Контакт

Спорт

Тибодо тренер на сезоната во НБА лигата

Објавено пред

Том Тибодо ја доби наградата за тренер на годината, соопшти НБА лигата. Тибодо, сезонава ги предводеше Њујорк Никс. Искусниот тренер доби 351 глас, 11 повеќе од тренерот на Финикс Санс, Монти Вилијамс.

Њујорк Никс регуларниот дел од сезоната го завршија на четвртото место во Источната конференција со 41 победа и 31 пораз, со што по пауза од осум години изборија пласман во плеј-офот.

Во првата рунда, Никс, со 4-2 беа елиминирани од Атланта Хокс.

Тибодо, втор пат во кариерата, ја доби оваа престижна награда. Најдобар беше и во сезоната 2010/2011 кога ги предводеше Чикаго Булс.

Том Тибодо е 10.тренер, кој наградата за тренер на годината, ја добил повеќе пати.

Спорт

Шпанија во финишот ја скрши Шведска

Објавено пред

Шпанија го доби трилерот против Шведска, во четврт-финалето на ракометниот турнир во Токио. „Црвената фурија“ славеше победа 34:33 (18:20).

Шпанците, во финишот успеаја да ја скршат Шведска, откако во најголемиот дел од натпреварот ја бркаат предноста на противникот.

Серијата од пет гола, при резултат 25:29 за Шведска, им донесе резултатска и психолошка предност на Шпанците. Веднаш потоа тие ја зголемија предноста на 33:30. До крајот Шведска се доближи на гол негатива, но немаа време за да сторат нешто повеќе.

Абељо со осум, односно Душебаев и Ентрериос со по пет гола ја предводеа Шпанија. Кај Шведска се истакна Ване со десет гола.

Шпанија во полу-финалето ќе игра против победникот од дуелот помеѓу Данска и Норвешка.

Според очекувањата полу-финале избори и Франција. Французите славеа над Бахреин со 42:28. Во полу-финалето Франција го чека победникот од дуелот Германија-Египет.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ветераните Ариза и Хауард се вратија во ЛА Лејекрс

Објавено пред

Лос Анџелес Лејкерс започнаа со формирање на тимот, кој ќе се обиде во новата сезона да ја врати шампионската титула. Лејкерси најпрвин се договорија со ѕвездата Расел Вастбрук, а потоа во тимот вратија двајца ветерани.

Во новата сезона, дресот на Лејкерс, ќе го носат Тревор Ариза и Двајт Хауард.

Ариза (36), минатата сезона настапуваше за Мајами Хит. Тој играше во Лејкерси, во периодот од 2007 до 2009 година. Со „езерџиите“, Ариза, во 2009 година ја освои шампионската титула.

За разлика од Ариза, Хауард, трет пат во кариерата ќе биде играч на ЛА Лејкерс. Тој, со Лејкерси стана шампион во 2020 година.

Покрај ветераните, Лејкерси го потпишаа и Кент Бејзмор. Овој играч минатата сезона настапуваше за Голден стејт Вориорс. За да се пресели во Лос Анџелес, тој одбил финансиски добра понуда од Вориорс.

Ариза, Хауард и Бејзмор потпишале едногодишни договори.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шпанците немоќни против Дрим-тимот

Објавено пред

Кошаркарите на САД се пласираа во полу-финалето на Олимписките игри во Токио. Американците, во второто четврт-финале, славеа над светскиот шампион, панија, со 95:81. Во полу-финалето САД ќе играат против победникот од натпреварот Австралија-Аргентина.

Шпанија на најголемиот фаворит за златниот медал, успеа да му се спротивстави само во првото полувреме. Во периодот кога Американците промашуваа за три поени, Шпанците создадоа предност од 11 поени, која потоа лесно ја испуштија.

На полувреме двете селекции замина со по 43 постигнати поени. Во вториот дел, Американците го кренаа нивото на играта, Шпанија се обиде да се врати во финишот на третиот и почетокот на последниот период, не без успех.

Кевин Дурент ја предводеше Америка со 28 поени. На спротивната страна брилијантен мел одигра Рики Рубио, кој на колегите од НБА лигата им уфрли 38 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија34 минути

Жителите на Кочани кои побараа лекарска помош се пуштени дома

Министерството за здравство информира дека деветтемина жители на Кочани кои синоќа побарале лекарска помош поради вдишување на чад, како последица...

