Контакт

Спорт

ТдФ: Тојнс со етапна победа, Чиконе нов носител на жолтата маичка

Објавено пред

Италијанецот Џулио Чиконе ја загуби победата на шестата етапа на Тур де Франс од Белгиецот Дилан Тојнс, но ја презеде лидерската жолта маичка од Французинот Жулиен Алафилип по првиот планински финиш на најславната велосипедска трка.

Чиконе и Тојнс беа последните кои останаа од групата од 14 велосипедисти кои се одвоија на калдрмата на искачувањето до Ла Супер Планш де Бел Фил. Тојнс (Бахреин Мерида) на крајот ја славеше првата победа на големите трки, додека Чиконе (Трек Сегафредо) изгледаше „скршен“ откако не успеа да додаде етапна победа на ТдФ на својот прв триумф на Џиро Д’Италија во мај.

Белгиецот Ксандро Морис (Ванти-Гобер) го освои третото место, додека Алафилип (Деукеунинк-Квикстеп) заврши на шестото место зад Британецот Герант Томас (Инеос) и Тибо Пино (Групама-ФДЈ), двајца велосипедисти кои се фаворити за победа во генерален пласман.

Со шесте секунди бонус за второто место, Чиконе неочекувано стана лидер во генерален пласман, а во исто време ја презеде и маичката со црвени точки како лидер во планински пласман. Чиконе има шест секунди предност пред Алафилип, Тојнс е трет со 32 секунди заостанување, Томас е петти со 49 секунди, а Пино седми со 58 секунди зад новиот лидер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Јагуриновски и Јотиќ претставени во „црвено-црниот“ тим (фото)

Објавено пред

Европскиот и македонски ракометен шампион, екипата на Вардар на својот ФБ профил ги презентираше и последните две засилувања за сезоната 2020/21.

Претставување добија македонскиот ракометар Томислав Јагуриновски и неговиот хрватски колега, Ловро Јотиќ.

Двајцата се бекови.

Познато е дека Јагуриновски потпишал двегодишен договор, а не е откриено колкава верност со „црвено-црните“ потпишал Јотиќ кој е екс-ракометар на Еурофарм Пелистер.

Јагуриновски, пак, дел од кариерата беше дел од Металург.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал продава шампионски дресови, а се уште не е првак

Објавено пред

Реал Мадрид е на прагот до 34-тата титула во историјата, а до неа може да дојде уште вечерва доколку на свој стадион слави против Вилјареал, во претпоследното коло во Ла лига.

Иако метематички се уште не го осигураа шампионскиот статус, прв по 3 години, сепак пуштија во продажба шампионски дресови

Некој, очигледно предвреме ги објавил и цените на специјално дизајнираните дресови со бројт 34 на грбот и со натписот „шампиони“ на шпански јазик.

Објавена е и цената на дресот – 110 евра.

Дресот набрзо бил повлечен од сајтот, но грешката останала забележана.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тајсон ја закажа „борбата на векот“

Објавено пред

Легендарниот боксер Мајк Тајсон (54) пронајде ривал за борба по цели 15 години и тоа не било каков, туку ајкула. Тој со ајкула ќе се бори на отворено море.

Екс-светскиот шампион во супертешка категорија ќе се бори со едно од најопасните, најбрзи и најсилни животни во морскиот свет.

Се разбира, се работи за симулација на „Discovery Channel“, во „Неделата на ајкулата“.

Тој, според информациите ќе се бори со ајкулата под вода, а нагласено е дека ниту една ајкула не била повредена во текот на снимањето.

Епизодата од борбата се очекува да се емитува на 9 идниот месец.

Еве како помина американскиот пливач, Мајкл Фелпс пред три години.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

ЕУ објави нова листа на земји на кои ќе им биде дозволен влез, Македонија повторно ја нема

Советот на Европската Унија усвои нова листа на земји на чии државјани од 16 јули ќе им е дозволен влез...

Македонија1 час

Инспекторатот истражува кој испуштил црвена боја во Вардар

Државниот инспекторат за животна средина, вчера, по добиена дојава за загадување на реката Вардар со црвена боја во близина на...

