78. минута се најде на вистинското место по одличната асистенција на Федерико Киеза и го совлада Сиригу за победнички старт на тимот на Џузепе Јакини.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тотенхем ги потврдија Герет Бејл и Серхио Регуилон

Објавено пред

Тотенхем го потврдија враќањето на Герет Бејл и потписот на Серхио Регуилон од Реал Мадрид, со што неочекувано станаа меѓу „победниците“ на летниот преоден рок.

31-годишниот Бејл се враќа во англиската престолнина, од каде што замина во 2013 година како најскап фудбалер на светот. Тој освои две титули од Ла лига, четири од Лигата на шампионите со Реал, но никогаш не успеа да стане миленик на публиката, но и на тренерите (посебно на Зинедин Зидан), и по „бојкотот“ на клубот, Реал се обидуваше да го продаде подолго време.

Додека беше фудбалер на „Вајт харт лејн“, Бејл постигна 55 гола во 203 настапи за Тотенхем, освојувајќи ја наградата за најдобар фудбалер во Премиер лигата. Овојпат тој доаѓа на позајмица од Реал, со можност за откуп на договорот следното лето.

Покрај Бејл, кој се враќа во својот стар тим, Тотенхем го добија и талентираниот дефанзивец Серхио Регуилон за 28 милиони фунти, иако 23-годишниот Шпанец беше во напреднати преговори со Манчестер јунајтед.

Регуилон минатата сезона ја помина на позајмица во Севилја, каде што го привлече вниманието на многу големи европски клубови и откако Севилја не успеа да се договори за уште една сезона, Тотенхем направија подвиг.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шок на ТдФ! Погачар со подвиг ја осигура жолтата маичка!

Објавено пред

Словенецот Тадеј Погачар (УАЕ Тим Емирати) е пред сензационална победа на Тур де Франс, откако го примора неговиот сонародник Примож Роглич (Џамбо-Висма) на неверојатен колапс во претпоследната етапа на најславната трка, индивидуалната планинска трка на хронометар до Планш де Бел Фил.

21-годишниот Погачар, сега, треба само сигурно да стигне до целта на неделната славеничка последна етапа на Шам Елизе во Париз за да го комплетира еден од најневеројатните триумфи во историјата на велосипедизмот.

Погачар заостануваше 57 секунди зад Роглич пред 20-тата етапа, но веднаш почна да го „јаде“ водството на сонародникот, а откако направи предност на рамниот дел од етапата, Роглич очигледно ја загуби самодовербата. Двајцата беа во топ-форма пред последното искачување, но Погачар одеднаш беше пред неверојатна победа со која ќе стане најмладиот шампион на Трката околу Франција по 19-годишниот Анри Корне во 1904 година.

Финалето на трката на хронометар е еден од најдраматичните моменти во велосипедската историја, а многумина го споредуваат со легендарната последна етапа во 1989 година кога Грег Лемонд го победи Лорен Фињон за осум секунди.

„Мислам дека сонувам, навистина немам зборови во моментов. Не знам кога ќе сфатам што направив“, изјави очигледно шокираниот Погачар, кој во понеделник ќе го прослави својот 22. роденден.

Прикажи повеќе...

Најново

Култура1 час

„Браќа Манаки“ во Битола – годинава без црвен тепих, но традицијата продолжува

Претседателот Стево Пендаровски вечерва, во Пациото на НУ Завод и музеј Битола, присуствуваше и се обрати на 41. Издание на...

Свет2 часа

Хаос во Лондон поради рестриктивните мерки: судири меѓу полицијата и демонстрантите

Полицијата во Лондон се судри со демонстрантите против рестриктивните мерки насочени кон спречување на ширењето на коронавирусот. Повеќе од 1.000...

Топ2 часа

Едно лице загина во возило кое излета на патот Неготино – Кавадарци, повредени уште тројца од семејството

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци во координација со ОВР Неготино, изврши увид на лице место, каде денеска во...

