Контакт

Спорт

Тепачка помеѓу хулигани во Сплит

Објавено пред

Тепачка помеѓу хулигани од Хрватска и Унгарија го најавија денешниот натпревар помеѓу фудбалските репрезентации на двете земји во Сплит.

Наводно Унгарците се враќале од плажа кон својот хотел, кога дошло до тепачка со домашни хулигани.

Во тепачката повредено било еден лице, а други шест се приведени.

„Повреден е унгарски навивач. Се уште не е познат интензитетот на повредите. Упасени се пет хрватски и еден унгарски државјанин“, соопштила портпаролката на полицијата во Сплит.

Во текот на вчерашниот ден во Сплит било нападнато комбе со унгарски регистрации. Напаѓачите биле уапсени.

Натпреварот се игра вечерва од 20.45 часот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Газета дело спорт“: Сергеј пред трансфер во Реал

Објавено пред

Реал Мадрид, во летниот преоден рок ќе се обиде да го донесе Сергеј Милинковиќ-Савиќ (СМС), обајви „АС“, повикувајќи се на пишувањата на „Газета дело спорт“.

Спрскиот репрезентативец, игра добро и оваа сезона во дресот на Лацио. Досега постигнал седум гола и забележал десет асистенции. Според „Газета дело Спорт“, покрај Реал за него интерес покажувале Манчестер јунајтед и ПСЖ.

„АС“, наведува дека Реал, ова лето, мора да најдат долгорочна замена за Лука Модриќ, кој најверојатно ќе одигра уште една сезона, а потоа ќе се повлече.

Медиумите шпекулираат дека Флорентино Перез, за СМС; бил подготвен да издвои 70 милиони евра.

Оваа сума е помала од она што Рен го бара за својата млада ѕвезда, 18-годишниот Едуард Камавинга.

Прикажи повеќе...

Спорт

Флорентино Перез доби нов мандат

Објавено пред

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перес, доби нов четири годишен мандат.

Управниот одбор, на синоќешниот состанок, заклучил дека Перез е единствениот кандидат за функцијата.

Бидејќи немал против кандидат, Управниот одбор изгласа Перез да остане на функцијата до 2025 година.

Состанокот на Управниот одбор траел 14 минути, а веднаш потоа клубот потврдил дека Перез уште четири години ќе биде претседател.

Прикажи повеќе...

Спорт

Спектакл во најава на „Паркот на принцовите“

Објавено пред

Вечерва ќе бидат познати првите полу-финалисти во Лигата на шампионите. На програмата се реванш натпреварите ПСЖ-Баерн и Челси-Порто.

Фудбалскиот свет внимателно ќе го следи реваншот, во Париз, во кој ПСЖ влегува со предност од 3:2. Натпреварот во Минхен, го обележаа Мбапе со два гола, Нејмар со две асистенции и Навас со десет одбрани.

Баерн и на овој натпревар ќе биде без најдобриот во светот, Роберт Левандовски. Полјакот се врати на тренинзите, меѓутоа Ханси Флик тимот ќе го составува без него. нејасно е дали ќе ги игра Серж Гнабри, кој пред првиот меч доби позитивен тест на вирусот Ковид-19.

Проблем со ростерот има и Маурисио Покетино. На „светците“, најмногу ќе им недостига капитенот Маркињос, кој се повреди во Минхен. Исто така поради повреда дуелот ќе го пропуштат Мауро Икарди и Хуан Бернат.

Незивесен е настапот на Кејлро Навас, кој се повреди во саботата против Старзбур.

Добра вест за Покетино е што може да смета на Марко Верати и Алесандро Флоренци.

Победникот од двомечот ПСЖ-Баерн, во полу-финалето ќе игра против Манчестер сити или Борусија Дортмунд.

Во сенка на дуелот во Париз, ќе мине дуелот помеѓу Челси и Порто. Англискиот и португалскиот тим и реваншот ќе го играат во Севилја. Пред една недела, Челси на „Рамон Санчез Писхуан“, победија со 2:0.

Победникот од ова четврт-финале, во полу-финалето ќе игра против Реал или Ливерпул.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ14 минути

Во „хамер“ на тетовски дилер пронајдени 100 пакувања кокаин

Во вечерните часови на 12 април на паркинг од фирма во тетовското село Порој, полицијата го уапсила 31-годишниот дилер А.Б,...

