Контакт

Спорт

Тим: Роџер Федерер веќе не е во „трка“ за најдобар на сите времиња

Објавено пред

Австриецот Доминик Тим смета дека статусот на најдобар на сите времиња (GOAT – Greatest of All Time) во тенисот ќе биде одреден според тоа кој од Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал ќе освои повеќе гренд слем титули, автоматски исклучувајќи го Роџер Федерер од дискусијата.

dobivaj vesti na viber

Ѓоковиќ ја освои својата 22. гренд слем титула на Австралија опен минатиот месец, израмнувајќи се со Надал, додека Федерер, и покрај својата елеганција и рекордите кои ги сруши во кариерата се пензионираше лани со 20 големи титули.

„Според мене, гренд слем титулите треба да бидат главниот критериум во дискусијата за најдобар на сите времиња, бидејќи во тенисот има четири турнири кои се многу поважни од другите. Сите други работи се океј, но не е истото како гренд слем тенис. Нема да ме изненади тоа да биде Ѓоковиќ. Физички и ментално тој изгледа многу помлад, како да има 25 години. Кога ме победи во финалето во Австралија во 2021 година немав никакви шанси. За мене, тој е најдобриот“, вели Тим за „Јуроспорт“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Новиот тренер на Севилја дебитираше со победа во Кадиз

Објавено пред

Фудбалерите на Севилја, како гости, го победија Кадиз со 2:0 во 27. коло од шпанската Ла Лига.

dobivaj vesti na viber

Новиот тренер Хозе Мендилибар со победа дебитираше на клупата на Севилја. Екипата од „Рамон Санчез Писхуан“ се искачи на 13.место на табелата, со 31 поен, но се уште е блиску до опасната зона.

Кадиз останаа на 16.место со 28 поени.

Натпреварот во Кадиз беше решено во вториот дел. Севиља поведе во 51. минута со голот на Окампос, а Ен Несири го постави конечниот резултат во 74. минута.

Претходно, Хетафе освои важен бод во брбата за опстанок на гостувањето во Билбао. По ремито (0:0) на „Сан Мамеш“, Хетафе остана на 14.место со 30 бода, Атлетик Билабо се седми со 37 бода.

Прикажи повеќе...

Спорт

Новицки, Гасол и Паркер во Куќата на славните

Објавено пред

Поранешните европски кошаркари Дирк Новицки, Пау Гасол и Тони Паркер се избрани за влез во Куќата на славните на НБА, соопшти оваа институцијата. Свечената церемонија е закажана за 12 август во Спрингфилд, Масачусетс.

dobivaj vesti na viber

Покрај овие тројца, во Ќуќата на славните ќе влезат и Двејн Вејд, Грег Попович и Беки Хамон.

Германецот Новицки е шестиот најдобар стрелец во историјата на НБА (31.560 поени во 1.522 натпревари) во регуларниот дел од сезоната. Тој е првиот Европеец избран за најдобар играч во регуларниот дел од сезоната во 2007 година. Во 2011 година со Далас ја освои шампионската титула.

Шпанецот Гасол со ЛА Лејкерс двапати ја освои шампионската титула во 2009 и 2010 година. Неодамна ЛА Лејкерс го повлече неговиот дрес со број 16. Со репрезентацијата на Шпанија освои една титула светски шампион (2006) и три титули на Европско првенство (2009, 2011, 2015 година).

Французинот Тони Паркер освои четири шампионски титули во НБА со Сан Антонио (2003, 2005, 2007, 2014 година). Тој е првиот европски играч избран за МВП на финалето во 2007 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Челси се мизерни во Премиер лигата, Астон Вила победи на „Стенфорд Бриџ“

Објавено пред

Фудбалерите на Челзи уште еднаш ги разочараа своите навивачи. Во 29. коло, на „Стемфорд Бриџ“, Челси доживеа пораз од Астон Вила со 0:2 (0:1).

dobivaj vesti na viber

Со оваа победа, 12. сезонава, гостите од Бирмингем ги скокнаа „сините“ на табелата. Вила на деветтото место има 41 бод, три повеќе од 11. пласираниот Челси.
Во 17. минута Џон Мекгин ја најави победата на Астон Вила кога ја погоди гредата.

Минута подоцна, голема грешка на Кукуреља, лошо ја врати топката кај голманот Кепа Арисабалага, Оли Воткинс ја пресече и рутински го лобуваше голманот на Челзи за 0:1.

Челзи потоа нападна, имаше неколку добри шанси, Бен Чилвел ја погоди стативата во 35. минута, а во неколку наврати се истакна голманот на гостите Емилијано Мартинез.

Натпреварот беше решен во 56. минута. По еден корнер, топката дојде до Џон Мекгин на 22 метри од голот, репрезентативците на Шкотска, кој со страотен удар го погоди долниот лев агол за конечни 0:2.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Ахмети: Согласно статутот во ДУИ не се дозволени фракции, ќе треба да се почека до следниот конгрес

Претседателот на партијата Али Ахмети на седницата на Централното претседателство на ДУИ изјави дека фракции според статутот не се дозволени,...

