Контакт

Спорт

Таке Кубо: Академијата на Барса е пекол, ме тепаа со тупаници

Објавено пред

Фудбалерот на Реал Сосиедад, Јапонецот Такефуса Кубо неодамна имаше брилијантен настап на „Сантијаго Бернабеу“ и му покажа на Реал, но и на Барселона дека премногу лесно се откажаа од него.

dobivaj vesti na viber

Кубо на првите четири натпревари од новата сезона постигна три гола и забележа една асистенција, а пред две недели блескаше и на гостувањето кај Реал Мадрид.

Сигурно е дека имаше посебна мотивација, а тоа најдобро го почувствува Тони Крос, на кого му ја протна топката меѓу нозете.

Реал го купи пред четири години, но тој одеше од позајмица во позајмица додека не се се реши да остане во Сан Себастија. Реал Сосиедад за неговиот трансфер плати 6,5 милиони евра. Според „Трансфермаркт“, Кубо вреди четири пати повеќе од оваа сума. Десното крило на Сосиедад на 135 натпревари во Примера постигна 19 голови и забележа 15 асистенции.

Кубо во Шпанија пристигна на 10. годишна возраст. Стана член на славната школа на Барселона Ла Масија. Вели дека периодот од три и пол години поминат таму бил пекол за него.

„Кога имав десет години, и откако успешно ја поминав пробата, Барселона ме повика во Ла Масија. Бев луд од среќа, тоа беше мојот сон. Дури подоцна сфатив дека таму доживеав некои работи кои може да се опишат како „тука сум по секоја цена“. И платив висока цена. Бев најнизок во кампот, во студентски дом каде имаше многу момчиња. И многу од нив беа со посилен карактер од мене. Од самиот почеток ме гледаа со презир и се плашев дека ќе пропаднам“, изјави Кубо во интервју за неговиот познат сонародник Шунсуке Накамура.

„Се трудев максимално да избегнам злоупотреба, но не можев затоа што бев мал. Поголемите момчиња ме тепаа со тупаници. Не сакам повеќе да зборувам за тоа. Беше ужасно во Ла Масија. Сакам само да им порачам на сите дека ќе успеат ако се трудат“, заклучи тој.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) Шок на „Монжуик“, Џирона и спакува четири гола на Барселона

Објавено пред

Џирона се врати на челната позиција во Примера, откако во 16.коло, убедливо славеше во каталонското дерби на „Монжук“, против Барселона со 4:2. Вечерва, Џирона прв пат во историјата успеа да слави во дуелите со Барселона.

dobivaj vesti na viber

Тренерот на Џирона Мичел тактички го надмудри Чави, кој лошо ги подготви своите избраници за овој натпревар. Џирона ги откри слабостите во дефанзивата на Жоао Кансело и Жил Кунде.

Барселона имаше повеќе удари кон голот на противникот, но најчесто тие удари беа непрецизни или одеа директно во Газанига.

Довбик го постигна првиот гол на мечот, изедначи Левандовски,а Џирона на полувреме замина со предност благодарение на голот на Гутиерез.

Во вториот дел Валери зголеми на 1:3, а тропка надеж на Барса и донесе голот на Гундоган во 91.минута. Сепак три минути подоцна ветеранот Стуани го постави конечниот резултат.

Џирна е лидер со 41 бод, два повеќе од Реал и седум од Атлетико Мадрид (има натпревар помалку) и Барселона.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Рома со деветмина се одбрани од Фиорентина

Објавено пред

Фудбалерите на Рома I Фиорентина ремизираа 1:1, во натпреварот од 15. коло во Серија А.

dobivaj vesti na viber

Рома поведе веќе во петтата минута, проработе врската Дибала-Лукаку. Аргентинецот асистираше, а Белгиецот постигна гол.

Рома водеше, но Фиорентина ја контролираше играта во првиот дел, кој го обележаа во најмала рака сомнителните одлуки на судијата Антонио Рапуан. Двајца фудбалери на Рома предвреме го завршија мечот во првиот дел. Еден од нив беше Дибала.

Рома во 62.минута остана со фудбалер помалку, кога Залевски го доби вториот жолт картон. Неколку минути подоцна Мартинез Кварта изедначи.

Лукаку „поцрвене“ во 87. минута поради непромислен старт врз Куаме. Фиорентина напаѓаше до крајот на мечот, но не успеа да победи.

На крајот од натпреварот беше исклучен и српскиот дефанзивец Никола Миленковиќ, кој натпреварот го гледаше од клупата за резерви.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Сон диригираше, Тотенхем го растури Њукасл

Објавено пред

Фудбалерите на Тотенхем, Евертон, Фулам и Манчестер сити со победи го заокружија 16. коло во англиската Премиер лига.

dobivaj vesti na viber

Капитенот на Тотенхем, Сон е играч на колото. Во победата на Тотенхем над Њукасл (4:1), Кореецот блесна со гол и две асистенции.

