Контакт

Спорт

Теренс Мен ги однесе Клиперси во финалето на Западот

Објавено пред

Најдобриот тим во регуларниот дел од сезоната, во НБА лигата, Јута Џез, не успеа да се пласира во конференциското финале. Јута Џез со 4-2 ја загубија серијата од Лос Анџелес Клиперс. На домашен терен, Клиперси славеа во шесттиот меч со 131:119.

Без најдобриот играч, Каваи Ленард, Клиперс до победата ги однесе Теренс Мен. Бекот на Клиперс постигна рекордни во кариерата 39 поени. Мен е првиот играч на Клиперси уште од 1997 година, кој постигнал 20 или повеќе поени во една четвртина.

Мен го раздвижи својот тим во третата четвртина, кога Клиперси успеаја да ја надополнат негативата од 22 поени, колку што водеше Јута на полувремето. Во третиот период Клиперси се доближија на пет поени негатива, а потоа во решавачкиот квартал го прегазија противникот.

Покрај Мен, кај Клиперси блескаа Пол Џорџ со 28 и Реџи Џексон со 27 поени и 10 асистенции.

На Јута не и помогна ниту Донован Мичел, кој повторно одигра маестрално, постигна 39 поени.

Лос Анџелес Клиперс во финалето на Западот ќе играат против Финикс Санс.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Пирс Морган удри по Ѓоковиќ: Патетично разгалено дериште

Објавено пред

Британскиот новинар Пирс Морган не беше импресиониран од однесувањето на Новак Ѓоковиќ по елиминацијата од Олимпијадата во Токио, нарекувајќи го светскиот број 1 „наводен шампион“ кој ги разочарал сите.

Ѓоковиќ, кој одеше на двоен златен медал во Токио, во сингл и во мешани двојки, на крајот си оди дома со празни раце, откако загуби во мечот за бронза од Пабло Карењо Буста, по што се повлече од мечот за бронза во мешани двојки, каде што играше со Нина Стојановиќ.

„Однесување како на патетично разгалено дериште од Новак Ѓоковиќ – кршење рекети, губење контрола и повлекување од мечот во двојки за да ја чини неговата партнерка медал. Ги разочара своите колеги, своите фанови и својата земја. Срамно однесување од наводен шампион“, вели Морган.

Ѓоковиќ исто така беше критикуван и за изјавата по повлекување на американската гимнастичарка Симон Бајлс, кога изјави дека на највисоко ниво мора да научиш да го изддржиш притисокот, за потоа да крши рекети во мечот со Карењо Буста.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бајлс се повлече од ново финале, ќе одлучи дали ќе се натпреварува во вторник

Објавено пред

Американската гимнастичкарка Симон Бајлс се повлече од понеделничкото финале во партер на Олимпијадата во Токио и уште нема одлучено дали ќе настапи во финалето на греда во вторник, продолжувајќи ја низата повлекувања поради менталните проблеми, одлука која предизвика многу контроверзи на Игрите.

24-годишната олимписка шампионка веќе се повлече од тимското финале и од повеќебојот, но и од неделните натпреварувања во прескок и двовисински разбој. Бајлс имаше најслаб скор во прескокот во своите олимписки настапи пред да се повлече од тимското финале на 26 јули, кога Русинките ги победија Американките.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бизарни сцени во боксерскиот ринг во Токио – француски боксер бесен по дисквалификацијата

Објавено пред

Францускиот боксер во супер-тешка категорија, Мурад Алиев седеше на рингот речиси еден час во знак на протест откако беше дисквалификуван во борбата со Британецот Фрејзер Кларк.

Судијата го прекина мечот на 4 секунди пред крајот на втората рунда, откако Кларк доби исеченица над своето око, кое според судијата беше предизвикано од удар со главата од францускиот ривал. По ова, Алиев почна да беснее во рингот и удри една ТВ-камера, и реши да остане покрај рингот.

По разговорот со официјалните лица, тој конечно го напушти рингот, а неговиот противник Кларк му порача да не ја „уништува својата репутација“. Кларк со победата обезбеди бронзен медал.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 минута

Милиони луѓе во Австралија во строг карантин

Австралиските држави на источниот брег, Нов Јужен Велс (НЈВ) и Квинсленд, денеска се соочија со ново ширење на делта-сојот. Милиони...

