Контакт

Спорт

Тим: Ѓоковиќ е крал на Србија!

Објавено пред

Светскиот рекет број 3, Австриецот Доминик Тим вели дека не се двоумел да ја прифати понудата од Новак Ѓоковиќ за настап на „Адрија турнејата“, нарекувајќи го „крал на Србија“ и не му пречи да игра пред илјадници фанови и покрај корона вирусот.

„Кога ми се јави пред три-четири недели, по само пет минути разговор се согласив. Кога тој организира нешто, мора да е големо. Тој е крал на Србија и го заслужи тоа. Сакав да патувам и да се видам со момците“, вели Тим.

Тој го започна настапот на егзибицискиот турнир со победа, откако Дамир Џумхур мораше  да се повлече по повредата добиена во првиот поен на мечот.

„Беше одлично да се игра пред публика. Пред мечот се чувствував добро, но подобро Дамир да сопре отколку да се повреди. За среќа имам уште еден меч“, вели Австриецот, кој денеска игра со Григор Димитров.

Спорт

Добри вести од Полска, холандскиот велосипедист се разбуди од кома

Објавено пред

Холандскиот велосипедист, Фабио Јакобсен се разбуди од кома по два дена од тешкиот пад во завршницата на етапата на „Tour of Poland“ во Катовице. Болничките информации се дека наскоро би можело да биде пуштен на домашно лекување.

„Имаме добри вести од болницата. Фабио Јакобсен е сега надвор од кома и неговата општа состојба е добра“ напишаа организаторите на трката на Твитер.

„Пациентот е свесен, реагира на прашања, дише самостојно, се е нормално. Штом преживеа ваков пад, сигурно ќе му се врати на спортот затоа што нема невролошки симптоми“ велат и од болницата.

Јакобсен настрада во спринтот на крајот на етапата кога неговиот сонародник Дилан Греневеген неспортски го истурка од патеката. И самиот Греневеген заработи скршеница на клучната коска. Тој вчера се извини за случката.

„Не можам да пронајдам зборови за да опишам колку ми е жал за Фабио и останатите кои беа повредени. Постојано мислам на него и неговото здравје“ – рече тој.

Сепак информациите се дека ова не бил прв ваков неспортски потег на Холанѓанецот.

Греневеген е велосипедски „кретен“ – и тоа не му е првпат! (видео)

Прикажи повеќе...

Спорт

Емре Џан го има голот на сезоната во Бундеслигата

Објавено пред

Феноменалниот удар на Емре Џан, фудбалерот на Борусија Дортмунд на дуелот против Баер Леверкузен е избран за гол на сезоната во германската Бундеслига.

Репрезентативецот на Германија стигна кај „милионерите“ во зимскиот преоден рок, а прв меч во „жолто-црниот“ дрес му беше токму оној против „фармацевтите, нагости во 21 коло.

Во 33 минута при резултат 1-1 Џан погоди за 1-2 за гостите од Дортмунд.

Неговата мајсторија доби 22% од вкупниот број гласови за гол на сезоната

Прикажи повеќе...

Спорт

Ракитиќ: Сакам да останам иако мојата работа не се гледа, славата оди за напаѓачите

Објавено пред

Фудбалскиот репрезентативец на Хрватска, Иван Ракитиќ (32), во интервју за шпанскиот „Ел Паис“ изјави дека сака да игра за Барселона и во следната сезона и дека освојувањето на Лигата на шампионите би ги покрило сите лоши работи сезонава.

„Отсекогаш сум велел дека сакам. Не треба да размислувам поинаку. Секој што ме познава знае дека сакам да играм, тоа е она што го сакам. Имам голема почит кон сите. Не сакав да се ставам пред другите или да направам нешто што може да создаде лоша атмосфера во групата“ вели Ракитиќ кој сезонава настапи на 41 натпревар и имаше учинок од 4 асистенции и 1 гол.

Хрватот смета дека неговата работа на теренот не се забележува, па славата оди кај напаѓачите.

„Кога некој не го гледа натпреварот, тој подоцна прашува како заврши и кој постигнал гол. Тој не прашува кој игра добро, кој спасил гол, одзел најмногу топки. Но, во тимот секој има своја улога. Би сакал да дриблам како Меси или да постигнувам голови како Суарез, но ова е Барса и сите имаат свои квалитети. Јас сум тука да помогнам, да трчам, да придонесувам колку што можам во нападот и во одбраната“ вели фудбалерот кој на „Ноу Камп“ пристигна летото 2014 година.

Ракитиќ даде свој коментар и за тренерот Кике Сетиен кој седна на клупата во јануари годинава, и оттогаш Барса испадна од Купот и ја загуби титулата шампион на Шпанија од најголемиот конкурент – Реал Мадрид.

„Тренерот дојде во јануари, директно на натпревар. После тоа бевме затворени во куќи заради коронавирусот. Ова е истата група на играчи, само со неколку нови фудбалери, така што мора да останеме позитивни бидејќи сè што постигнавме порано беше затоа што се држевме заедно. Ние се обидуваме да ја одземеме топката од противникот што е можно поскоро, но пред нивниот гол, затоа што можеме да нанесеме многу штети со нашите напаѓачи. Неопходно е да работиме заедно, во координација, затоа што во случај кога противникот ќе се спротивстави, треба да трчаме 70 метри назад. И тука имаме проблеми. Треба да бидеме поагресивни и попаметни“ – рече Ракитиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет9 минути

Седумгодишно момче почина од вирусот во САД – немало други болести

Седумгодишно момче кое почина од Ковид-19 е најмладата личност којашто го загибила животот од од оваа болест во американската држава...

