Контакт

Спорт

Така треба! Роналдињо преку Елмас ни испрати порака дека ќе навива за Македонија!

Објавено пред

Легендарниот Роналдињо, еден од најдобрите фудбалери во историјата, има свој фаворит на ЕУРО 2020 – секако, македонската фудбалска репрезентација.

Ѕвездата на Наполи, Елиф Елмас преку својот Инстаграм профил објави видео на кое фантастичниот Бразилец и дава поддршка на македонската репрезентација. Како можеме да потфрлиме со вакви навивачи?

Спорт

(ВИДЕО) Натпреварот помеѓу Данска и Белгија накратко прекинат во чест на Ериксен

Објавено пред

Натпреварот од второто коло на Европското првенство беше накратко прекинат во чест на Кристијан Ериксен.

Селекциите на Данска и Белгија се сретнааа во второто коло на Европското првенство, а натпреварот беше прекинат по десет минути игра.

Потоа, играчите на двата тима, како и сите на стадионот, испратија громогласен аплауз до фудбалерот на Интер, кој падна на тревата во првото коло од натпреварот против Финска.

Тоа, секако, се случи по десет минути, како дел од бројот на Ериксен на дресот, ова беше воедно и најемотивната сцена од Европското првенство, анализираат медиумите.

Прикажи повеќе...

Спорт

УЕФА со предупредување за отстранувањето шишиња, Черчесов покажа како се прави тоа

Објавено пред

УЕФА ги предупреди фудбалерите на ЕУРО 2020 дека можат да бидат казнети ако го следат примерот на Кристијано Роналдо и ги отстранат шишињата пијалок од нивните спонзори за време на прес-конференциите.

Ова доаѓа откако во понеделникот, потегот на Роналдо со отстранувањето на двете шишиња „Кока-кола“ и повикот „вода“, предизвика низа на реакции. По ова, француската ѕвезда Пол Погба, кој е муслиман, отстрани шише од „Хајнекен“, иако се работеше за безалкохолен пијалок, а слично „Кока-колата“ ја отстрани и Италијанецот Мануел Локатели. УЕФА реши да реагира.

„УЕФА ги потсетува репрезентациите дека партнерствата се клучни за организирање на турнирот и за развојот на фудалот во Европа, вклучувајќи го младинскиот фудбал и женскиот фудбал. Тие се обврзани преку своите федерации да ги почитуваат правилата на турнирот. Никогаш не ги казнуваме фудбалерите директно од УЕФА, туку преку националните федерации, кои имаат потпишано договори“, вели директорот на турнирот, Мартин Кален.

Можеби најдобар одговор на целата „мешаница“ со шишињата, направи рускиот селектор Станислав Черчесов, кој вчера прво си отвори шише „Кока-кола“ користејќи го другото шише.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тренингот на Македонија кој стана хит на Интернет

Објавено пред

Дебито на Македонија на Европското првенство предизвика многу коментари на социјалните мрежи за нашата репрезентација, но очигледно најсмешен и најинтересен им беше начинот на кој се подготвувавме за мечот со Украина.

Тренингот со топките и со конусите им беше многу забавно, со илјадници прегледи и коментари.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Пендаровски-Борел: Се очекува исчекор за пристапните преговори со ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Турција, денеска оствари средба со потпретседателот на Европската Комисија и...

Македонија3 часа

Заев се сретна со Радев: Имаме обврска да градиме пријателството меѓу нашите братски народи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот во Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров...

Македонија4 часа

(Видео) Украина-Македонија 2:1

Првиот гол за македонската репрезентација во натпреварот со Украина го постигна фудбалерот Езгјан Алиоски. Во 54-та минута Трајковски успеа да...

Македонија5 часа

Десет нови случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.529 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на Ковид-19, и тоа од: Скопје,...

Македонија6 часа

Наместо пресуда, повторно судење на Мијалков за „Тортура“

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина поранешни припадници на полициската единица „Алфа“, денеска требаше да ја слушнат пресудата...

Македонија8 часа

Бројката на хоспитализирани поради Ковид-19 падна на 90 лица

Вкупно 90 лица сомнителни и потврдени на Ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија, и тоа 26 во Скопје и 64...

Топ9 часа

Двајца браќа истепале полицајци во Струга

Двајца браќа со тупаници и шлаканици нападнале полицајци во Струга.  Поради опасност од бегство, судот им определи притвор на напаѓачите....

Македонија10 часа

(Видео) Запленети над 2.000 стебла марихуана во Виена во заедничка акција на македонската и австриската полиција

Во заедничка акција на македонската и австриската полиција запленети се над 2.000 стебла марихуана во околината на Виена, а приведени...

Македонија11 час

(Видео) Борисов на средбата со Заев: Убеден сум дека Радев ќе ви каже дека ништо не може да се направи

Поранешниот премиер на Бугарија и актуелен претседател на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов, на средбата со премиерот, Зоран Заев, рече дека...

Спорт11 час

Ангеловски: Наша цел е пласман во втората фаза

Македонија е подготвена за најважниот натпревар на ЕП. Македонија, од 15 чадот ќе игра против Украина. Ова е дуел на...

Македонија12 часа

(Видео) Заев од Софија: Решението е околу нас, мора да го најдеме

Два пријателски и братски народа секогаш мора да разговараат и да бараат решение, изјави премиерот Зоран Заев на почетокот на...

Свет24 часа

Путин и Бајден согласни дека никогаш не смее да дојде до нукеарна војна во светот

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џо Бајден, излегоа со заедничка изјава за прашањата на стратешката стабилност....

Свет1 ден

(Видео) Бајден: Мојата агенда не е против Русија, туку за американскиот народ

Американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференција по состанокот со рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата агенда не е против...

Свет1 ден

(Видео) Путин: Преговорите беа добри, амбасадорите се враќаат

Рускиот претседател Владимир Путин на прес-конференцијата по самитот со неговиот американски колега Џозеф Бајден рече дека преговорите биле „добри“. Toj...

Европа1 ден

EMA даде позитивна оценка на клиничките испитувања на „спутник В“

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави позитивен извештај за резултатите од клиничките испитувања на руската вакцина „спутник В“ против коронавирус,...

Македонија1 ден

Заев: Изгубен е Мицкоски, ако некој го најде, нека го врати во ВМРО-ДПМНЕ

Премиерот Зоран Заев реагира на обвинувањата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека македонскиот идентитет е изгубен и дека утре...

Македонија1 ден

Регистрирани 15 нови случаи на Ковид-19, нема починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.802 тестирања, а регистрирани се 15 нови случаи на...

Македонија1 ден

Отфрлена пријавата за Џафери и за пратениците што се појавија во Собрание заболени од коронавирус

Основното јавно обвинителство Скопје ги отфрли кривичните пријави поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и Левицата против претседателот на Собранието, Талат Џафери, и...

Македонија1 ден

ЕУ ја стави Македонија на листата безбедни земји за патување

Европската Унија одлучи да ја стави Република Северна Македонија на списокот на земји што се безбедни за патување, пренесуват европските...

Свет1 ден

Борел: Три принципи во новата стратегија на ЕУ кон Русија

Новата надворешнополитичка стратегија на ЕУ кон Русија ќе се заснова на три принципи: одбивање, воздржаност и соработка, изјави високиот претставник...

Досие