Контакт

Спорт

Таунзенд му досадувал на Роналдо за дресот: Си мрмореше нешто на португалски

Објавено пред

Крилото на Евертон, Андрос Таунзенд призна дека морал да му досадува на Кристијано Роналдо да го добие неговиот трес по копирањето на неговата „Сиуу“ прослава при 1:1 ремито со Манчестер јунајтед.

Таунзенд беше на насловните страници откако го постигна израмнувачкиот гол на „Олд Трафорд“ поради копирањето на прославата, но инсистираше дека тоа го направил од чест кон Роналдо, кого го смета за најдобриот на светот.  Подоцна тој се пофали дека го добил дресот од Роналдо, а сега објасни како течел разговорот.

„Си поставив цел дека нема да заминам од ‘Олд Трафорд’ без дресот на Роналдо. Видовте дека веднаш по крајот, отидов кај него. Тој нешто мрмореше, но не на англиски, туку на португалски. Три или четири пати му го побарав дресот и на крајот се предаде и ми кажа дека ќе го добијам внатре. Додека бев во соблекувалната, дресот пристигна. Тој дрес ќе го чувам засекогаш“, вели 30-годишниот Таунзенд.

Нема лутење! Таунзенд го доби дресот на Роналдо: Само респект за G.O.A.T.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Лукиќ ќе ја води „Зборнаја“: Ќе прифатев само две понуди – Русија или Србија!

Објавено пред

Официјално, српскиот кошаркарски тренер Зоран Лукиќ е новиот селектор на кошаркарската селекција на Русија. Тој во своето прво обраќање изјави:

„Имавме продуктивна конверзација и веднаш почувствував големо интересирање. Оваа седмица им ја претставив својата филозофија, моето мислење“ рече Лукиќ.

Тој долги години со успех работи во Русија.

„Во Нижни Новгород традиционално се обидувам да направам баланс меѓу остварувањето спортски резултати и можноста за младите играчи. Често тренерите се во средина. Голема е честа да се води селекцијата, но јас ќе прифатев само две понуди – Русија или Србија!“ рече Лукиќ.

Тој првпат ќе ги собере кошаркарите на средината на ноември, а на 26. и 29. идниот месец Русија ја очекуваат мечеви против Италија и Исланд во рамки на квалификациите за Мундобаскетот 2023.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пике: Бензема се спаси со заминувањето на Роналдо

Објавено пред

Барселона утре од 16.15 часот на „Ноу Камп“ го дочекува најголемиот шпански ривал – Реал Мадрид во големото дерби на 10. коло во Ла Лига.

„Кралевите“ моментно се второпласирани со 17 бодови, 2 повеќе од Барселона која врза два триумфи.

„Нема овој натпревар да одлучува многу што се однесува на првенството, но победа би ни донела многу самодоверба. Досега не играме баш најдобро. Едноставно мора да сме поефикасни“ смета Жерар Пике.

Шпанските новинари побараа од него да ги спореди младите ѕвезди на двата тима – Ансу Фати и Винисиус Јуниор.

„Ако бидат здрави, тие се иднината на фудбалот. Винисиус е побрз, експлозивен, поекстремен играч. Ансу е поталентиран и поснаодлив пред голот, а Винисиус е еден од најдобрите светски играчи во игра еден на еден“ смета Пике.

Шпанскиот дефанзивец не заборави дека Реал во нападот го имаат фантастичниот Карим Бензема.

„Бензема се спаси со заминувањето на Роналдо. Тој остави дупка зад себе, а неа сјајно ја пополни Бензема кој сега е потполно смирен и фокусиран на постигнувањето голови. Последните сезони игра одлично. Но Реал не е само Бензема и Винисиус. Имаат многу сјајни играчи“ смета дефанзивецот на Барселона.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Езерџиите“ пак загубија, па ќе се испотепаа меѓу себе

Објавено пред

Нервоза во редовите на аспирантот за НБА титулата, тимот на големи ѕвезди ЛА Лејкерс.

„Езерџиите“ ноќеска загубија од Феникс Санс со 115-105, а на еден тајм-аут, Ентони Дејвис тргна физичка да се пресмета со соиграчот Двајт Хауард.

Соиграчите спречија поголем инцидент. Нервозата кај Лејкерс е очигледна ако се знае дека сезонава ја почнаа со два порази, а ги загубија и сите контролни мечеви во подготвителниот период.

Еве како изгледаше дуелот на Дејвис и Хауард:

На споменатиот меч, Крис Пол кај „сонцата“ стана првиот кошаркар во историјата на НБА со 20.000 поени и 10.000 асистенции.