Свет49 минути

Се повеќе млади луѓе умираат од Ковид-19, кои се причините за тоа?

Високиот крвен притисок, дијабетес, дебелина и возраст се покажаа како најчести причини зошто некои пациенти не го преживуваат Ковид-19. Станува...

Свет2 часа

(Видео) Авион со 190 патници излета од писта во Индија и се преполови

Авион на „Ер Индија експрес“ со 191 патник од Дубаи се излизга од пистата и се преполови на аеродромот „Кожикоде“...

Македонија3 часа

155 нови случаи на Kовид-19 во земјава, починати се две лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.845 тестирања, а регистрирани се 155 нови случаи на...

Топ4 часа

Велешанец исчезна во водите на Вардар при обид да спаси екипа на ЕВН

Полицијата трага по маж од Велешко кој со трактор се обидел да извлече возило на ЕВН, но бил повлечен од...

Македонија6 часа

Малиот Илче од Охрид, кој беше напуштен од родителите, по десет дена лекување, ја напушти Детската клиника

По десетина дена лекување на Детската клиника, 11-годишниот Илче од Охрид, кого родителите го напуштија, ја напушта болницата здрав и...

Свет6 часа

Либанскиот претседател не исклучува надворешна вмешаност во експлозијата во Бејрут со ракета или бомба

Претседателот на Либан, Мишел Аун, не ја отфрла можноста за надворешна вмешаност во катастрофалната експлозија во главниот град Бејрут велејќи...

Свет7 часа

Првата вакцина против Ковид-19 во светот ќе биде регистрирана во Русија следната недела

Русија ќе ја регистрира својата прва вакцина против коронавирусот на 12 август, рече рускиот заменик-министер за здравство, Олег Гриднев, пренесува...

Македонија7 часа

Девојка пријавила дека била сексуално вознемирувана додека полагала возачки испит

Девојка, која полагала возачки испит, пријавила во Хелсиншкиот комитет дека била сексуално вознемирувана од еден од членовите на комисијата. Случајот...

Македонија8 часа

Хелсиншкиот комитет: Газди им дале 50 отсто помала плата на мајки на деца до десетгодишна возраст

Една од родовосензитивните мерки за справување со пандемијата предизвикана од вирусот Ковид-19, кои ги донесе Владата, e ослободувањето од работни...

Македонија8 часа

Ивица Коневски поднесе тужба за клевета против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ

Поранешниот градоначалник на Аеродром и член на ВМРО-ДПМНЕ, Ивица Коневски, поднесе тужба за клевета против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски....

Свет9 часа

Германија воведе задолжително тестирање на коронавирус на аеродромите

Бројот на заразени со коронавирус во Германија многу загрижувачки расте, најверојатно и поради големиот број повратници од ризични земји, пишува...

Свет9 часа

Пронајдена слабата точка на коронавирусот

Научниците од Универзитетот во Канзас ја открија слабата точка на коронавирусот „САРС-КоВ-2“. Порталот „Сајенс дејли“ известува дека експертите тестирале терапевтско...

Свет10 часа

Истражување: 60 отсто од излекуваните од Ковид-19 развиваат антитела

Уште на почетокот на јули виролозите од Медицинскиот универзитет во Виена известија дека само половина од заболените и излекуваните од...

Свет11 час

Асимптоматските случаи имаат иста количина вирус како и оние со симптоми

Асимптоматските случаи на Ковид-19 носат иста количина вирус како и оние со симптоми, покажува јужнокорејска студија. Јужна Кореја можеше да...

Свет12 часа

Сандерс предлага закон за даночење на добивката на милијардерите за време на пандемијата

Американскиот сенатор Берни Сандерс заедно со колегите сенатори, Ед Марли и Кирстен Гилбренд, предлага закон за даночење на милијардерите. Според...

Свет13 часа

(Видео) Антивладини протести во Бејрут поради експлозијата

По силната експлозија во Бејрут, во која загинаа голем број луѓе, на улиците на престолнината следуваат демонстрации против владата. Демонстрантите...

Регион23 часа

(Видео) Дваесет полицајци во Шпанија апселе двајца бегалци од Србија, пронајдена е лабораторија за дрога

Шпанската полиција уапси двајца Срби за кои била распишана меѓународна потерница. Еден од нив се барал за нападот на стадионот...

Свет24 часа

Реконструкција на катастрофата: како се случи експлозијата во Бејрут што го шокираше светот

Силата на експлозијата што ја зафати либанската престолнина го шокираше светот. Повеќе од 300.000 луѓе останаа без покрив над главата,...

Свет1 ден

(Видео) Се запали зградата на Светскиот трговски центар во Брисел

Силен пожар избувна на врвот на зградата на Светскиот трговски центар во Брисел. Според медиумите, огнот избувнал во техничката просторија...

Досие