Контакт

Спорт

Тешка група за Србија на АТП-купот

Објавено пред

Организаторот на АТП-купот, синоќа во Мелбурн, ги одреди групите за годинешното издание на овој турнир. Бранителот на трофејот, репрезентацијата на Србија, во групата А ќе игра против Германија и Канада.

Србите ќе ги предводи Новак Ѓоковиќ, во тимот уште се и Душан Лајовиќ, Филип Крајиновиќ и Душан Чачиќ. За Германија ќе играат Александар Зверев и Јан-Ленард Штруф, додека Канада ќе ја предводат Милош Раониќ и Денис Шаповалов.

Шпанија, Грција и домаќинот Австралија се во Б-групата, во Ц-групата се сместени Австрија, Италија и Франција, а во Д-групата се Русија, Аргентина и Јапонија.

Во фазата по групи ќе се игра по системот секој со секого, се играат два меча во сингл и еден во дубл. Победниците на групите ќе изборат пласман во полу=финалето.

АТП-купот ќе се одржи во Мелбурн од 1. до 5.февруари.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Билбао ги скрши срцата на навивачите на Леванте, против Барса за куп титулата

Објавено пред

Атлетик Билбао се покажаа како специјалисти за куп-натпреварувањата, откако во реваншот од полуфиналето на Копа дел реј, со 2:1 славеа кај Леванте на Енис Барди со гол во 112. минута од продолженијата.

Марти Рохер ги донесе Леванте во водство во 17. минута од мечот, но веќе во 30. минута Атлетик израмни на 1:1 со гол од пенал на Раул Гарсија. Барди влезе во игра во второто полувреме, но домаќините не успеаја да стигнат до голот кој им носеше прво финале во историјата на клубот, пред во 112. минута преку Алехандро Беренгер стигнаа до голот вреден финале.

Атлетик го чека и финалето од Копа дел реј од минатата сезона, против баскискиот ривал Реал Сосиедад, кој лани беше одложен поради пандемијата на КОВИД-19. За потсетување во средината на јануари во еден драматичен меч, Атлетик успеа да ја совлада Барса со 3:2 по продолженијата за да ја освои титулата од Суперкупот на Шпанија.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Енфилд“ како проколнат! Ливерпул пет пати во низa загуби дома

Објавено пред

Челси стигна до супер-важна 1:0 победа на гости кај Ливерпул за да ги зголеми шансите за топ 4 пласман, и во исто време да им го нанесе на „црвените“ неверојатниот петти пораз во низа на „Енфилд“, откако претходно имаа 68 меча без пораз на славниот фудбалски храм.

Челси ја контролираа играта во првото полувреме, кога прво голот на Тимо Вернер зачудувачки беше поништен поради минимален офсајд во 24. минута, за потоа во 42. минута, Мејсон Маунт со прекрасна соло акција да го совлада Алисон и да донесе водство за тимот на Томас Тухел. Во второто полувреме, Ливерпул „притискаше“, но и Челси имаше свои шанси, од кои во една само реакцијата на Алисон ги спаси од 0:2.

Со трите поени, Челси се искачија на 4. место со 47 поени, еден пред Евертон, додека актуелните шампиони Ливерпул се само седми со 42 поени по дури осмиот пораз во 2020/21.Прикажи повеќе...

Спорт

Блесок на Алексис, Интер има +6 на врвот на Серија А!

Објавено пред

На Интер им беа потребни речиси цел час игра за да го „скршат“ отпорот на Парма, но потоа на сцена стапи Алексис Санчез, кој постигна два гола за осум минути за да ги предводи „нераѕурите“ до 1:2 победа со која се одвоија на фантастични шест поени предност на првото место во Серија А во обид да стигнат до првото скудето од 2010 година.

Во првото полувреме на „Енио Тардини“, Интер имаа неколку убави шанси, од кои најубавите преку Кристијан Ериксен и Ромелу Лукаку, но на одмор се отиде со 0:0.  Потоа на сцена стапи Санчез, кој двапати на асистенција на Ромелу Лукаку (инаку двајцата поранешни соиграчи од Манчестер јунајтед) во 54. и 62. минута за обезбедување на трите поени. Ернани во 71. минута намали на 1:2 за да го зголеми притисокот на „нераѕурите“, но до крајот на мечот тоа беше конечниот скор.