Топ4 часа

По трагедијата во Прага каде почина матурант, професори и студенти се враќаат од екскурзијата во Хрватска

Матурантот од средното училиште „Мате Балоте“ од Пореч во Хрватска, кој загина на матурска екскурзија во Прага, е 17-годишен ученик...

Македонија5 часа

Беџети од „Огнената група“: Од денеска ќе делуваме како фракција, ќе имаме наши ставови

Членовите на таканареченета „Огнена група“ најавија дека ќе делуваат како фракција. Градоначалникот на општина Сарај и дел од Огнената група, Блерим...

Македонија5 часа

Ване Цветанов по кривичната побегна, се жали дека е жртва на политичка репресија

Поранешниот претседател на Советот за унапредување и надзор на ревизијата Ване Цветанов избегал од Македонија откако пред четири месеци против...

Македонија7 часа

Војната во ДУИ на дневен ред во Мала Речица, опција е и разрешување на „огнените“ од партиските функции

Војната помеѓу двете групи во ДУИ, може да заврши и со разрешување на „огнените“ од функциите во партијата. Ова се...

Македонија8 часа

Тинејџерките биле најдени близу „Бит Пазар“; МВР: Биле во близина на продажен објект

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички, Аниса Ајро и Мелиса на подрачјето на Бит Пазар. Во моментот кога биле затекнати,...

Македонија11 часа

Арсовска ќе го враќа споменикот на Ќосето пред судовите во Скопје

Градоначалничката Данела Арсовска почнува со постапка за враќање на споменикот на Андон Лазов-Ќосето пред судовите во Скопје. Од општина Центар,...

Свет12 часа

Сторми Даниелс: Не се плашам да се соочам со Трамп на суд, сум го видела гол

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повеќе не е недопирлив, изјави порно ѕвездата Сторми Даниелс во петокот вечерта во своето прво...

Македонија12 часа

Георгиевски: Со донираното оружје за Украина, се врши големо обезоружување на нашата држава

ВМРО-Народна партија ја поддржува политиката на поддршка на Украина, но исто така апелира дека се врши големо обезоружување на нашата...

Економија13 часа

Работниот час најевтин во Бугарија, а најскап во Луксембург

Најниски трошоци за работната сила во Европската Унија има во Бугарија и Романија, а највисоки во Луксембург. Како што објави...

Свет13 часа

(Видео) Торнадо однесе покрив за време на концерт во САД

Едно лице загина, а десетици се повредени кога покривот на концерт на хеви метал бенд во Илиноис се урна при...

Македонија13 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Лицето кое јавно се заканува на Мицкоски и неговите деца е поддржувач на Ковачевски, а добил благодарница од Пендаровски

Заканите кон семејството и децата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се акт на вандализам и варварско водење на политиката...

Топ1 ден

Исчезнати две тинејџерки од Скопје, полицијата трага по нив

Исчезнати се две тинејџерки од Скопје. Полицијата од вчера трага по 12-годишната Аниса Ајро и 15-годишната Мелица К. Двата случаи...

Свет1 ден

Путин потпиша нова руска глобална стратегија, насочена е против Западот

Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша нов руски стратешки документ чија цел е ограничување на „западната доминација“. Во документот се...

Македонија1 ден

Влада: Платите нема да се зголемат 78%, разгледуваме можност за намалување на коефициентите

Одлуката на Уставниот суд со која се укинуваат одредби од Законот за плата и други надоместоци на избрани и именувани...

Македонија1 ден

„Го жалам Ковачевски, работи во интерес на ДУИ“ – Хајредини не ги штеди ниту Ахмети, ниту Груби, ниту Османи: aјдуци на власт

Дали се задоволени албанското его и решавањето на меѓуетничките односи во државата, дали со поставувањето премиер Албанец ќе биде ставен...

Македонија1 ден

(Видео)Побарајте помош ако имате напнатост и несоница по лажните вести за киднапирање и труење ученици

Анксиозност, нерасположеност, социјално изолирање од другите и чувство на срам иако не направиле ништо лошо се очекувани последици од лажните...

Македонија1 ден

Болните од цистична фиброза го потсетија Ковачевски: Рековте лек ќе има за сите

Болните од цистична фиброза се уште го чекаат лекот. Тие ги потсетија надлежните на ветувањата, дека лек ќе има за...

Македонија1 ден

Османи: Политичарите треба да бидат последни на листата за зголемување на платата

Политичарите треба да бидат последни што ќе добијат поголема плата, изјави денеска Министерот за надворешни работи, Бујар Османи. Според него,...

Топ1 ден

Обвинителството за убиството во Капиштец: Осомничениот пукал неколкупати, па продолжил да го удира со кундакот по главата

Скопското Обвинителство го заврши увидот на самото место во казиното во кое утрово се случи убиство во Капиштец, при што...