Контакт

Спорт

Тандер броеја до 140, доминантни партии на Вестбрук, Вокер, Јокиќ (Видео)

Објавено пред

Изминатата ноќ во НБА лигата ја обележаа неколку брилијантни индивидуални настапи и доминантната тимска претстава на Оклахома сити Тандер.

Оклахома го декласираа тимот на Атланта Хокс со 140:111. Седуммина играчи во победничкиот тим постигнаа двоцифрен број на поени.

Најефикасен беше Данило Галинари со 25 поени, еден помалку постигна Шај Гилџус-Александер. Хоукс ги предводеа Џејсон Колинс со 28 поени, односно Треј јанг со 26 поени и 16 асистенции.

Хјустон ја надиграа Минесота со 131:124 благодарение на Расел Вестбрук. Рас мечот го заврши со 45 поени, шест скока и 10 асистенции. Тој го „избриша“ лошиот меч што го одигра Џејмс Харден кој погоди само три од 13 обид од поле.

Кај Минесота најдобри беа Карл Ентони Таунс со 30 поени и 12 скока, односно Ендру Вигинс со 28 поени.

Никола Јокиќ го предводеше Денвер до победата во Њу Орлеанс 113:106. Во отсуство на неколкумина играчи српскиот центар целосно ја презеде одговорноста и со 27 поени, 12 скока, седум асистенции и четири украден топки ги предводеше Нагетс до победата.

Бостон Селтикс славеа победа кај Орландо Меџик 109:98. Блескаше Кемба Вокер со 37 поени, а на спротивната страна се истакна Еван Фурние со 30 поени.

Резултати:

Шарлот-Милвоки 103:116
Детроит-Мемфис 112:125
Орландо-Бостон 98:109
Њујорк-Торонто 112:118
Чикаго-Сакраменто 81:98
Њу Орлеанс-Денвер 106:113
Оклахома-Атланта 140:111
Мајами-ЛА Клиперс 117:122
Минесота-Хјустон 124:131
Сан Антонио-Финикс 99:103
Голден стејт-Индијана 118:129©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ферари ќе бара одговор од ФИА за „подвижниот волан“ на Мерцедес

Објавено пред

Иако повеќе извори тврдат дека новитетот на Мерцедес, подвижниот волан, или официјално ДАС систем (dual-axis steering), нема да има огромно влијание на перформансите како двојниот дифузер од минатото, ривалите секако се фатени неподготвени од ова достигнување на шампионите.

Дилемата сега е дали да се потрошат ресурси за развивање на сопствена верзија на ДАС, иако ФИА потврди дека од 2021 година ваков систем ќе биде нелегален, а се верува дека е можен и протест на тимовите веќе на првата трка во Мелбурн.

Ферари, кои лани беа на мета на техничките директиви на ФИА околу нивниот мотор, сега велат дека тие ќе бараат објаснување од федерацијата.

„Уште не сме разговарале со ФИА за тоа, но секако, ќе побараме објаснување.Важно е да разбереме што е дозволено, а што не, но нема да се противиме на ФИА на нивната одлука. Знаеме многу малку за системот во моментов. Очекуваме ФИА да биде позаинтересирана. Доколку развиваме таков систем, тој ќе биде подготвен во средината на сезоната“, вели Матија Биното, шефот на Ферари.

Воланот на Мерцедес ќе биде забранет, но само од 2021 година!

Прикажи повеќе...

Спорт

Гатузо: Меси прави работи кои може да ги видите само на „Плејстејшн“

Објавено пред

Џенаро Гатузо очекува да види „бестрашен“ Наполи против Барселона во пресметката од осминафиналето на Лигата на шампионите, и во исто време посочува дека е „бесцелно“ да му се игра „фластер“ на Лионел Меси.

Ова ќе биде прв меч на Гатузо како тренер во Лигата на шампионите, и на „Сан Паоло“ го пречекува моќниот тим на Барселона.

„Играме против голем тим. Му благодарам на тимот и на Карло Анчелоти, бидејќи јас не направив ништо да сме тука. Емоциите се тука, но сакам да видам Наполи кој не се плаши, и кој е подготвен да страда. Со Кике Сетиен, Барселона го прави истото што го правеше со години. Со Валверде ја освојуваа топката за 10 секунди, а со Сетиен за тоа им се потребни шест секунди. Ќе дојдат да не нападнат и мораме да сме подготвени. Некаде прочитав дека треба да играме ’фластер’ на Лео Меси, но тоа е бесцелно. Тој не само што е најголемиот според фудбалот, туку и според работите кои ги прави надвор од фудбалот. Тој е совршен пример за децата, никогаш не кажува непристојни работи. Прави работи кои можете да ги видите само на ’Плејстејшн’, работи кои не можете да ги замислите“, вели Гатузо.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ањели: Немам никаков проблем со Конте, тој е симбол на Јувентус

Објавено пред

Претседателот на Јувентус, Андреа Ањели во интервју за „Радио 24“, вели дека самиот го избрал Маурицио Сари да биде тренер, но признава дека е фасцинантно да се гледа Антонио Конте како тренер на ривалите од Интер.

„Го сакавме Маурицио Сари и го земавме Сари. Антонио Конте е симбол на Јувентус бидејќи освои повеќе титули и трофеј од Лигата на шампионите. Имаме мирен однос со него и се почитуваме, но пред сè сме професионалци. Тој реши да го враќа Интер кај победниците заедно со претседателот Стивен Жанг, кого го познавам и почитувам, и тоа е нешто што ме фасцинира“, вели Ањели.