Интер сега има 59 поени на врвот на Серија А, шест повеќе од Милан откако тие вчера одиграа само реми со Удинезе и 10 поени пред Јувентус и Аталанта, иако Јуве има натпревар помалку. Шансите на Парма да останат во елитата пак, се минимални, откако Дукали имаат 15 поени, шест од безбедната зона.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 часа

90 проценти од Израелците примиле барем една доза вакцина или го прележале коронавирусот

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес објави дека Израел, Австрија и Данска ќе формираат заедничка основа за истражување, развој и...

Македонија6 часа

Нов силен земјотрес во Грција, почувствуван и во Македонија

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди Грција, а потресот беше почувствуван и во Македонија. Според...

Свет7 часа

Европската Унија блокираше пратка од вакцината на „Астразенека“ за Австралија

Европската комисија и Италија ја блокираа испораката на вакцината на „Астразенека“ во Австралија, бидејќи производителот не ги исполнил своите обврски...

Свет7 часа

Путин: Руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот

Претседателот на Русија, Владимир Путин, рече дека руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот. Путин на состанокот...

Свет9 часа

Земјотрес со јачина од 7,2 степени го погоди Нов Зеланд, издадено предупредување за цунами

Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд. Според првичните проценки на emsc-csem.org, земјотресот бил со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата...

Македонија12 часа

Девет починати и 721 новозаболен од Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нов случај на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија12 часа

„Фајзер-Бионтек“ ќе ни достави вкупно 800.280 вакцини, овој месец ќе пристигнат првите 21.000

Компанијата „Фајзер-Бионтек“ во 2021 година на Северна Македонија ќе ѝ испорача 800.280 дози вакцини, а испораката ќе се одвива во...

Македонија14 часа

МВР: Внимателно на социјалните мрежи, на „Тик-ток“ се шират повици опасни за малолетниците

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека од страна на Интерпол е добиена информација дека на профили на социјалната...

Регион15 часа

(Видео) Грција ја проценува штетата по земјотресот, десетици жители ја поминаа ноќта надвор

Експертите денес ја проценуваат штетата по земјотресот со јачина од 6,3 степени, што го погоди централниот дел на Грција, кога...

Македонија16 часа

Иницијативата за конгрес: Мицкоски лажеше дека има мнозинство, партијата доби ладен туш

Сè уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски треба да ги стави интересите на државата и на партијата пред сопствените и да...

Македонија17 часа

Мнозинството е стабилно, велат од СДСМ по гласањето доверба на Владата

Мнозинството во Собранието е стабилно, Владата има силна поддршка, велат утрово од СДСМ, откако вчера 62 пратеници гласаа за доверба...

Европа17 часа

Секој граѓанин на Германија ќе добива по еден бесплатен тест неделно

Од следната недела секој германски граѓанин ќе има неделно по еден бесплатен тест на коронавирус, најави германската канцеларка Ангела Меркел....

Македонија17 часа

56 проценти зголемен бројот на заразени од коронавирус, Пановски советува брисевите да се земаат на отворено

Вчерашните 807 новозаразени и неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, кој покажува зголемување на новозабоените од 56 отсто во...

Свет1 ден

Во Јужна Африка запленета голема количина на лажни вакцини против Ковид-19

Околу 2.400 дози на фалсификувани вакцини се запленети во Јужна Африка, а во Кина е разбиена мрежа на шверцери на...

Македонија1 ден

Владата доби доверба во Собранието, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа

За доверба на Владата гласаа 62 пратеници, без против и воздржани пратеници. Одлуката беше поздравена со аплауз од владејачкото мнозинство...

Македонија1 ден

Во земјава засега нема јужноафрикански вид, кај еден од повратниците од Занзибар детектиран британскиот вид на вирусот

Според анализите што денеска се направени во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), на брисот од пациентот кој пред...

Македонија1 ден

Нови 807 заболени од Ковид-19, починале петмина

Во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија1 ден

(Видео) Почна попишувањето на бездомните лица

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, заедно со директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, денеска го...

Македонија1 ден

Министерството за здравство: Задолжителен карантин за лицата што доаѓаат од сите јужноафрикански земји

Министерството за здравство соопшти дека Комисијата за заразни бoлести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лицата што...

Регион2 дена

Русија ќе ѝ достави на Хрватска еден милион дози од вакцината „спутник В“

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“....

Досие