Контакт

Спорт

Тифозите на Јуве собраа 15.000 потписи: Тргнете ја ѕвездата на Конте!

Објавено пред

Навивачите на италијански Јувентус покренаа петиција и веќе собраа 15.000 потписи да се отстрани ѕвездата со името на Антонио Конте од Патеката на славните на стадионот на клубот од Торино.

Повиците на навивачите тоа да се стори започнаа веднаш што Конте седна на клупата на Интер од Милано, но гласините се засилија се повеќе како што се наближува утрешното „Derby d’Italia“.

Конте како тренер и играч беше дел од најуспешниот период на „Старата дама“, но многу од навивачите неговата одлука да ја напушти клупата на лондонски Челси и да го преземе кормилото на „Нероазурите“ го протолкуваа како предавство.

Сега сакаат да ја отстранат неговата ѕвезда и на нејзино место да ја постават ѕвездата во чест на Клаудио Маркизио, екс-играчот кој деновиве ја најави фудбалската „пензија“.

Сепак, „Тутоспорт“ пишува дека желбата на навивачие нема да се исполни затоа што претседателот на клубот, Андреа Ањели дал вето ѕвездата да не смее да се отстранува.

Инаку, околу стадионот на Јуве се наоѓаат вкупно 50 ѕвезди посветени на оние кои допринеле во историјата на клубот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мајк Тајсон страшно удира и на 53 години (видео)

Објавено пред

Еден од најдобрите боксери на сите времиња, легендарниот Мајк Тајсон објави на својот Твитер профил видео на кое објаснува одредени бокс – потези.

Иако има 53 години, сепак Мајк судејќи по брзината на неговите удари и понатаму делува застрашувачки.

Тајсон во кариерата на 56 борби имаше 50 победи од кои 44 со класичен нокаут.

Погледнете како удира сега:

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал без пола тим викендов гостува кај Мајорка

Објавено пред

Реал Мадрид задутре во 9. коло од Ла лига гостува кај Мајорка, а тренерот на „кралевите“ Зинедин Зидан ќе биде без речиси половина екипа.

Шпанските медиуми јавуваат дека Герет Бејл и Лука Модриќ сигурно нема да играат, двајцата заработија повреда на мечот од квалификациите за ЕУРО 2020 меѓу Велс и Хрватска (1-1).

Освен нив, во комбинација за настап не се ниту Лукас Ваксез, Тони Крос и Начо, а под голем знак прашалник е и настапот на Тибо Куртоа и Рафаел Варан.

Од порано повредени се Марко Асенсио, Марсело и Ферланд Менди.

Продолжуваат маките на Зидан со повредите на неговите играчи со оглед на фактот дека уште од првиот ден на подготовките за новата сезона тимот е некомплетен.

Реал Мадрид и понатаму е единствената непоразена екипа во Шпанија и е лидер на табелата во Ла лига со два бода повеќе од Барселона.

Веќе наредниот вторник Реал гостува во Истанбул, кај Галатасарај во меч од ЛШ, а на 26 овој месец е „Ел Класико“ на „Ноу Камп“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дел Потро: Не верувам дека пак ќе се вратам во топ 10

Објавено пред

Аргентинскиот тенисер, Хуан Мартин дел Потро се сомнева дека некогаш ќе може да се врати во врвот на АТП тениската листа после сите проблеми кои ги има со повредите. Некогашниот шампион од УС-Опен летоска мораше повторно да оди на операција, затоа што пак страдаше неговото колено.

Според првичниот план, Дел Потро требаше да се врати на теренот на турнир во Стокхолм, но сепак го одложи враќањето.

„По одредени тестови, вклучувајќи и работа на терен, востановено е дека коленото се опоравува добро. Сега може да се премине на следен стадиум на рехабилитација. Сепак, ќе морам да одморам и во октомври. Не очекувам дека ќе можам некогаш да се вратам во топ 10 по сите овие проблеми. Постар сум, но чувствувам дека можам да играм се уште“ – вели Аргентинецот.

Популарниот „Делпо“ тренираше на земјена подлога, а наредниот месец е предвиден егзибициски меч со Роџер Федерер во Аргентина.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион34 минути

Рама: Направивме се што побараа од нас

Го направивме тоа што го бараа, изјави албанскиот премиер Еди Рама., по состанокот со комесарот на ЕУ за соседска политика...

