Контакт

Спорт

Тијаго Силва продолжи со Челси

Објавено пред

Бразилскиот ветеран Тијаго Силва потпиша едногодишно продолжување на договорот со Челси, за барем една сигурна опција во одбраната во 2022/23, откако на крајот на сезоната им завршуваат договорите на Антонио Ридигер, Цезар Азпиликуета и Андреас Кристенсен.

Силва дојде на „Стемфорд Бриџ“ како слободен играч во 2020 од Пари Сен-Жермен и има 56 настапи за „сините“ за да стане клучен човек во одбраната и покрај неговите 37 години.

„Да се игра за Челси е вистинско задоволство, никогаш не помислував дека ќе останам три години во овој голем клуб. Ќе продолжам да го давам максимумот за клубот и за навивачите, кои ме пречекаа фантастично“, изјави Силва.

Силва, кој има 102 настапи за бразилската репрезентација, започна професионално со фудбалот во 2002, пред во 2009 да направи трансфер во Милан, за кои одигра 199 натпревари пред да замине за ПСЖ, каде што беше капитен и имаше 315 настапи.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Повредата на Бензема не била сериозна

Објавено пред

Карим Бензема, првото име на Реал Мадрид, е оптимист кога е во прашање повредата со која се здоби во неделата, против Елче.

Францускиот репрезентативец, против Елче играше 58 минути. Поради повреда на мускулот тој беше заменет. Претходно не реализираше пенал, при резултат 0:0.

Тој смета дека повредата не е сериозна и дека ќе има доволно време за рехабилитиација. Добра вест за Реал е што во Ла Лига следува куса пауза. Наредниот меч Реал ќе го одигра во Купот, против Атлетик Билбао на 3.февруари.

Потоа ќе играат во Ла Лига против Гранада и Виљареал, а на 15.февруари е првиот осмина-финален меч во Лигата на шампионите, против ПСЖ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мерцедес: Хамилтон и Расел ќе добијат исти услови

Објавено пред

Џорџ Расел, во новата сезона, ќе му биде колега на Луис Хамилтон во Мерцедес. Британецот во тимот го наследи Валтери Ботас. Финецот кариерата ќе ја продолжи во Алфа Ромео.

Валтери Ботас, во ниту еден момент не му беше ривал на Хамилтон, туку му помагаше на Хамилтон и тимот да го остварат планираното.

Раел нема да ја има улогата на Ботас, првиот човек на Мерцедес, Тоте Волф, рекол дека возачите ќе имаат еднаков третман.

„Ние сакаме да имаме рамноправни возачи, кои спортски ќе се борат за титулата. Доколку нешто такво не е можно, тогаш очекуваме сите да му служат на возачот кој има поголеми шанси“, рекол Волф.

Шефот на „сребрените стрели“, рекол и дека луѓето имаат погрешна перцепција кога е во прашање Луис Хамилтон.

„Луис не бара да биде во повластена положба. Тој, откако на неправеден начин остана без титулата во Абу Даби му честиташе на Ферстапен. Тој само сака фер тркање на патеката. Не бара ништо повеќе од тоа“, заклучил Волф.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шаповалов: Надал намерно одолговлекуваше, судијата му го дозволи тоа

Објавено пред

Денис Шаповалов, се врати против Рафа Надал, откако ги загуби првите два сета, но не успеа да го елиминира Шпанецот од Австралија опен. Надал, во пет сета, по четири часа и 10 минути, го елиминираше Шаповалов.

Канѓанецот, во текот на мечот ги критикуваше одлуките на главниот судија, Карлос Бернардес, во вториот сет му кажа дека „сите судии се корумпирани“.

По мечот објасни дека судијата не смеел да му дозволи на Надал да прави толку долки паузи и дека заминал во тоалет во текот на медицинскиот тајм-аут.

„Мислам дека згрешив кога му реков дека е корумпиран. Беше кажано во афект, но јас стојам зад тие мои зборови. Не е фер, Рафа толку одолговлекуваше. Подготвен сум да играм, гледам на часовникот 3, 2, 1, нула, морам да кажам нешто. Значи јас сум подготвен да играм, а тој вели дека нема да го опомене за прекорачување на времето. По завршувањето на четвртиот срт, Надал оди во соблекувалната. Мене минатата година не ми дозволија да заминем во тоалет кога зедов медицински тајм-аут. Каде е границата? Мислам го почитувам Надал, за се што има постигнато, неверојатен е како играч. Но граници мора да постојат, правилата треба да се почитуваат. Чувствуваш дека немаш еднаков третман. Играш против ривалот и судијата. Тешко е“, рекол Шаповалов.