Тој исто така има и голема почит кон Лацио, кои неочекувано се само еден поен зад „бјанконерите“ и станаа закана за шампионските амбиции на двата побогати клубови.

„Морате да се плашите од тие кои не се плашат. Тие немаат обврска да победуваат и тоа е нивна предност. Но, тоа може да биде и непријател ако по еден или два порази се задоволуваш со место во Лигата на шампионите. Во споредба со Интер имаат целосно поинаква филозофија и не можете да ги споредувате. Интер не се толку ’лесни’ во игра, бидејќи Конте си зеде обврска да победува“, додава Ањели.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

Поради ужасните услови за живот во Битола, Лука се враќа во скопската зоолошка градина

Социјалните мрежи денеска беа преплавени од фотографии од тажното мајмунче Лука, сместено во валкан кафез во битолската Зоолошка градина, без...

Свет2 часа

Автомобил удри во карневалска поворка – 15 лица повредени во Германија

Полицијата уапси возач кој со сребрен караван се забил во карневалска поворка во Германија, пpи што се повредени 15 лица....

Европа3 часа

Бројот на починати од коронавирус во Италија се зголеми на седум лица

Во Италија почина и седмото лице од коронавирус. Станува збор за 80-годишен маж, кој претходно бил хоспитализиран, пренесоа локалните медиуми....

Македонија4 часа

(Видео) Мицкоски: Заев бил премиер, судија и обвинител, утре протест против главата на Рекетот

Вчера бевме сведоци на болната вистина како Зоран Заев владее со Македонија и зошто државата е на дното, а тоа...

Македонија5 часа

Филипче апелира граѓаните да ги откажат патувањата во Италија

По петте смртни случаи од коронавирус во Италија, министерот за здравство, Венко Филипче, апелира граѓаните да ги одложат сите патувања...

Свет7 часа

Шведска – земја во која пратениците немаат привилегии, дури и кафето го плаќаат од својот џеб

Народните избраници во Шведска имаат право на канцелариски простор од седум квадратни метри, мали станови за службени лица и строги...

Македонија7 часа

Филипче најави засилени контроли на аеродромите и границите поради ширење на коронавирусот во Италија

Поради новонастаната состојба со коронавирусот и проширувањето на вирусот во областите Ломбардија, Венето и Емилија-Ромања во Италија, утрово министерот за...

Економија7 часа

Поскапуваат горивата

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Цените на...

Македонија7 часа

Притвореничка од истражниот затвор каде што е Ангела ќе сведочи за убиството на Пино

На денешното рочиште за убиството на Пино Секондо сведочеше жената на која обвинетите првично ѝ признале дека сториле убиство. Адвокатката...

Топ8 часа

Двајца скопјани повредени од огнено оружје во Бутел

Доцна синоќа во 00:21 часот во СВР Скопје било пријавено дека на улицата Ферид Бајрам во Бутел биле слушнати истрели...

Европа8 часа

(Видео) Полиците во повеќе италијански маркети се целосно празни, луѓето се подготвуваат за епидемија

Во неколку помали места во италијанските региони Ломбардија и Венето, со население од околу 50.000 луѓе, од вчера на сила...

Европа9 часа

Четврта жртва на коронавирусот во Италија

Бројот на жртви од коронавирусот во Италија се искачи на четири, а бројот на заразени надмина 150. Според статистиката, во...

Свет10 часа

Сандерс: Ако треба би ја нападнал Кина

Фаворитот на партиските избори на американската Демократска партија за кандидат за претседател на САД, Берни Сандерс, воено би интервенирал против...

Свет10 часа

Нови 150 починати од коронавирусот во Кина

Кина денеска соопшти дека има нови 150 нови смртни случаи во епидемијата на коронавирусот, што е нов дневен рекорд откако...

Европа23 часа

Италија е трета земја во светот по бројот на заразени од коронавирус

Бројот на заразени со коронавирус во Италија значително се зголеми во последните три дена. До денеска се потврдени 152 случаи,...

Свет1 ден

Трет патник од бродот во Јапонија почина од коронавирус

Трет патник од крузерот „Дајмонд принцес“ во Јапонија почина од коронавирусот, објави денеска јапонското Министерство за здравство. 80-годишниот јапонски државјанин...

Европа1 ден

Десет градови во Италија во изолација поради коронавирусот

Десет италијански градови, претежно во Ломбардија, се ставени во изолација откако вчера беа потврдени два смртни случаи и речиси 80...

Македонија1 ден

Четворица пациенти по инцидентот во Романовце се во животна опасност

Во текот на денешниот ден во Клиничкиот центар во Скопје примени се седум пациенти со изгореници, повредени од експлозија на...

Топ1 ден

Три деца загинаа а шест луѓе се повредени во експлозија на плинска боца во куќа во Романовце

Три малолетни деца на возраст од 8, 9 и 11 години утрово загинаа во експлозија на плинска боца во семејна...

Свет1 ден

Во земјотресот меѓу Иран и Турција – седум загинати во Турција, има и затрупани

Најмалку седум луѓе загинаа, а некои се затрупани под урнатините од згради на југоистокот од Турција, по потресот со јачина...

Досие