Контакт

Спорт

Тер Штеген ќе го пропушти Ел Класико

Објавено пред

Првиот голман на Барселона Марк-Андре тер Штеген ќе го прескокне и дербито со Реал Мадрид. Ел Класико е на програмата на 24 октомври на „Ноу Камп“ во Барселона.

Германскиот репрезентативец се уште се рехабилитира од операцијата на коленото, а тренерот Роналд Куман не е оптимист дека ќе може да ги користи неговите услуги во дербито.

„Не верувам дека Марк ќе биде подготвен до наредната недела. Не постои точен датум кога тој треба да се врати. Мораме да следиме како се одвива неговата рехабилитација“, рекол Куман.

Тер Штеген е во Барселона од 2014 година, минатата сезона прими 36 голови во Ла Лига на исто толку натпревари. Германецот има договор со Барселона до 30 јуни 2022 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Лапорта сака Барса да го „украде“ слоганот на Ливерпул:  You’ll Never Walk Alone!

Објавено пред

Претседателскиот кандидат на Барселона, Жоан Лапорта сака каталонскиот клуб да биде инспириран од Ливерпул и да го користи слоганот „You’ll Never Walk Alone“ за славната академија на клубот, „Ла масија“.

Лапорта, кој беше претседател на Барса од 2003 до 2010, потврди дека ќе се кандидира на изборите во јануари. На неговиот веб-сајт јасно стои програмата за „Ла масија“.

„Ла масија ќе биде постојана придружба на фудбалерите под слоганот ‘You’ll Never Walk Alone’. Сакаме да станеме центар за високи перформанси и спортска исклучителност, каде што фудбалерите лично ќе се развиваат“, вели Лапорта.

Останува прашањето зошто академијата која ги „произведе“ Лионел Меси, Чави, Андрес Иниеста, Карлес Пујол и Ансу Фати би сакала да преземе слоган од друг клуб.

„You’ll Never Walk Alone“ е песна напишана во 1945 година за мјузиклот „Карузел“, но стана неофицијална химна на Ливерпул откако во 1963 година, ливерпулската група Џери енд д Пејсмејкерс објавија всвоја преработка.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кристијано ја доби наградата „Златно стапало“

Објавено пред

Кристијано Роналдо додаде уште едно индивидуално признание во својата голема колекција кога ги победи Лионел Меси, Роберт Левандовски и Мохамед Салах за да биде добитник на 18. издание на „Златното стапало“.

Трофејот им се доделува на фудбалерите што се истакнуваат со своите спортски достигнувања, но и според нивниот карактер, откако 10 фудбалери добиваат номинации од интернационалните новинари, по што се гласа онлајн.

Роналдо доби повеќе гласови од Меси, Левандовски, Џорџо Кјелини, Нејмар, Серхио Рамос, Серхио Агуеро, Салах и од Артуро Видал. Јувентус остварува двојна победа откако претседателот Андреа Ањели е првиот добитник на „Голден фут престиж“, награда избрана од новинарите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лудило во Узбекистан – со кунг фу-удар кон судијата

Објавено пред

Мечот помеѓу ривалите Нефчи Фергана и Турон Јајпан во узбекистанската про лига заврши во хаос кога еден од фудбалерите на Нефчи упати вистински кунг фу-удар кон судијата Шавкат Насибулаев.

Турон стигнаа до 1:0 победа благодарение на гол во 81. минута, со кој ги поминаа ривалите на првото место во втората лига и запечатија влез во првата лига, по што домашните фудбалери својот бес го истурија на судијата, кој доби навистина голем удар.

Узбекистанската полиција потврди дека почнала истрага за инцидентот што се случи денеска.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Регистрирани 1.069 новозаразени, 1.242 оздравени и 29 починати лица од коронавирус

Во последните 24 часа се направени 3.012 тестирања, а регистрирани се 1.069 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје-489,...

Македонија2 часа

Починатите од Ковид-19 не мора да бидат погребани во затворен и залемен метален сандак

На денешната седница Владата го прифати заклучокот на Комисијата за заразни болести дека овластените оператори за погребални услуги се должни...

Македонија2 часа

Со посебни протоколи ќе се отворат скијачките центри

Владата го прифати мислењето на Комисијата за заразни болести дека скијачките центри може да работат во согласност со соодветен протокол,...