Ова се сите ноќешни резултати во НБА лигата:

Кливленд – Шарлот 112-123
Орландо – Њујорк 96-121
Вашингтон – Индијана 135-134
Бостон – Торонто 83-115
Филаделфија – Бруклин 109-114
Чикаго – Њу Орлеанс 128-112
Хјустон – Оклахома 124-91
Денвер – Сан Антонио 102-96

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 минута

Хрватските граѓани од денеска во САД можат да патуваат без визи

Од денеска на хрватските граѓани им е овозможено да патуваат во САД без виза, објави Американската амбасада во Загреб. Оваа...

Свет1 час

Нови детали: На снимањето на филмот имало и други проблеми и инциденти

Пиштолот од кој актерот Алек Болдвин пукаше на снимањето на филм и ја уби директорката на фотографија, му го дал...

Македонија16 часа

Ангел Димитров: Сè потешко ми е да информирам за работата на заедничката комисија за историски прашања

Сè потешко ми е да ве информирам за работата на нашата комисија. Не сме во позиција бидејќи не се постигнати...

Македонија17 часа

Регистрирани 411 нови случаи на Ковид-19, пријавени се 4 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени...

Свет18 часа

Вакцината на „Фајзер“ со ефикасност од 90,7 отсто кај децата на возраст меѓу 5 и 11 години

Неодамнешните истражувања покажаа дека вакцината на „Фајзер“ против коронавирусот е 90,7 проценти ефикасна во спречувањето симптоматски инфекции кај деца на...

Свет21 час

(Видео) Емотивно во Брисел на последниот самит на Меркел – канцеларката испратена со овации

Лидерите на ЕУ собрани на самитот во Брисел со внатрешна церемонија се простија од Ангела Меркел, за која ова беше...

Економија21 час

Лидерите на ЕУ бараат итни мерки против поскапувањето на горивата и струјата

Денеска, на самит во Брисел, лидерите на Европската Унија се согласија за серија мерки што на краток рок треба да...

Македонија23 часа

260 луѓе целосно вакцинирани починале од Ковид-19 од август до сега

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид-19, во период од 6 август заклучно со...

Топ1 ден

Скопјанец фатен со 45 килограми марихуана во Прилеп

Основното јавно обвинителство Прилеп отвори истрага против едно лице од Скопје, на возраст од 31 година, за неовластено производство и...

Свет1 ден

Алек Болдвин усмрти камерманка на снимање на филм со куршум од реквизит

Актерот Алек Болдвин (68) со куршум од реквизит ја застрела камерманката Халина Хачинс (42) и го повреди режисерот Џоел Соуз...

Регион2 дена

Во Србија над 7.000 новозаболени и рекордни 59 починати

Во последните 24 часа во Србија починаа 59 лица, а потврдени се 7.327 нови случаи на коронавирус. Според локалните медиуми,...

Македонија2 дена

Во Македонија потврдени 490 нови случаи на коронавирус, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 490 нови случаи на коронавирус, а 11 лица починаа, информира Министерството за...

Топ2 дена

Жена загина во сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово

Четириесет и петгодишна жена загина во сообраќајна несреќа што се случила утринава на патот Скопје – Тетово. Според информациите на...

Македонија2 дена

35 Авганистанци ја напуштија земјава и заминаа за Грција каде што ќе добијат траен престој

35-мина граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Северна Македонија денеска заминаа за Грција, која им обезбеди трајно прибежиште, информираа...

Македонија2 дена

Единствениот лек против Ковид-19 ќе биде достапен и во Македонија

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот „молнупиравир“, единствен лек против Ковид-19. Министерството стапило во контакт...

Европа2 дена

(Видео) Силно невреме ја парализира Западна Европа – 250.000 луѓе во Франција останаа без струја

Околу 250.000 француски домови останаа без струја, а поради силните ветрови сообраќајот е во прекин во делови од северна Франција,...

Македонија2 дена

Во текот на вчерашниот ден се вакцинирале над 2.000 граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.919 дози вакцини, од кои 565 се аплицирани како прва доза, 1.286...

Топ2 дена

Пресечен меѓународен транспорт на дрога од Албанија за Грција, вреден 200.000 евра

Во заедничка полициска акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје...

Свет2 дена

(Видео) Експлозија на гас уништи цел ресторан во Кина, има загинати и повредени

Најмалку тројца луѓе загинаа, а повеќе од 30 се повредени во експлозија на гас во ресторан во градот Шенџијанг во...

Свет2 дена

Трамп го возвраќа ударот – најави отворање на нова социјална мрежа

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп објави дека ќе отвори своја социјална мрежа наречена Truth Social, откако во јануари беше...

Досие