Европа35 минути

(Видео) Славење на британските улици, земјата излезе од четиримесечна блокада

Граѓаните на Велика Британија уживаа во своето прво ноќно излегување по неколку месеци. Со оглед на успешниот процес на имунизација,...

Свет2 часа

СЗО: Ова не е ситуација во која сакаме да бидеме

Светската здравствена организација предупредува дека пандемијата на коронавирусот расте експоненцијално. Светската организација претходно објави дека се очекува зголемување на бројот...

Македонија2 часа

Денеска се очекува пресуда за предметот „Трезор“

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да биде изречена пресудата за предметот „Трезор“, кој се однесува на злоупотреба...

Свет2 часа

(Видео) Во САД убиен млад црнец – полицајката мислела дека користи пиштол за електрошокови, а не вистински

Фатално пукање во Минеаполис во кое 20-годишен црнец го загуби животот се чини дека се случило откако пиштолот случајно пукнал...

Регион3 часа

Фајон: Неодговорното однесување на премиерот на Словенија може да доведе до нова војна на Балканот

Коментирајќи го наводното постоење нон-пејпер на словенечкиот премиер Јанез Јанша, европратеничката Тања Фајон рече дека неодговорното однесување во врска со...

Европа3 часа

Словенија загрижена: Луѓето намерно се заразуваат со коронавирус за да може полесно да патуваат

Словенија е загрижена поради опасен тренд што се шири меѓу луѓето со намерно инфицирање со коронавирусот со цел да стекнат...

Свет4 часа

(Видео) Пукање во американско училиште, едно лице убиено, а еден полицаец е ранет

Ученик, кој отворил оган во средно училиште во Ноксвил, Тенеси, беше убиен, а неколку лица, вклучувајќи и полицаец, беа повредени...

Регион15 часа

(Видео) Суспендирани двајца полицајци кои во Мостар претепаа момче поради кршење на мерките

Главна тема во БиХ деновиве е видеото снимено во Мостар на кое се гледа како двајца полицајци брутално тепаат момче....

Свет16 часа

Директорот на СЗО: Контрола над пандемијата е можна за неколку месеци, ако се почитуваат мерките

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, денес изјави дека проблемот со пандемијата на Ковид-19 сè уште не...

Топ18 часа

Од автомобил паркиран зад полициска станица украл службени легитимации и картичка за влез во МВР

Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 47-годишник, кој на 28 март извршил тешка кражба во близина на полициската станица...

Македонија19 часа

34 починати и 193 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи...

Свет21 час

Експертите посочуваат дека ни доаѓа нов супер коронавирус, комбинација од 18 мутации

Нов супер сој на коронавирусот во Бразил е комбинација од 18 мутации вклучувајќи ги таканаречените соеви на Бразил, Велика Британија...

Македонија22 часа

Нови 30 дена притвор за Камчев

Основниот кривичен суд Скопје му го продолжи притворот за дополнителни 30 дена на бизнисменот Јордан Камчев. „Кривичниот совет при Основниот...

Свет1 ден

Вакцината на „Фајзер“ помалку ефикасна кај јужноафриканскиот сој, покажува израелска студија

Јужноафриканскиот сој на коронавирус може да ја избегне заштитата обезбедена од вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ до одреден степен, открива...

Македонија1 ден

Ќе се ограничат цените за лекување пациенти од коронавирус во приватните болници

До Владата ќе биде поднесе предлог за измена на законот со кој ќе се ограничи сумата за лекување пациенти од...

Македонија1 ден

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тој рече дека вакцините, кои...

Македонија1 ден

Девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро

Денеска се навршуваат девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро. На 12 април 2012 година, на Величетврток, беа убиени...

Свет1 ден

Научниците со охрабрувачки вести: За секој нов сој ќе имаме вакцини

Во тек е трка помеѓу вакцините против Ковид-19 и мутациите на коронавирусот кои се закануваат да ги загрозат, откриле научниците...

Свет1 ден

„Билд“: Меркел го откажала терминот за вакцинирање со „астра зенека“

Германската канцеларка, Ангела Меркел, сè уште не е вакцинирана против коронавирусот, а според весникот „Билд“, таа требало вчера да прими...

Досие