Контакт

Спорт

Тим на четврт-финалето на ЕУРО 2020 – Англичаните „доминираат“

Објавено пред

Англичаните имаат тројца играчи во тимот на четврт-финалето на ЕУРО 2020, покажувајќи дека „трите лава“ со право се сметаат за фаворити за прва европска титула во историјата, и само втор трофеј во историјата на Англија, по Светското првенство во 2019.

Во одбраната, најмногу импресионираше двоецот на Манчестер јунајтед, Лук Шо (8.2) и Хери Мегваер (8.0), а друштво им прават веќе елиминарите – Белгиецот Томас Вермален (7.8) и Чехот Владимир Цоуфал (7.9). Исто така, на голот е неверојатниот швајцарски голман Јан Зомер со најдобра вкупа оценка од 9.4.

Шпанците го предводат средниот ред со капитенот Серхио Бускетс (7.8) и неговиот соиграч од Барса, младиот Педри (исто така 7.8), а тука е и креаторот на победата на Италија, Николо Барела (8.3).

Џердан Шаќири добива 8.2 оценка, Лоренцо Инсиње 8.6, додека англискиот капитен, Хери Кејн е оценет со одлични 8.9.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

Спорт

Алегри му порача на Роналдо: Сега очекувам многу повеќе од тебе

Објавено пред

Старо-новиот тренер на Јувентус, Масимилијано Алегри, порача дека Кристијано Роналдо мора да даде блескав пример на младите фудбалери во тимот додавајќи дека очекува многу повеќе од португалската мегаѕвезда.

Роналдо во понеделникот се врати во Торино по неколку месеци шпекулации за неговата иднина во клубот и сега има уште 12 месеци од својот договор. Павел Недвед, потпретседателот на клубот, инсистира тој да остане, но Алегри предупреди дека ќе мора да биде многу подобар кога ќе почне новата сезона.

„Роналдо е голем играч и умно момче. Зборував со него вчера, како и со остатокот од тимот. Му порачав дека пред нас е важна сезона и дека сум среќен што повторно се среќавам со него, но сега има поголема одговорност. Пред три години имавме поискусен тим, сега имаме млади играчи. Очекувам многу од него во смилса на одговорност, а сигурен сум дека е фит и во добра форма“, вели Алегри.

Роналдо беше клучен во последната сезона од првиот договор на Алегри постигнувајќи 21 гол во 31 меч за да ја освојат титулата. Тој го повтори тоа и во 2019/2020 под водство на Маврицио Сари, но минатата сезона ја загубија титулата од Интер и покрај тоа што Роналдо даде 36 гола во 44 настапи за „бјанконерите“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Баер Леверкузен ги откажа тренинзите по големата експлозија

Објавено пред

Бундеслигашот Баер Леверкузен го откажа тренингот по огромната експлозија во локалната хемиска индустрија во Леверкузен, во која еден човек го загуби животот, четири луѓе беа повредени, а жителите добија советување да не ги отвораат прозорците.

Складиштето „Хемпарк“ е во сопственост на хемискиот гигант „Баер“, а клубот Баер е формиран од вработени во компанијата. Експлозијата се случила во 9.40 часот утрото по што избувнал пожар на складиштето предизвикувајќи повреди кај вработените.

„Поради експлозијата во Леверкузен и лошиот квалитет на воздухот, денешниот тренинг е поместен и ќе се одржи на затворено“, објавија од клубот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ред бул официјално побара нова казна за Хамилтон за судирот во Силверстоун

Објавено пред

Светската автомобилистичка федерација (ФИА) повторно ќе го разгледува контроверзниот судир помеѓу Луис Хамилтон и Макс Ферстапен од британското ГП откако Ред бул официјално побара преглед на инцидентот.

Двајцата возачи, заедно со претставниците на Ред бул и Мерцедес, се повикани кај стјуардите пред унгарското ГП в четврток, каде што ќе се утврдува дали на Хамилтон му следува поостра казна од таа од 10 секунди што ја доби за инцидентот. Официјално, според регулативите, за да се разгледува случајот повторно, потребни се нови докази и се верува дека Ред бул има снимки и податоци што ја покажуваат вината на светскиот шампион.

Покрај тоа, Ред бул го посочува фактот што Хамилтон влегол во кривината Корпс најбргу во споредба со сите преостанати 51 круга на трката и дека тоа влијаело на неизбежноста на судирот.

Шефот на Ред бул, Кристијан Хорнер, го нарече Хамилтон очаен и опасен за потегот предизвикувајќи го судирот кој го чини Ред бул 1,8 милион долари.

