Контакт

Спорт

Тепачка во Манчестер Јунајтед?

Објавено пред

Манчестер Јунајтед оваа сезона потфрли на резултатски план, а раководството најави дека ќе им ги намали на годишните плати на фудбалерите за 25%. Ова секако се рефлектира и на атмосферата во тимот која е дојдена до точка на вриење.

dobivaj vesti na viber

Последниот тренинг на тимот е принудно прекинат поради физичка пресметка меѓу двајца фудбалери.

Како што тврди „Сан“, Ралф Рангник бил принуден да го прекине тренингот на тимот откако двајца првотимци, чии имиња не се наведени, имале физички дуел.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Маркез утре ќе ја заврши сезоната, мора да оди на операција

Објавено пред

Шпанскиот мотоциклист Марко Маркез ќе ја заврши сезоната по трката во Муѓело, беше потврдено на прес-конференцијата одржана по квалификациите во саботата. Возачот на Репсол Хонда ќе мора да оди на операција, бидејќи се мачи со повреда на раката.

dobivaj vesti na viber

„Како што се сеќавате, Марк беше опериран пред 18 месеци и оттогаш има долг процес на опоравување и напорна работа со лекарите во Мадрид. За жал, позицијата на мотоциклот не е она што тој сака да ја има за време на тркачкиот викенд. По консултација со лекарите, во петокот добивме информација дека операцијата може да се изврши, дека е можно тоа да се направи сега и затоа Марк ќе ја заврши сезоната по оваа трка. Сметаме дека ова е правилната одлука за сите“, изјави Алберто Пуѓ.

Маркез повторно доживеа пад на квалификациите во Муѓело, во еден момент гореше неговиот мотор. Тој кажа дека целта му е да биде целосно подготовен за сезоната 2023.

Засега не се знае кој ќе го замени Маркез во тимот на Репсол Хонда. Алберто Пуѓ истакна дека допрва ќе одлучи за тоа, бидејќи веста за здравствената состојба на Шпанецот стигна во петокот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Леклер на пол-позицијата во Монако, Перез го искрши својот болид

Објавено пред

Шарл Леклер на домашен терен во Монте Карло, ја освои 14.пол-позиција Возачот на Ферари беше најбрз во квалификациите, кои ги обележа инцидентот што го предизвика Серхио Перез на истекот на времето.

dobivaj vesti na viber

Ферари ја потврди доминацијата што ја имаше на слободните тренинзи, Леклер со 1:11.376 минути ќе стартува прв, а неговиот тимски колега Карлос Саинц ќе биде до него во првиот стартен ред.

Вториот ред на стратот го имаат возачите на Ред Бул, Серхио Перез и Макс Ферстапен.

До десеттото место се пласираа Ландо Норис (Мекларен), Џорџ Расел (Мерцедес), Фернандо Алонсо (Алипн), Луис Хамилтон (Мерцердес), Себастијан Фетел (Астон Мартин) и Естебан Окон (Алпин).

Трката за Големата награда на Монако, во недела ќе започне во 15 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тухел за Канте: Тој е нашиот Салах, Мбапе, Де Брујне, Ван Дајк…

Објавено пред

Манчестер јунајтед заинтересиран да го доведе играчот на Челси, Нголо Канте, пишува „Гардијан“. Договорот на францускиот играч за врска со Челзи истекува следната сезона, а британските медиуми наведуваат дека Јунајтед е „во очајнички обид да го засили средниот ред кој беше под нивото од оваа сезона“.

dobivaj vesti na viber

Според овој извор во овој момент речиси е невозможно да се помисли дека лодонскиот клуб ќе го продаде Канте.

Тренерот Томас Тухел го пофали 31-годишниот играч од средниот ред, велејќи дека тој е нивниот „Мохамед Салах, Килијан Мбапе, Кевин де Брујне и Вирџил ван Дијк“ и дополнил дека тој е „клучен, клучен, клучен играч“.
Но оваа сезона, Канте, имаше проблеми со повредите, што ги спомена и Тухел. Поради повредите Канте пропушти многу натпревари и не успеа да влезе во вистинскиот ритам во текот на целата сезона.

„Челзи често мораше да игра без Канте. Ситуацијата со неговиот договор значи дека тие би можеле да донесат одлука доколку Јунајтед ја даде вистинската понуда. Јунајтед почнува од нула со тренерот Ерик тен Хагг. Канте би го засилил редот за врска, а тие го сакаат и Френки де Јонг од Барселона и Деклан Рајс од Вест Хем. Овие двајца се многу поскапи од Канте“, пишува „Гардијан“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет37 минути

Украинскиот премиер ја објави штетата што Украина ја претрпела од почетокот на војната

Украинскиот премиер Денис Шмигаљ изјави дека руската инвазија на неговата земја уништила повеќе од 25.000 километри патишта, неколку стотици мостови...