Шаповалов бил запрашан дали тоа се случувало само поради тоа што од другата страна на мрежата е Надал.

„Сто отсто. Претходните мечеви се играа во брзо темпо, судиите ги почитуваа ограничувањата. Надал помеѓу сетовите земаше големи паузи. Не велам дека не треба да земе медикал тајм-аут. Но не може во иста пауза да земе медицински тајм-аут и паузата да ја користи за да оди во тоалет. Не може“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија38 минути

Почина маестро Александар Џамбазов

Денеска во Скопје на 85-годишна возраст почина диригентот и композитор Александар Џамбазов, објави Сојузот на композитори на Македонија (СОКОМ). „Сојузот...

Македонија1 час

Милошоски: Османи во Собранието да ги презентира македонските одговори на бугарските барања

Со писмо упатено до министерот за надворешни работи бараме да дојде пред Комисијата за надворешна политика во Собранието и да...

Македонија2 часа

Рашковски тврди дека го местат и побара Наќе Чулев да сведочи за софтверот

Ексгенералниот секретар Драги Рашковски тврди дека обвинителката Ивана Трајчева на компјутерски програм си пишувала пораки што ги прикажала како негова...

Македонија3 часа

(Видео) Ковачевски – Петков: Напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во...

Македонија4 часа

Минатата недела регистрирани 11.610 нови случаи на Ковид-19

Регистрирани сe 11.610 нови позитивни случаи од 35 градови во државата, со зголемување од 4,5% во однос на минатата недела...

Македонија5 часа

Препорака за кратење на периодот на изолација од 10 на 7 дена

Главниот координативен кризен штаб синоќа ја одржа својата втора седница, на која министерот за здравство Беким Сали ја презентираше актуелната...

Свет5 часа

Украинскиот министер призна: Немаме информации дека Русија подготвува офанзива

Вооружените сили на Русија досега не формирале ниту една ударна група, што би укажало дека се подготвува напад на Украина,...

Свет5 часа

Џозеф Бајден фатен како пцуе новинар на Фокс откако го праша за инфлација

Американскиот претседател Џо Бајден беше фатен во понеделникот како пцуе новинар на „Фокс њуз“ на настан во Белата куќа, откако...

Свет15 часа

Контингент од 8.500 војници во САД е во состојба на готовност поради ситуацијата во Украина

Американската војска денеска соопшти дека контингент од 8.500 војници е во целосна готвоност и е подготвен да биде распореден во...

Свет16 часа

СЗО: Условите се идеални за појава на нови варијанти на вирусот

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Гебрејсус, денеска изјави дека би било опасно да се мисли дека екстремно заразниот...

Македонија20 часа

Вкупно 22 починати и 718 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.044 теста, а регистрирани се 718 нови случаи на...

Македонија21 час

(Видео) Премиерот Ковачевски во Софија пречекан со највисоки почести

Со највисоки државнички почести и церемонија што се одржа попладнево на плоштадот Александар Невски во Софија, бугарскиот премиер Кирил Петков...

Европа21 час

Кличко: Политиката на Германија кон Украина е предавство на пријател во тешка ситуација

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, поранешен светски шампион во бокс, ја обвини германската влада за предавство на пријател затоа што...

Македонија1 ден

Османи за БТВ: Резултати се очекуваат и од Македонија и од Бугарија

Резултати се очекуваат и од Северна Македонија и од Бугарија, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи во ексклузивно интервју...

Економија1 ден

Повторно поскапување – од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените...

Македонија1 ден

Мицевски: Поднесовме предлог за укинување на техничката Влада

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ до Собранието денес поднесе предлог на Законот за изменување и...

Македонија1 ден

Работна група од македонски и бугарски експерти ќе работи на железничкото поврзување

Владата го прифати усогласениот текст на Меморандумот за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република...

Свет1 ден

Бродови и авиони во базите на НАТО – алијансата испраќа дополнителни сили во Источна Европа

Сојузниците на НАТО денеска ја ставија својата армија на подготвеност и ќе испратат дополнителни бродови и борбени авиони во нивните...

Македонија1 ден

Зимското одржување на патиштата оваа сезона ќе чини осум милиони евра

Државните институции склучиле договори за јавни набавки со приватни фирми за механизација, работници, сол и ризла за одржување на улиците...

Свет1 ден

Тедрос: Светот е во клучна пресвртница, земјите мора да работат заедно

Во екот на уривањето на рекордите на новозаразени луѓе во светот, СЗО ги повика сите земји да работат заедно за...

Досие