Погледнете ги головите од денешните натпревари:

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Извршниот одбор на СДСМ донесе неколку заклучоци

Извршниот одбор на СДСМ го потврди предлогот на Ковачевски и кандидат за претседател на Собранието го избра Јован митревски, координатор...

Македонија9 часа

Ковачевски: Кандидатот за претседател на државата ќе биде од СДСМ, а не од ДУИ

Ковачевски пристигна во штабот на СДСМ каде во 19 часот ќе се одржи состанок на извршниот одбор и рече дека...

Свет11 часа

Захарова: Ако Србија влезе во ЕУ, ќе мора да се бори за националниот идентитет

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова рече дека Србија ќе мора да се бори за својот...

Македонија11 часа

ОН ја повика Бугарија да ги гарантира правата на македонската етничка заедница

Комитетот за елиминација на расна дискриминација при Канцеларијата за човекови права на Обединетите нации во извештајот за Бугарија препорачува таа...

Македонија11 часа

Душан Миљуш од “Јутарњи лист”: Не контактиравме лично со градоначалникот туку со неговиот кабинет, пред директорката бришевме фотографии

По реакциите во јавноста за посетата на „Јутарњи лист“ во училиштето каде учеше убиената Вања Ѓорчевска, „Макфакс“ побара одговори од...

Свет13 часа

Нетанјаху изрази загриженост за „анти-израелската позиција“ на Русија

Израелскиот лидер денеска разговараше со Владимир Путин и го изрази своето незадоволство поради „анти-израелската позиција“ заземена од претставниците на Москва...

Македонија13 часа

Обдукцискиот наод за Вања се уште не е изготвен и доставен до обвинителството

Обдукцискиот наод за 14 годишната Вања Ѓорчевска се уште не е изготвен и доставен до обвинителството, велат оттаму. Од обвинителството...

Македонија13 часа

СДСМ: Близок соработик на Мицкоски фатен со кокаин; ВМРО-ДПМНЕ: Толоманоски по пријавата е разрешен

Истакнат член на ДПМНЕ од Пештани и близок соработник на Мицкоски е фатен со кокаин, вели СДСМ. „Како што информираше...

Свет14 часа

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека западните земји се обиделе да ја ослабат и уништат Русија, но дека тоа никогаш...

Македонија14 часа

Маричиќ: Мора силно да се залагаме за мирно разрешување на конфликтите низ дијалог и дипломатија

Во честитката по повод денешниот празник, заменик претеседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ потсетува на клучниот постулат...

Македонија14 часа

Битиќи: Македонија негува стабилно, правично и инклузивно општество

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи, во својата објава на социјалните мрежи по повод Меѓународниот ден на човековите права...

Македонија14 часа

Костадиновска-Стојчевска: Продолжуваме да се бориме против дискриминацијата, насилството и неправдата

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска во честитката на социјалните мрежи по повод Меѓународниот ден на човековите права напиша дека „и...

Топ14 часа

Пешак го загуби животот откако бил прегазен на улица во Нов Дојран

Пешак од Нов Дојран го загуби животот откако вчеравечер во него удрило патничко возило „шевролет“ на главната улица во Нов...

Економија14 часа

Вучиќ најави изградба на гасна интерконекција кон Македонија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, заедно со колегите од Софија и Баку денеска во Ниш ја пуштија во употреба гасната...

Македонија16 часа

Герасимовски: Ниту сум имал контакт, ниту сум дал дозвола на хрватски новинари да влезат во Песталоци

Градоначалникот на општина Центар, Горан Герасимовски, демантира дека дал дозвола на хрватски медиуми да влезат во училиштето каде учеше Вања....

Македонија17 часа

Нови шокантни детали од Ковачки: „Безбеден Град“ го лоцирало возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Оливер Спасовски е должен да и одговори на македонската јавност зошто на 4 декември за време на неговата прес-конференција, излажа...

Македонија18 часа

Скандал: директорката на училиштето каде учеше Вања избркала хрватски новинари – „Избришете ги сите фотографии!“

Директорката на „Јохан Хајнрих Песталоци“, училиштето каде што учеше Вања, не им дозволила на хрватски репортери да фотографираат и ги...

Свет19 часа

(Видео) Сите очи вперени кон Аргентина: денеска инаугурацијата на Мајли, пристигна и Зеленски

ВО ГЛАВНИОТ град на Аргентина, Буенос Аирес, се е подготвено за денешната инаугурација на новиот претседател Хавиер Мајли, човекот кој...

Свет19 часа

Обединети нации: 9 од 10 луѓе во Газа не можат да јадат секој ден

Висок претставник на Светската програма за храна на Обединетите нации денеска предупреди дека половина од населението во Појасот Газа гладува...

Свет20 часа

„Ова е ментална болест!“ – Ердоган ѝ удри шлаканица на Америка, па постави прашање на кое цел свет чека одговор

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го искористи говорот за човекови права за да го обвини Западот за „варварство“ поради неговиот...