Македонија2 часа

Францускиот сенат го ратификуваше Протоколот за членство во НАТО

Францускиот Сенат го усвои предлог-законот за ратификација на Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО. Предлог-законот беше усвоен...

Свет2 часа

Лајен: Длабоко жалам, но најверојатно и денеска нема одлука за проширување

Нема сигнал дека на состанокот на лидерите на ЕУ во Брисел ќе биде постигната одлука за процесот на проширување на...

Регион3 часа

(Видео) Борисов: Македонија е колку Софија, каков ризик може да биде?

Бугарскиот премиер Бојко Борисов пред почетокот на самитот на лидерите на ЕУ рече дека Македонија и Албанија треба да добијат...

Македонија3 часа

(Видео) Пакети со хигиенски влошки ќе се донираат на сиромашни жени и девојчиња

Пакети со хигиенски влошки, кои граѓаните ги донираа денеска на собирен пункт во „Веро Центар“, ќе бидат поделени на жени...

Македонија5 часа

(Видео) Манчевски: Регистарот на населението ќе помогне за прочистување на Избирачкиот список

Регистарот на населението ќе биде алатка што ќе го помогне спроведувањето на пописот, а податоците од Регистарот ќе бидат искористени...

Македонија5 часа

Сивиот дом замина во историјата, децата од „Ранка Милановиќ“ сместени во групни домови

Во двата мали групни дома отворени денеска се згрижени децата што досега престојуваа во поранешната установа „Ранка Милановиќ“. Од денеска...

Топ7 часа

Скопјанец со пиштол на дијаболи сакал да ограби златарници во Охрид

Дваесет и тригодишен скопјанец со пиштол на дијаболи влегол во златарници во Охрид сакајќи да ги ограби. Според информациите на...

Македонија7 часа

(Видео) „Екогерила“: Масовна сеча на шума на Шара за да се градат хидроцентрали

Се опустошува шумата на Шар Планина, масовно се сечат дрвјата за да се градат хидроцентрали, апармираат невладините организации од Тетовскиот...

Топ7 часа

Расчистено убиството во Кочани – синот го избол татка си до смрт

Полицијата го расчисти убиството што се случи на крајот на септември во Кочани. Истрагата покажала дека синот со нож го...

Македонија7 часа

Заев-Тимерманс: ЕУ да донесе одлука за почеток на преговорите

Европската Унија сега треба да го направи одлучниот чекор и да донесе одлука за почеток на преговорите за пристапување во...

Европа8 часа

Постигнат договор за брегзитот

Договорот за брегзитот, конечно, е постигнат денес во Брисел, јавуваат странските медиуми. Велика Британија и ЕУ се согласија за новиот...

Македонија9 часа

Меркел: Се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива

„Мислам дека се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива“, порача германската канцеларка Ангела...

Европа10 часа

Лаура Ковеси стана главен обвинител на ЕУ – ќе се бори против измами

Поранешната шефица на романската Дирекција за борбата против корупцијата, Лаура Кодрута Ковеси, ќе биде главен обвинител на Европската унија за...

Регион11 час

Во Сараево малолетничка го убила новороденчето со помош на мајка си

Припадници на сараевската полиција уапсија малолетничка под сомнение дека го убила своето новороденче, а ја уапсиле и мајка ѝ под...

Свет11 час

Турција нема да прогласи прекин на огнот на северот на Сирија

Турција нема да прогласи прекин на огнот во северна Сирија и нема да преговара со курдските борци, рече портпаролот на...

Европа11 час

(Видео) Немири во Барселона, протестите не стивнуваат

Нови немири се случија синоќа во Барселона, кога се судрија демонстрантите и полицијата на третиот ден од протестите против пресудите...

Македонија21 час

Заев и Туск очекуваат да се изнајде решение за почеток на преговорите

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор вечерва во Брисел се одвиваше средбата меѓу премиерот, Зоран Заев и претседателот на...

Македонија23 часа

(Видео) Макрон: Ни треба малку повеќе време за позитивни сигнали кон Скопје и Тирана

По завршувањето на француско-германскиот совет на министри одржан во Тулуз, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел одржаа...

Македонија1 ден

(Видео) Заев до европските лидери: Бидете наши херои, не гасете ја ѕвездата кон која се стремиме

Премиерот Зоран Заев попладнево е во Брисел, каде што заедно со еврокомесарот Јоханес Хан одржа прес-конференција во обид да издејствува...

Досие