Контакт

Спорт

Тебас: Мислите дека сме глупави, не е закана само Суперлигата, закана е и претседателот на ФИФА

Објавено пред

Неуспешниот проект наречен европска Суперлига уште долго ќе биде актуелен во фудбалските кругови. Три клуба (Реал, Барселона, Јувентус), јавно се се откажаа од проектот, поради што Дисциплинската комисија на УЕФА поведе постапка против нив. Се шпекулира дека УЕФА може да ги суспендира и дека тие нема да играат во Лигата на шампионите наредната сезона. Клубовите кои се откажаа од Суперлигата, добија парични казни од УЕФА.

На темата Суперлига, во четвртокот, говореше првиот човек на шпанската лига, Хавиер Тебас. Тој тврди дека приказната не е завршена, бидејќи Суперлигата има поддршка од ФИФА и нејзиниот прв човек Џани Инфантино.

„Клубовите од Суперлигата покажаа незнаење и комплетен неуспех. Тие мислат дека ние сме глупави идиоти и дека веруваме во нивните соопштенија дека сакале да не модернизираат. Тие сакаат да не уништат. Сакаат да ги земат парите од домашните првенства и да го распределат на неколку клубови. Мислат дека тие ќе го спасат фудбалот и дека ние сме глупави, наивни марионети кои не знаат ништо. Не може се да се реши само со промената на форматот.

Четири принципи се нарушени во овој момент. Спортските заслуги, економската стабилност на европскиот фудбал, автономијата на домашните првенства и правото „еден клуб еден глас“. Ова не заврши со пропаста на Суперлигата, ФИФА ја поддржа Суперлигата, тоа може да се види од документите на Суперлигата. Опасноста не доаѓа само од Реал, Барселона и Јувентус, опасноста доаѓа и од претседателот на ФИФА.

„Доколку нивните идеи се толку добри, дека Суперлигата е спасот за сите, зошто тогаш проектот го држеа во тајност? Зошто тоа го објавија во недела навечер? Ве молам, немојте да мислите дека сме глупаци“, рекол Тебас.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Фуријата“ не го проби шведскиот ѕид!

Објавено пред

Шпанија имаше апсолутна доминација во текот на сите 90 минути од својот прв меч на ЕУРО 2020 против Шведска, но не успеа да ги победи „трите круни“ во прв меч кој заврши 0:0 на шампионатот.

И покрај предноста на домашниот терен во Севилја, тимот на Луис Енрике доминираше, но пропушти многу шанси (посебно во првото полувреме) за да стартува со поен во групата во која се и Словачка и Полска. Шпанија имаше апсолутно неверојатни 91 отсто од поседот на топката во првите 20 минути игра, но Робин Олсен на голот и шведската одбрана успеаја да изддржат.

Каков беше мечот, најдобро покажува што Микаел Лустиг доби жолт картон за заддржување време, и тоа во 55. минута од мечот. И покрај замените кои ги направи Енрике во вториот дел од второто полувреме, резултатот остана ист. Најчудниот и најболниот меч на ЕУРО 2020 досега.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-50059-26542”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Поранешната гренд слем шампионка Вознијацки стана мајка

Објавено пред

Поранешната светска тенисерка бро ј 1, Каролине Вознијацки стана мајка по првпат, повеќе од една година по нејзиното повлекување од тениските терени.

30-годишната данска тенисерка, која го освои Австралија опен во 2018 година, е во брак со поранешниот НБА кошаркар, Дејвид Ли, и на 11 јуни ја добиле првата ќеркичка, Оливија.

„Семејство од три члена“, напиша Вознијацки на социјалните мрежи.

Во својата кариера, Вознијацки освои 30 титули во сингл и помина 71 недела на првото место на ВТА листата. Ли, кој беше избран во првата рунда на НБА драфтот во 2005, одигра пет сезони во Њујорк никс и пет во Голден стејт вориорс, а играше и за Сан Антонио, Бостон и Далас, а во 2015 година ја освои НБА титулата со Вориорс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо не сака „Кока кола“: Пијте вода!

Објавено пред

Кристијано Роналдо секогаш бил „манијак“ околу својата исхрана, подготовка и начин на живот, така што не изненадува потегот кој го направи пред стартот на официјалната прес-конференција со португалскиот селектор Фернандо Сантош пред утрешниот прв натпревар за нив против Унгарија.