Регион4 часа

Стотици луѓе на Парадата на гордоста во Загреб, бараат промена на Уставот

Стотици луѓе се собраа на плоштадот Свети Марко во Загреб, каде се одржува 19. Парада на гордоста. Учесниците на Парадата...

Македонија4 часа

Шестмина починати и 140 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1397 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на...

Регион4 часа

(Видео) Ураганот донесе поплави и однесе два животи во Грција

Медитеранскиот ураган Јанос, кој ја погоди централна Грција денеска, однесе два животи, предизвикувајќи поплави и материјална штета. Two dead, one...

Спорт4 часа

Ѓоковиќ кршеше рекети, судијата го нарекуваше Федерер, но влезе во полуфинале

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со судни маки успеа да се пласира во полуфиналето на Мастерсот во Рим, откако...

Македонија5 часа

(Видео) Како ќе изгледа враќањето на училиште: на секое дете ќе му се мери температура, маските ќе се вадат само за време на оброкот

Министерството за образование и наука во соработка и со поддршка на УНИЦЕФ И УСАИД, изработи видео во кое на јасен...

Топ5 часа

Приведен светиниколец за мачење на животни

СВР Штип – ОВР Свети Николе ќе поднесе кривична пријава против М.Е. од селото Ерџелија, Свети Николе, поради мачење животни,...

Македонија7 часа

Османи: Предизвиците со Бугарија иако делуваат жестоко, тие се надминливи

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска ги претстави приоритетите во неговиот мандат. Како прв и најважен приоритет Османи ги...

Свет8 часа

Се огласи Навални: Патот кон закрепнувањето е јасен, но долг

Рускиот опозиционер, Алексеј Навални, објави фотографија на „Инстаграм“ на која се гледа како се симнува по скали и напиша дека...

Гордана Јанкулоска, судење, Титаник Гордана Јанкулоска, судење, Титаник
Македонија10 часа

Јанкулоска: Ако некој ме бара, јас сум дома

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, објави статус на „Фејсбук“ со кој ги негира информациите дека таа избегала откако...

Македонија10 часа

МОН: Децата кои немаат уреди за онлајн настава ќе може да ја следат од училница

Децата коишто немаат уреди за следење на онлајн настава во време на Ковид-19 ќе добијат можност за учење како и...

Свет11 час

Трамп: До април ќе има вакцина за секој Американец

Претседателот на САД, Доналд Трамп, објави дека очекува до април САД да имаат доволно вакцини против коронавирус за секој Американец....

Македонија11 час

За еден ден казнети 384 возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија...

Свет12 часа

Европската агенција за лекови одобри употреба на дексаметазон за лекување на Ковид-19

Европската агенција за лекови (ЕМА) одобри употреба на лекот дексаметазон за лекување на пациенти со Ковид-19 кои имаат проблеми со...

Топ12 часа

Млад скопјанец осомничен дека криел оружје и дрога во бункери во Бутел

Дваесет и четиригодишен скопјанец е осомничен дека ги сокрил оружјето, муницијата и дрогата во бункери во Бутел кои беа откриени...

Спорт12 часа

Либански фудбалер почина откако беше погоден од залутан куршум

Либанскиот фудбалер Мохамед Атви почина во болница откако беше погоден со залутан куршум во главата. 32-годишниот Атви бил погоден во...

Регион1 ден

Украдени ретки книги во вредност од 2,5 милиони фунти, пронајдени под подот на куќа во Романија

Околу 200 „незаменливи“ книги вредни повеќе од 2,5 милиони фунти (3,2 милиони американски долари), кои биле украдени од еден магацин...

Свет1 ден

Трамп сакал да го ослободи Асанж, ако му кажел кој стои зад хакерскиот напад на Демократската партија

Американскиот претседател Доналд Трамп му понуди помилување на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, доколку открие кој стои зад хакирањето на...

Досие