Македонија2 часа

Владата предлага продолжување на кризната состојба до јуни

Владата ќе достави до Собранието предлог за продолжување на кризната состојба до јуни в година. Владата на денешната седница го...

Топ5 часа

Украден паричник од покојник во ковид-центар во Скопје

Украден е паричник од маж што починал во ковид-центарот на комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот вчера во полицијата го пријавил...

Македонија5 часа

Бучковски назначен за специјален претставник на Владата за Бугарија

Владо Бучковски е именуван за специјален претставник на македонската Влада за Бугарија. Поранешниот премиер е именуван на оваа позиција на...

Македонија6 часа

ЗНМ, ССНМ и СЕММ на средба со Филипче: Нема забрана за снимање, новинарите да продолжат непречено со својата работа

На барање на министерот за здравство, Венко Филипче, денеска се одржа состанок со претставници на Здружението на новинари на Македонија...

Македонија6 часа

(Видео) Мицкоски: Ова се моменти кога се одлучува за иднината на нашите деца и внуци

„Ова се моменти кога се одлучува за иднината на нашите деца и внуци и затоа навистина овој пат треба да...

Регион7 часа

Србија воведе нови мерки – угостителските објекти и продавниците ќе работат до 17 часот, за викенд ќе бидат затворени

Србија воведе нови мерки кои треба да бидат усвоени од Владата в четврток и да стапат на сила в петок....

Македонија7 часа

УКИМ: Обезвреднувањето на идеалите и на жртвите за посебна македонска држава би значело и поткопување на темелите на државата

Обезвреднувањето на идеалите и на жртвите за посебна македонска држава би значело и поткопување на темелите на државата, сметаат од Универзитетот...

Македонија8 часа

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 846 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 846 пациенти позитивни и...

Македонија10 часа

Волонтерите од Воено-медицинскиот центар и студентите од шеста година се вклучија во работата на ковид-центрите

Лекарите и медицинските сестри од Воено-медицинскиот центар (ВМЦ) и студентите кои се на шеста година студии на Медицинскиот факултет во...

Регион10 часа

Катимерини: Спорот меѓу Скопје и Софија ќе се пренесе во НАТО

Инсистирањето на Бугарија да ги блокира разговорите за пристапување во Европската Унија со Северна Македонија ризикува да создаде уште една...

Македонија11 час

Почина заменик-градоначалникот на Скопје, Енвер Малиќи

Енвер Малиќи, заменик-градоначалникот на Град Скопје, починал денеска во болницата „Систина“, откако беше хоспитализиран поради низа здравствени проблеми, а беше...

Свет12 часа

„Модерна“ бара од САД и ЕУ да ја одобрат нејзината вакцина

Фармацевтската компанија „Модерна“ побара од регулаторите на САД и Европа да ја дозволат употребата на нејзината вакцина против коронавирус. Компанијата...

Свет12 часа

Азар: Првите вакцини против коронавирус во САД ќе стигнат пред Божиќ

Првите две вакцини против новиот коронавирус би можеле да им бидат достапни на Американците пред Божиќ, изјави американскиот министер за...

Свет12 часа

Си-ен-ен: Кина од почетокот криела податоци за коронавирусот, покажувала помали бројки

Си-ен-ен објави ексклузивни документи за кои наведува дека покажуваат значајни пропусти од страна на Кина на почетокот на епидемијата на...

Свет12 часа

Американски експерти: Ким е вакциниран против Ковид-19, вакцината му ја дала Кина

Кина му обезбедила експериментална вакцина против коронавирус на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и неговото семејство, тврди американскиот аналитичар Хери Казианис,...

Свет13 часа

САД: Осуден на смрт пред 20 години не може да биде погубен бидејќи нема инјекција

Судот во Јужна Каролина донесе одлука да се одложи извршување на смртната казна со вбризгување инјекција на осуденикот Ричард Бернард...

Македонија13 часа

Меркел: Северна Македонија се надеваме годинава да ги почне преговорите, Албанија ќе почека

Северна Македонија сè уште има шанси да ја одржи првата Меѓувладина конференција со ЕУ оваа година, во текот на германското...

Досие