Свет1 час

Коронавирусот регистриран во Вухан после една година, се тестира целото население

Властите во кинескиот град Вухан најавија дека ќе го тестираат целото население за коронавирус, откако се појавија нови локални случаи...

Европа2 часа

Речиси 30 проценти од Европејците не можат да си дозволат одмор, сиромаштијата во пораст

Околу 28 проценти од Европејците не можат да си дозволат една седмица одмор надвор од нивното место на живеење, а...

Македонија2 часа

Пожарите локализирани и ставени под контрола, противпожарните служби остануваат на терен

Пожарот кај Кочани во текот на ноќта е локализиран и ставен под контрола, соопштија надлежните. На одделни места во близина...

Македонија2 часа

Од денес стапува на сила целосна забрана за движење во шумите

Владата доцна синоќа излезе со соопштение во кое апелира до граѓаните да не се движат во шумските подрачја. „Во текот...

Македонија12 часа

„Водовод“ и „Комунална хигиена“ испратија цистерни за гаснење на пожарот во Кочани

ЈП Водовод и канализација – Скопје и ЈП Комунална Хигиена – Скопје на барање и во координација со Град Скопје...

Македонија12 часа

Пендаровски: Хеликоптерите не можат да летаат ноќе

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва на Фејсбук напиша дека хеликоптерите на армијата немаат технички можности за ноќно летање. „...

Македонија12 часа

Десетина луѓе во Кочани побарале лекарска помош

Кочанчани очајно се борат со огнената стихија, која проголта куќи и други објекти. Според информациите, десетина граѓани побарале помош, откако...

Македонија14 часа

15 пожарникари и 3 возила од Скопје ќе помагаат во гаснењето на пожарот во Кочани

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов вели дека во моментов 3 екипи од Противпожарната бригада на Град Скопје (15 пожарникари и...

Македонија14 часа

(Видео) Пожар се шири во Кочани, жителите во паника бараат помош

Огромен пожар се шири во кочанско Белско маало и местото викано Драчевник. Зафатени се шуми, но и бандери. Жителите бараат...

Спорт17 часа

Полска ѝ даде азил на белоруската атлетичарка

Драматичниот случај на белоруската атлетичарка Кристина Циманускаја најверојатно е пред решение откако Полска и понуди хуманитарна виза, односно и одобри...

Македонија20 часа

Во Македонија 54 нови случаи на коронавирус, почина едно лице

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 54 нови случаи на коронавирус, а едно лице почина, соопшти Министерството за...

Топ21 час

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино. Според информациите на полицијата, мигрантот со тешки повреди е пренесен во болница. Несреќата...

Македонија21 час

(Видео) Заев: Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот

Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот заради партиските интереси и заради повеќе гласови...

Македонија22 часа

(Видео) Мицкоски: Илинден обедини генерации Македонци за слобода

Илинден обедини генерации Македонци за слобода, испраќам апел за обединување против Заев и рушење на најлошата власт до сега, рече...

Свет23 часа

(Видео) Туристи во Бодрум со чамци бегаат од пожарите, Ердоган призна дека земјата нема канадери

На југот на Турција, како и на други места во Средоземното Море, со денови беснеат огромни пожари. По петдневните пожари...

Свет24 часа

(Видео) Еден починат и 600 уапсени на протестот во Берлин против корона-мерките

Полицијата во Берлин објави дека 49-годишен маж починал откако полицијата го уапсила за време на протестот против мерките во борбата...

Македонија1 ден

Земјотрес почувствуван во Скопје

Земјотрес е почувствуван вечерва во Скопје. „Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје вечерва во 23 часот и 07 минути,...

Спорт1 ден

Надал: Ѓоковиќ може до гренд слемот оваа година

Рафаел Надал се подготвува за својот прв настап на Сити опен во Вашингтон, каде што ќе стави крај на подолгата...

Македонија2 дена

Заев: Очекувам на „Отворен Балкан“ наскоро да се приклучат и Приштина, Сараево и Подгорица

Балканот повеќе не е темпирана бомба, туку симбол на пријателство, а регионалната иницијатива „Отворен Балкан” создава многу можности за подобар...

Досие