Топ2 часа

Жена почина во пожар во својот дом во Крива Паланка

Во претпладневните часови на 13 јули во полициската станица во Крива Паланка било пријавено дека на улицата 8 Октомври настанал...

Македонија3 часа

ОБСЕ/ОДИХР: Предвремените парламентарни избори беа добро организирани и покрај пандемијата

Предвремените парламентарни избори во Северна Македонија, генерално, беа добро спроведени и кандидатите можеа слободно да водат изборна кампања, но правната...

Регион3 часа

Во Србија 383 новозаразени и 13 починати, Брнабиќ високите бројки ги препишува на одржаните протести

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани 383 случаи на инфекција со коронавирус, а починаа 13 лица. Во болниците...

Македонија3 часа

(Видео) Спасовски: Изборите беа кристално чисти, фер и демократски, ДИК да ги објави резултатите

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, вчерашните предвремени парламентарни избори ги опиша како кристално чисти, фер и демократски. „Изборот е направен, насоката...

Македонија4 часа

Осуммина починати и 94 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 94 нови случаи на...

Македонија5 часа

Се запали автомобил во кој се превезувал гласачки материјал од Гостивар кон Скопје

Автомобил со кој се превезувал гласачки материјал се запалил во движење. Настанот се случил рано утринава, на автопатот Гостивар –...

Македонија5 часа

Јанчев бара промена на раководството во ВМРО-ДПМНЕ: Изгубивме четири избори по ред

Градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев, по поразот на ВМРО-ДПМНЕ на изборите вели дека е време за промена на раководството во...

Македонија6 часа

Мицкоски: Подготвени сме да преговараме со ДУИ, но не прифаќаме премиер Албанец

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој вчеравечер по изборниот ден не ѝ се обрати на јавноста и денес за првпат...

Македонија7 часа

ДИК сè уште ги нема конечните резултати од изборите

Државната изборна комисија информира дека сè уште се врши прием на материјалот од општинските изборни комисии и при тоа рачно...

Регион8 часа

БиХ ги отвори границите кон земјите од ЕУ

Од денеска граѓаните на земјите од Европската Унија можат да влезат во БиХ со негативен тест за коронавирус, не постар...

Свет9 часа

Вакцината на Оксфорд е една од водечките во трката за заштита од коронавирусот

Вакцината што се развива на Универзитетот Оксфорд е една од водечките кандидати во глобалната трка за заштита од коронавирус, пренесува...

Свет9 часа

На светот повторно му се заканува затворање поради коронавирусот

Земјите во светот повторно воведуваат рестриктивни мерки и контрола на границите за да го сузбијат повторното ширење на Ковид-19, пред ...

Македонија10 часа

ДИК: СДСМ – 46 пратенички места, ВМРО-ДПМНЕ – 44, ДУИ – 15

Според последните неофицијални резултати на Државната изборна комисија, од преработени 3.421 од вкупно 3.480 избирачки места, коалицијата „Можеме“ предводена од...

Македонија17 часа

(Видео) Заев: Имаме над 3 пратенички мандати повеќе од ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев посочи досега тие освоиле три мандати повеќе од ВМРО-ДПМНЕ и остава можност за уште плус...

Македонија18 часа

Јанушев: Трката е тесна, ВМРО-ДПМНЕ има шанси да формира Влада

Генралниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев на прес-конференцијата пред партиските простории порача дека партијата влегува во трката да формира Влада...

Македонија19 часа

(Видео) Ахмети: ДУИ освои над 100 илјади гласа и 12 мандати

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, прогласи победа на неговата партија во албанскиот блок оценувајќи дека се обезбедени над 100 илјади...

Македонија20 часа

Манчевски во изолација, неговиот возач и заменик-министерот на МИОА позитивни на коронавирус

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, преку својот фејсбук-профил информира дека поради позитивниот тест на Ковид-19 на својот...

Македонија20 часа

Во исчекување на резултатите падна интернет-страницата на ДИК

Веб-страницата на Државната изборна комисија повеќе од еден час не функционира. Од ДИК велат дека станува збор за технички проблем...

Досие