Контакт

Спорт

Темната страна на Тајгер Вудс – ја изневерил сопругата 120 пати!

Објавено пред

За најдобриот голфер на сите времиња, Тајгер Вудс е снимен документарен филм во кој се прикажува неговиот успех, падот, но и спектакуларното враќање на голф терените.

Една од соговорничките во филмот е Рејчел Ушител, жената со која Вудс во 2009 ја изневеруваше својата сопруга, Елин Нордегрен.

„Тој беше во мојот кревет, беше мојот тигар. Тајгер освојува турнири и награди. Може да падне, ама веднаш станува и луѓето сакаат да навиваат за него. Но жените не добиваат многу. Беше тешко 10 години луѓето да ги слушам како зборат се и сешто за мене. Некои зборуваат како да ме познаваат, а тоа не е вистина“ рече Ушител.

Вудс беше првиот спортист кој во кариерата заработи милион долари. Беше толку доминантен во голфот што дури имаше предлози да му се забрани да се натпреварува затоа што стана монотоно да се губи од него.

Сепак, неговата сексуална незаситност се чини скапо го чинеше.

Сопругата Елин Нордегрен ја запозна во 2001 година, се ожени со неа во 2004 година, а со неа има две деца, син и ќерка.

Госпоѓа Вудс побара развод откако во јавноста се појавија голем број жени кои тврдеа дека имале интимни афери со голферот. Наводно, Тајгер подоцна и признал на сопругата дека спиел со околу 120 жени додека биле во брак.

Интересното е што со голем дел од жените бил во периодот додека бил на Клиника за одвикнување од секс.

По разводот во 2010 година почесто беше во „жолтиот печат“, откако во спортските рубрики.
Имаше и 4 операции, но не се предаде, се врати на голфот и тоа на шампионски начин.

Спорт

Ибрахимовиќ повторно ќе игра за Шведска

Објавено пред

Златан Ибрахимовиќ повторно ќе игра за репрезентацијата на Шведска. Информацијата ја објави „Фудбол Директ“, повикувајќи се на повеќе извори.

„Фудбол Дикретк“, тврди дека името на Ибрахимовиќ ќе се најде на спискот, на селекторот Јане Андерсон, за претстојните квалификациски натпревар, за пласман на Светското првенство во Катар.

На крајот од овој месец Шведска ќе одигра три натпревари, против Грузија, Косово и Естонија.

Ибрахимовиќ последен пат за Шведска настапи на ЕУРО 2016 во Франција. Во кариерата за Шведска одиграл 116 натпревари. Со 62 гола е рекордер во националниот тим.

Прикажи повеќе...

Спорт

Италијанците го селат Елмас од Наполи во Бенфика

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Наполи, како последица на пандемијата со коронавирусот, се соочува со големи финансиски проблеми, кои ќе се зголемат доколку клубот не избори пласман во Лигата на шампионите. Поради тоа, претседателот Аурелио Де Лаурентис, планира да направи реконструкција во летниот преоден рок.

Еден од фудбалерите кои би можеле да го напуштат клубот е и македонскиот репрезентативец Елиф Елмас.

Елмас, во летниот преоден рок во 2019 година, за сума од околу 16 милиони евра од Фенербахче пристигна во Наполи. Првата сезона, во клубот, беше сосема добра за него, ако се има во предвид дека пристигна во многу посилно првенство од турското, но според италијанските медиуми, во клубот биле разочарани од неговите настапи оваа сезона.

Сигурно е дека „заслуги“ за ова има и тренерот Џенаро Гатузо, од кого Елмас започна да добива повеќе шанси дури откако Наполи се соочи со голем број на повредени играчи.

Наводно, интерес за Елмас, покажал португалскиот великан Бенфика. Наполи за соодветна сума би се согласиле на трансфер. Италијанците тврдат дека за 20 милиони евра, Наполи би се согласил да го продаде Елмас.

Прашање е само дали Бенфика ги има овие пари, бидејќи и нив ги погоди финансиската криза.

Елмас има одиграно 63 натпревари за Наполи, на кои постигнал четири гола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал со ултиматум до Серхио Рамос

Објавено пред

Продолжува сагата околу иднината на Серхио Рамос во Реал Мадрид. „Марка“, тврди дека Реал му поставил ултиматум на капитенот, дека мора до крајот на овој месец да реши дали ќе остане или ќе го напушти клубот.

Според „Марка“, Реал на Рамос му понудиле договор на една сезона, со можност тој да биде продолжен на уште една година и плата каква што има во договорот кој истекува на крајот од сезоната.

„Перез излезе со понуда и сега Рамос мора да одговори, за клубот да има време да бара замена доколку тој реши да замине од клубот. Главен кандидат за наследник на Рамос е Давид Алаба од Баерн“, пишува „Марка“.