Спорт2 часа

Дресел е првата ѕвезда на Олимпијадата со пет златни медали!

Американскиот пливач Кејлеб Дресел стигна до своето петто злато на Олимпијадата во Токио комплетирајќи едно од најголемите спортски остварувања во...

Регион12 часа

(Видео) Евакуирани четири села во Грција поради пожари

Шумските пожари што избија денеска на западниот дел на Пелопонез ги принудија грчките власти да евакуираат четири села, како и...

Свет16 часа

Британскиот премиер го очекува своето седмо дете

Сопругата на британскиот премиер Борис Џонсон, Кери, објави дека е бремена по втор пат. Таа објави на Инстаграм дека двојката...

Свет17 часа

(Видео) Протести во Париз против задолжителната вакцинација, полицијата употреби солзавец

Француската полиција употреби солзавец против демонстрантите во Париз кои протестираат против задолжителната вакцинација и воведувањето на задолжителни ковид-пасоши. Планирани се...

Топ18 часа

Нападната вработена во Ургентниот центар во Куманово

Вработена во Ургентниот центар во Куманово пријавила дека додека била на работното место ја нападнало едно лице. Инцидентот се случил...

Македонија20 часа

Расте бројот на заболени – потврден 81 нов случај на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија е потврден 81 нов заболен со коронавирус, соопшти Министерството за здравство. Направени се 5.315...

Македонија22 часа

Две дози вакцина во Македонија примиле над 390.000 граѓани

Прва доза вакцина вчера примиле 3.302 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.545 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 904.583...

Свет23 часа

„Локдаун“ во уште еден град во Австралија

Милиони Австралијци се погодени од новото заклучување, пренесува Би -Би -Си. Властите воведоа тридневно заклучување во југоисточниот дел на Квинсленд,...

Спорт23 часа

Ѓоковиќ поразен – пристигна како најголем фаворит за златниот медал, на крајот не упеа да освои ниту бронза

Олимпискиот турнир во сингл за најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, се претвори во кошмар. Во Токио пристигна како најголем фаворит...

Македонија24 часа

Горан Сугарески разрешен од директорската функција во Царинската управа

Владата го разреши Горан Сугарески од функцијата директор на Царинската управа. „Владата ја прифати одлуката на Комисијата за именување, Горан Сугарески да...

Економија1 ден

Државата ќе им даде 111 милиони денари помош на туристички агенции, ресторани за свадби и ноќни клубови

Владата ќе додели еднократна финансиска помош во висина од 111 милиони денари за 382 лиценцирани туристички агенции, категоризирани ресторани за...

Македонија1 ден

(Видео) Државата ја зголеми наградата за олимпиецот Георгиевски

Владата на 93-та седница ја дополни одлуката за паричната награда за постигнатиот врвен олимписки успех на Дејан Георгиевски на Летните...

Регион2 дена

Вишеградската група со поддршка за „Отворен Балкан“, соработката ќе придонесе за регионална стабилност

Земјите од вишеградската група (Унгарија, Чешка, Словачка и Полска) го поздравија формирањето на иницијативата „Отворен Балкан“ (поранешен минишенген) од страна...

Регион2 дена

Српски автобус се преврте во Германија, повредени најмалку 19 лица

Најмалку 19 лица се повредени при превртување патнички автобус на германскиот автопат А13 помеѓу Стааков и Фрајвалде во правец на...

Македонија2 дена

Поради неправилности во работењето, сменет директорот на Националната библиотека „Свети Климент Охридски“

Директорот Фремзим Даути се разрешува од должноста директор на Националната установа, Национална и универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски“ – Скопје...

Македонија2 дена

Илинден на Мечкин Камен без говор на Пендаровски, но првпат со Ахмети

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, нема да оди да го чествува Илинден на Мечин Камен на 2 Август иако шефот...

Македонија2 дена

Пендаровски нема да ги потпише измените на Изборниот законик, смета дека има нелогичности

Претседателот Стево Пендаровски нема да потпише указ за прогласување на измените на Изборниот законик со кој се бараат потписи од...

Македонија2 дена

Двајца починати и 74 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.582 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Македонија2 дена

Фирма казнета со 20.000 евра за испуштање мазут во Вардар

По пријава од граѓани за излеана темна дамка во реката Вардар кај Градско, државен инспектор за животна средина темелно ги...

Досие