Седнувајќи на своето место, тој ги забележа двете шишиња „Кока кола“, официјален спонзор на УЕФА и на ЕУРО 2020, и реши да ги отстрани, по што порача дека треба да се пие вода!

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Заев од НАТО Самитот 2021: Трансатлантското семејство е силно како никогаш порано

Премиерот Зоран Заев, заедно со лидерите на земјите членки на НАТО, учествуваше во централниот работен дел на годинешниот Самит на...

Свет9 часа

Бајден: Напад врз една членка на НАТО е напад врз секого

Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Брисел рече дека колективната одбрана на НАТО, принципот дека нападот врз една членка се...

Свет11 час

Земјите од НАТО заеднички ќе се бранат и од напади во вселената

Проширувањето на членот 5 од договорот за основање на НАТО, кој денеска ќе биде продолжен, им овозможува на членките на...

Македонија11 час

Четири нови случаи на Ковид-19, починал 66-годишен скопјанец

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.337 тестирања, а регистрирани се четири нови случаи на...

Европа12 часа

Во Германија најнизок број на новозаразени во последните 9 месеци

Во Германија е регистриран најмал број на новозаразени од коронавирус на дневно ниво во последните девет месеци, па официјалните лица...

Економија13 часа

Од полноќ се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука од полноќ да се зголемат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,15%...

Македонија14 часа

Груби и Мерко за рушењето на платформите во Струга: Зелената агенда е веќе во акција

Првиот вицепремиер и министер за политички систем, Артан Груби, заедно со министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири, и...

Регион14 часа

Хрватска ги промовира ковид-автобусите

Министерот за здравство на Хрватска, Вили Берош, и директорот на Хрватскиот институт за јавно здравје, Крунослав Цапак, промовираа вакцинација со...

Македонија15 часа

Бројот на ковид-пациенти во македонските болници падна под 100

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот што се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Македонија17 часа

Кризниот штаб предлага да се укине полицискиот час, на свадба да може да има повеќе од 100 гости

Кризниот штаб ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести, меѓу кои е и укинување на полицискиот час од среда,...

Свет17 часа

Кавалери од ЕМА реагира дека погрешно е цитиран: „Вакцината на ‘Астра зенека’ е добра за сите возрасти“

Марко Кавалери, шеф на работната група за коронавирус во Европската агенција за лекови, рече дека вакцината на „Астра зенека“ има...

Македонија17 часа

Македонија првпат на самит на НАТО како полноправна членка

Во Брисел денеска се одржува самит на НАТО на кој Македонија ќе го има своето прво учество како полноправна членка...

Спорт1 ден

Ангеловски: Нема разочарување, имаме уште два натпревари!

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски по натпреварот со Австрија изјави дека репрезентацијата не успеала да се соземе...

Спорт1 ден

Пандев: За нас ова е големо искуство, жал ми е за навивачите

Фудбалската репрезентација на Македонија безмалку 80 минути имаше нерешен резултат во дуелот со Австрија, но во последните минути Австријците со...

Спорт1 ден

Македонија со пораз од Австрија на стартот на ЕП

Замените на австрискиот селектор Фода – Грегорич и Арнаутовиќ беа кобни за македонскиот национален тим во првиот меч на едно...

Македонија2 дена

За првпат по 9 месеци, во Македонија нема починат од коронавирус

За прв пат по 2 септември 2020, во Македонија не е забележан ниту еден смртен случај од Ковид-19, во изминатото...

Европа2 дена

ЕМА: „Астразенека“ да не се дава на постари од 60 години

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека треба да се избегнува вакцината „Астразенека“  за лица над 60 години, поради стравувања...

Топ2 дена

Полицаецот по кој се трагаше е пронајден починат во водите на Брегалница

Во возило во водите на Брегалница е пронајдено е телото на 51 годишниот полицаец Т.С. од Делчево, кој беше пријавен за...

Македонија2 дена

Османи: Ќе вложам напори во среда да бидам во Скопје за да се обратам пред Комисијата

Ќе ги вложам сите напори да ја прекинам тековната дипломатска офанзива за во среда на неколку часа да бидам во...

Спорт2 дена

Селекторот Ангеловски емотивен: Вие сте моите херои!

Пред денешното деби на Македонија на Европското првенство, на натпреварот во Букурешт против Австрија, селекторот Игор Ангеловски на Инстаграм сподели...

Досие