Контакт

Спорт

Тешко го прифати поразот – Роналдо се присети на поништениот гол во Белград

Објавено пред

Кристијано Роналдо, еден од најдобрите фудбалери во историјата, тешко го прифати поразот од Србија во Лисабон. На „Луж“ стадионот, Србија со голот на Митровиќ во 90.минута забележа победа 2:1 и се пласираше на Светското првенство, додека Португалија ќе игра бараж за пласман на Мундијалот во Катар.

По завршувањето на натпреварот, со солзи во очите, Роналдо не сакаше да се поздрави со селекторот Фернандо Сантош, туку гестикулираше со рацете.

Португалскиот селектор на прес-конференцијата им објаснил на новинарите што значела гестикулацијата на Роналдо.

„Зборуваше за голот за победа во последната минута, кој му беше поништен во Белград. Тоа го зборуваше. Тоа значеше неговата гестикулација. Фрустриран е. Тоа е нормално…“, објаснил Сантош.

Спорт

Ненадиќ го продолжи договорот со Веспрем

Објавено пред

Ракометниот клуб Веспрем објави дека ги продолжил договорите со двајца играчи. Верноста кон клубот ја продолжиле Петар Ненадиќ и Патрик Лигетвари.

Српскиот репрезентативец Ненадиќ ќе остане во Веспрем и во сезоната 2022/2023. Ненадиќ во моментов е повреден, сигурно нема да игра крајот на годината, поради што е неизвесен неговиот настап на Европското првенство.

Ненадиќ во 2018 година од Фуксе Брлин пристигна во Веспрем.

За разлика од Ненадиќ, Лигетвари, потпиша нов двегодишен договор со Веспрем.

Прикажи повеќе...

Спорт

Уапсен газдата на Сампдорија

Објавено пред

Италијанската полиција претпладнево го уапсила сопственикот на Сампдорија, Масимо Фереро. Апсењето нема врска со фудбалот, Фереро заврши во полицијата поради лажниот банкрот на една од неговите фирми. Покрај Фереро, уште петмина се наоѓаат во домашен притвор.

Фереро е познат во Италија по лажните банкроти. Работи про принципот, основа фирма, пота ќе ја презадолжи и потоа ја банкротира. Против него се водат неколку различни процеси.

Сампдорија од вчера е актуелна во италијанските медиуми, поради евентуалниот трансфер на тренерот на Црвена звезда, Дејан Станковиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Жестока расправија помеѓу Мората и Алегри

Објавено пред

Јувентус, вчера ја победи Џенова (2:0). Чудо е како „старата дама “ не победи со пголема разлика, гостите од Џенова ниту еднаш не шутнаа кон голот на Војчех Шчесни.

Покрај головите, најинтересниот момент се случи во 72.минута, кога Алваро Мората ја напушти играта. Шпанскиот напаѓач доби лекција од тренерот Масимилијано Алегри.

Пред да биде заменет, Мората направи прекршок, доби жолт картон и продолжи да се расправа со судијата.

Токму тоа му го сугерирал Алегри.

„А што друго можев да направам?“, рекол Мората.

Алегри му порачал на напаѓачот за престана да зборува.

„Не сакав да го заменам, но доби жолт картон и продолжи да протестира. Жал ми е, играше одлично и покрај тоа што не постигна гол“, рекол Алегри.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Нови 101 случаи на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 59, Кавадарци...

Македонија2 часа

Димитар Ковачевски почна со презентација на програмата пред членовите на СДСМ

Актуелниот кандидат за претседател на Социјалдемократскиот сојуз, Димитар Ковачевски, пред членството на партијата во Општина Карпош ја презентира својата изборна...

Македонија3 часа

Ескобар: Работиме со европските партнери за брза интеграција на Северна Македонија во ЕУ

Со нашите европски партнери работиме за да обезбедиме брза европска интеграција на Северна Македонија, изјави американскиот заменик-помошник на државниот секретар...

