Контакт

Спорт

Тим: Несреќа и привилегија е што играме против „големата тројка“

Објавено пред

Тенисерот од Австрија Доминик Тим ќе има тешка задача на завршниот АТП турнир во сезоната. На Мастерсот во Лондон Тим се наоѓа во групата „Бјерн Борг“ заедно со Новак Ѓоковиќ, Роџер Федерер и Матео Беретини.

Тим зад себе има одлична сезона во која веќе освои пет титули (Индијан Велс, Барселона, Кицбил, Пекинг и Виена), а играше и финале на Ролан Гарос.

Се наоѓа во тешка група но во Лондон пристигнал со големи амбиции, сака пласман во полу-финалето, иако е свесен дека тоа ќе биде исклучително тешко.

„Ова е сјајна ситуација играме на турнир заедно со Федерер, Ѓоковиќ и Надал, играчи што имаат 16 и повеќе Гренд-слем титули. Повеќе од било кој во историјата за спортот. Можеби тоа е несреќа за нас, младите играчи, но во исто време е привилегија и среќа бидејќи играме против најдобрите во историјата. Големата разлика помеѓу нив и нас останатите е што тие константно играат добро и освојуваат титули“, заклучил Тим.

Австриецот, утре од 21 часот, ќе го одигра првиот меч во Лондон, а противник ќе му биде Федерер. Претходно во оваа група од 15 часот ќе играат Ѓоковиќ и Беретини.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ФФМ ја откажа Првата лига, нема да има шампион!

Објавено пред

Иако се очекуваше враќање на фудбалот и во Македонија, на вонредна седница Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) одлучи да се стави крај на сезоната 2019/20 и да не биде прогласен шампион.

Ова доаѓа по првичната одлука да се продолжи фудбалската сезона, но и по позитивните тестови од тетовските Ренова и Шкендија.

Одлуката на ФФМ е следната:

На вонредната седница на Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија одржана конференциски, имајќи ја во предвид целокупната епидемиолошка ситуација во земјата и фактот дека бројот на ново заболени секојдневно се зголемува, беа донесени следните одлуки:

–  Управниот одбор на ФФМ го прифати предлогот на Комисијата за натпреварување за прекин на натпреварувачката сезона 2019/2020 во Прва МФЛ и натпреварувањето во Купот на Македонија;

Следејќи ја здравствената состојба во нашата држава, посебно во последните неколку денови и ситуацијата со позитивните тестови на вирусот Covid-19 потврдени кај неколкумина фудбалери од ФК Ренова и ФК Шкендија, потоа процесот на самоизолација од две седмици кои треба да го помине целиот тим на ФК Ренова, како и неможноста во вакви, вонредни услови, земајќи го во предвид и ограничувањето на движење, клубовите да го продолжат тренинг процесот пропишан во здравствениот протокол, Управниот одбор донесе одлука да ја прекине натпрварувачката сезона 2019/2020 во Прва МФЛ.

Раководството на Фудбалската федерација на Македонија оваа одлука им ја соопшти и на службите во УЕФА, потенцирајќи ја состојбата во нашата држава од здравствен аспект и неможноста да се предвиди временската рамка во однос на евентуалното продолжување на првенството, односно со ново настанатата ситуација не може да се гарантира дека продолжувањето на националниот шампионат би имал регуларен тек.

Од Европската фудбалска Асоцијација (УЕФА) истакнаа дека се исклучително горди на нашата „Куќа на фудбалот“ земајќи го во предвид фактот дека ФФМ и покрај сите предизвици во изминатиот период имаше за цел да направи обид и да ја примени најдобрата опција за продолжување на клупското натпреварувања од Прва МФЛ за да се овозможи правилно, по спортска заслуга, продолжување и завршување на домашното натпреварувања.

Прикажи повеќе...

Спорт

Диего Коста доби шест месеци затвор за избегнување данок

Објавено пред

Напаѓачот на Атлетико Мадрид, Диего Коста ја прифати вината за даночна измама во Шпанија, откако не ги пријавил 5-те милиони евра заработени од трансферот во Челси во 2014 година, по што во четвртокот доби шестмесечна казна затвор, која, секако нема да ја отслужи.

Коста ќе треба да ги врати милионот евра затаен данок и да плати 500.000 евра дополнителна казна за да избегне затворска казна како некој кој првпат прави прекршок.

Напаѓачот си замина од Атлетико Мадрид во јули 2014, откако Челси ја плати неговата откупна клаузула од 40 милиони долари. Со „сините“ тој освои две титули од Премиер лигата и еден Лига куп со 59 гола во 120 настапи, пред тренерот Антонио Конте да му соопшти дека е непотребен во клубот со СМС порака, пред тој да замине во Бразил и да чека до 2018 да се врати во Атлетико.

Прикажи повеќе...

Спорт

Холифилд со ново тренинг видео: Фокус, верба, посветеност (видео)

Објавено пред

Ивандер Холифилд уште еднаш на своите фанови им покажа каква е неговата физичка подготвеност за враќањето во боксерскиот ринг на 57 години.