Покрај ова, се појави и нова снимка и реконструкција на инцидентот, во кое е очигледно дека Ферстапен се обидел да го избегне контактот, но дека тоа било невозможно да се направи.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Crashalong (@crashalong_f1)

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Maкедонците сè уште се вакцинираат на белградскиот саем

Македонските граѓани и понатаму се вакцинираат на белградскиот саем. „Меѓу 300 и 500 граѓани се вакцинираат дневно на саемот во...

Македонија3 часа

Напад врз новинар ќе се смета како напад врз службено лице, се воведува и кривично дело демнење

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, објави дека во Владата поминале измените на Кривичниот законик, со кои заштитата на медиумските работници...

Македонија3 часа

Заев по повод 20 години од Рамковниот договор: Успешна историја благодарение на партнерите ЕУ, САД и НАТО

Владата денеска одржа тематска седница посветена на 20-годишнината од Охридскиот рамковен договор. Во своето обраќање на седницата премиерот Заев потенцира...

Македонија4 часа

Дејан Георгиевски ѝ донесе олимписко сребро на Македонија

Дејан Геoргиевски го прекина 20-годишниот пост на Македонија и од Олимписки игри ќе го донесе досега најблескавиот медал во 30-годишната...

Македонија5 часа

Регистрирани 39 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.839 тестирања, а регистрирани се 39 нови случаи на...

Македонија7 часа

Заев: 17 октомври е датумот за локалните избори

И покрај дилемите за тоа дали кампањата за локалните избори ќе се поклопи со претстојниот попис, премиерот Зоран Заев денеска...

Европа8 часа

(Видео) Силна експлозија го потресе Леверкузен: Жителите добиле предупредување за екстремна опасност

Силна експлозија ги потресе куќите во германскиот град Леверкузен. Снимките од социјалните мрежи покажуваат како се крева огромен облак од...

Македонија8 часа

Само 0,02 отсто од вакцинираните со две дози во Македонија заболеле од коронавирус

Вкупно 92 лица од 330.000 кои се ревакцинирани заболеле со коронавирус, објави министерот за здравство, Венко Филипче. Ова, додаде тој,...

Европа9 часа

Во ЕУ вакцинирани 70 отсто од возрасните, две дози примиле 57 отсто

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, објави дека целта од 70 проценти вакцинирани од возрасните лица во Европската...

Спорт9 часа

Георгиевски обезбеди сребро на ОИ во Токио

Дејан Георгиевски избори пласман во финалето на олимпискиот турнир во таеквондо, во категоријата над 80 килограми. Во полу-финалето, Георгиевски го...

Македонија11 час

Спасени планинари од Чешка на Шар Планина

Група планинари од Чешка вчера вечер се спасени од Шар Планина. Тие залутале, а околу 18 и 30 часот се...

Свет21 час

(Видео) Песочна бура проголта град во Кина

Песочна бура висока речиси 100 метри зафати град во северозападна Кина, при што целиот град остана покриен со прашина. На...

Европа21 час

Украинскиот напад ќе заврши со колапс, одговори Русија по изјавите за нова офанзива на Киев

Коментирајќи ја позицијата на поранешниот заменик-министер за привремено окупираните територии на Украина, Јуриј Гримчак, кој повика на подготовка на армијата...

Европа22 часа

Стапката на заразени од коронавирус во Европа се зголемува, предупредува СЗО

Светската здравствена организација (СЗО) денеска објави дека стапката на ширење на коронавирусот е забрзана во некои европски земји, пренесуваат светските...

Европа22 часа

(Видео) Јужна Европа се бори со пожари, најлошо е во Грција и Италија

Шумските пожари, потпомогнати од горештините и силните ветрови, денеска зедоа замав во јужна Европа, а некои северни земји ги расчистуваат...

Регион24 часа

Радев: Нема да дозволиме кршење на правата на Бугарите во Северна Македонија

Бугарија е најсилниот поддржувач на проширувањето на ЕУ, но не може да дозволи кршење на правата на граѓаните на Република...

Македонија1 ден

Двајца починати и 10 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 10 нови случаи на коронавирус, две лица починаа, а 16 пациенти оздравеа,...

Економија1 ден

Поевтинуваат горивата

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за 1,5 и за 1 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија1 ден

(Видео) Јанакиески за притворот: Ова е малтретирање и изживување со човекови судбини

Ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, по објавувањето на пресудата за „27 април“ со која беше осуден на 6...

Македонија1 ден

Пресуда за Вељаноски, Ристовски, Јанакиески и Атанасовски – осудените плански го организирале упадот со цел да се зачува власта

Судот ги изрече пресудите за организаторите за упадот во Собранието на 27 април –  поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е...

Досие