Регион3 часа

Радев на консултации пред врачувањето на мандатот, Петков вели: „Неопходно е да се формира влада“

Времето на едноличната премиерска власт заврши, истакна бугарскиот претседател Румен Радев пред претставниците на „Промената продолжува“, а за време на...

Економија3 часа

Бесими го достави дополнетиот предлог-буџет за следната година

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, денеска го достави дополнетиот предлог-буџет за 2022 година до претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој...

Европа4 часа

Следната пандемија би била посмртоносна од Ковид-19, предупредува креаторката на „Астра зенека“

Идните пандемии би можеле да бидат посмртоносни од сегашната криза предизвикана од Ковид-19, предупреди Сара Гилберт, професорка на Универзитетот „Оксфорд“...

Свет4 часа

(Видео) Најмалку 15 загинати и голем број исчезнати по силната ерупција на вулканот Семеру

Индонезискиот вулкан Семеру и денеска продолжи да исфрла големи количества пепел, неколку дена по силната ерупција, во која загинаа 15...

Европа5 часа

Откриен извештај – Германија воведува задолжителна вакцинација во неколку ресори

Новата германска влада има намера од средината на март да воведе задолжителна вакцинација за вработените во одредени ресори, пренесуваат светските...

Европа6 часа

Невакцинираните во Италија нема да може да користат јавен превоз без ковид-потврда

Во Италија од денеска стапија во сила построги мерки против коронавирусот, со кои невакцинираните лица ќе бидат исклучени од многу...

Свет17 часа

Папата на Лезбос со мигрантите – стотици бели ливчиња, апел за помош

Папата Франциско на вториот ден од посетата на Грција го посети бегалскиот камп на островот Лезбос. Тој ја обвини Европа...

Свет19 часа

Путин предупреди: Полјаците ги полеваат мигрантите со хербициди на граница

Рускиот претседател Владимир Путин ја повика директорката на Федерацијата на Црвениот крст и Црвената полумесечина, Франческа Рока, да внимава на...

Свет19 часа

Фаучи: Засега, не треба да бидеме премногу загрижени за омикрон

“Првите „малку охрабрувачки знаци“ доаѓаат од Јужна Африка кога станува збор за сериозноста на инфекциите со омикрон” , изјавил советникот...

Европа21 час

(Видео) Со водени топови и солзавец растерани демонстрантите во Брисел

Белгиската полиција денеска употреби водени топови и солзавец за да ја растера групата демонстранти во Брисел. Учесниците на маршот протестираа...

Македонија23 часа

Заев прифати меѓународна истрага за случаите „Монструм“, „Диво Насеље“ и Алмир Алиу

Постигната е согласност Владата да испрати официјално барање до Европската Комисија со кое ќе побара тим од независни експерти кои...

Македонија1 ден

(Видео) Алтернатива доби две министерства и министер без ресор, Гаши и Заев најавија стабилно мнозинство

Алтернатива доби три министерства во Владата на заедничка прес-конференција соопштија претседателот во заминување на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на...

Македонија1 ден

Десет починати и 276 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.720 тестирања,...

Регион1 ден

(Видео) Поројни врнежи од дожд во Хрватска, поплавени улици и патишта

Пороен дожд утрово врне на Јадранот локално и со пороен дожд и грмежи. Во текот на денот се очекуваат обилни...

Топ1 ден

Петмина повредени во судир на автомобил и трактор на патот Битола-Ресен

Пет лица се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случила вчера на магистралниот пат Битола-Ресен, кај „Сопотски ливади“. Несреќата...

Свет1 ден

Научниците со нови сознанија: Омикронот можеби презел дел од генот на вирусот на настинката

Новиот сој на коронавирус, омикрон, можеби стекнал барем една од неговите мутации со собирање фрагмент од генетски материјал од друг...

Топ1 ден

МВР со апел: Граѓаните да не користат петарди, казните се од 200 до 500 евра

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека и годинава спроведува превентивна кампања, со цел на граѓаните да им се...

Досие