Серхио Рамос е играч на Реал од 2005 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Вакцинацијата со руската вакцина во Македонија ќе почне в среда

Вакцинацијата со руската вакцина „спутник в“ во Македонија ќе почне в среда, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Вакцините ќе...

Македонија1 час

(Видео) Ѓорчев: Кенија, Руанда, Судан, Гамбија и Сенегал набавија вакцини, фијаско на Заев и Филипче

Владимир Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ ги обвини премиерот Зоран Заев и министерот за здравство, Венко Филипче, за фијаско со набавката на...

Топ2 часа

Во Тетово приведен наркодилер баран од германската полиција

Полицијата во Тетово приведе 30-годишен наркодилер по кого Интерпол Германија има распишано потерница. Според информациите на МВР, вчера полициски службеници...

Свет3 часа

СЗО: Сè уште не е време за опуштање

Сè уште не е време за опуштање, изјави Мајкл Рајан, раководител на програмата за итни операции на Светската здравствена организација....

Македонија3 часа

Затворена чајџилница во Гостивар, приведен сопственикот

Полицијата затекна 11 гости во чајџилница во Гостивар, после 21 часот. Сопственикот е приведен и против него ќе биде поднесена...

Регион3 часа

Делумно затворање во Србија – угостителските објекти и продавниците нема да работат цел викенд

Од денес напладне во 12 часот до понеделник во 6 часот наутро во Србија ќе се применуваат нови мерки на...

Свет16 часа

СЗО: Целосниот извештај за потеклото на Ковид-19 на крај на март

Светската здравствена организација се откажа од плановите за објавување на првите резултати од истрагата за потеклото на коронавирусот во Кина...

Европа17 часа

Состојбата во Чешка критична, дел од пациентите се испраќаат во други земји

Чешка побара од Германија, Швајцарија и Полска да примат десетици пациенти заразени од Ковид-19, бидејќи состојбата во чешките болници е...

Македонија21 час

Убиецот на Мартин Нешкоски од Бугарија спроведен во затворот „Идризово“

За помалку од месец по апсењето, Бугарија го екстрадира специјалецот Игор Спасов, убиецот на Мартин Нешкоски. Пред 25 дена тој...

Македонија1 ден

Руската вакцина ќе пристигне во Македонија оваа недела

Премиерот Зоран Заев соопшти дека, најверојатно, првите 3.000 вакцини „спутник в“ ќе пристигнат во земјата в недела. „Еве, јас знам...

Македонија1 ден

Медицинска сестра од Ортопедија за операција барала 300 евра, бонбониера и пијалак, во полиција ја пријавиле доктори

Медицинска сестра од Клиниката за ортопедија е обвинета дека за операција барала и добила 300 евра, бонбониера и пијалак. Во...

Топ1 ден

Прекината свадба во Тетово, притворен сопственикот на угостителскиот објект

Полицијата вчера прекинала свадба со 110 гости угостителски објект во Тетово. Приведен е сопственикот на угостителскиот објект. „По претходна пријава,...

Топ1 ден

Познат идентитетот на убиените во Топанско Поле

МВР со детали за пукањето ноќеска во скопската населба Топанско Поле. Како што се наведува, убиени се лицата А. Б....

Регион1 ден

„Блиц“: Колапс на системот во Врање – преполни болници, а Македонците стигнаа на шопинг

Епидемиолошката состојба во српскиот град Врање е вонредна и исклучително тешка, предупредуваат експертите во земјата. Покрај наглото зголемување на бројот...

Европа1 ден

Молдавија прва во Европа доби вакцини преку „Ковакс“

Молдавија е прва европска земја што доби вакцини против коронавирусот од глобалната програма „Ковакс“, објави претседателката Маја Санду. Таа на...

Свет1 ден

(Видео) Во зоолошка во Сан Диего вакцинирани мајмуни против коронавирусот

Девет мајмуни во зоолошката градина во Сан Диего – четири орангутани и пет бонобо – се вакцинирани против Ковид-19, со...

Македонија1 ден

Ноќеска пукање во Топанско Поле, мртви две лица

Двајцата убиени, во кои ноќеска беше пукано, се од Скопје, на возраст од 24 и 28 години, велат од МВР...

Регион1 ден

Словенија ги заострува условите за влез во земјата поради новите видови коронавирус

Поради опасност од внесување нови варијанти на коронавирусот, Словенија ќе спроведе засилен надзор и ќе ги заостри условите за влез...

Свет1 ден

Папата ја почна историската посета на Ирак

Папата Франциско, утрово, на аеродромот во Рим полета со авион во историска посета на Ирак, пренесоа агенциите. Како што се...

Европа1 ден

Австралија бара од ЕК да ја преиспита одлуката за блокирање на вакцините од „Астра зенека“

Австралија бара од Европската комисија да ја преиспита одлуката за блокирање на испораката на вакцините на „Астра зенека“ во таа...

Досие