Македонија2 часа

ЦУК апелира на внимателност поради силно локално невреме и можни опасни порои во текот на викендот

Центарот за управување со кризи (ЦУК), согласно информацијата од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), превентивно апелира и препорачува на граѓаните...

Свет5 часа

(Видео) Русите повторно тестираа „Циркон“

Русија успешно ја тестираше хиперсоничната крстосувачка ракета „Циркон“, соопшти денеска руското Министерство за одбрана, додавајќи дека проектилот прелетал околу 1.000...

Македонија7 часа

Поплава во рудникот Суводол по вчерашното невреме, ископот на јаглен продолжува во отежнати услови

Силното невреме од дожд и град предизвика поплави и големи сливови на вода во рудникот Суводол, од каде се носат...

Македонија8 часа

Руската црква: Му благодариме на Бога што ја прекина долгогодишната раздвоеност меѓу МПЦ-ОА и Српската православна црква

Светиот синод на Руската православна црква (РПЦ) го поздрави враќањето на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) во единство со Српската...

Македонија9 часа

Наталитетот зголемен, од почетокот на годината склучени помалку бракови во споредба со лани

Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од оваа година, живородени се 4.009 деца и во споредба...

Топ9 часа

Веднаш откако бил осуден за семејно насилство, скопјанец ја нападнал поранешната сопруга во близина на судот

На паркинг во близина на кривичниот суд, скопјанец физички ја нападнал неговата поранешна вонбрачна сопруга веднаш откако бил осуден за...

Свет10 часа

Зеленски: Донбас ќе биде наш, иако ситуацијата е многу тешка

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека Русија греши ако мисли дека Лиман или Северодоњецк ќе бидат нејзини. „Донбас ќе...

Свет10 часа

„Си-ен-ен“: Вашингтон ќе вклучи ракетни системи со долг дострел во испораките на оружје за Украина

Вашингтон има намера да вклучи ракетни системи со долг дострел во вооружената помош за Украина, објави „Си-Ен-Ен“, повикувајќи се на...

Свет11 час

Украина негира дека во нејзина нуклерна централа биле пронајдени големи количества на плутониум

Украинскиот нуклеарен инспекторат ја обвини Меѓународната агенција за атомска енергија дека подлегнала на руската пропаганда и побара поддршка за барањето...

Македонија21 час

Притвор за осомничените за продажба на парцели за “ЕВН електрани”

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против седум лица, од кои за двајца постои основано сомнение...

Регион21 час

Бугарија нема да отстапи од ветото без согласност на парламентот

Го потврдивме ветувањето дека темата за Северна Македонија задолжително ќе помине преку Народното собрание, изјави портпаролката во кабинетот на премиерот...

Свет1 ден

Русија тврди: Американската војска ослободи мајмунски сипаници од своите лаборатории

Мајмунската сипаница е увезена од Нигерија, каде што работат најмалку четири американски биолошки лаборатории, изјави Игор Кирилов, началник на силите...

Европа1 ден

Путин: Притисокот од непријателските земји е практично агресија

Притисокот од непријателските држави е „практично агресија“, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. – Предноста на интеграцискиот курс сега е...

Македонија1 ден

Османи: Слободата на Северна Македонија и секоја друга европска земја денеска се брани во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина оствари средба со својот домаќин Дмитро Кулеба. Ова...

Свет1 ден

Лавров: Западот ѝ објави тотална војна на Русија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги обвини западните земји дека водат тотална војна против Русија и рускиот народ...

Македонија1 ден

(Видео) Црвенковски: Договорот со Бугарија со формулацијата „заедничка историја“ беше голема грешка

Договорот со Бугарија не само што не затвори ниту едно прашање туку, напротив, ја отвори Пандорината кутија и создаде основа...

Македонија1 ден

Во Софија вонреден коалициски совет за Северна Македонија

На вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе се соберат владините партнери. Средбата е по барање на премиерот Кирил Петков....

Регион1 ден

Русија протера петмина хрватски дипломати

Русија прогласи за непожелни пет хрватски дипломати во хрватската амбасада во Москва, а на хрватскиот амбасадор му беше врачена нота....

Свет1 ден

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на „Азовстал“ ќе ја тужи Русија

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на фабриката за челик „Азовстал“, Ринат Ахметов, вели во Мариупол дека планира да ја...