Контакт

Спорт

Тежок удар за Аталанта, без првиот голман на четвртфиналето со ПСЖ

Објавено пред

Голманот на калчолигашот Аталанта Пјерлуиџи Голини ќе го пропушти четвртфиналето од Лигата на шампиони против ПСЖ поради повреда на десното колено, информираше денеска италијанска „Газета“.

Голини се повреди на 1 агуст, на мечот од последното коло од Серија А против Интер, и тоа уште во 4-тата минута. Во клубот од Бергамо се надеваа дека не се работи за ништо сериозно, но информациите се дека повредени се вкрстените лигаменти.

„Голини нема во среда да игра против ПСЖ“ – пишува „Газета“.

На мечот кој е од исклучително значење за двете екипи голот на Аталанта ќе го чува Марко Спортијело кој сезонава има само 6 настапи.

Сепак, се чини ПСЖ е во поголеми проблеми од противникот. Кај „Светците“ под знак прашање е настапот на Килијан Мбапе и Марко Верати.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Скандал мајсторот Гулбис навредуваше фотограф на Ролан Гарос

Објавено пред

Познатиот тениски скандал мајстор, Летонецот Ернест Гулбис имаше нов испад во квалификациите за грен слем турнирот во Париз, Ролан Гарос.

При квалификацискиот меч против Италијанецот Марко Чекинато, Гулбис во еден момент вербално го нападна официјалниот фотограф сметајќи дека тој премногу се движи со што го деконцентрира. Тоа што фотографот барал подобра положба за да си ја заврши својата работа го налути Летонецот, па тој го нарече „француски кретен“.

Инаку, Гулбис беше елиминиран во два сета од Чекинато (6-4 и 7-5).

Да биде неволјата уште поголема, на крајот на мечот се измачи да го напушти теренот очекувајќи некој да ја отвори вратата крај теренот.

Погледнете:

За потсетување, Гулбис е познат како тенисер кој жртвуваше голема кариера поради несредениот живот.

Беше уапсен во Шведска поради ноќ помината со проститутки, а најмногу го сака турнирот во Ротердам поради легализираното користење на марихуаната.

Прикажи повеќе...

Спорт

Поради бизарна грешка, Рома загуби од Верона на „зелена маса“

Објавено пред

На отворањето на сезоната во Серија А, Верона и Рома одиграа нерешено без голови. Сепак, официјално Верона ќе дојде до службени 3 бода од тој меч, и тоа со гол разлика 3:0.

Причина за ваквиот развој на настаните е грешката што ја направија челниците на тимот од Рим.

Играчот од средниот ред на „волчицата“, Амаду Дијавара, по грешка се нашол на списокот на играчи на Рома помлади од 22 години. Кога клубовите го предаваат списокот со фудбалери, вкупно се 25, има играчи што се под и над 22-годишна возраст.

Грешката настанала кога играчот од Гвинеја во јули го прослави својот 23-ти роденден, па поради тоа, тој веќе не смеел да биде во списокот на играчит до 22 години.

Одлуката на Италијанската фудбалска федерација е Рома да се казни со службен пораз по што има најави дека „волчицата“ ќе се жали затоа што со оваа грешка не стекнала никаква корист.

Инаку, Дијавара на мечот во Верона беше стартер и играше сè до 89. минута. Минатата сезона одигра 30 меча за Рома.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ракитиќ: Никогаш не бев пријател со Меси и Суарез

Објавено пред

Хрватскиот фудбалски интернационалец Иван Ракитиќ ова лето направи трансфер од Барселона во Севилја, а по заминувањето од „Камп ноу“, имаше што да каже за сега веќе поранешните клупски колеги.

„Никогаш не сум бил близок пријател со Меси и Суарез, но и двајцата ги почитувам. Најмногу се дружев со Иниеста, Тер Штеген, Боатенг и со Жуниор Фирпо“, вели 32-годишниот Ракитиќ.

Искусниот плејмејкер неодамна соопшти и дека се простува од фудбалската селекција на Хрватска.

„Беше тоа најтешката одлука во досегашната кариера, но почувствував дека е време да се повлечам. Уживав во секој меч за репрезентацијата и имам незаборавни моменти на СП, резултатите таму ќе ми останат меѓу најубавите спомени“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

„Водовод“ не најде бактерии во градската мрежа во Скопје по паниката што се прошири на социјалните мрежи

Водата од градскиот водовод во скопски Бутел нема бактерии и исправна е за пиење, а веста што се прошири на...