Веднаш откако неговиот стар ривал, Мајк Тајсон објави дека ќе се врати на боксот за неколку егзибициски дуели, Холифилд го предизвика на трет меч, откако победи во првите два (првиот на поени, а вториот со дисквалификација на Тајсон откако му одгриза дел од увото на ривалот).

Тој претходно ги повика поранешниот шампион во тешка категорија, Владимир Кличко, како и Антонио Тарвер да му помогнат во подготовките, и сега покажа дека е во застрашувачка форма за човек кој е блиску до својата 60-та година.

 

View this post on Instagram

 

Focus. Faith. Determination.

A post shared by Evander Holyfield (@evanderholyfield) on Jun 3, 2020 at 2:29pm PDT

Холифилд тренира со Кличко и е во застрашувачка форма! (видео)

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија37 минути

Филипче: Епископот да го повлече повикот да се посетуваат верските храмови

Министерот за здравство доц.д-р. Венко Филипче, одговорајќи на новинарско прашање за повикот на епископот верниците да ги посетуваат храмовите бидејќи...

Македонија2 часа

Заев: Ако Мицкоски се грижеше за здравјето на граѓаните, немаше да ги крши мерките

Ако Мицкоски се грижеше за здравјето на граѓаните, немаше да ги крши здравствените мерки, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев,...

Регион3 часа

Во Словенија има само девет активни случаи на коронавирус

Во Словенија во последните 24 часа се тестирани 828 лица и не се потврдени нови случаи на коронавирус, објави словенечката...

Македонија3 часа

Отфрлена кривичната пријава против кумановскиот градоначалник за непочитување на мерките за заштита

Кумановското основно јавно обвинителство донесе решение за отфрлање на кривичната пријава против градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, и раководителот на...

Македонија4 часа

Двајца починати и 120 нови случаи на коронавирус во Македонија

Две лица починаа од коронавирус во последните 24 часа во Македонија, а регистрирани се 120 нови случаи, што е една...

Топ4 часа

Пукање на улицата Џон Кенеди во Чаир, полицијата го истражува случајот

Истрели од огнено оружје се слушале утрово во скопски Чаир, што ги вознемирило жителите, кои подоцна настанот го пријавиле во...

Македонија4 часа

Поради полицискиот час се поместуваат термините за аплицирање за лични документи

Граѓаните кои имаат закажано термини за аплицирање за лични документи во деновите кога во дел од општините на сила ќе...

Регион7 часа

(Видео) Нереди на протест во Атина за смртта на Џорџ Флојд – употребени молотови коктели и солзавец

Грчката полиција употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои фрлале молотови коктели за време на протестот што се одржа...

Свет7 часа

СЗО продолжува со тестирање на лекот против маларија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација ќе продолжи со тестирање на хидроксихлорокинот како потенцијален лек против коронавирусот, изјави директорот на СЗО, Тедрос Аданом...

Свет8 часа

(Видео) Чувар прободел 37 деца и тројца возрасни во градинка во Кина

Најмалку 40 лица се повредени во напад со нож на југот на Кина, јавуваат кинеските државни медиуми. АП наведува дека...

Свет8 часа

Џорџ Флојд имал коронавирус

Обдукцијата покажала дека убиениот Афроамериканец Џорџ Флојд бил позитивен на коронавирус, објави Си-ен-ен. Главниот медицински инспектор Ендру Бејкер изјавил дека...

Македонија9 часа

Мицкоски призна дека бил во кафеaна, не знаел дека е забрането да се седи внатре

Откако Државниот пазарен инспекторат вчера објави дека инспекторите биле спречени да извршат надзор во кафеана во Дебар маало, а после...

Македонија19 часа

(Видео) Инспектори биле спречени да направат надзор во кафеана, внатре бил лидер на политичка партија

Вработени во угостителски објект на Боемската улица во Дебар Маало не им дозволиле на инспекторите од Пазарниот инспекторат да извршат...

Македонија19 часа

Филипче: Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега

Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега. Вирусот нема да...

Македонија21 час

Владата донесе одлука за повторно воведување полициски час

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести за повторно воведување полициски час за време на претстојниот продолжен викенд...

Топ1 ден

Приведени седум полицајци во Куклица, правеле забава без да ги почитуваат мерките

Седум полициски службеници, кои не биле на должност, биле приведени затоа што правеле забава, без да ги почитуваат мерките против...

Македонија1 ден

И со негативен тест задолжителен е 14-дневен карантин по влез во земјата

Министерството за внатрешни работи соопшти дека при влез на наши граѓани во земјата, како и на странци, но само со...

Економија1 ден

Граѓаните на интернет ќе треба да проверат дали се меѓу корисниците на домашната платежна картичка

Граѓаните кои ќе бидат корисници на домашната платежна картичка нема потреба да аплицираат или да се пријават за да ја...

Македонија1 ден

Османи во Штип: Во компаниите ќе има ковид-координатори кои ќе го следат спроведувањето на мерките

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на главен координатор на кризните штабови за одбрана од Ковид-19, оствари...

Македонија1 ден

Четворица починати и 101 случај на новозаразени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на Ковид-19, информираат од Минитерството за...

Досие