Свет1 час

Одложен самитот на ЕУ – претседателот на Европскиот совет ставен во карантин

Состанокот на ЕУ, кој требаше да се одржи на 24 и 25 септември, е одложен за 1 и 2 октомври,...

Македонија5 часа

Пет лица починаа од коронавирус, потврдени се 88 нови случаи во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на...

Македонија6 часа

(Видео) Филипче: Состојбата со вирусот повторно се влошува, ако е потребно ќе има рестрикции

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција најави дека за есенва се размислува за воведување на повеќе мерки како...

Македонија7 часа

Мицкоски ги повика граѓаните утре да излезат на протест против неправдата и мафијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на нов протест што ќе се одржи утре во 18.30 часот. Како што порача...

Економија7 часа

(Видео) Бектеши: Субвенциите за етнички вработувања се дел од изгласаната владина програма

Вработувањата кои ќе поттикнат добри меѓуетнички односи се вметнати во Владината програма која е изгласана од Собранието, изјави министерот за...

Свет8 часа

Русија очекува до 15 октомври да регистрира втора вакцина против коронавирус

Русија очекува до 15 октомври да регистрира уште една, втора по ред, потенцијална вакцина против коронавирус, јави агенцијата ТАСС повикувајќи...

Европа9 часа

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Шведската влада нема да препорача вакцина против коронавирусот за деца на возраст под 18 години. Според шведските експерти, децата го...

Спорт10 часа

Италијански судија убиен во својот дом

Италијанскиот фудбалски судија Даниеле Де Сантис (33) и неговата девојка Елеонора Манта (30) биле убиени во домот на судијата во...

Македонија10 часа

Училишниот час ќе трае пократко од 40 минути, постои можност и учебната година да заврши порано

Собранието вчера вечерта ги изгласа измените на Законите за основно и средно образование со кои се обезбедува непречено организирање на...

Македонија10 часа

Од почетокот на пандемијата во Македонија починаа 700 лица

Од почетокот на пандемијата досега починаа 700 лица, откако вчера беше потврдена смртта на уште 7 пациенти. Меѓу починатите вчера...

Свет11 час

„Сите мораме да соработуваме“, порачаа светските лидери на годишнината на Обединетите нации

Светските лидери за време на специјалната сесија на ООН посветена на 75-годишнината од основањето на таа организација се согласија дека...

Македонија11 час

Собраниска седница за избор на заменик-министри во Владата

Собранието денеска треба да ја одржи 13-тата седница на чиј дневен ред е предлогот за именување на заменик-министри во Владата....

Македонија11 час

Пендаровски: Неопходни се силни Обединети нации, реформирани и прилагодени на новата реалност

Претседателот Стево Пендаровски преку видеопорака се обрати на настанот на високо ниво, што по повод 75-годишнината од формирањето на Организацијата...

Македонија13 часа

Димитров во прва работна посета на Брисел од формирањето на новата Влада

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска ќе престојува во работна посета на Брисел, што всушност е...

Македонија22 часа

Игор Јанушев се повлече од функцијата

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва избра нови членови на Извршниот комитет на партијата. Генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, се...

Македонија22 часа

(Видео) Мицкоски: Предложив вонреден конгрес на кој јас нема да бидам претседател, но предлогот беше одбиен

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, предложил вонреден конгрес за избор на нов лидер, каде што тој нема да се кандидира,...

Македонија1 ден

Седум лица починаа од коронавирус, потврдени се 45 нови случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 552 тестирања, а регистрирани се 45 нови случаи на...

Свет1 ден

СЗО ѝ се заблагодари на Русија за напорите за развој на безбедна и ефикасна вакцина против коронавирусот

Првата официјално регистрирана вакцина против Ковид-19, развиена од Институтот за епидемиологија и микробиологија при Научноистражувачкиот центар „Гамалеја“, сега се наоѓа...

Македонија1 ден

Пратениците на Беса го напуштија СДСМ во Собранието, но договорот за коалиција не се растура

Четворицата пратеници на партијата Беса од денеска во Собранието нема да дејствуваат како дел од коалицијата со СДСМ туку како...

Досие